Yurtdışında Lise

Yurtdışında Lise

Yurtdışında lise okumak, öğrencilerin İngilizce dil hakimiyeti kazanması, yüksek standartlarda eğitim alması ve erken yaşta farklı kültürleri tanıması yönleriyle Türkiye’deki lise eğitiminden oldukça farklı bir deneyim sunmaktadır. Türkiye’de özel lise fiyatlarının yurtdışında lise fiyatlarına oldukça yakın olması, öğrenci ve velilerin yurtdışında lise programlarını sıklıkla tercih etmesine sebep olmaktadır. Türkiye’de lise eğitim sisteminin sınavlara bağlı olması, öğrencilerin ve velilerin sınav senesinde stresli bir süreçten geçmesi anlamına gelmektedir. TYT ve AYT dönemlerinde veliler, neredeyse bir okul parası kadar da dershanelere ve özel öğretmenlere eğitim bütçesi ayırmaktadır.

Türkiye’de özel lise eğitimi alan bir öğrencinin, TYT-AYT döneminde dershane eğitimi de eklendiğinde, 4 yıllık lise eğitimi için yaklaşık olarak 27,500$ ayırılması gerekmektedir. Öğrencinin ulaşım, gıda masrafları ve harçlığı da hesaba katıldığında 4 yıl için Türkiye’de özel lise eğitiminin maliyeti 33,000$‘a ulaşmaktadır. Amerika’da devlet liselerinde eğitim harcının konaklama dahil 9,000$ olması ve öğrencilere katacağı birçok akademik ve sosyal katkıları nedeniyle, Amerika’da lise eğitimi öğrenci ve veliler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Amerika devlet lisesi eğitimi, yabancı öğrenciler için 1 yıl ile sınırlandırılmıştır. Özel liselerde bu sınırlandırma yoktur, öğrenci direkt ya da 1 yılın sonunda Amerika özel liselerinde eğitimini sürdürebilmektedir. Bu sınırlandırma Kanada ve İngiltere için geçerli değildir. Yurtdışı lise eğitimi alan öğrenciler, MEB öğrenci değişim kuralları dahilinde programlara katılmaktadır. Derslerin denkliği bulunmaktadır ve öğrenciler döndüklerinde eğitimlerine mevcut sınıflarından devam edebilmektedir.

Yurtdışı Lise Danışmanlığı Sunduğumuz Ülkeler;

Yurtdışında Lise Nasıl Okunur?

 • Yurtdışı Lise Danışmanlık Süreci

Anka Study eğitim danışmanlarımız öğrencilerin amacına, bütçesine, eğitim ve kariyer hedeflerine, dil seviyesine ve akademik performansına göre seçeceğiniz ülke ve şehirlerde liseler belirlemektedir. Başvuru sürecinde, öğrenci ve veli ile birlikte, öğrenciye en uygun liseler listelenerek karar aşamasına gelinmektedir. Başvuru yapılacak lise belirlendikten sonra ise öğrencinin başvuru ve kabul işlemleri başlatılmaktadır.

 • Yurtdışı Lise Başvurusu ve Vize Süreci

Lise başvurusunun yapılması ve kabulün alınması ile öğrencinin vize işlemleri başlatılır. Vize için gerekli evraklar toplanır ve ülke büyükelçiliğinden vize randevusu alınır. Randevunun alınmasından sonra öğrenci vize mülakatına hazırlanır ve vize işlemleri tamamlanır. Tüm öğrencilerimizin vize başvurusu ve takip süreci danışmanlarımız tarafından yönetilmektedir. Yurtdışı lise eğitimi başvurusunun erken yapılması öğrenciye kontenjan ve fiyat promosyonları açısından büyük avantaj sağlamaktadır.

