Amerika Liseleri

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık olarak 26,407 devlet lisesi ve 10,693 özel lise bulunmaktadır. Amerika liseleri Türkiye liseleri gibi 4 yıl sürmektedir. Eğitiminiz için seçtiğiniz ülke Amerika olacaksa, devlet liseleri ve özel liseler olmak üzere iki farklı lise türü içinden hedeflerinize, isteklerinize ve bütçenize uygun olarak seçebileceğiniz birçok farklı lise bulunmaktadır.

ABD’nin sahip olduğu kapsamlı eğitim müfredatı öğrencileri sınıfta alacağı teorik eğitimin ötesine taşımaktadır. Öğrenciler lise 1. sınıftan itibaren yetenekleri ve eğilimleri doğrultusunda eğitilir. Öğrenciler lise eğitimi süresince öz güven kazanma, kişisel hedeflerini belirleme, sosyal ve kültürel ilişkileri geliştirme fırsatı yakalamaktadır. Her öğrenci lise eğitiminin sonunda kendini ve isteklerini bilerek, üniversiteye hazır halde mezun olmaktadır.

Öğrenciler Amerika liselerinde elde ettikleri not ortalaması ile dünyanın en iyi üniversitelerinden kabul alabilmektedirler. Ayrıca Amerika liselerinden mezun olan öğrenciler Türkiye’de sınavsız üniversiteye girme fırsatı da elde etmiş olurlar.

Amerika’da devlet liselerinden birinde okumayı düşünüyorsanız, en fazla 1 yıl süresince eğitim alabilirsiniz. 1 yıl Amerika devlet lisesi eğitimini tamamladıktan sonra özel bir liseye geçiş imkanınız da bulunmaktadır. Öğrenciler 1 sene devlet lisesi eğitimi alarak özel liselerde lise eğitimine devam edebilirler.

Amerika liseleri arasında seçiminizi eyaletlere göre yapabilme şansınız bulunmaktadır. Okumak istediğiniz liseyi seçtikten sonra, başvuru işlemleriniz hemen başlatılabilir. Eğitim danışmanlarımız, öğrencimizin lise seçimlerinde kariyer hedeflerine, başarısına ve bütçesine göre öğrenciye en uygun Amerika liselerini belirlemektedir.

Amerika Lise Öğrenci Kabul Şartları

Yaş şartı

Amerika liselerinde eğitim görebilmek için öğrencilerin 14-19 yaş arasında olan tüm öğrenciler Amerikan liselerine başvuru yapabilmektedirler. Online Başvuru Sistemi ile yapılan kayıtlarda son başvuru tarihi bulunmamakla birlikte yıl boyunca yapılan başvurular kabul edilmektedir.

Dil yeterlilik şartı

Amerika’da lise eğitimi görebilecek yaş aralığında olan öğrenci adaylarının lise başvuru değerlendirmelerinde bir sonraki adım olarak İngilizce dil yeterliliklerine bakılmaktadır. Amerika liselerinde resmi eğitim dili olarak İngilizce kullanılmaktadır. İngilizce dilinde uluslararası alanda geçerliliği olan bazı İngilizce yeterlilik sınavları, Amerika liseleri tarafından başvuru aşamasında öğrencilerde aranan şartlardandır.

Bunların dışında Amerika’da lise eğitimi görebilmek için bazı sınavlardan geçerli notların alınması gerekir.

IELTS Sınavı

Uluslararası alanda İngilizce dilinde yeterlilik sınavları arasında en çok tercih edilen sınavlardan birisi IELTS sınavıdır. Amerika’da lise eğitimi görmek için kabul edilme şartlarından birisi olan IELTS sınavından en düşük 210 puan alan öğrenciler bu ülkede lise eğitimi görmek için başvurabilir.

TOEFL Junior

Lise eğitimi düzeyindeki öğrencilerin İngilizce dili yeterliliklerini ölçmek için hazırlanan ve uluslararası alanda da geçerliliği olan TOEFL Junior sınavı, Amerika’da lise eğitimi almak isteyen öğrenci adaylarından istenen sınavlar arasındadır.

Not ortalaması şartı

Amerika liselerinin kabul şartlarından sonuncusu ise not ortalamasıdır. Lise eğitiminden önceki eğitim sürecinde öğrencilerin not ortalamalarının 100 puan üzerinden en az 60 olması beklenmektedir.

Amerika Lise Başvurusu

Amerika’da lise okumak için başvuru yapmak isteyen öğrenci adayında hangi şartlar aranır? Amerika’da lise okumak isteyen öğrencilerin ilk olarak hangi yaş aralığında olduklarına bakılmaktadır.

Başvuru Sırasında Gerekli Belgeler

Amerika’da lise eğitimi görmek isteyen öğrencilerden başvuruları sırasında istenilen pek çok belge vardır. Öğrenci adayının ve ailesinin kayıt başvurusunda hazır bulundurması gereken evraklar nelerdir?

