Amerika Liseleri

Amerika'da Lise Okumak

Amerika Lise Eğitimi

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık olarak 26,407 devlet lisesi ve 10,693 özel lise bulunmaktadır. Amerika liseleri Türkiye liseleri gibi 4 yıl sürmektedir. Amerika’da devlet liseleri ve özel liseler olmak üzere iki farklı lise türü içinden hedeflerinize, isteklerinize ve bütçenize uygun olarak seçebileceğiniz birçok farklı lise bulunmaktadır.

ABD’nin sahip olduğu kapsamlı eğitim müfredatı, öğrencileri sınıfta alacağı teorik eğitimin ötesine taşımaktadır. Öğrenciler lise 1. sınıftan itibaren yetenekleri ve eğilimleri doğrultusunda eğitilir. Amerika’da lise okuyan öğrenciler, lise eğitimi süresince öz güven kazanma, kişisel hedeflerini belirleme, sosyal ve kültürel ilişkileri geliştirme fırsatı yakalamaktadır.

Amerika’da lise okuyam öğrenciler, Amerika liselerinde elde ettikleri lise diploması ile dünyanın en iyi üniversitelerinden kabul alabilmektedirler. Ayrıca Amerika liselerinden mezun olan öğrenciler Türkiye’de sınavsız üniversiteye girme fırsatı da elde etmiş olurlar.

Amerika’da devlet liselerinden birinde okumayı düşünüyorsanız, en fazla 1 yıl süresince eğitim alabilirsiniz. 1 yıl Amerika devlet lisesi eğitimini tamamladıktan sonra özel bir liseye geçiş imkanınız da bulunmaktadır. Öğrenciler 1 sene devlet lisesi eğitimi alarak özel liselerde lise eğitimine devam edebilirler.

Amerika liseleri arasında seçiminizi eyaletlere göre yapabilme şansınız bulunmaktadır. Okumak istediğiniz liseyi seçtikten sonra, başvuru işlemleriniz hemen başlatılabilir. Eğitim danışmanlarımız, öğrencimizin lise seçimlerinde kariyer hedeflerine, başarısına ve bütçesine göre öğrenciye en uygun Amerika liselerini belirlemektedir.

Yurtdışında lise okumak istiyor ve hangi ülkeye gideceğiniz karar veremiyorsanız yurtdışında lise sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Amerika Lise Başvuru Şartları

Amerika liseleri öğrenci kabul sürecinde öğrencinin yaşına, akademik başarısı ve dil hakimiyetine dikkat etmektedir. Öğrenciler okuldan kabul mektubu almak için okulun belirlediği tüm şartları karşılamalıdır. Her okulun kabul şartları okulun başarısına göre değişken olabilmektedir.

Yaş Şartı

14-19 yaş arasında olan tüm öğrenciler Amerikan liselerine başvuru yapabilmektedirler. Online başvuru sistemi ile yapılan kayıtlarda son başvuru tarihi bulunmamakla birlikte yıl boyunca yapılan başvurular kabul edilmektedir.

Ortaokul Bitirme Ortalaması

Amerika liselerinin kabul şartlarından bir diğeri ise not ortalamasıdır. Lise eğitiminden önceki eğitim sürecinde öğrencilerin not ortalamalarının 100 puan üzerinden en az 60 olması beklenmektedir.

İngilizce Dil Yeterliliği

Amerikada lise eğitimi görebilecek yaş aralığında olan öğrenci adaylarının İngilizce dil yeterliliklerine de bakılmaktadır. Amerika liselerinde resmi eğitim dili olarak İngilizce kullanılmaktadır. İngilizce dilinde uluslararası alanda geçerliliği olan bazı İngilizce yeterlilik sınavları, Amerika liseleri tarafından başvuru aşamasında öğrencilerde aranan şartlardandır. Dil yeterliliği için IELTS ya da TOEFL Junior sonucu istenmektedir.

IELTS Sınavı

Uluslararası alanda İngilizce dilinde yeterlilik sınavları arasında en çok tercih edilen sınavlardan birisi IELTS sınavıdır. Amerikada lise eğitimi görmek için kabul edilme şartlarından birisi olan IELTS sınavından en düşük 210 puan alan öğrenciler bu ülkede lise eğitimi görmek için başvurabilir.

TOEFL Junior

Lise eğitimi düzeyindeki öğrencilerin İngilizce dili yeterliliklerini ölçmek için hazırlanan ve uluslararası alanda da geçerliliği olan TOEFL Junior sınavı, Amerikada lise eğitimi almak isteyen öğrenci adaylarından istenen sınavlar arasındadır.

Amerika Lise Başvuru Süreci

Amerika’da lise eğitimi görmek için ilk yapılması gereken şey doğru okulun seçilmesidir. Kalmak istediğiniz eyalet, kişisel ilgi alanlarınız ve beklentilerinizi karşılayabilecek en doğru liseyi bulduktan sonra Amerika’da eğitim görmek üzere bütün başvuru şartlarını yerine getirmeye başlayabilirsiniz. Amerikada lise okumak isteyen öğrenci adayları, Anka Study danışmanları ile birlikte kendilerine en uygun Amerika lisesini kolaylıkla seçebilmektedirler.

