İngilterede Üniversite

İngiltere'de Üniversite Okumak

İngilterede üniversite eğitimi almak hayatınızda yaşayacağınız en güzel tecrübelerden biri olabilir. İngiltere’de lisans eğitimleri 3 yıl sürmektedir. Bazı bölümler için eğitim süreniz daha uzun olabilir. (Tıp, diş hekimliği, mimarlık) Girmek istediğiniz üniversite için belirli kriterlere sahip olmalısınız. Türk öğrencilerin lisans programlarına katılabilmesi için 1 yıllık hazırlık (foundation) eğitimi alması gereklidir. Not ortalaması ve İngilizce seviyesi ileri düzey olan öğrenciler 1. sınıftan başlayabilir. Aynı zamanda lise eğitiminden IB veya A Level diplomasına sahip öğrenciler hazırlık programına katılmazlar. İngiltere üniversiteleri fiyat bilgileri, başvuru şartları, yeterlilik sınavları ve daha fazla bilgi için başvuru ve danışmanlık merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

Diğer eğitim programları

İngiltere Dil Okulları
İngiltere Yüksek Lisans

İngiltere'de Üniversite Okumak

İngiltere, yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrenciler arasında sıklıkla tercih edilen ülkelerden biridir. İngiltere üniversiteleri bünyesinde yüksek öğrenim almak isteyenler için lisans, yüksek lisans ve doktora gibi farklı seçenekler bulunmaktadır. Lisans eğitimi undergraduate, yüksek lisans ile doktora ise postgraduate olarak bilinen İngiltere’de, İskoçya haricinde kalan üniversitelerde lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir.

İngiltere’de üniversiteler akademik dönemlerini Eylül/Ekim aylarında başlatmaktadır. İngiltere’de üniversite nasıl okunur, eğitim sistemi, başvuru süreçleri, denklik, fiyatlar, burs seçenekleri, çalışma izni, vize gibi kafanıza takılan soruların cevaplarına bu yazının devamından ulaşabilirsiniz. Eğitim hayatınızda yeni bir sayfa açmak için, alanında uzun yıllardır faaliyet göstermekte olan Anka Study Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı bünyesinde bulunan danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

İngiltere üniversiteleri ve İngiltere’de üniversite okumak hakkında detaylı bilgi için bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

İngiltere’de Üniversite Okumak

İngiltere’de üniversite okumak için üniversitelerin istediği başvuru ve kabul şartlarını eksiksiz olarak tamamlamanız gerekmektedir. Aynı zamanda başvurunuzu zamanında yapmış olmanız ve son başvuru tarihini beklememeniz gerekmektedir. Danışmanlarımız ile İngiltere’de üniversite okumak için ilk adımınızı atabilirsiniz. İngiltere’de üniversite okumak için yeterli bütçeye sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.

İngiltere’de üniversite okumak hakkında kapsamlı bilgi kütüphanesine erişim için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

İngiltere Üniversiteleri Eğitim Sistemi

İngilterede üniversite okumak pek çok bireyin ilgisini, sunduğu olanaklar ve avantajlar ile çekmektedir. İngiltere’de eğitim 5 ile 16 yaş aralığında zorunlu olup, bu yaşın devamında da sürdürülmektedir. Alanında uzman akademisyenler ve bilinçli ebeveynlerin yönlendirmeleri ile öğrenciler kariyerlerini şekillendirebilmek adına üniversite eğitimlerine devam etmektedir. Karma eğitim modeli benimsenen İngiltere’de, üniversite eğitimi A Level (Lise), Lisans ve Yüksek Lisans şeklinde üç aşamadan oluşur.

İngiltere üniversite sistemi köklü geçmişi, ileri düzey teknolojik altyapısı ve öğrencilerine sağladığı araştırma olanakları, kütüphane ve laboratuvar imkanları ile uluslararası eğitim dünyasında özel bir yere sahiptir. İngiltere üniversite sistemi zengin akademik kariyer planlarını, mezuniyet sonrası iş imkanlarını ve çok çeşitli eğitim programlarını bünyesinde barındıran bir eğitim sistemidir. İngiltere üniversiteleri, dernekler ve kuruluşlar tarafından desteklenir ve denetlenir. Bu kuruluşların başında Russell Group gelmektedir. Russell Group bünyesinde bulunan 24 üniversite arasında Birmingham, Oxford, Cambridge ve York gibi önemli üniversiteler de yer alır.