Amerika’da lise eğitimi görmek için ilk yapılması gereken şey doğru okulun seçilmesidir. Kalmak istediğiniz eyalet, kişisel ilgi alanlarınız ve beklentilerinizi karşılayabilecek en doğru liseyi bulduktan sonra Amerika’da eğitim görmek üzere bütün başvuru şartlarını yerine getirmeye başlayabilirsiniz. Amerika’da lise okumak isteyen öğrenci adayları, AnkaStudy danışmanları ile birlikte kendilerine en uygun Amerika lisesini kolaylıkla seçebilmektedirler.

Amerika’da lise eğitimi için yapılan başvuru sırasında öğrencilerden o güne kadarki eğitim hayatlarına dair not dökümleri istenir. Lise öncesi döneme ait notlarını içeren karneler başvuru sırasında öğrencilerin yanında bulunmalıdır. Yine başvuru sırasında İngilizce dili ile ilgili yeterlilik gösteren sınav sonuçları da hazır bulundurulmalıdır.

Öğrencinin Amerika’da neden lise okumak istediğini ve bu yöndeki isteğini anlatan bir niyet mektubu lise başvurusunda öğrenci adaylarından istenilmektedir. Reşit olmayan lise öğrencileri için aile tarafından imzalanacak izin belgesi başvuru sırasında hazır edilmesi gereken evraklardan bir tanesidir.

Okula başvuru aşamasında istenilen diğer belgelerden birisi de vesikalık fotoğraftır. Başvuruyu yapan öğrenci adayına ait sekiz adet vesikalık fotoğraf başvuru sırasında hazır bir şekilde bulunmalıdır. Vukuatlı nüfus kayıt örneği ve geçerli kurumlardan alınan sağlık raporu Amerika’da lise eğitimi görmek için yapılacak başvuruda istenilen evraklar arasında yer alır.

Başvuru Tarihleri

Amerika’da lise eğitimi, Türkiye’deki sisteme benzer olarak iki dönemden oluşmaktadır. Eylül ile Ocak ayları arasını kapsayan döneme güz dönemi denirken, Şubat ayından Mayıs ayı sonuna kadar olan döneme ise bahar dönemi denir. Bir Amerika lisesinde eğitim görebilmek için ana eğitim döneminin başladığı güz döneminden bir kaç ay önce başvuru yapmaya başlamak gerekmektedir. Başvuru tarihleri Eylül ayında başlayacak eğitim dönemi için en geç Nisan ayına kadar yapılmalıdır.

Amerika’da lise eğitimi için başvuran öğrenciler ara dönem olan bahar döneminde başlamayı da tercih edebilirler. Başvuru yapan öğrenciler sadece yarı dönem Amerika’da eğitim gördükten sonra tekrar ülkelerindeki lisede eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebilirler. Güz dönemi ve bahar dönemi olarak iki döneme ayrılan Amerikan liselerine başvuru tarihlerini kaçırmamak için eğitim başlamadan bir kaç ay önce başvuru işlemlerini bitirmiş olmak gerekmektedir.

Amerikan liselerinde güz dönemi eğitim süreci için son başvuru tarihi 15 Nisan olarak belirlenmiştir. Bahar döneminde eğitim hayatlarına başlamak isteyen öğrenciler ise 1 Aralık‘tan önce başvurularını gerçekleştirmiş olmalıdırlar. Bu tarihlerden sonra başvuran öğrenciler ancak tercih edecekleri okullarda boş kontenjan var ise eğitime kabul edilebilirler.

Özellikle son yıllarda yurtdışında eğitim gören öğrenci sayısı arttığı için Amerika liselerinin kontejyanları belirtilen tarihlerden önce dolmaktadır. Bu yüzden Amerika’da lise eğitim almak için istekli olan öğrencilerin kayıt işlemlerine vakit kaybetmeden başlamaları gerekir. AnkaStudy, Amerika’da lise eğitimi görmek isteyen öğrencilere zamanında başvuru yapabilmeleri için uygun fırsatlar sunmaktadır.

Yıllar geçtikçe Amerika’da ki üniversitelere olduğu kadar Amerikan liselerine olan ilgi de artmaktadır. Bunun temel sebebi, Amerika’daki liselerden mezun olmuş bir öğrencinin dünyanın herhangi bir üniversitesinden kabul alabilmesini kolaylaştırmasıdır. Hatta liseyi Amerika’da okumuş bir öğrencinin Amerika’da herhangi bir üniversitede okuması da çok kolaydır. Bunun için binlerce öğrenci Amerika’daki liselere başvurmaktadır.

Amerika’daki eğitim sisteminde liseler ikiye ayrılmaktadır; devlet liseleri ve özel liseler. Amerika’da devlet liseleri de ücretlidir. Devlet liselerinde öğrenim görmek 1 yıllık bir değişim programı ile mümkündür. Amerika’da devlet lisesinde okumak isteyen öğrencilerin J1 vizesine başvurmaları zorunludur. Eğer bir Amerikan lisesinden mezun olmak istiyorsanız eğitiminizin son senesinde bu değişim programından yararlanmanız gerekmektedir.

Eğer Amerika’da devlet liselerinde okuyan 1 yıllık bir öğrenciyseniz okulların anlaşmalı olduğu ailelerin yanında kalırsınız. Kalmakta olduğunuz aileye de her ay belirli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Özel liselerin ise belli bir süre kısıtlaması yoktur. Yani ücretini ödediğiniz sürece bu liselerde lise eğitiminiz bitene dek öğrenim görebilirsiniz.