Amerika’da iyi bir liseye başvuru sürecinde notlardan daha fazlası değerlendirilmektedir. Amerikan eğitim sistemi, öğrencilerin ders dışı aktivitelerine de büyük önem verilmektedir. Doğru okul seçimi her yerde olduğu gibi Amerika’da da önemli bir noktadır. Doğru okul seçimi, üniversite hayatını oluşturacak basamakların en önemlilerinden biridir. Size özel bir araştırma ile Anka Study danışmanları hedeflerinize en uygun okulları bulabilirler.

Başvuru Sırasında Gerekli Belgeler

Amerika’da lise eğitimi için yapılan başvuru sırasında öğrencilerden not dökümleri istenir. Lise öncesi döneme ait notlarını içeren karneler başvuru sırasında öğrencilerin yanında bulunmalıdır. Yine başvuru sırasında İngilizce dili ile ilgili yeterliliği gösteren sınav sonuçları da hazır bulundurulmalıdır.

Öğrencinin Amerika’da neden lise okumak istediğini ve bu yöndeki isteğini anlatan bir niyet mektubu lise başvurusunda öğrenci adaylarından istenilmektedir. Reşit olmayan lise öğrencileri için aile tarafından imzalanacak izin belgesi başvuru sırasında hazır edilmesi gereken evraklardan bir tanesidir.

Okula başvuru aşamasında istenilen diğer belgelerden birisi de biyometrik fotoğraftır. Başvuruyu yapan öğrenci adayına ait sekiz adet biyometrik fotoğraf başvuru sırasında hazır bir şekilde bulunmalıdır. Vukuatlı nüfus kayıt örneği ve geçerli kurumlardan alınan sağlık raporu Amerika’da lise eğitimi görmek için yapılacak başvuruda istenilen evraklar arasında yer alır.

Başvuru Tarihleri

Amerika’da lise eğitimi, Türkiye’deki sisteme benzer olarak iki dönemden oluşmaktadır. Eylül ile Ocak ayları arasını kapsayan döneme güz dönemi denirken, Şubat ayından Mayıs ayı sonuna kadar olan döneme ise bahar dönemi denir. Bir Amerika lisesinde eğitim görebilmek için ana eğitim döneminin başladığı güz döneminden birkaç ay önce başvuru yapmaya başlamak gerekmektedir. Başvuru tarihleri Eylül ayında başlayacak eğitim dönemi için en geç Nisan ayına kadar yapılmalıdır.

Amerika’da lise eğitimi için başvuran öğrenciler ara dönem olan bahar döneminde başlamayı da tercih edebilirler. Başvuru yapan öğrenciler sadece yarı dönem Amerika’da eğitim gördükten sonra tekrar ülkelerindeki lisede eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebilirler. Güz dönemi ve bahar dönemi olarak iki döneme ayrılan Amerika lise başvuru tarihlerini kaçırmamak için eğitim başlamadan birkaç ay önce başvuru işlemlerini bitirmiş olmak gerekmektedir.

Amerika liseleri güz dönemi eğitim süreci için son başvuru tarihi 15 Nisan olarak belirlenmiştir. Bahar döneminde eğitim hayatlarına başlamak isteyen öğrenciler ise 1 Ocak‘dan önce başvurularını gerçekleştirmiş olmalıdırlar. Bu tarihlerden sonra başvuran öğrenciler ancak tercih edecekleri okullarda boş kontenjan var ise kabul edilebilirler.

Özellikle son yıllarda yurtdışında eğitim gören öğrenci sayısı arttığı için Amerika liseleri kontenjanları belirtilen tarihlerden önce dolmaktadır. Bu yüzden Amerika’da eğitim almak için istekli olan öğrencilerin kayıt işlemlerine vakit kaybetmeden başlamaları gerekir. Anka Study, Amerika’da lise eğitimi görmek isteyen öğrencilere zamanında başvuru yapabilmeleri için uygun fırsatlar sunmaktadır.

Dönem Başlangıç Tarihleri 1. Dönem 2. Dönem
Amerika Liseleri Ağustos Sonu, Eylül Başı Ocak Başı

Amerika Eğitim Sistemi

Amerika liselerindeki eğitim sistemi dünyadaki en iyi lise eğitim sistemlerinden biridir. Yeni teknoloji ile donatılmış müfredatta teorik bilginin yanı sıra pratik bilgiye de çok önem verilmektedir. Öğrenciler lise eğitimi boyunca bir çok alanda pratik bilgi birikimine erişir.

Amerika liselerinde öğrenciler ilgi alanlarına göre eğitim almaktadır. Her öğrenci dilediği alanı seçebilir ve seçim yapmadan önce seçmek istediği alanlar üzerine seçmeli derslele eğitim alabilir.

İngilizcesi lise eğitimi için yeterli olmayan öğrenciler ilk olarak İngilizce dil eğitimi alarak geçerli bir seviyeye ulaşırlar ve ardından lise programına kayıt olup eğitimlerine başlayabilirler. Öğrencilerin gerekli İngilizce yeterlilik seviyesine sahip olmadığı durumlarda, öğrenciler İngilizce Hazırlık programına alınırlar. Bu program süresince öğrencilerin zamanını ileride iyi değerlendirmesi açısından alması bir takım zorunlu olan dersler mevcuttur. Öğrenciler, belirli seviyede iyi İngilizce gerektirmeyen akademik olan bu dersleri de İngilizce Hazırlık programıyla aynı anda alabilmektedirler.