Yurtdışı Lise Eğitim Müfredatları

Amerika, Kanada ve İngiltere lise eğitim sistemleri yıllardır geliştirilen ve dünyada önde gelen eğitim sistemlerindendir. Öğrenciler pratik ve teorik eğitimi son teknolojilerin kullanıldığı sınıflar ve laboratuvarlarda teknolojik gelişmeler aracılığıyla almaktadır. Türkiye’deki sisteme benzer olarak öğrenciler matematik, sosyal bilimler, fen bilimleri, spor, müzik gibi eğitim alanları seçmektedir. Öğrenciler ilgilendikleri alan üzerinde profesyonel eğitmenler tarafından üniversiteye hazırlanır. Lise müfredatının hedefi, lise öğrencilerinin dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim alabilecek seviyeye gelmesidir. Yurtdışı lise eğitimi müfredatları eğitimin alınacağı ülkelere göre farklılık göstermektedir.

Yurtdışı Lise Denklik

Öğrenciler yurtdışı lise eğitimini tamamladıkları sınıftan itibaren Türkiye liselerinde eğitimlerine devam edebilirler. Öğrencinin yurtdışında tercih edeceği tüm liselerde alacağı dersler Türk liseleri tarafından tanınmaktadır.

Yurtdışı Lise Eğitim Süresi ve Dönem Başlangıç Tarihleri

Yurtdışı lise eğitimlerinin başlangıç tarihi eğitim alınacak ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Genellikle güz dönemi dersleri Eylül ayında başlamaktadır. Öğrenciler eğitimlerine ocak ayında bahar döneminde de başlamayı tercih edebilirler. Öğrenciler yurtdışı lise eğitimlerini 1 dönem, 1 yıl veya lise eğitimleri süresince alabilirler.

Dönem Başlangıç Tarihleri 1. Dönem
2. Dönem
Kanada Liseleri Eylül Başı Ocak Başı
Amerika Liseleri Ağustos Sonu, Eylül Başı Ocak Başı
İngiltere Liseleri Eylül Başı Ocak Başı

**Dönem başlangıç tarihleri okuldan okula değiştiği için tarihler ay bazında belirtilmiştir.

Yurtdışı Lise Programları

Yurtdışında lise eğitimi almak isteyen öğrencilerin katılabileceği birçok farklı program bulunmaktadır. Arasında değişim programları, diploma programları, yaz okulu programları ve üniversite kredi programları bulunan farklı müfredatları aşağıdan inceleyebilirsiniz. Anka Study aşağıda yer alan tüm programlar üzerine danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Ayrıntılı bilgi için yurtdışı eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

 1. Yurtdışı Lise Öğrenci Değişim Programları

  Yurtdışı Lise Öğrenci Değişim Programları

  Tüm lise öğrencileri lise yurtdışı öğrenci değişim programları ile yurtdışında kısa süreli eğitim görebilmektedir. Yurtdışı lise değişimi yapılırken seçilen ülkeye ve istenilen programa göre eğitim süresinde artış olabilir. Yurtdışı lise değişim programları, seçeceğiniz ülkedeki devlet liseleri ile anlaşmalı olarak yapılmaktadır. Öğrenciler 1 sene süren lise eğitimine katılır ve döndüklerinde yurtdışında aldıkları eğitimi saydırarak Türkiye’de kaldıkları yerden devam edebilirler.

  Yurtdışında lise bitiren ve diploma alan öğrenciler için Türkiye’de üniversite kazanmak ve okumak daha kolaydır. Yurtdışı lise değişim programlarına son senelerinde katılarak mezuniyetini alan öğrenciler Türkiye’de üniversitelere sınavsız giriş hakkı kazanır. Lise son sınıfı yurt dışında okumak isteyen öğrencilere detaylı bilgi almak ve uygunluk durumunu öğrenmek için danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.

 2. IB Programı

  IB Programı

  IB (International Baccalaureate ya da Uluslararası Bakalorya) programı, öğrencilerin kapsamlı bir eğitim alarak mezun olmalarını hedeflemektedir. Program geniş bir bilgi derinliğine sahip öğrenciler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Diploma Programı müfredatı, bilgi teorisi (TOK), yaratıcılık, aktivite, hizmet (CAS) ve genişletilmiş denemeyi içeren altı konu grubundan ve temel derslerden oluşur. Bu dersler aracılığıyla, öğrenciler bilginin doğası üzerine düşünür, bağımsız araştırmaları tamamlar ve toplum hizmetini içeren projeler üstlenirler.