İngiltere’de yüksek öğretim eğitim sistemi, undergraduate (lisans) ve postgraduate (yüksek lisans) olarak ikiye ayrılır. Bazı teknik bölümler ve tıp bölümleri haricinde İngilterede lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Her bir dönem 10-14 hafta uzunluğunda olmak üzere, üç dönemli bir eğitim sistemi vardır. Akademik dönemler genellikle üniversiteler için daha kısayken, yüksek okullar için daha uzundur. İngiltere’deki üniversitelerde okumak isteyen öğrenciler, foundation (hazırlık) programlarına katılabilirler. İngiltere üniversitelerinde hazırlık yılı olarak nitelendirilen bir senelik program, öğrencilerin lisans eğitimleri öncesinde İngiliz eğitim sistemine alışmalarını ve akademik İngilizcelerini geliştirmelerini amaçlamaktadır.

İngiltere’de Üniversite Fiyatları

İngiltere üniversiteleri fiyatları üniversiteden üniversiteye ve bölümden bölüme değişkenlik göstermektedir. 

Yurtdışı eğitim danışmanlarımız tarafından bütçeniz ve almak istediğiniz eğitime göre başvurmak istediğiniz İngiliz Üniversiteleri özenle seçilir. Alanında uzun yıllardır faaliyet sergileyen eğitmenler eşliğinde kariyerinizde prestiji yakalamak için eğitim tercihinizi İngiltere üniversitelerinden yana kullanabilirsiniz.

İngiltere üniversite fiyatları ve ücretleri hakkında detaylı bilgi edinebilmek için Anka Study Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı bünyesinde bulunan danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz. Aşağıdaki tabloda en iyi 5 İngiltere üniversitesi fiyatlarını bulabilirsiniz.

İngiltere üniversite ücretleri haricindeki maliyetler hakkında daha fazla bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ve yolculuğunuza tam olarak hazır olabilirsiniz.

İngiltere Üniversite Fiyatları

İngiltere Üniversiteleri

Üniversite Fiyatları

Cambridge Üniversitesi

20.000 – 55.000 £

Oxford Üniversitesi

35.000 – 44.000 £

Londra Ekonomi Okulu

26.000 – 61.000 £

Londra İmperial Kolej

32.000 – 34.000 £

Durham Üniversitesi

22.000 – 32.000 £

İngiltere Üniversite Denklik

Yurtdışında üniversite okumak isteyen her öğrencinin merak ettiği konulardan biri mezuniyetten sonra YÖK denkliği alabilmektir. İngiltere üniversitelerinin birçoğu YÖK tarafından tanınmaktadır. İngilteredeki üniversitelerden mezun olup Türkiye’ye döndüğünüzde, YÖK’e başvurarak denklik alabilirsiniz.

Denklikte önemli bir unsur, Türkiye’de bölümünüzün karşılığı olan bölümün zorunlu dersleri ile, İngiltere Üniversiteleri bünyesinde almış olduğunuz derslerin aynı olmasıdır. Aynı olmayan dersler için YÖK, Türkiye’de ek ders almanızı isteyebilir.

YÖK denklik başvuruları sırasında öğrencilerden bir takım belgeler istenmektedir. İstenilen belgelerle birlikte başvuru yapmanız durumunda YÖK, üniversiteye ve mezun olduğunuz bölüme göre denklik işlemlerinizi başlatır. Denklik işlemleri için YÖK tarafından İngiltere lisans programı öğrencilerinden istenilen belgelere buradan ulaşabilirsiniz.

İngiltere Üniversite Denklik

İngiltere Üniversite Not Sistemi

İngiltere’deki derecelendirme sistemi ile ülkemizdeki derecelendirme sistemi eşdeğerleri aşağıdaki gibidir.