YÖK Denkliği

YÖK, Amerika liselerinin neredeyse tamamına denklik vermektedir. Lise denkliği alabilmek için, karne ya da transkriptlerinizle YÖK’e başvurmanız gerekmektedir. Amerika liseleri, uluslararası tanınırlığa sahip kurumlardır. Buradan aldığınız diploma ile dünyanın her yerinde üniversitelere başvurabilirsiniz.

Lise Tipleri

Amerika’daki liseler iki farklı tipden oluşur; devlet liseleri ve özel liseler. Amerika’da lise okumak isteyen öğrenciler istedikleri iki farklı lise tipi arasından tercihlerine göre başvuru yapabilirler.

Devlet Liseleri

Amerika devlet okulları, bölgeye ve şehre göre farklılıklar göstermekle belirli bir kalitenin üzerinde eğitim vermektedirler. Devlet liselerinde maksimum 1 yıl eğitim almak mümkündür. Öğrenciler devlet liselerinde öğrenim görmek için 1 yıllık lise değişim programına katılabilirler. 1 yıllık öğrenci değişim programları devlet veya özel liselerde normal bir eğitim yılı ücretine göre oldukça düşüktür.

Özel Liseler

Yabancı öğrenci statüsünde Amerika’da 4 yıl lise eğitimi tamamlayabileceğiniz liseler özel liselerdir. Amerika’da özel liseler, öğrencilerin en iyi ve en kaliteli üniversitelere girebilmesine olanak sağlayacak kalitededir.

Özel liselerin ise belli bir süre kısıtlaması yoktur. Ücretini ödediğiniz sürece bu liselerde lise eğitiminiz bitene kadar öğrenim görebilirsiniz.

Yatılı Liseler

Amerika’da dilerseniz yatılı olarak eğitim alabilirsiniz. Birçok öğrenci yatılı eğitimine devam etmekte ve hiçbir sorun yaşamamaktadır. Hem ekonomik hem de güvenlik açısından avantajlı olması nedeniyle birçok aile çocuklarını yatılı okullara yerleştirmektedir. Hem devlet okulları hem özel okullar yatılı lise olabilmektedir. Her lisenin öğrenci yurdu olmasa da çoğu lisenin öğrenci yurtları bulunmaktadır.

Amerika Lise Bölümleri

Amerikan liseleri arasında yer alan bölümler Türkiye’deki eğitim müfredatıyla benzerlik göstermektedir. Amerika’da da dört yıl süren lise eğitimi öğrencinin yatkınlık alanına göre belirlenen çeşitli bölümlerden oluşur. Özellikle sosyal bilimler ve fen bilimleri alanlarında geliştirdiği ileri eğitim programları ile öne çıkan Amerikan liselerinde öğrenciler için pek çok farklı bölüm alternatifleri bulunmaktadır. Öğrenciler dilerlerse spor, sanat gibi sosyal alanlarda da profesyonel eğitim alabilirler.

Amerika'da Lise Bölümleri

Hem İngilizce dilini geliştirmek hem gelişen dünyanın en önde gelen ülkelerinden birinde eğitim almak için Amerika’da lise öğrenimi görmeyi seçen öğrenciler ilgi alanlarına göre sosyal bilgiler, fen bilgileri, sanat, spor ve teknoloji gibi bölümleri seçebilmektedirler.

Üniversite eğitimde matematik ve fen alanlarına yönelmek isteyen öğrenciler Amerika’da lise eğitim alırken de bu bölümlerden birisini tercih edebilirler. Sosyal bilimler ile ilgili bölümlere devam etmek isteyen öğrenciler ise yine lisede de bu derslerin ağırlıklı olduğu bölümlere yönelebilirler.

Amerika liseleri arasında öğrencilerin özel yeteneklerini geliştirip ileride bu alanlara yönelmelerini sağlayacak bölümlerde mevcuttur. Spor ve sanat Amerikan liselerinde bu yönde öne çıkan bölümlerdendir. Yine çağın en önde gelen ve tercih edilen bölümlerinden biri olan teknoloji alanında da öğrenciler lise eğitimlerini alabilirler. Amerika liseleri, öğrencilerin kendi ilgi alanlarına yönelik seçim yapabilecekleri pek çok bölüm seçeneği ile öne çıkmaktadır.

Amerika Lise Programları

Yurtdışında eğitim almak, sizi herkesten bir adım önde tutacaktır. Anka Study ile liseyi yurtdışında okumak çok kolay. Yurtdışı lise programları ile istediğiniz dönemde farklı deneyimler elde edebilir, dilinizi geliştirme imkanına sahip olabilir ve güzel arkadaşlıklar kurabilirsiniz.

Amerika liselerinde alabileceğiniz; Uluslararası GCSE, ESL Sınıfları (İngilizce Destek Sınıfları), Lise Değişim programları, International Baccalaureate ve Advanced Placement programları size üst düzey bir eğitim imkanı sağlayacaktır. Bu programlar sonunda aldığınız sertifikalar ve diplomalar, size istediğiniz üniversitelerin kapılarını açacaktır.