 3. A Level Programı

  A Level Programı

  Öğrencilere başarı getiren bir diğer program ise, Cambridge Advanced müfredatıdır. Ders programları öğrencileri üniversite eğitimine hazırlamaktadır. Cambridge International AS & A Level, öğrencilerin aşağıdaki konularda bilgi, anlayış ve becerilerini geliştirir;

  • Bağımsız düşünme,
  • Bilgi ve anlayışı yeni ve tanıdık durumlara uygulama,
  • Farklı bilgi kaynağı türlerini ele alma ve değerlendirme,
  • Mantıksal düşünmek ve düzenli ve tutarlı argümanlar sunmak,
  • Gerekçeli açıklamalar sunum, çıkarımları anlama ve bunları mantıklı ve net bir şekilde aktarmak,
  • İngilizce konuşmak ve iletişim kurmak.

  Programda 55 farklı ders seçeneği bulunur ve okullar bunları hemen hemen her kombinasyonda sunar. Bu esneklik, okulların kişiselleştirilmiş bir müfredat oluşturabileceği ve öğrencilerin belirli bir alanda uzmanlaşmayı veya bir dizi konuyu öğrenmeyi seçebileceği anlamına gelir. Cambridge International A Level, iki yıllık bir programdır ve Cambridge International AS Level programın ilk yılını kapsar. İkinci senelerinde ise öğrenciler dersleri A Level seviyesinde alarak eğitimlerine devam ederler.

 4. AP Programı

  AP Programı

  Advanced Placement (AP), Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da Kolej Kurulu tarafından oluşturulan ve lise öğrencilerine üniversite düzeyinde müfredat ve sınavlar sunan bir programdır. Amerikan kolejleri ve üniversiteleri sınavlarda yüksek puan alan öğrencilere yerleştirme ve ders kredisi verebilir. Çeşitli konuların her biri için AP müfredatı, bu çalışma alanındaki uzmanlar ve kolej düzeyindeki eğitimciler tarafından bir kurul tarafından oluşturulur. Bir lise dersinin atanması için, dersin AP müfredatını karşıladığından emin olmak için Kolej Kurulu tarafından denetlenmesi gerekir.

  Program, herhangi bir disiplinde kullanabileceğiniz akademik becerileri geliştirmenize yardımcı olmaya odaklanır. Bu beceriler şunları içerir;

  Eleştirel Düşünme
  Konuları birden çok perspektiften görüntüleme ve kanıta dayalı argümanlar oluşturma
  İşbirliği
  Fikirlerinizi iletmek için tek başına, grup halinde ve uzman danışmanlarla birlikte çalışma
  Araştırma ve Yürütme
  Seçtiğiniz konularda çeşitli araştırma yöntemlerini keşfetme ve araştırma projeleri tamamlama
  Topluluk Önünde Konuşma
  Çalışmalarınızı bir grup olarak ve bireysel olarak sunma ve savunma

 5. Yaz Okulu Programları

  Yaz Okulu Programları

  Yaz okulları programları 7 ve 18 yaş arası öğrenciler için yurtdışında hem yabancı dil seviyelerini geliştirecekleri ve aynı zamanda dünyanın dört bir yanından gelen uluslararası öğrenciler ile bir çok spor, kültür ve sanat etkinlik ve aktivitelerine katılabilecekleri özel programlardır. Genel yaz okullarının yanı sıra; 4-13 yaş arası çocukları olan, çocuklarına refakat etmek ve yabancı dil seviyesini geliştirmek isteyen ebeveynler için de çocuklarıyla birlikte katılabilecekleri özel aile program paketleri sunulmaktadır.

Yurtdışında Lise Tipleri

Yurtdışında 2 tip lise bulunmaktadır. Bunlardan biri devlet liseleri biri de özel liselerdir. Özel liseler, devlet liselerine göre genelde daha fazla bütçe gerektirir. Bazı liselerin yatılı eğitimi de bulunmaktadır. Yatılı eğitim devlet okullarında da özel okullarda da sunulabilmektedir.