Diploma İngiltere Puanlama Türkiye Puanlama GPA
First-Class Honours

%70 ve üzeri

70 – 100 3.3 – 4.0
Upper Second-Class Honours %60 – %70 60 – 69 3.0 – 3.29
Lower Second-Class Honours %50 – %60 50 – 59 2.7 – 2.99
Third-Class Honours %40 – %50 40 – 49 2.0 – 2.6

İngiltere’de Üniversite Programları

İngiltere’de üniversite okumak isteyen uluslararası öğrencilerin katılabileceği birçok program bulunmaktadır. İngiltere’deki üniversiteler belirli kuruluşlarla işbirliği içinde olduğundan, her üniversite aynı programlara sahip olamayabilir. Eğitim almak istediğiniz programı hangi üniversitelerin sağladığı hakkında bilgi almak için Anka Study Yurtdışı Eğitim danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz. İngiltere üniversiteleri bünyesinde alabileceğiniz programlar arasında şunlar bulunur;

 • Yüksek Öğretim Sertifikası (CertHE)
 • Yüksek Öğretim Diploması (DipHE)
 • Pathway
 • International Year One
 • Şartlı Kabul
 • Yatay Geçiş

Yüksek öğretim sertifika ve diploma programlarına katılan öğrenciler, eğitimleri sonunda yüksek lisans eğitimi için gerekli şartları karşılamazlar. Ancak bu programlara katılan öğrenciler, karar değiştirmeleri durumunda bir lisans programına katılabilirler.

International Year One Programı

Bu program, 1. sınıf için gerekli akademik becerileri karşılayan ancak İngilizce dil yeterliliğini karşılayamayan öğrenciler için uygundur. Foundation (Hazırlık) için akademik bilgisi yeterli derecede iyi olan öğrenciler de bu programa katılabilmektedir. Bu programı tamamladığınızda üniversitenin 2. yılına direkt geçebilir ve üniversitedeki eğitiminize devam edebilirsiniz. Program dahilinde, birinci sınıf derslerinin yanı sıra İngilizce dil destek dersleri de alırsınız. İngiltere üniversitelerinde, her bölüm için Uluslararası Birinci Yıl (International Year One) eğitimi bulunmamaktadır.

Şartlı Kabul Programı

Bazı İngiliz üniversiteleri, dil yeterliliğini karşılayamayan uluslararası öğrencilere şartlı kabul vermektedir. Şartlı kabul, öğrencilerin belirli bir sürede dil okulları ya da üniversitenin kendi bünyesinde alacağı bir eğitim ile yeterli dil becerisine ulaşmasını gerektiren bir programdır. Öğrenciler üniversiteler tarafından belirlenen sürede dil yeterliliğini sağladıkları takdirde, kabul edildikleri bölümdeki eğitimlerine başlayabilirler. İngiltere dil okulları bünyesinde alınacak bir eğitim, genellikle İngiltere üniversiteleri tarafından kabul edilmektedir.

Foundation Programı: İngiltere’de Hazırlık Eğitimi

Türkiye ile İngiltere lise eğitim sistemleri birbirinden farklılık göstermektedir. Lise eğitiminizi Türkiye’de tamamladıysanız, İngiltere’de alacağınız eğitimde kabul koşulları sizler için farklılık gösterecektir. İngiltere’de üniversite okumak için kabul koşullarını sağlayamayan öğrenciler (A Level düzeyinde kabul edilmeyen öğrenciler) direkt olarak üniversite eğitimine başlayamamaktadır.

Türkiye’de bir liseden mezun olup İngiltere’de üniversite okumak isteyen öğrencilerin üniversite eğitiminden önce, bir senelik Foundation yılı olarak da bilinen, hazırlık eğitimini almaları gerekmektedir. Programın amacı, uluslararası öğrencileri İngiltere’nin eğitim sistemine adapte etmektir. Foundation programında alınan derslerin %70’i tercih ettiğiniz lisans bölümüyle ilgili derslerden oluşmaktadır. Programın kalan kısmını ise Akademik İngilizce ve Çalışma Becerileri dersleri kapsamaktadır. Foundation programı, genellikle Eylül ya da Ocak aylarında başlamaktadır. Ancak bazı üniversitelerde bu tarih Mayıs ayı da olabilir.

Hazırlık eğitimini üniversite bünyesinde ya da bağımsız kurumlarda alabilmeniz mümkündür. İngiltere’de üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için gerekli olan Foundation programını INTO, Kaplan, Study Group, NAVITAS ve CEG gibi bağımsız kurumlar oldukça başarılı olarak sunmaktadır. Üniversitenin kendi bünyesinde alacağınız hazırlık eğitimini başarıyla tamamlarsanız, üniversite size 1. sınıf için yer ayırır ve istediğiniz takdirde lisans eğitiminize başlayabilirsiniz. Hangi üniversiteye gideceğine karar vermemiş öğrenciler, çok sayıda üniversite tarafından kabul gören Foundation programlarına katılabilirler.