Yurtdışında lise eğitimi alan gençler, dil öğrenmenin yanı sıra, hayatın pek çok alanında kendini geliştirme imkanı bulmaktadır. Kariyer hedeflerinize bizimle adım adım tırmanmaya var mısınız?

 1. 1
  Lise Öğrenci Değişim Programı

  Lise Öğrenci Değişim Programı

  Amerika lise değişim programları, farklı kültürlerle iç içe olmanızı, farklı deneyimler elde etmenizi, sosyal olmanızı, dilinizi ve kendinizi her yönden geliştirmenizi sağlar. Bu programlar ile dili, dini, ırkı, ülkeyi, kültürü, farklı ailelerle aynı dili konuşup aynı değerleri paylaşmayı, tek başınıza ayakta kalmayı öğrenebilirsiniz.

  Bu programlar, hem genç yaşta çeşitli zorlukların üstesinden gelebilecek olgunluğu kazanmanızın, hem de farklı kültürlerle tanışmanızın ilk adımı olacaklardır.

  ABD lise değişim programları, her yıl tüm dünyadan binlerce uluslararası öğrenciye Amerika’da lise eğitimi imkanı sağlamaktadır. Bu uluslararası öğrencilerden biri de siz olabilirsiniz. 12 aylık (Ocak- Aralık), 10 aylık (Eylül-Haziran), 5 aylık (ilkbahar veya sonbahar-Akademik Sömestr) olmak üzere istediğiniz 3 süreçte, Amerika’da bir devlet lisesine gidebilirsiniz.

  Bu değişim programları size eğitiminiz süresince aile yanı konaklama imkanı da sunmaktadır. Birlikte vakit geçireceğiniz, etkinliklerine katılabileceğiniz, ev sorumluluklarını paylaşabileceğiniz aileler ile hayatınıza güzellikler katacak bir deneyim yaşayabilirsiniz.

  Lise Değişim Programı Süreci ve Faydaları

  Bu programlara katılmak isteyen öğrencilere öncelikle öğrencilere İngilizce bir sınav ve mülakat yapılmaktadır. Sonrasında öğrenci ve velilerle görüşmeler gerçekleştirilmektedir.

  Sınav sonucuna ve görüşmelere göre, gitmeye hak kazanan öğrenciler belirlenir. Lise 9, 10, 11, 12. sınıflardaki tüm öğrenciler, bu programdan faydalanabilirler.

  12. sınıfı Amerika’da okumak isteyen öğrenciler, lise diplomasını Amerika’dan alıp, bu diplomanın getireceği avantajlardan faydalanabilirler. Bu programlar MEB tarafından onaylanmış bir programlardır. Danışmanlar, değişim programına katılan öğrencilere hangi dersleri almaları ve ne yapmaları konusunda yardım edecektir.

  Eğitimini yurt dışında tamamlayan öğrenciler, Türkiye’de üniversitelere sınavsız giriş hakkı kazanmaktadırlar.

  Yurtdışı lise eğitimi fiyatları yıllık yaklaşık olarak 6,000$–60,000$ arası değişmektedir. ABD’de üniversitede okumak isteyen öğrenciler, Amerika’da lise döneminin son 2 yılını okuyarak, Amerikan üniversitelerinde burslu eğitim almaya da hak kazanabilmektedirler.

  Türkiye’de üniversite okumak isteyen öğrenciler de tam donanımlı şekilde ülkelerine dönerek istedikleri üniversitede ve bölümde okumaya devam edebilmektedirler. Amerika lise değişim programlarına katılan öğrenciler ortak projeler, etkinlikler, sosyal sorumluluk projeleri, bilimsel çalışmalar ile kaliteli bir eğitim sürecinden geçerek, Amerikan kültürünü de yaşayabilme şansına sahip olabilirler.

  Program sonunda öğrenciler, üniversite hayatlarını, kariyerlerini ve tüm hayatlarını etkileyecek bir deneyim elde etmektedirler.

 2. 2
  ESL Sınıfları (İngilizce Destek Sınıfları)

  ESL Sınıfları (İngilizce Destek Sınıfları)

  Amerika liseleri ESL sınıfları, size istediğiniz okulun kapılarını açacaktır. ESL programlarının çeşitliliği ve size kazandırdıkları ile yepyeni hedefler belirleyebilirsiniz. Üniversiteler, bir ESL eğitimini başarıyla tamamlamış öğrencilerden TOEFL ya da IELTS istememektedirler.

  ESL sınıfları, öğrencilerin ikinci bir dil olarak İngilizce’yi akademik düzeyde öğrenerek, mesleki eğitimi başarıyla sürdürmelerine olanak sağlamaktadırlar. Öğrenciler, okulların düzenledikleri çeşitli etkinliklerle, kulüplerle ve yabancı öğrenciler ile İngilizcelerini kolaylıkla geliştirebilirler.

  Bu programlar ile ilgi duyduğunuz ve istediğiniz mesleğe adım atmanızı sağlayacak eğitimi alabilirsiniz. Diliniz ile beraber kişiliğinizi geliştirebilir, sosyalleşebilir ve hayatta başarıya ulaşmanızı sağlayacak özellikler edinebilirsiniz.

 3. 3
  Uluslararası Bakalorya (IB Diploma)

  Uluslararası Bakalorya (IB Diploma)

  International Baccalaureate ya da Uluslararası Bakalorya, İsviçre’nin Cenevre şehrinde bulunan Uluslararası Bakalorya Organizasyonu’nun öğrencilere sağladığı, eğitimde mükemmeliyeti hedefleyen bir programdır. Program kapsamında öğrenciler birçok dersi görmektedirler.

  IB programının birçok şartı bulunmaktadır. Diğer programlardan farklı olarak derslerin yanı sıra, Bilgi Teorisi (Theory of Knowledge – TOK), Uzun Deneme (Extended Essay-EE), Yaratıcılık, Hareket ve Hizmet (Creativity-Activity-Service – CAS) alanlarını başarıyla tamamlamanız gerekmektedir.

 4. 4
  Advanced Placement Programı (AP)

  Advanced Placement Programı (AP)

  ABD dahil olmak üzere 60’tan fazla ülkede AP Programı mevcuttur. Advanced Placement, Amerika’da bulunan College Board tarafından tüm dünyada uygulanan bir programdır. College Board, 1900 yılında Amerika’da kurulmuştur. Öğrencilerin yüksek öğrenime kabul görecekleri testleri oluşturmaktadır.

  AP Programı alan öğrenciler, lisedeyken üniversite seviyesindeki dersleri alırlar ve üniversitede o derslerden muaf olurlar. Bu programı alıp, sınavlarda başarılı olan öğrenciler, üniversitelere girişte, diğer öğrencilere göre daha avantajlı olurlar. Amerika Birleşik Devletleri’nde, İngiltere’de ve Kanada’da bulunan okullara yerleşebilme imkanı bulurlar.

  AP programı hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Amerika Lise Fiyatları

Amerika devlet liseleri fiyatları 15.000-30.000$ arasında değişiklik gösterebilmektedirler. Tercih ettiğiniz lise, öğrenim gördüğünüz eyalet gibi faktörler eğitime ayırmanız gereken bütçede farklılıklar oluşturabilmektedir.Örneğin Arizona’da bulunan Mission Heights Preparatory High School fiyatı 18.000$ iken, New Jersey eyaletindeki Linden High School 36.000$’dır.

Amerika özel lise fiyatları 20.000-60.000$ arasında değişmektedir. Özel liselerin bir de konaklama fiyatlarının olduğunu unutmamalısınız. Mesela Arizona eyaletinde bulunan Verde Valley School’un okul ücreti yıllık olarak 35.000$’dır. Ancak yurt ücretiyle bu fiyat 45.000$ olabilir.

Amerika'da Lise Eğitim Fiyatları
 1. Ayrıntılı Fiyat Tablosu

  Eyalet Okul Adı Bölge Akademik Yıl
  California Archbishop Riordan High School San Fransisco $21,200
  California Army and Navy Academy San Diego Area $44,100 (Konaklama Dahil)
  California Arroyo Pacific Academy Los Angeles Area $18.450
  California Bishop O’Dowd High School San Francisco Bay Area $18.740
  California Capistrano Valley Christian School Los Angeles Area $14,950
  California Christian Brothers High School Sacramento $14,060
  California Dunn School Los Angeles Area $26,600
  California Georgiana Bruce Kirby Preparatory School Santa Cruz $31,000
  California Grace Brethren High School Los Angeles Area $12,759
  California Heritage Christian School Los Angeles Area $8,276
  Colorado Faith Christian Academy Arvada $7,520
  DC Edmund Burke School Washington D.C. $43,130
  Florida The King’s Academy West Palm Beach $20,900
  Florida Windermere Preparatory School Orlando Area $20,925
  Georgia Athens Christian School Athens $8.350
  Illinois Brother Rice High School Chicago Area $12,480
  Iowa Beckman Catholic Jr/Sr High School Dyersville $4,465
  Iowa Burlington Notre Dame Schools Burlington $6,234
  Louisiana Evangel Christian Academy Shreveport $5,900
  Massachusetts CATS Academy Boston Area $37,290
  Massachusetts The MacDuffie School Springfield Area $55,450
  Michigan Catholic Central High School Grand Rapids $10,665
  New Jersey DePaul Catholic High School NY City Area $14,200
  New Jersey Rutgers Preparatory School NY City Area $42.500
  New York Oakwood Friends School New York City Area $31,183
  New York Léman Manhattan Preparatory School New York City $50,850
  New York Ross School East Hampton $44,110
  Ohio Bishop Rosecrans High School Columbus Area $7,650
  Pennsylvania Bishop McDevitt Philedelphia $7,900

Amerika’da Burslu Lise Eğitimi

Amerika liseleri içerisinde özel ve devlet lisesi ayrımı burada önem taşır. Eğer devlet liselerinde burslu öğrenim görmek istiyorsanız, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan eğitim ve kültür programlarını ve onların burslarını takip etmeniz gerekir. YFU, Youth for Understanding, bu fırsatları takip edebileceğiniz yöntemlerden birisidir. YFU ekonomik açıdan problemleri olan öğrencilere burs sağlamaktadır. Yurtdışı lise değişim programlarının bu burslarından yararlanmak için belirli şartları bulunmaktadır.

Öncelikle sporcuysanız ve spor burslarından yararlanmak istiyorsanız, sportif başarı ve yeteneklerinizi kanıtlamak zorundasınız. Örneğin basketbol bursu kazanmak istiyorsanız bu süreçte belirli yetenek sınavlarına girmek durumundasınız. Bunun yanı sıra okul ortalamanız 100 puan üzerinden en az 70 puan olmalıdır.

Amerika liselerinin istedikleri puanlar liseden liseye değişmektedir. Liseler çoğunlukla transkript ile notlarınızı ve dil puanlarınızı belgelemenizi isterler.

Özel okullar için ise bu durum biraz farklıdır. Bazı okulların kendi puan kriterleri ve yeterlilik standartları vardır. Bunun dışında birçok vakıf bazı standartlar temelinde burs verebilmektedir. Bu burslar liselerden kabul alabilmeniz koşuluyla verilmektedirler. Bunun için iyi bir niyet mektubu yazmak oldukça önemlidir.

Ayrıca SLEP sınavından da 45 veya daha yüksek bir puan almanız gerekmektedir. Dil puanınız ne kadar yüksekse o kadar iyidir. Özel Amerika liselerinde eğer dil puanlarınız yeterli değilse, hazırlık sınıfında öğrenim görmek durumundasınız. Bununla beraber Amerika’da ki burs fırsatlarını takip etmeniz gerekmektedir.

Burs Sınavları

Eğer Amerika’da devlet liselerine bir değişim programıyla gidiyorsanız çoğunlukla masraflarınız programı finanse eden şirket tarafından karşılanmaktadır. Ancak bu her öğrenci için geçerli değildir. Puanlarınızın yüksek olması ve mülakatlarda başarılı olmanız çeşitli imkanlardan yararlanabilmeniz için büyük bir etkendir. SLEP puanları bu imkandan yararlanabilmek için önemli etkiye sahip kriterlerden biridir. Sponsor şirketler, sponsor oldukları öğrencilerin harcamalarını denetlemektedir. Bu şirketler buna azami derecede dikkat etmektedirler.

Eğer bir ailenin yanında kalıyorsanız aileyle yapılan anlaşma sonucunda bazı masrafları üstlenebilir veya bazı masraflardan muaf olabilirsiniz. Özel liselerde ise; Amerika’da merkezi ve ulusal bir bursluluk sınavı olmadığından dolayı, her lise bursluluk sınavlarını kendisi yapmaktadır ve şartları kendisi belirlemektedir. Bunun yanında Amerika ve Türkiye’deki bazı vakıflar ücretin bir kısmını karşılamaktadır.

Amerika lise başvurusu yapacak öğrencilerin İngilizce dil yeterliliği yoksa öğrenciler alternatif olarak lise eğitimlerinin öncesinde Amerika dil okulu eğitimi alarak İngilizce dil bilgilerini geliştirebilmektedirler.

Amerika Öğrenci Vizesi

Amerikan yasaları vizeleri göçmen ve göçmen olmayan vizeler olarak ikiye ayırmıştır. Bu vizeler seyahat amacınıza ve kimliğinize göre değişmektedir. Vize sürecinde sizden istenen evraklar, doldurmanız gereken formlar ve ödemeniz gereken ücretler de buna göre değişmektedirler. Amerika’da lise eğitimi için gereken vizeler F1 vizesi ve J1 vizesidir.

F1 ve J1 Vizeleri

Amerika F1 vizesi, akademik bir vizedir. Öğrencilerin özellikle lise, üniversite gibi kurumlarda eğitim almak için başvurduğu vize türüdür. Amerika J1 vizesi ise değişim programları için verilen bir vize türüdür. Exchange programları, staj programları için bu vize türüne başvurmak gerekmektedir. Bu vizeler göçmen vizesi değildir.

Amerika Öğrenci Vizesine Nasıl Başvurulur?

Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinden İngilizce online vize başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Bu formda size sorulan soruları eksiksiz ve doğru cevaplamanız gerekir. Formu doldurduktan sonra yapılacak bir mülakatta bu sorular tekrar sorulacaktır ve mülakatta tekrar cevaplamanız istenecektir. Başvuru yapan kişiler mülakatlarda tutarlı cevaplar vermelidir.

Formu doldurduktan sonra vize ücretini ödenir ve makbuz alınır; istenilen belgeler Amerikan konsolosluklarına veya büyük elçiliklerine gönderilir.

Vize Başvurusu için Gerekli Belgeler

Amerika vizesine başvuran kişilerin hangi vize türüne başvuracaklarına göre istenilen belgeler değişiklik göstermektedir. Öğrenci vizesi için istenen belgeler genel olarak şu şekildedir;

 • DS-160 formu
 • Pasaport
 • Biyometrik fotoğraf ve nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Banka hesap dökümü
 • Seyahat planınızı gösteren tüm rezervasyonlar ve uçak biletleri
 • Tapu belgeniz ve Amerikan makamlarının sizden istediği tüm diğer belgeler

Amerika’da eğitim görmek isteyen öğrencilerin I20 formları ve uluslararası denkliği olan dil belgeleri yukarıda istenilen belgelerin yanında hazır bulunmalıdır.