Devlet Liseleri ve Özel Liseler

Amerika, Kanada ve İngiltere’de anlaşmalı olduğumuz devlet liseleri ve özel liseler bulunmaktadır. Özel liseler; sınıf kontenjanları, eğitmenlerin öğrencilere gösterdikleri kişisel dikkat, eğitim olanakları, mezunlarının başarıları, uluslararası öğrenci çeşitliliği ile devlet liselerinden daha avantajlıdır. Ayrıca Amerika’da uluslararası öğrencilere devlet liselerinde eğitim hakkı maksimum 1 yıldır. Öğrenci Amerika’da okumak istiyorsa ilk yıl devlet liselerine yurtdışı lise değişim programı ile gidebilir ve ikinci yıl özel liseye geçerek eğitimine devam edebilir. Bu sınırlama diğer ülkelerde bulunmamaktadır. Detaylı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Yurtdışında Lise Başvuru ve Kabul Süreci

Öğrencilerin yurtdışında lise eğitimi almak için karşılaması gereken bazı şartlar vardır. Öğrencinin yaşı, İngilizce seviyesi, ortaokul mezuniyet başarısı karşılanması gereken koşullardan bazılarıdır.

Yaş Şartı

Anka Study yurtdışı lise programları için, 14-18 yaş arası lise öğrencilerine eğitim danışmanlığı hizmeti sağlamaktadır. Yaş şartı ülkelere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Ortaokul Bitirme Ortalaması

Yurtdışı lise eğitimi için hemen hemen her okul öğrencilerin ortaokul bitirme ortalamasına dikkat etmektedir. Bir öğrencinin yurtdışında lise okuması için minimum 60/100 ortalamaya sahip olması gerekmektedir.

İngilizce Dil Yeterliliği

Yurtdışında lise okumak için öğrencinin girmesi gereken bazı dil yeterlilik sınavları bulunmaktadır. Öğrencilerin İngilizce bilgisinin sınanmasının sebebi İngilizce hazırlık eğitimine ihtiyacı olan öğrencileri tespit etmektir.

Öğrenci İngilizce yeterliliğini kanıtlayamıyorsa İngilizce hazırlık eğitimi olan liselerde hazırlık eğitimi alarak yurtdışı lise eğitimine devam edebilmektedir. Bazı liselerde ESL sınıfları (İngilizce Destek Sınıfları) bulunmaktadır. Öğrenci lise eğitimi sırasında fazladan İngilizce dersi alarak eksiğini tamamlayabilmektedir.

TOEFL Junior Sınavı

TOEFL Junior, 11 yaş ve üzeri öğrencilerin İngilizce seviyesini ölçmektedir. Daha fazla bilgi için ets.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

IELTS Sınavı

IELTS sınavı, en çok tercih edilen uluslararası dil yeterlilik sınavıdır. Yurtdışıda lise ve üniversite okumak isteyen öğrencilerin katıldığı sınavdan minimum 210 puan almanız gerekmektedir. Her lisenin istediği İngilizce dil seviyesi birbirinden farklıdır. IELTS Sınav başvurusunu linkten yapabilirsiniz.

Yurtdışı Lise Eğitimi Fiyatları

Yurtdışında lise eğitimi almak isteyen öğrencilerin karşılaması gereken çeşitli masraflar bulunmaktadır. Bu masraflar; eğitim ücretleri, konaklama masrafları, ulaşım masrafları, yaşam masrafları ve yıllık sağlık sigortası giderleridir.

Devlet lisesi eğitimlerinde genellikle ücretlere konaklama masrafları dahil olmaktadır. Aile yanında konaklayan öğrencilerin gıda giderleri de konaklama giderleri dahilindedir. Aile yanı konaklamada kahvaltı ve akşam yemeği sunulmaktadır. Öğrenci öğlen yemeğini genellikle okul içinde yemektedir. Çoğu lisedeki konaklama seçenekleri okula yakın olduğundan veya okulun kendi taşıtları olduğundan ulaşıma ekstra bir bütçe ayrılmasına gerek olmamaktadır. Bu durum okuldan okula farklılık gösterebilir. Yurtdışında ortalama lise fiyatlarının bulunduğu tabloyu aşağıda bulabilirsiniz.