Amerika Lise Tipleri

Amerika’da lise okumak isteyen öğrenciler istedikleri iki farklı lise tipi arasından tercihlerine göre başvuru yapabilirler.Ayrıca kapsamlı olarak her Amerika lisesinde sanat ve spor dersleri bulunmaktadır.

Akademik, kültürel, sosyal vb. İngilizcesi lise eğitimi için yeterli olmayan öğrenciler ilk olarak İngilizce dil eğitimi alarak geçerli bir seviyeye ulaşırlar ve ardından lise programına kayıt olup eğitimlerine başlayabilirler. Öğrencilerin gerekli İngilizce yeterlilik seviyesine sahip olmadığı durumlarda, öğrenciler İngilizce Hazırlık programına alınırlar. Bu program süresince öğrencilerin zamanını ileride iyi değerlendirmesi açısından alması birtakım zorunlu olan dersler mevcuttur. Öğrenciler, belirli seviyede iyi İngilizce gerektirmeyen akademik olan bu dersleri de İngilizce Hazırlık programıyla aynı anda alabilmektedirler.

Amerika’da iyi bir liseye girebilmek demek sadece notlarla alakalı olan bir durum değildir, Amerika’daki sistem bir öğrencinin “bütününü” değerlendirerek öğrencilerini seçmektedirler. Doğru okul seçimi her yerde olduğu gibi Amerika’da da önemli bir noktada durmaktadır. Çünkü doğru okul seçimi ilerideki üniversite hayatımızı oluşturacak basamakların en önemlilerinden biridir. Size özel bir araştırma ile AnkaStudy danışmanları hedeflerinize en uygun okulları bulabilirler.

Amerika Devlet Okulları

Amerika devlet okulları, eğitim kalitesi açısından bölgeye ve şehre göre farklılıklar göstermekle birlikte genelde belirli bir seviyenin üstünde olurlar. Amerika’da devlet okulları vergileri en yüksek olan okullar olarak göze çarpmaktadır.

Amerika’da Özel Okullar

Yabancı öğrenci statüsünde Amerika’da lise eğitiminizi tamamlayabileceğiniz okullar özel okullardır. Amerika’da özel liseler, sizlerin en iyi ve en kaliteli üniversitelere girebilmenize olanak sağlayacak kalitededir ve bu geleneğe sahip olarak eğitim vermektedirler.

Amerika’da Yatılı Okullar

Amerika’da dilerseniz yatılı olarak eğitim alabilirsiniz. Birçok öğrenci yatılı eğitimine devam etmekte ve hiçbir sorun yaşamamaktadır. Hem ekonomik hem de güvenlik açısından avantajlı olması nedeniyle birçok aile çocuklarını yatılı okullara yerleştirmektedir.

Amerika Lise Bölümleri

Amerika her öğrencinin eğitim hayatına devam etmek istediği ülkelerin başında gelmektedir. Amerika’daki lise eğitimi, sunduğu çok yönlü programlarla öğrencileri cezbetmektedir. Amerikan liseleri arasında yer alan bölümler Türkiye’deki eğitim müfredatıyla benzerlik göstermektedir.

Amerika’da da dört yıl süren lise eğitimi öğrencinin yatkınlık alanına göre belirlenen çeşitli bölümlerden oluşur. Özellikle sosyal bilgiler ve fen bilgisi alanlarında geliştirdiği ileri eğitim programları ile öne çıkan Amerikan liselerinde öğrenciler için pek çok farklı bölüm alternatifleri bulunmaktadır.

Amerika’da Lise Eğitimi

Hem İngilizce dilini geliştirmek hem gelişen dünyanın en önde gelen ülkelerinden birinde eğitim almak için Amerika’da lise öğrenimi görmeyi seçen öğrenciler ilgi alanlarına göre sosyal bilgiler, fen bilgileri, sanat, spor ve teknoloji gibi bölümleri seçebilmektedirler.

Üniversite eğitimde matematik ve fen alanlarına yönelmek isteyen öğrenciler Amerika’da lise eğitim alırken de bu bölümlerden birisini tercih edebilirler. Sosyal bilimler ile ilgili bölümlere devam etmek isteyen öğrenciler ise yine lisede de bu derslerin ağırlıklı olduğu bölümlere yönelebilirler.

Amerika liseleri arasında öğrencilerin özel yeteneklerini geliştirip ileride bu alanlara yönelmelerini sağlayacak bölümlerde mevcuttur. Spor ve sanat Amerikan liselerinde bu yönde öne çıkan bölümlerdendir. Yine çağın en önde gelen ve tercih edilen bölümlerinden biri olan teknoloji alanında da öğrenciler lise eğitimlerini alabilirler. Amerika liseleri, öğrencilerin kendi ilgi alanlarına yönelik seçim yapabilecekleri pek çok bölüm seçeneği ile öne çıkmaktadır.

Amerika Lise Programları

Yurtdışında eğitim almak, sizi herkesten bir adım önde tutacaktır. AnkaStudy ile liseyi yurtdışında okumak hiç zor değil. Yurtdışı lise eğitimi programı ile öğrenmeye açık olduğunuz lise döneminde, bilgiyi en güzel şekilde öğrenip, farklı deneyimler elde edebilir, dilinizi geliştirme imkanına sahip olabilir, güzel arkadaşlıklar kurabilirsiniz.