Vize Ücreti

Amerika her vize türü için farklı fiyat tarifeleri uygulamaktadır. Genellikle ABD, eğitim amaçlı vize başvurusunda bulunan kişilerden 160 $ istemektedir. Göçmen olmayan vize için yapılan başvurular için ise 190 $ istenmektedir.

Başvuru ücretini online olarak yatırabilir veya 5 gün içerisinde Akbank’a nakit olarak yatırabilirsiniz.

Amerika’da Konaklama

Yurtdışında eğitim alan öğrenciler için üç farklı konaklama seçeneği bulunmaktadır. Bu konaklama seçenekleri size eğitiminiz süresince birçok farklı deneyim edinme imkanı sunmaktadır. Kendi tercihlerinize en uygun konaklama seçeneğini belirleyerek eğitiminizi en rahat şekilde sürdürebilirsiniz.

Bu konaklama seçenekleri arasından size en uygun olan konaklama seçeneğini Anka Study danışmanları ile rahatlıkla belirleyebilirsiniz.

Yurtdışında eğitim gören öğrenciler eğitimleri süresince aile yanında konaklayabilirler, ev kiralayabilirler ya da varsa tercih ettikleri okulun yurtlarında kalabilirler. Eğitim almak istediğiniz ülke, şehir ya da okulun özelliklerine göre konaklama seçenekleri farklılık gösterebilmektedir.

Aile Yanı Konaklama

Eğitim almak istediğiniz lise size aile yanında konaklama imkanı sunabilir. Bu şekilde yerel bir ailenin yanında kalabilirsiniz. Aile yanında konaklama için seçilen aileler okul tarafından desteklenmektedir.

Aile yanında konaklama öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Aile yanında konaklamayı tercih ettiğinizde, dil konusunda daha hızlı bir ilerleme kaydedersiniz ve bulunduğunuz ülkenin kültürü ile kaynaşma şansı yakalarsınız.

Aile yanı konaklamaya başvuran ev sahibi aileler belirli koşullara göre seçilmektedir. Aile bireylerinin yaşları, eğitim durumları, sicilleri kontrol edilir. Aile yanında konaklamayı tercih eden öğrenciler, konakladıkları süre boyunca kendilerine ait bir odaya, yatağa ve çalışma ortamına sahip olurlar. Bunun dışında aile yanı konaklamayı tercih eden öğrencilerin çamaşır makinesi, internet erişimi ve program dahilinde belirtilen yemek ihtiyaçları ev sahibi aileler tarafından karşılanır.

Eğer seçtiğiniz aileyle kalmayı istemiyorsanız ve geçerli bir sebebiniz varsa okulunuza başvurabilir ve yeni bir ailenin yanına geçiş yapabilirsiniz.

Yurt Konaklama

Bazı liseler öğrencilerine yatılı okuma imkanı sunmaktadır. Yatılı eğitim görmeyi tercih ederek akademik hayatınızda daha fazla deneyim elde edebilirsiniz. Kampüste diğer öğrencilerle birlikte yaşamak size öz güven kazandırır. Bunun yanı sıra anlamlı ve kalıcı arkadaşlıklar geliştirmenizi de sağlar.

Yatılı eğitim, tercih ettiğiniz okula göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı okullarda yatılı konaklama okulun bünyesindeki yurtlarda, bazı okullarda ise en fazla 8-15 öğrencinin bulunduğu evlerde sağlanmaktadır.

Özel Ev Konaklama

Eğer öğrenci velisi ile konaklamak istiyorsa, genellikle özel ev kiralayarak konaklama yöntemi tercih edilir. Anka Study Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak bu aşamada da destek sunuyor, çeşitli ülkelerde anlaşmalı olarak çalıştığımız gayrimenkul ofisleri ile iletişime geçerek süreci sizin için kolaylaştırıyoruz.

Özel bir ev kiralayarak konaklama seçeneği, diğer konaklama seçeneklerinin önceden belirlenmiş programlarına sahip değildir. Size ait bir ortamda sizin belirlediğiniz bir program dahilinde konaklarsınız. Nerede, ne zaman, ne yapacağınıza kendiniz karar verebilirsiniz. Ayrıca çalışma saatlerinizi ve programınızı hiç kimseye göre ayarlamadan, kendi tercihinize göre yapabilirsiniz.

Lise Mezuniyeti Sonrası Üniversite

Öğrencilerin lise sonrası eğitimde hangi programın kariyer hedeflerine ve akademik ilgi alanlarına en uygun olduğunu düşünüp karar vermeleri gerekmektedir. Bu konuda Anka Study Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak size rehberlik etmekten mutluluk duyuyoruz.

Yurtdışında lise sonrası eğitim görmek isteyen öğrenciler için dört kategoride eğitim bulunmaktadır. Bunlar; ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimidir.

Eğer ÖSYM’den yeterli puanı alamadıysanız yurt dışında eğitim almak için başvuruda bulunmanıza hiçbir engel yoktur. Aynı zamanda Türkiye’de üniversite öğrencisiyseniz de dikey veya yatay geçiş yaparak eğitiminizi yurtdışında tamamlayabilirsiniz.