Hazırlık programında Fen Bilgisi, Matematik ve Sosyal Bilimler gibi öğrencinin eksiği olduğu tespit edilen farklı alanlarda eğitim verilmektedir. Foundation eğitimi genellikle üniversitelerin kampüsünde verilir. Bu da size üniversitenin kampüsünün tüm olanaklarından faydalanma hakkı sağlar.

Hazırlık Eğitimi Kabul Koşulları

İngiltere’de üniversite okumak için öğrencinin katılması gerekli görülen 1 yıllık Foundation eğitimi için de kabul koşulları bulunmaktadır. Bunların başında dil şartı gelmektedir. İngilizce seviyeniz IELTS için 5,5 seviyesinde olmalıdır. Henüz bu seviyede olmayan öğrenciler ise İngiltere dil okulları eğitimlerine yönlendirilmektedir. İngiltere dil okulu fiyatlarını da inceleyebilirsiniz.

Not ortalamaları kurumdan kuruma değişkenlik gösterebilmekle birlikte 3’ün altında not kabul edilmemektedir. İngiliz Üniversiteleri eğitimleri Mayıs ya da Eylül aylarında başlamaktadır. Öğrencilerin vize başvuru süreçlerini de göz önünde bulundurarak 3- 4 ay öncesinde başvuruda bulunmalarını tavsiye etmekteyiz.

Hazırlık Eğitimi Alabileceğiniz Kurumlar

 1. Navitas İngiltere Üniversiteleri

  The International College at Robert Gordon University
  Libt Brunel University
  University of Hertfordshire
  International College Wales Swansea
  Cambridge Ruskin International College
  Plymouth University International College
  Birmingham City University International College
  Edinburgh Napier Universtiy
  University of Portsmouth

 2. INTO Üniversiteleri

  University of East Anglia
  University of Exeter
  Newcastle University
  Glasgow Caledonian University
  Queen’s University Belfast
  City University London
  University of Manchester
  Manchester Metropolitan University
  University of Gloucestershire
  London World Education Centre
  University of Stirling

 3. Kaplan Pathways Üniversiteleri

  Aston University
  Bournemouth University
  City, University of London
  Cranfield University
  Nottingham Trent University
  The University of Nottingham
  University of Birmingham
  University of Brighton
  University of Essex
  University of Glasgow
  University of Liverpool
  The University of the West of England, Bristol
  University of Westminster
  University of York
  University of Aberdeen
  University Salford
  Kingston University London
  Leeds Beckett University
  University of Leeds
  Liverpool John Moores University
  Manchester Metropolitan University
  Queen Mary, University of London
  University of Bradford
  University of Bristol
  University of Huddersfield
  University of Kent
  University of Manchester
  Sheffield Hallam University
  University of Sheffield

 4. Cambridge Education Group Üniversiteleri

  University of London
  London South Bank University
  University of Sunderland
  UCLan, University of Central Lancashire
  Coventry University

İngilterede Lisans Eğitimi

İngilterede lisans eğitimi ‘honours’ olarak derecelendirilir. Öğrenciler lisans eğitimleri sonrasında not ortalamalarına göre 4 farklı diplomadan birine sahip olur. Bu diplomalardaki dereceler/sınıflar öğrencilerin akademik performanslarını göstermektedir. Çoğu üniversite öğrencilerin başarılarına ve çalışmalarına göre değerlendirme yapar. Eğer bir lisans öğrencisi ufak bir farkla üçüncü sınıfı tamamlamayı başaramazsa, öğrenciye honours derecesine sahip olmayan normal bir diploma verilir. Akademik başarılarına göre öğrenciye verilen diplomalar şu şekildedir;

 • First-Class Honours: Öğrencilerin alabileceği en üst düzey diploma türü olan First-Class Honours, %70’in üzerinde not ortalamasına sahip öğrencilere verilir.
 • Upper Second-Class Honours: İki-bir ya da 2:1 olarak da bilinen bu diploma, ikinci sınıf diplomanın ilk türüdür. %60 – %70 arası ortalamaya sahip öğrencilere verilir.
 • Lower Second-Class Honours: İki-iki ya da 2:2 olarak da bilinen bu diploma, ikinci sınıf diplomanın alt derecesidir. %50 – %60 not ortalamasına sahip öğrencilere verilir.
 • Third-Class Honours: Öğrencilerin alabileceği en düşük seviye diploma, %40 – %50 arası not ortalamasına sahip öğrencilere verilir.