Peki yurtdışı lise programlarımızda neler var? Uluslararası GCSE Müfredatı, ESL Sınıfları (İngilizce Destek Sınıfları), Lise Değişim programları, International Baccalaureate ve Advanced Placement programları size üst düzey bir eğitim imkanı sağlayacaktır. Bu programlar sonunda aldığınız sertifikalar ve diplomalar, size istediğiniz üniversitelerin kapılarını açacaktır.

Yurtdışında lise eğitimi alan gençler, ana dil öğrenmenin yanı sıra, hayatın pek çok alanında kendini geliştirme imkânı bulmaktadır. ESL sınıfları ve Uluslararası GCSE Müfredatı, gençlerin kendine birçok şey katabileceği programlardır. Kariyer hedeflerinize bizimle adım adım tırmanmaya var mısınız?

Amerika Lise Değişim Programı

Lise değişim programları, farklı kültürlerle iç içe olmanızı, farklı deneyimler elde etmenizi, sosyal olmanızı, dilinizi ve kendinizi her yönden geliştirmenizi sağlar. Bu programlar ile dili, dini, ırkı, ülkeyi, kültürü, farklı ailelerle aynı dili konuşup aynı değerleri paylaşmayı, tek başınıza ayakta kalmayı öğrenebilirsiniz.

Bu programlar, hem genç yaşta tüm zorlukların üstesinden gelebilecek kadar olgunluğu, hem de hayatı dolu dolu yaşayabilecek kadar güçlü bir enerjiyi kazanmanızın ilk adımı olacaklardır.

ABD lise değişim programları, her yıl tüm dünyadan binlerce uluslararası öğrenciye Amerika’da lise eğitimi imkanı sağlamaktadır. Bu uluslararası öğrencilerden biri de siz olabilirsiniz. 12 aylık (Ocak- Aralık), 10 aylık (Eylül-Haziran), 5 aylık (ilkbahar veya sonbahar-Akademik Sömestr) olmak üzere istediğiniz 3 süreçte, Amerika’da bir devlet lisesine gidebilirsiniz.

Bu değişim programınları size eğitiminiz süresince aile yanı konaklama imkanı da sunmaktadır. Birlikte vakit geçireceğiniz, etkinliklerine katılabileceğiniz, ev sorumluluklarını paylaşabileceğiniz aileler ile hayatınıza güzellikler katacak bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Amerika Lise Değişim Programı Süreci ve Faydaları

Bu programlara katılmak isteyen öğrencilere öncelikle öğrencilere İngilizce bir sınav ve mülakat yapılmaktadır. Sonrasında öğrenci ve velilerle görüşmeler gerçekleştirilmektedir.

Sınav sonucuna ve görüşmelere göre, gitmeye hak kazanan öğrenciler belirlenir. Lise 9, 10, 11, 12. sınıflardaki tüm öğrenciler, bu programdan faydalanabilirler.

12. sınıfı Amerika’da okumak isteyen öğrenciler, lise diplomasını Amerika’dan alıp, bu diplomanın getireceği avantajlardan faydalanabilirler. Bu programlar MEB tarafından onaylanmış bir programlardır. Danışmanlar, değişim programına katılan öğrencilere hangi dersleri almaları ve ne yapmaları konusunda yardım edecektir.

Eğitimini yurt dışında tamamlayan öğrenciler, Türkiye’de üniversitelere sınavsız giriş hakkı kazanmaktadırlar.

Yurtdışı lise eğitimi fiyatları yıllık yaklaşık olarak 6,000$–60,000$ arası değişmektedir. ABD’de üniversitede okumak isteyen öğrenciler, Amerika’da lise döneminin son 2 yılını okuyarak, Amerikan üniversitelerinde burslu eğitim almaya da hak kazanabilmektedirler.

Türkiye’de üniversite okumak isteyen öğrenciler de tam donanımlı şekilde ülkelerine dönerek istedikleri üniversitede ve bölümde okumaya devam edebilmektedirler. Amerika lise değişim programlarına katılan öğrenciler ortak projeler, etkinlikler, sosyal sorumluluk projeleri, bilimsel çalışmalar ile kaliteli bir eğitim sürecinden geçerek, Amerikan kültürünü de yaşayabilme şansına sahip olabilirler.

Program sonunda öğrenciler, üniversite hayatlarını, kariyerlerini ve tüm hayatlarını etkileyecek bir deneyim elde etmektedirler.

ESL Sınıfları (İngilizce Destek Sınıfları)

ESL sınıfları size istediğiniz okulun kapılarını açacaktır. ESL programlarının çeşitliliği ve size kazandırdıkları ile yepyeni hedefler belirleyebilirsiniz. Üniversiteler, bir ESL eğitimini başarıyla tamamlamış öğrencilerden TOEFL ya da IELTS istememektedirler.