Ülke Devlet Liseleri Özel Liseler Aylık Konaklama Ücretleri Aylık Ulaşım Ücretleri Aylık Gıda Ücreti Aylık Sigorta Ücreti Aylık Çeşitli Giderler Aylık Gider Toplamı Yıllık Gider Toplamı
Yıllık Genel Toplam
Amerika $6,000 – $11,000 $18,000 – $60,000 $900 $85 $450 $60 $150 $1.645 $18.095 $36.095
Kanada CA$14,000 – CA$30,000 CA$20,000 – CA$40,000 CA$700 CA$90 CA$400 CA$60 CA$150 CA$1.400 CA$14.000 CA$28.000
İngiltere £15,000 – £40,000 £25,000 – £50,000 £600 £75 £350 £0 £100 £1.125 £11.250 £26.750

*Tablodaki yıllık lise ücretleri en düşük ve en yüksek fiyatları belirtmektedir. Bu fiyatlar, promosyonların ve zamanın etkisiyle değişiklik gösterebilir.
*Yaşam masrafları ortalama bir öğrencinin ortalama aylık giderlerine göre düşünülmüştür. Zamana göre değişiklik gösterebilir.

Yurtdışında Lise Bursları

Yurtdışında lise eğitimi almak için okul masrafları, konaklama masrafları, ulaşım masrafları ve yaşam masraflarını karşılamak gerekmektedir. Öğrencinin yurtdışında lise okuması velilere büyük bir bütçe çıkarabilir. Bazı veliler için zorlayıcı olabilecek bu bütçe karşısında bazı çözümler bulunmaktadır. Öğrenci belli şartları karşılıyorsa tüm bu masrafları karşılayabilecek burslar kazanabilir. Burslar okullar tarafından öğrenci başarısına ve bazı diğer faktörlere göre sağlanmaktadır. Öğrenci kazandığı bursa bağlı olarak yurtdışında ücretsiz lise eğitimi alabilir ya da eğitim ücretlerini, konaklama ücretlerini, uçak biletlerini ve yaşam masraflarını alacağı burs ile destekleyebilir.

Burs Çeşitleri

 • Atletizm Bursu: Spor alanında başarıları bulunan öğrencilere verilen burslardır.
 • Sanat Bursu: Müzik, resim, sahne sanatları gibi alanlarda başarıları bulunan öğrencilere verilen burslardır.
 • Demografik Burslar: Yabancı öğrencilere ırk, cinsiyet, din gözetmeksizin sağlanan burslardır.
 • Okul Sponsorluğu: Lise eğitiminize başlayacağınız veya devam edeceğiniz yurtdışındaki lisenin sizin okul masraflarınızı karşıladığı burslardır.
 • Yerel Burslar: Eğitim görmeyi planladığınız ülkede hem yerel öğrencilerin hem de uluslararası öğrencilerin başvurabildiği burslardır.
 • İhtiyaç Bursları: Maddi durumu iyi olmayan öğrencilere sağlanan burslardır.
 • Okul Bursları: Okulun tamamen sponsor olmak yerine öğrencilerine belirli indirimler yaptığı burslardır.
 • Başarı Bursları: Not ortalaması yüksek olan öğrencilere verilen burslardır.

Öğrenci Vizesi İşlemleri

Yurtdışında lise okumak için almanız gereken vize ve belgeler ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Okumak istediğiniz ülke için vize şartlarını İngiltere liseleri, Amerika liseleri ve Kanada liseleri sayfalarından inceleyebilirsiniz.

Yurtdışı Lise Konaklama

Yurtdışı lise değişim programları öğrencilere 3 farklı konaklama seçeneği sunmaktadır. Öğrenciler programları süresince okul yurdunda, aile yanında veya ailesi ile birlikte öğrenciye özel kiralanan dairelerimizde kalabilirler. Seçeceğiniz ülke, şehir ve liseye göre farklı konaklama seçenekleri bulunmaktadır.

Aile Yanı Konaklama

Yurtdışında aile yanı konaklama seçeneği, lise, üniversite, yüksek lisans veya dil okulu eğitimi alan çoğu öğrencinin ilk tercihidir. Yurtdışında aile yanında konaklamanın en önemli katkıları, öğrencinin gittiği ülkenin kültürünü tanıması ve dil hakimiyetini geliştirmesidir. Konaklanacak aile evleri, okullar tarafından seçilmektedir. Okullar aile seçimlerini, güvenlik, öğrencinin rahatlığı ve öğrenciye özel sağlanacak kişisel alanlar değerlendirilerek yapmaktadır. Aile yanında kalan öğrenciler, sabah ve akşam yemeklerini, aile ile birlikte aile tarafından hazırlanmış yemeklerle yiyebilir. Her öğrencinin aile yanında konaklarken kendisine ayrılan özel oda bulunmaktadır.

Lise Öğrenci Yurtları

Yurtdışındaki çoğu lisenin bünyesinde öğrenci yurtları bulunmaktadır. Yurtlarda ayrılan bütçeye göre değişen bir çok farklı konaklama seçeneği bulunmaktadır. Odalar tek kişilik odalardan, 3-4 kişilik odalara kadar değişiklik gösterebilmektedir. Öğrenci yurtlarının en büyük artısı bir çok farklı ulustan öğrenci ile aynı ortamda konaklayan öğrencinin sosyal ve kültürel açıdan zengin bir ortamda bulunmasıdır. Bazı yurtlar kahvaltı ve akşam yemeği sunsa da her yurt sunmamaktadır. Yurt seçimi özel bir yurt da olabilir okulun tavsiye ettiği anlaşmalı yurtlar da olabilir. Her okul yatılı bir seçenek sunmamaktadır. Yatılı liseler hakkında daha fazla bilgi edinmek için yurtdışı eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Ev Kiralama

Bir diğer konaklama seçeneği olan özel ev kiralamak, genellikle velilerin öğrenci ile birlikte konaklaması durumunda tercih edilmektedir. Anka Study Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak birçok ülkede anlaşmalı olduğumuz emlak ofisleri bulunmaktadır. Özel ev kiralamak isteyen öğrencilerimiz en iyi fiyat, performans ve konuma göre kiralık ev arayışında destek almaktadır.

Yurtdışında Lise Okumak Size Neler Katacak?

Yurtdışında lise okumak paha biçilemez bir deneyimdir. Yurtdışı lise eğitiminiz boyunca bir çok ülkeden arkadaş edinebilir, yabancı dilinizi geliştirebilir veya yeni bir dil öğrenebilirsiniz. Dünyayı gezmeye başlayabilir, kendi kültürünüzün ve diğer kültürlerin artılarını eksilerini öğrenebilir, kendinizi akademik anlamda geliştirebilir, öz güveninizi ve özgürlüğünüzü kazanabilirsiniz. Yurtdışında lise okumanın faydaları arasında şunlar yer almaktadır;

 • Öğrencilerin yabancı dil hakimiyeti gelişir.
 • Yurtdışı lise eğitimi, bulunulan ülkenin eğitim müfredatında verilir. Özellikle lisans eğitimlerine de aynı ülkede devam etmek isteyen öğrenciler için bu önemli bir avantajdır. Bu öğrenciler diğer uluslararası başvurular arasında ayrıcalıklı olurlar.
 • Öğrenciler eğitim aldıkları ülkelerin kültürlerine ve eğitim sistemine lise seviyesinde adapte olduklarından üniversite eğitimlerine başlarken daha hazırlıklı olurlar.
 • Yurtdışında eğitim danışmanlığı verdiğimiz liselerin mezunlarının %92’si lisans eğitimlerini dünyanın en iyi üniversitelerinde devam ettirmektedir.
 • Yurtdışında lise okuyan öğrenciler lise eğitimi sonunda kendi ayakları üzerinde durabilen güçlü bireyler olurlar.
 • Yurtdışında lise okuyan öğrenciler genellikle IELTS veya TOEFL’dan yüksek başarı elde etmekte ve SAT gibi üniversiteye hazırlık sınavlarından da yüksek puanlar almaktadırlar.
 • Öğrenciler dilerse mezun olduklarını ülkede üniversite eğitimlerine devam edebilir ya da Türkiye’deki üniversitelere sınavsız yerleşme şansından faydalanabilirler.
İletişim Formu