İngiltere Üniversiteleri Lisans Dereceleri

 • Bachelor of Law (LLB): Hukuk alanında lisans derecesi
 • Bachelor of Medicine (MBBS): Tıp alanında lisans derecesi
 • Bachelor of Education (BEd): Eğitim konusunda lisans derecesi
 • Bachelor of Arts (BA): Sosyal konularda lisans derecesi
 • Bachelor of Architecture (BArch): Mimarlık konusunda lisans derecesi
 • Bachelor of Engineering (BEng): Mühendislik konusunda lisans derecesi

İngiltere Üniversitelerine Yatay Geçiş

Üniversite eğitimlerine İngiltere’de devam etmek isteyen öğrenciler yatay geçiş programlarına başvurabilirler. İngiltere üniversitelerine yatay geçiş yapabilmek için en önemli şartların başında not ortalaması ve dil yeterliliği gelmektedir. Her üniversite ve bölümün istediği not ortalaması değişmektedir. İngiltere üniversitelerinin yatay geçiş programı için istediği not ortalamaları hakkında detaylı bilgiye, yurtdışı eğitim danışmanlarımız ile iletişime geçerek ulaşabilirsiniz.

İngiltere Üniversite Başvuru & Kabul Şartları

İngiltere üniversite başvurusu yapmadan önce, başvuracağınız üniversitenin kayıt tarihlerini takip etmeniz gerekmektedir. İngiltere’deki üniversiteler, özellikle Oxford ve Cambridge gibi önemli üniversiteler, başvurularını derslerin başlamasından bir yıl önce sonlandırabilirler. İngiltere üniversiteleri lisans programları için başvurularınızı direkt tercih ettiğiniz üniversiteye yapabilirsiniz. Başvuru sürecinde eksik evrak, yanlış veri doldurma gibi durumların önüne geçmek için Anka Study yurtdışı eğitim danışmanlarımız ile iletişime geçerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

AB vatandaşı olmayanlar için başvuru tarihleri 1 Eylül – 30 Haziran arasıdır. Oxford, Cambridge ve bazı tıp bölümleri için lisans eğitimi başvuruları ise 15 Ekim’de sona erer. Geciken başvurular için Ağustos ayında başlayan Clearing olarak da bilinen gecikmiş başvuru dönemi bulunmaktadır. Ancak Clearing döneminde yapılan başvurularda istediğiniz üniversiteye yerleşme şansınız oldukça azalmaktadır.

Ayrıca birçok İngiliz üniversitesi genel başvuru tarihlerinden bağımsız olarak Temmuz ayının ortasına kadar gelen başvuruları kabul etmektedir. İngiltere üniversitelerinin öğrenci kabul şartları, her üniversite için farklılık göstermektedir. İngiltere üniversite başvuruları sırasında, İngilizce yeterlilik ve lise ortalamasının yanı sıra, öğrencilerin lise öğretmenlerinden almış oldukları referans mektubu ve niyet mektubu da oldukça önemlidir. Öğrencinin IB veya AP geçmişi varsa burs alma olasılığı bir hayli artmaktadır.

İngiltere Üniversite Başvurusu için Gerekli Evraklar

İngiltere’deki üniversiteler için gerekli başvuru belgeleri, üniversitelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Üniversitelerin genel olarak istediği belgeler şu şekildedir;

 • Pasaport Fotokopisi
 • Vize Fotokopisi
 • Lise Diploması
 • Transkript
 • İngilizce Dil Sınav Sonucu (TOEFL, IELTS, Cambridge English Sınavları)
 • Niyet Mektubu
 • Özgeçmiş
 • Referans Mektubu

İngiltere’de Üniversite Okumak için Girmeniz Gereken Sınavlar

İngiltere’de dil yeterliliği için, İngiliz eğitim sisteminin bir parçası olan A-Level sınav sonuçları temel alınmaktadır. A-Level sınavına eşdeğer sayılabilecek SAT, ACT, AP, Abitur ve IB sınavlarının sonuçları da İngiltere’deki üniversitelerin dil yeterlilik şartlarını karşılamaktadır.

Uluslararası öğrencilerden lisans eğitimi için genellikle IELTS sınav sonuçlarını istenmektedir. İngiliz üniversiteleri, öğrencilerin IELTS sınavından 6.0-7.0 puan almalarını şart koyarlar. İngiltere’deki yüksek öğretim kurumları ve kolejler ise, öğrencilerin Hazırlık (Foundation) eğitimine kabulü için ise en az IELTS 4.5-6.0 aralığında puan istemektedir. Birçok üniversite İngilizce dil yeterliliği için TOEFL sınav sonuçlarını da kabul etmektedir.

İngiltere En İyi Üniversiteleri Sıralaması

İngiltere’nin en iyi üniversitesi 2019 QS World University Ranking sıralamasına göre Oxford Üniversitesidir. Oxford Üniversitesi dünyanın en iyi 5. üniversitesi iken Cambridge Üniversitesi de 6. sıradadır.

 • Oxford University
 • Cambridge University
 • St Andrews University
 • Imperial College London
 • Lancaster University
 • Leeds University
 • Durham University
 • College London University
 • London School of Economics
 • Warwick University
 • Exeter University
 • Birmingham University
 • East Anglia University
 • Nottingham University
 • Glasgow University
 • Southampton University
 • Bristol University
 • Manchester University
 • Newcastle University
 • York University

Cambridge Üniversitesi

İngiltere Cambridge Üniversitesi, dünyanın en çok nobel ödülüne layık görülmüş kurumudur. Uluslararası derecelendirmelerden olan The Times Higher Education ve Shanghai Jiao Tong University listelerinde dünya üzerinde en iyi 2. üniversite olarak kabul edilmiştir.

Dünyaca ünlü bilim adamları yetiştirmesi ile hayli ünlenen Cambridge Üniversitesi hakkında detaylar için uzmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Oxford Üniversitesi

Times Higher Education’un gerçekleştirmiş olduğu dünya sıralamaları sonuçlarına göre İngiltere Oxford Üniversitesi, yıllardır yayınlanan bu sıralamalarda birinci olan İngiltere üniversitesidir.

İngiltere Oxford Üniversitesinin bu başarıyı elde etmesinin nedeni ise yüksek kaliteli eğitim, akademisyenlerin alanında uzman kişiler olması ve kendilerini gelişen teknolojiler ile bilimsel çalışmalar dahilinde sürekli olarak güncelleyebilmeleri, mezun olduktan sonra başarılı isimler ve firmalar ile çalışılarak prestijli bir kariyer planının çizilmesine olanak sağlanması başarılı sonuçlar sunan etmenlerden sadece birkaçıdır.

Durham Üniversitesi

1832 yılında kurulmuş olan Durham üniversitesi, İngiltere’nin en eski ve en başarılı 4. üniversitesi olarak kabul edilmiştir.

Uluslararası pek çok üniversite ile yürütülen ortak çalışmalar, Durham üniversitesi öğrencilerinin mezuniyetlerinin ardından küresel aşamada iş olanakları yakalamasına sebep olmaktadır.

3 fakülteden oluşan Durham Üniversitesinde 200’den fazla lisans ve 130’dan fazla master programı bulunmaktadır.

London School of Economics

İngiltere Üniversiteleri arasında en iyi ilk 3’te yer alan London School of Economics, THES tarafından dünya genelinde en iyi 11. Üniversite seçilmiştir.

Sosyal Bilimler alanında ise Harvard Üniversitesinden sonra ikinci sırada gelmektedir. 30’dan fazla lisans programı bulunmaktadır.

Bunlarda bazıları; İşletme, İktisat, Hukuk, Siyasal Bilimler, Felsefe gibi bölümler vardır. Bu bölümlerin yanı sıra 120’den fazla yüksek lisans programı bulunmaktadır.

İngiltere Üniversite Bursları

İngiltere’de üniversite okumak isteyen öğrencilerin eğitim süreçlerinin daha konforlu bir şekilde devam ettirebilmesi için faydalanılabilecek çeşitli burs programları bulunmaktadır. Öğrencilerin İngiltere’de eğitim ve yaşam masraflarını karşılaması için sağlanan bursları alabilmek için bazı şartlar vardır.

Lise mezuniyet notunuzun GPA 4 üzerinden 3 ve üzeri olması ve beraberinde İngilizce dil hakimiyetinizin hemen her tespit neticesinde ortalamanın çok üstünde olması burs programlarına başvurularınızın olumlu olmasının önünü açmaktadır.