ESL sınıfları, öğrencilerin ikinci bir dil olarak İngilizce’yi akademik düzeyde öğrenerek, mesleki eğitimi başarıyla sürdürmelerine olanak sağlamaktadırlar. Öğrenciler, okulların düzenledikleri çeşitli etkinliklerle, kulüplerle ve yabancı öğrenciler ile İngilizcelerini kolaylıkla geliştirebilirler.

Bu programlar ile ilgi duyduğunuz ve istediğiniz mesleğe adım atmanızı sağlayacak eğitimi alabilirsiniz. İngilizceniz ile beraber kişiliğinizi geliştirebilir, sosyalleşebilir ve sizi hayatta başarıya ulaşmanızı sağlayan özellikler edinebilirsiniz.

Amerika Lise İngilizce Eğitimi

Uluslararası Bakalorya (IB Diploma)

International Baccalaureate ya da Uluslararası Bakalorya, İsviçre’nin Cenevre şehrinde bulunan Uluslararası Bakalorya Organizasyonu’nun öğrencilere sağladığı, eğitimde mükemmeliyeti hedefleyen bir programdır. Program kapsamında öğrenciler birçok dersi görmektedirler.

IB programı üç farklı bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler; Bilgi Teorisi (Theory of Knowledge – TOK), Uzun Deneme (Extended Essay-EE), Yaratıcılık, Hareket ve Hizmet (Creativity-Activity-Service – CAS)’dir.

Advanced Placement Programı

ABD dahil olmak üzere 60’tan fazla ülkede AP Programı mevcuttur. Advanced Placement, Amerika’da bulunan College Board tarafından tüm dünyada uygulanan bir programdır. College Board, 1900 yılında Amerika’da kurulmuştur. Öğrencilerin yüksek öğrenime kabul görecekleri testleri oluşturmaktadır.

AP Programı alan öğrenciler, lisedeyken üniversite seviyesindeki dersleri alırlar ve üniversitede o derslerden muaf olurlar. Bu programı alıp, sınavlarda başarılı olan öğrenciler, üniversitelere girişte, diğer öğrencilere göre daha avantajlı olurlar. Amerika Birleşik Devletleri’nde, İngiltere’de ve Kanada’da bulunan okullara yerleşebilme imkanı bulurlar.

AP programı hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Uluslararası GCSE Müfredatı

En popüler uluslararası programlardan biri, Uluslararası GCSE Müfredatıdır. Bu program, öğrencilere lisenin ilk iki yılında sunulur. 9. ve 10. sınıflarda IGCSE ikinci dil olarak İngilizce, IGCSE İngilizce Edebiyat ve IGCSE Matematik dersleri okutulmaktadır. 2 yıllık program sonunda öğrenciler yazılı ve sözlü sınavlara girerler ve her ders için “core” tamamlanır. IGCSE dersleri, sorun çözme, ekip çalışması, bilgiyi sorgulama becerileri ile gibi nitelikli insan olmanın gerektirdiği özellikleri sizlere kazandıracaktır. IGCSE, dünyanın her yerinde üniversiteye girişte güvenilir bir kaynak olarak görülür.

Amerika Lise Fiyatları

Amerika devlet liseleri fiyatları 15.000-30.000 $ arasında değişiklik gösterebilmektedirler. Tercih ettiğiniz lise, öğrenim gördüğünüz eyalet gibi faktörler eğitime ayırmanız gereken bütçede farklılıklar oluşturabilmektedir.Örneğin Arizona’da bulunan Mission Heights Preparatory High School 18.000$ iken, New Jersey eyaletindeki Linden High School 36.000$’dır.

Amerika özel lise fiyatları 20.000-60.000$ arasında değişmektedir. Özel liselerin bir de konaklama fiyatlarının olduğunu unutmamalısınız. Mesela Arizona eyaletinde bulunan Verde Valley School’un okul ücreti yıllık olarak 35.000$’dır. Ancak yurt ücretiyle bu 45.000$ olabilir.

Amerika’da Lse Eğitimi

Amerika’da Burslu Lise Eğitimi

Amerika’daki lise sisteminin özel ve devlet lisesi olarak ikiye ayrıldığını söylemiştik. Şu bir gerçektir ki, devlet liselerinde burslu öğrenim görmek istiyorsanız Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan eğitim ve kültür programlarını ve onların burslarını takip etmek zorundasınız. YFU yani Youth for Understanding bu fırsatları takip edebileceğiniz yöntemlerden birisidir. YFU ekonomik açıdan problemleri olan öğrencilere burs sağlamaktadır. Yurtdışı lise değişim programlarının bu burslarından yararlanmak için belirli şartların olduğunu unutmamalısınız.

Öncelikle bir sporcuysanız ve spor burslarından yararlanmak istiyorsanız sportif başarı ve yeteneklerinizi kanıtlamak zorundasınız. Örneğin basketbol bursu kazanmak istiyorsanız bu süreçte belirli yetenek sınavlarına girmek durumundasınız. Bunun dışında okul ortalamanız 100 puan üzerinden en az 70 puan olmalıdır.

Amerika liselerinin sizden istedikleri puanlar liseden liseye değişmektedir. Bazen çok yüksek olduğu düşünülen puanlar bile yetmemektedir. Liseler sizden çoğunlukla transkript ile notlarınızı ve dil puanlarınızı belgelemenizi isterler.