Amerika'da Lise Eğitimi

Community College

Community College ya da toplum koleji eğitimi Türkiye’deki ön lisans programına denk gelmektedir ve üniversite eğitiminin ilk iki yılını kapsar. Kolej eğitiminde uluslararası öğrenciler için yabancı dil hazırlık sınıfları bulunmaktadır.

Community College eğitimi almanın avantajları kısaca şu şekilde sıralanabilir;

 • Daha ucuz bir eğitim,
 • İstendiği takdirde dört yıllık eğitim programına devam edebilme,
 • Dört yıllık üniversitelerle eşdeğer bir eğitim,
 • Birçok farklı bölümde çeşitliliğe sahip eğitim.

Amerika Lisans Eğitimi

Anka Study Eğitim Danışmanlığı olarak yurtdışında bir üniversitede okumak için yapmanız gereken bütün işlemleri sizin adınıza yönetiyoruz. Bunun dışında yurtdışında üniversite eğitim almak istediğiniz bölümde burs başvurusunda bulunmanız için gerekli prosedürleri tamamlamanızda da size yardımcı oluyoruz.

Anka Study Eğitim Danışmanlığı olarak;

 • Başvurularınızın ne aşamada olduğunu daima takip ediyoruz.
 • Kabulünüz geldikten sonra, rahatça kayıt işlemlerinizi gerçekleştirmenize yardımcı oluyoruz.
 • Vize işlemlerinizin hızlı ve kolay sonuçlanmasına yardımcı oluyoruz.
 • Gerekli kapsamda sağlık sigortası yaptırıyoruz.
 • Uçak bileti ve konaklamanızın organize edilmesi işlemlerini sizin için üstleniyoruz.

Bütün işlemler bittikten sonra dahi bütün üniversite eğitim hayatı boyunca yanınızda olarak size destek veriyoruz. Yaşayacağınız herhangi bir sıkıntıda danışmanlarımızla iletişime geçerek destek alabilirsiniz. Böylece problemlerinizi en hızlı ve kolay şekilde çözmeniz için yanınızda oluyoruz.

Amerika’da Lise Okumak

Kaliteli eğitimde bir dünya lideri olan Amerika’da eğitim görmek size birçok avantaj sağlar. Kültürel, sosyal, profesyonel ve de akademik anlamda fırsatlar sunan Amerika lise eğitiminin avantajları arasında şunlar yer alır;

 • İyi bir eğitim

Amerika’da öğrencilerin ilgi alanlarına göre liselerin mevcut olması, kaliteli bir eğitimin yanında kişisel gelişim konusunda da çok büyük artılar sunmaktadır. Amerika, lise müfredatında sosyal ve fen bilimi alanlarındaki en geniş programları öğrencilere sunmaktadır.

 • Ana dil seviyesinde İngilizce konuşabilme

Amerika’da, İngilizce öğrenmenin ayrıcalığını yaşarsınız. Bu sayede okurken, yazarken ve konuşurken dilinize bir akıcılık kazanırsınız.

 • Amerika ve dünya üniversitelerine giriş imkanı

Amerika’da iyi bir üniversitede okuyabilmenin yolu, Amerikan liselerinden mezun olmaktan geçmektedir. Lise son sınıf eğitiminizi Amerika’da alarak bu fırsatı yakalayabilirsiniz.

 • Amerikan kültürünü öğrenme ve kültür etkileşimi

Amerikan kültürü ve yaşam tarzı hakkında birinci dereceden bilgi sahibi olacaksınız. Kendi kültürünüzü de arkadaşlarınızla paylaşacaksınız.

 • Farklı kültürlerden arkadaşlar edinme imkanı

Her kültürden öğrenciyle arkadaş olmak, öğrendiklerinizi paylaşmak, beraber projeler yapmak, sosyal aktivitelere katılmak, sosyal sorumluluk projelerinde omuz omuza çalışmak sizi ileriye götürecektir.

 • İyi bir üniversite eğitimi için kolay adaptasyon

Eğitim kalitesinin benzerliği ve insanları açısından, Amerika’da bir üniversiteye kolayca adapte olabileceksiniz. Böylece tüm dünyada uluslararası bir kimliğiniz olacaktır.

 • SAT hazırlığı

SAT, Amerikan üniversitelerinde okumanız için başvuracağınız sınav sonucudur. Bu sınava temeli sağlam okullarda hazırlanacaksınız.

 • Akademik kariyer

Düşüme gücünüzü geliştirecek bir müfredat ile iyi eğitimli ve samimi öğretmenlerle iyi bir akademik kariyer edinmiş olacaksınız.

 • Sorumluluk alma ve zorluklarla başa çıkabilme yeteneği

Ailenizden uzakta olacağınız için yaşıtlarınıza göre daha kısa sürede sorumluluk alma ve zorluklarla başa çıkabilme yeteneği kazanacaksınız.

 • Amerika’da iş olanakları

Amerika liselerinde eğitim görürken, iş olanaklarını değerlendirme fırsatlarını da keşfetmiş olacaksınız. Amerika’da bir lise okuyarak, iş yaşantınıza rakiplerinize göre bir adım önde başlayabilirsiniz.

İletişim Formu