Burs programları hakkında detaylı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

İngiltere Öğrenci Vizesi Başvurusu Süreci

İngiltere Üniversiteleri bünyesinde eğitim almak için İngiltere vizesi sahibi olması veya İngiltere öğrenci vizesi almanız gerekmektedir.

İngiltere Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar

 • Pasaport ( en az 6 ay geçerli olmalıdır)
 • İngiltere vize başvuru formu
 • İngiltere’deki üniversiler tarafından gönderilen kabul mektubu
 • Öğrencinin yahut eğitim masrafını üstlenen ailenin maddi durumunu gösteren döküm
 • İngilizce eğitimi aldığınıza dair dökümler
 • 2 adet arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf
 • Vize başvuru ücreti
 • 18 yaşından küçük olanlar için noter tarafından onaylanmış muvafakatname
 • Askerlik durumunuzu gösteren belge
 • Evli olanlar için evlilik belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Tapu ile araç ruhsat fotokopileri
 • Seyahat sağlık sigortası

İngiltere’ye ilk gidişinizde, havaalanı karşılaması ile üniversiteye kadar eşlik edilmesini sağlamaktayız.

İngiltere Çalışma İzni

İngiltere’de okumak isteyen öğrenciler tarafından, İngiltere’de çalışmak oldukça ilgi görmektedir. İngiltere’de üniversite eğitimleri sırasında çalışma izninin sunulması öğrencilerin hem sosyal çevrelerini genişletebilmelerine hem de dil hakimiyetlerini artırmalarına olanak tanımaktadır.

İngiltere öğrenci vizeleri bireylerin eğitim görmelerine imkan tanıyan vize türlerinden biridir ancak çalışma hakkı tanımamaktadır. İngiltere’de öğrencinin çalışma iznini alabilmesini mümkün kılan tek vize, Tier-4 İngiltere uzun dönem öğrenci vizesidir.

Tier-4 uzun dönem öğrenci vizesi yarı zamanlı çalışmaya izin vermektedir. Bu vize ile tam zamanlı çalışabilmek mümkün değildir. Akademik dönem içerisinde haftalık 20 saate kadar çalışma hakkınız bulunmaktadır. Tier-4 uzun dönem öğrenci vizesi ile alakalı detaylı bilgi edinebilmek için danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

İngiltere’de Konaklama Seçenekleri

İngiltere’de yurtdışı eğitim için birçok farklı konaklama seçeneği bulunmaktadır.

Londra, Manchester ve Liverpool gibi şehirlerdeki üniversiteler öğrencilere özellikle ilk yıllarında yurt konaklaması imkanı sağlamaktadır.

Sosyal çevreyi tanıyabilmek ve daha çabuk kaynaşabilmek adına pek çok öğrenci eğitim sürecinin ilk yılını öğrenci yurtlarında konaklayarak geçirmektedir. Öğrenci yurtlarının yanı sıra, aile yanı konaklama, özel yurtlar, kiralık daireler ve apart seçenekleriniz de bulunmaktadır.

Kiralık daireler; genellikle İngiltere’de yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Evin konumu, oda sayısı gibi faktörlere göre fiyatlar değişebilmektedir. İngiltere üniversite konaklama fiyatları ortalama olarak 250 ile 800 £uro aralığında değişkenlik göstermektedir.

İngiltere'de Üniversite Konaklama

İngiltere Üniversiteleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Soru: İngiltere’de üniversite okumak kaç yıl sürer?

Cevap: İngiltere üniversitelerinde eğitim almak genellikle 3 yıl sürmektedir. Tıp ve mimarlıkla ilgili bölümler eğitim müfredatına bağlı olarak daha uzun sürebilir.

Soru: İngiltere’de üniversite ücretleri yıllık olarak ne kadar?

Cevap: Yıllık eğitim fiyatları okul ve eğitim kalitesine göre 10.000 GBP ile 32.000 GBP arasında değişiklik göstermektedir.

Soru: İngiltere’de okumak için ne yapmalıyım?

Cevap: İngiltere’de bazı üniversiteler MEB diplomasını kabul etmezken, bazı üniversitelerse MEB diplomasını kabul etmektedir. Hazırlanma süreci, hedeflenen okula bağlı olarak değişebilmektedir. Başvuru yaparken, yüksek ortalamalara ve iyi bir İngilizceye sahip olmamız gerekmektedir.

Soru: İngiltere’de üniversite sınavı var mı?

Cevap: İngiltere’de Cambridge ve Oxford Üniversitelerinin giriş sınavları bulunmaktadır. Aynı zamanda tıp, hukuk gibi bazı bölümlerden de istenen giriş sınavları mevcuttur.

Soru: İngiltere’de devlet üniversiteleri ücretsiz mi?

Cevap: İngiltere’de eğitim ücretlidir. Devlet üniversitelerinde eğitim almak da özel üniversitelerde olduğu gibi ücrete tabiidir.

İngilterede Üniversite Okumak Size Ne Katacak?

İngilterede okumak için birçok neden sayabiliriz. Bunlardan bazıları;

 • Yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrencilerin en çok talep ettiği merkezlerden biri İngiltere’dir. İngiltere’de eğitim, öğrencilere mezuniyetlerinin ardından sektöründe lider kurumlarda çalışma ve kendilerini geliştirme imkanları sunmaktadır.
 • İngiltere’de dünya sıralamasında en üst sıralarda olan üniversitelerde eğitim alma şansını yakalarsınız.
 • İngiltere üniversitelerinin neredeyse tamamında en az %10-15 oranında uluslararası öğrenci bulunmaktadır. Bu sayede çok kültürlü ve kozmopolit bir ortamda eğitim alırsınız. Farklı kültürlerde yetişen insanlar hayata daha farklı pencerelerden bakma şansını size sunacaktır.
 • İngiltere üniversiteleri ile iş hayatınıza bir adım önde başlayabilirsiniz. Türkiye’nin aksine lisans 3, yüksek lisans yani master ise 1 yıl sürmektedir. Bu da kariyerinizi daha erken yaşlarda planlayabilmenize imkan sağlamaktadır.
 • Yurtdışında üniversite eğitimi almış ve akıcı bir dil hakimiyeti edinen bir birey olmanın yanı sıra, sahip olduğunuz global bakış açınız sayesinde hayatta her zaman bir adım önde olabilirsiniz.
 • Kişisel gelişiminiz ve vizyonunuzda da etkileri bulunan İngiltere’de eğitim ile global iş dünyasının kaçınılmaz sonu olan rekabet şartlarına daha kolay uyum sağlayabilirsiniz.

İngiltere Popüler Şehirler

 • Londra

İngiltere ile Birleşik Krallığın başkenti Londra, oldukça köklü bir geçmişe sahip olmakla birlikte Roma İmparatorluğu döneminde en önemli şehirlerden biri olarak kabul edilmiştir. Dünyanın önemli başkentlerinden biri olan Londra, pek çok kişinin ilgisini çekmektedir. Gezilecek birçok yer bulunan Londra’da ulaşım da oldukça gelişmiştir.

Mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında; Buckingham Sarayı, London Eye, Westminster Sarayı, Tower Bridge of London, Tower of London, Hyde Park, Trafalgar Square, Westminster Abbey, British Museum, Oxford Street gelmektedir.

 • Oxford

Kültür ve eğitim şehri olan Oxford’un yaklaşık %30’u öğrenciler tarafından oluşmaktadır. Kültürel çeşitliliği üst düzeyde olan Oxford’da müzeler, kütüphaneler, dil okulları ve sanat galerileri ile bambaşka bir atmosfer bulunmaktadır.

Oxford’da da, Londra’da olduğu gibi gezilecek pek çok nokta bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; Doğa Tarihi Müzesi, Christ Church, Bodleian Kütüphanesi, High Street, New College, Sheldonian Tiyatrosu’dur.

 • Manchester

Kültürel ve sportif etkileri ile İngiltere’nin en önemli merkezlerinden biri olan Manchester, ‘Cottonopolis’ lakabını endüstri ve sanayileşmenin ilk adımlarının atılmış olması ile kazanmıştır. Bu spor ve eğlence kenti turistler arasında popüler destinasyonlardan biridir. Manchester’da da gezilecek birçok yer bulunmaktadır.

Manchester Müzesi, Manchester Katedrali, Bilim ve Sanayi Müzesi, Manchester United Old Trafford Stadyumu, İnsanlık Tarihi Müzesi, Manchester Yahudi Müzesi, Manchester Sanat Galerisi, Çin Mahallesi, John Rynalds Kütüphanesi, Whitworth Sanat Galerisi mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır.

İletişim Formu