Özel okullar için ise bu durum biraz farklıdır. Bazı okulların kendi puan kriterleri ve yeterlilik standartları vardır. Bunun dışında birçok vakıf bazı standartlar temelinde burs verebilmektedir. Bu burslar liselerden kabul alabilmeniz koşuluyla verilmektedirler. Bunun için iyi bir niyet mektubu yazmanın önemi olduka fazladır.

Ayrıca SLEP sınavından da 45 veya daha yüksek bir puan almanız gerekmektedir. Dil puanınız ne kadar yüksekse sizin için o kadar iyidir. Özel Amerika liselerinde eğer dil puanlarınız yeterli değilse, hazırlık sınıfında öğrenim görmek durumundasınız. Bununla beraber Amerika’da ki burs fırsatlarını takip etmeniz gerekmektedir.

Amerika Lise Burs Sınavları

Eğer Amerika’da devlet liselerine başvurmuş ve bir değişim programıyla gidiyorsanız çoğunlukla masraflarınız programı finanse eden şirket tarafından karşılanmaktadır. Ancak bu her öğrenci için geçerli değildir. Puanlarınızın yüksek olması ve mülakatlarda başarılı olmanız çeşitli imkanlardan yararlanabilmeniz için büyük bir etkendir. SLEP puanları bu imkandan yararlanabilmek için önemli etkiye sahip kriterlerden biridir. Sponsor şirketler, sponsor oldukları öğrencilerin harcamalarını denetlemektedir. Bu şirketler buna azami derecede dikkat etmektedirler.

Eğer bir ailenin yanında kalıyorsanız aileyle yapılan anlaşma sonucunda bazı masrafları üstlenebilir veya bazı masraflardan muaf olabilirsiniz. Özel liselerden bahsedecek olursak Amerika’da merkezi ve ulusal bir bursluluk sınavı olmadığından dolayı her lise bursluluk sınavlarını kendisi yapmaktadır ve şartları kendisi belirlemektedir. Bunun yanında Amerika ve Türkiye’de ki bazı vakıflar ücretin bir kısmını karşılamaktadır.

Amerika liselerine başvuru yapacak öğrencilerin İngilizce dil yeterliliği yoksa öğrenciler alternatif olarak lise eğitimlerinin öncesinde Amerika dil okulu eğitimi alarak İngilizce dil bilgilerini geliştirebilmektedirler.

Amerika’da Konaklama

Yurtdışında eğitim alan öğrenciler için üç farklı konaklama seçeneği bulunmaktadır. Bu konaklama seçenekleri size eğitiminiz süresince birçok farklı deneyim edinme imkanı sunmaktadır. Kendi tercihlerinize en uygun konaklama seçeneğini belirleyerek eğitiminizi en rahat şekilde sürdürebilirsiniz.

Bu konaklama seçenekleri arasından size en uygun olan konaklama seçeneğini AnkaStudy danışmanları ile rahatlıkla belirleyebilirsiniz.

Yurtdışında eğitim gören öğrenciler eğitimleri süresince aile yanında konaklayabilirler, ev kiralayabilirler ya da varsa tercih ettikleri okulun yurtlarında kalabilirler. Eğitim almak istediğiniz ülke, şehir ya da okulun özelliklerine göre konaklama seçenekleri farklılık gösterebilmektedir.

Aile Yanı Konaklama

Eğitim almak istediğiniz lise size aile yanında konaklama imkanı sunabilir. Bu şekilde yerel bir ailenin yanında kalabilirsiniz. Aile yanında konaklama için seçilen aileler okul tarafından desteklenmektedir.

Aile yanında konaklama öğrenciler tarafından çok tercih edilen bir yöntemdir. Aile yanında konaklamayı tercih ettiğinizde, dil konusunda daha hızlı bir ilerleme kaydedersiniz ve bulunduğunuz ülkenin kültürel özellikleri ile daha sıcak bir ortamda kaynaşma şansı yakalarsınız.

Aile yanı konaklamaya başvuran ev sahibi aileler belirli koşullara göre seçilmektedir. Aile bireylerinin yaşları, eğitim durumları, sicilleri kontrol edilir. Aile yanında konaklamayı tercih eden öğrenciler, konakladıkları süre boyunca kendilerine ait bir odaya, yatağa ve çalışma ortamına sahip olurlar. Bunun dışında aile yanı konaklamayı tercih eden öğrencilerin çamaşır makinesi, internet erişimi ve program dahilinde belirtilen yemek ihtiyaçları ev sahibi aileler tarafından karşılanır.

Eğer ki seçtiğiniz aileyle kalmayı istemiyorsanız ve geçerli bir sebebiniz varsa okulunuza başvurabilir ve yeni bir ailenin yanına geçiş yapabilirsiniz.

Yurt Konaklama

Bazı liseler öğrencilerine yatılı okuma imkanı sunmaktadır. Yatılı eğitim görrmeyi tercih ederek akademik hayatınızda daha fazla deneyim elde edebilirsiniz. Kampüste diğer öğrencilerle birlikte yaşamak size özgüven kazandırır. Bunun yanı sıra bu tür bir yaşam anlamlı ve kalıcı arkadaşlıklar geliştirmenizi de sağlar.

Yatılı eğitim, tercih ettiğiniz okula göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı okullarda yatılı konaklama okulun bünyesindeki yurtlarda, bazı okullarda ise en fazla 8-15 öğrencinin bulunduğu evlerde sağlanmaktadır.

Özel Ev Konaklama

Eğer öğrenci ile birlikte velisi de konaklamak istiyorsa, genellikle özel ev kiralayarak konaklama yöntemi tercih edilir. Anka Study Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak bu aşamada da sizi yalnız bırakmıyoruz. Çeşitli ülkelerde anlaşmalı olarak birlikte çalıştığımız gayrımenkul ofisleri vardır.

Özel bir ev kiralayarak konaklama seçeneği, diğer konaklama seçeneklerinin önceden belirlenmiş programlarına sahip değildir. Size ait bir ortamda sizin belirlediğiniz bir program dahilinde konaklarsınız. Nerede, ne zaman, ne yapacağınıza kendiniz karar verebilirsiniz. Ayrıca çalışma saatlerinizi ve programınızı hiç kimseye göre ayarlamadan, kendi tercihinize göre yapabilirsiniz.

Fakat özel ev kiralayarak konaklamanın eksileri de vardır. Sözgelimi faturaları düzenlemek zorundasınızdır. Bazı ev sahipleri bu faturaların bir kısmını ya da tümünü kiraya dahil edebilir. Herhangi bir kontrat imzalamadan önce her şeyi dikkatli bir şekilde okumanızı öneriyoruz.

Lise Mezuniyeti Sonrası Üniversite

Öğrencilerin lise sonrası eğitimde hangi programın kariyer hedeflerine ve akademik ilgi alanlarına en uygun olduğunu düşünüp karar vermeleri gerekmektedir. Bu konuda Anka Study Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak size rehberlik etmekten mutluluk duyuyoruz.

Yurtdışında lise sonrası eğitim görmek isteyen öğrenciler için dört kategoride eğitim bulunmaktadır. Bunlar; ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimidir.

Eğer ÖSYM’den yeterli puanı alamadıysanız yurt dışında eğitim almak için başvuruda bulunmanız konusunda hiçbir engel yoktur. Hali hazırda Türkiye’de üniversite öğrencisi iseniz dikey veya yatay geçiş yaparak eğitiminizi yurtdışında tamamlayabilirsiniz.

Amerika’da Lise Mezuniyeti Sonrasında Üniversite Eğitimi

Community College

Community college ya da toplum koleji eğitimi Türkiye’deki ön lisans programına denk gelmektedir. Yani üniversite eğitiminin ilk iki yılını kapsar. Kolej eğitiminde uluslararası öğrenciler için yabancı dil hazırlık sınıfları bulunmaktadır.

Community college eğitimi almanın avantajları kısaca şu şekilde sıralanabilir:

 • Daha ucuz bir eğitim.
 • İstendiği takdirde dört yıllık eğitim programına devam edebilme.
 • Dört yıllık üniversitelerle eşdeğer bir eğitim.
 • Birçok farklı bölümde çeşitliliğe sahip eğitim.

Amerika Lisans Eğitimi

Anka Study Eğitim Danışmanlığı olarak yurtdışında bir üniversitede okumak için yapmanız gereken bütün işlemleri sizin adınıza yönetiyoruz. Bunun dışında yurtdışında üniversite eğitim almak istediğiniz bölümde burs başvurusunda bulunmanız için gerekli prosedürleri tamamlamanızda da size yardımcı oluyoruz.

Anka Study Eğitim Danışmanlığı olarak;

 • Başvurularınızın ne aşamada olduğunu daima takip ediyoruz.
 • Kabulünüz geldikten sonra, rahatça kayıt işlemlerinizi gerçekleştirmenize yardımcı oluyoruz.
 • Vize işlemlerinizin hızlı ve kolay sonuçlanmasına yardımcı oluyoruz.
 • Gerekli kapsamda sağlık sigortası yaptırıyoruz.
 • Uçak biletinizin alınması ve nerede, nasıl konaklayacağınız konusunun organize edilmesi işlemlerini sizin için üstleniyoruz.

Bütün işlemler bittikten sonra dahi bütün üniversite eğitim hayatı boyunca yanınızda olarak size destek veriyoruz. Yaşayacağınız herhangi bir sıkıntıda lütfen bizimle iletişim kurun. Böylece problemlerinizi en hızlı ve kolay şekilde çözmenizi için yanınızda oluyoruz.

Amerika Öğrenci Vizesi

Amerikan yasaları vizeleri göçmen ve göçmen olmayan vizeler olarak ikiye ayırmıştır. Bu vizeler seyahat amacınıza ve kimliğinize göre değişmektedir. Vize sürecinde sizden istenen evraklar, doldurmanız gereken formlar ve ödemeniz gereken ücretler de buna göre değişmektedirler. Amerika’da lise eğitimi için gereken vizeler J1 vizesi ve F1 vizesidir.

Amerika öğrenci vizesine nasıl başvurulur?

Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinden İngilizce olarak online vize başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Ayrıca bu formda size sorulan soruları eksiksiz ve doğru cevaplamanız gerekmektedir. Formu doldurduktan sonra yapılacak bir mülakatta bu sorular tekrar sorulacaktır ve mülakatta tekrar cevaplamanız istenecektir. Başvuru yapan kişiler mülakatlarda tutarlı cevaplar vermelilerdir.

Formu doldurduktan sonra vize ücretini ödemeli ve makbuzunuzu almalısınız. Sizden istenilen belgeleri Amerikan konsolosluklarına veya büyükelçiliklerine göndermelisiniz.

Amerika vize başvurusu için gerekli belgeler

Amerika vizesine başvuran kişilerin hangi vize türüne başvuracaklarına göre istenilen belgeler değişiklik göstermektedir. Öğrenci vizesi için istenen belgeler genel olarak şu şekildedir;

 • DS-160 formu
 • Pasaport
 • Biyometrik fotoğraf ve nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Banka hesap dökümü
 • Seyahat planınızı gösteren tüm rezervasyonlar ve uçak biletleri
 • Tapu belgeniz ve Amerikan makamlarının sizden istediği tüm diğer belgeler

Amerika’da eğitim görmek isteyen öğrencilerin I20 formları ve uluslararası denkliği olan dil belgeleri yukarıda istenilen belgelerin yanında hazır bulunmalıdır.

Vize Ücreti

Amerika her vize türü için farklı fiyat tarifeleri uygulamaktadır. Genellikle ABD, eğitim amaçlı vize başvurusunda bulunan kişilerden 160 $ istemektedir. Göçmen olmayan vize için yapılan başvurular için ise 190 $ istenmektedir.

Başvuru ücretini online olarak yatırabilir veya 5 gün içerisinde Akbank’a nakit olarak yatırabilirsiniz.

Amerika’da Lise Okumak

Kaliteli eğitim anlamında bir dünya lideri olan Amerika’da eğitim görmek, size birçok avantaj sağlar. Kültürel, sosyal, profesyonel ve de akademik anlamda fırsatlar sunan Amerika lise eğitimi size;

 • İyi Bir Eğitim

Amerika’da öğrencilerin ilgi alanlarına göre liselerin mevcut olması, kaliteli bir eğitimin yanında kişisel gelişim konusunda da çok büyük artılar sunmaktadır. Amerika, lise müfredatında sosyal ve fen bilimi alanlarındaki en geniş programları öğrencilere sunmaktadır.

 • Ana Dil Seviyesinde İngilizce Konuşabilme

Amerika’da, İngilizce öğrenmenin ayrıcalığını yaşarsınız. Telafuzu iyi öğretmenler, İngilizce’deki acemiliğinizi atmanıza yardımcı olarak, okurken, yazarken ve konuşurken dilinize bir akıcılık kazandıracaklardır.

 • Amerika ve Dünya Üniversitelerine Giriş İmkanı

Amerika’da iyi bir üniversitede okuyabilmenin yolu, Amerikan liselerinden mezun olmaktan geçmektedir. Lise son sınıf eğitiminizi Amerika’da alarak bu fırsatı yakalayabilirsiniz.

 • Amerikan kültürünü öğrenme ve kültür etkileşimi

Amerikan kültürü ve yaşam tarzı hakkında birinci dereceden bilgi sahibi olacaksınız. Kendi kültürünüzü de arkadaşlarınızla paylaşacaksınız.

 • Farklı kültürlerden arkadaşlar edinme imkanı

Her kültürden öğrenciyle arkadaş olmak, öğrendiklerinizi paylaşmak, beraber projeler yapmak, sosyal aktivitelere katılmak, sosyal sorumluluk projelerinde omuz omuza çalışmak sizi ileriye götürecektir.

 • İyi Bir Üniversite Eğitimi İçin Kolay Adaptasyon ve Uluslararası Kimlik Sahibi Olmak

Eğitim kalitesinin benzerliği ve insanları açısından, Amerika’da bir üniversiteye kolayca adapte olabileceksiniz. Böylece tüm dünyada uluslararası bir kimliğiniz olacaktır.

 • SAT Hazırlığı

SAT, Amerikan üniversitelerinde okumanız için başvuracağınız sınav sonucudur. Bu sınava temeli sağlam okullarda hazırlanacaksınız.

 • Akademik kariyer

Düşüme gücünüzü geliştirecek bir müfredat ile iyi eğitimli ve samimi öğretmenlerle iyi bir akademik kariyer edinmiş olacaksınız.

 • Sorumluluk Alma ve Zorluklarla Başa Çıkabilme Yeteneği

Ailenizden uzakta olacağınız için yaşıtlarınıza göre daha kısa sürede sorumluluk alma ve zorluklarla başa çıkabilme yeteneği kazanacaksınız.

 • Amerika’da İş Olanakları

Amerika liselerinde eğitim görürken, iş olanaklarını değerlendirme fırsatlarını da keşfetmiş olacaksınız. Amerika’da bir lise okuyarak, iş yaşantınıza rakiplerinize göre bir adım önde başlayabilirsiniz.

Ad Soyad*

E-posta Adresiniz*

Telefon Numaranız*

Katılmak İstediğiniz Program

İkamet Ettiğiniz Şehir*

İletiniz

About M. Fatih Görgünoğlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı