Yeni Zelanda Dil Okulu

Yeni Zelanda Dil Okulu

Yeni Zelanda’da Dil Okulu Eğitimi

Yeni Zelanda, eşsiz el değmemiş doğasıyla dünyanın en geç keşfedilen kara parçalarından biridir. 1642 yılında keşfedilen Yeni Zelanda, çok uluslu bir halka sahiptir. Gelişmiş ekonomisiyle halkına ve göçmenlerine yüksek refah düzeyi sunmaktadır. Ülkenin bir çok yerinde yaşam masrafları İngilizce eğitim alabileceğiniz diğer ülkelere göre oldukça düşüktür. Bu da İngilizce eğitim almak isteyen ve bütçesi düşük olan öğrenciler için Yeni Zelanda dil okullarını cazip kılmaktadır.

Yeni Zelanda dil okullarında 16 yaş ve üzeri herkese yıl boyunca İngilizce dil eğitimi sunulmaktadır. 16 yaşından küçük ve eğitim almak isteyen öğrenciler için uzun dönem yaz okulu veya kısa dönem yaz okulu programları bulunmaktadır.

Yeni Zelanda Dil Okulu Programları

Yeni Zelanda dil kursu programları tam zamanlı ve yarı zamanlı çeşitli programlara sahiptir. Yeni Zelanda dil eğitimi her yaşa uygun birçok program sağlamaktadır. Bu programlar arasından öğrenciler kendilerine en uygun programlara başvurabilirler.

Yeni Zelanda dil okullarında sunulan programlar:

 • Genel İngilizce
 • Yoğunlaştırılmış İngilizce
 • Mesleki İngilizce
 • Akademik İngilizce
 • TOEFL/IELTSHazırlık Eğitimi
 • SAT/GRE Hazırlık Eğitimi
 • Cambridge Sınav Hazırlığı
 • Tıp İngilizcesi
 • Bire Bir Özel Ders

Ayrıca Yeni Zelanda’da bulunan LSI dil okulunda hemşireler için İngilizce ve pilotlar için İngilizce gibi özel mesleki programlar da bulunmaktadır. Yeni Zelanda’da dil okulları dışında sertifika programlarıyla alınan belgeler de İngilizcenin geçerli olduğu ülkelerde kabul görmektedir.

Yeni Zelanda Dil Okulu Başvurusu

Yeni Zelanda dil okulu başvurularında Anka Study’nin deneyimli eğitim danışmanları bütçenize ve hedeflerinize en uygun dil okullarını belirlemektedirler. Belirlenen dil okulları öğrenciye iletilir ve öğrenci şartlarına en uygun dil okulunu seçer.

Başvuru Süreci

 1. Öğrenciye uygun dil okulu belirlenir.
 2. Bilgileriniz okul başvuru ücreti ile birlikte okula gönderilir.
 3. Okuldan ön kayıt belgesi alınır.
 4. Pasaport ve vize işlemleriniz başlatılır.
 5. Vize sonrası uçak bileti alınır ve yolculuğa hazırlanır.

Alacağınız ön kayıt belgesi ile öğrenci vizesi almak çok kolay hale gelmektedir. Eğer geçmişte vize ihlaliniz yoksa, Yeni Zelanda dil okulu ön kayıt belgesi ile Yeni Zelanda öğrenci vizesi alamama ihtimaliniz oldukça düşüktür. Tüm bu süreçte Anka Study’nin deneyimli danışmanları sizinle iş birliği içinde çalışmaktadır.

Yeni Zelanda Dil Okulları

Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington dışında Auckland, Christchurch ve Queenstown şehirleri de Yeni Zelanda’nın popüler dil okulu lokasyonlarındandır. Auckland, Yeni Zelanda’nın metropol şehri olarak gösterilmektedir.

Yeni Zelanda dil kursları, devlet destekli bir kurum olan NZQA (New Zealand Qualifications Authority) tarafından düzenli olarak denetlenmektedir. Eğitim ve öğrenci hakları konusunda düzenli denetlemeler ve iyileştirmeler yapan Yeni Zelanda, yurt dışından gelen öğrenciler için istisnai durumlar hariç her eğitim programının NZQA onaylı olmasına dikkat etmektedir.

 1. Auckland Dil Okulları

  • Embassy English
  • Kaplan International Colleges
  • Languages International
  • LSI
  • Unique New Zealand
  • Worldwide School of English
  • CCEL
  • Auckland English Academy
  • Dominion English Schools
  • NZLC
  • AIS English Language Centre
  • The University of Auckland English Language Academy

 2. Christchurch Dil Okulları

  • Christchurch College of English
  • Alpha Educational Institute

 1. Queenstown Dil Okulları

  • Language Schools New Zealand
  • ABC College of English

 2. Wellington Dil Okulları

  • Euroasia Language Academy
  • English Language Partners New Zealand
  • ETC New Zealand English Language School
  • NZLC

Yeni Zelanda Dil Okulu Fiyatları

Yeni Zelanda dil okulu fiyatları, seçeceğiniz şehre ve dil okuluna göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca dil okulu fiyatları hesaplanırken göz önünde bulundurulması gereken bazı ödemeler vardır. Bunlar;

 • Okul kayıt ücreti
 • Haftalık ders materyal ücreti
 • Haftalık konaklama ücreti
 • Haftalık eğitim ücreti
 • Konaklama yerleştirme ücreti
 • Hava alanı karşılama ücreti

Konaklama yerleştirme ücreti ve hava alanı karşılama ücreti öğrencinin talebi üzerine dil okulu tarafından sağlanmaktadır.

Dil okulu başvuruları yapılırken ön kayıt belgesi almak için okul kayıt ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Ön kayıt belgesi alındıktan sonra vize başvurusu yapılır. Vize alabilmeniz için en az 1 aylık konaklama ücretini ve gidiş dönüş uçak bileti ücretini banka dökümlerinizde göstermeniz gerekmektedir. Vize alındıktan sonra eğitim ücretinin tamamını dil okuluna ödeyerek eğitime başlamaya hak kazanırsınız.

Yeni Zelanda Hakkında Kısa Bilgiler

Güney Pasifik Okyanusunda bulunan Yeni Zelanda, iki büyük ve pek çok küçük adadan oluşan bir ada ülkesidir. Bu ada ülkesinde bir dil eğitimi almayı düşünüyorsanız; Yeni Zelanda’ya gitmeden önce edinebileceğiniz bazı bilgiler eğitim sürecinizi kolaylaştıracaktır.

Yurt dışında dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin ihtiyaç duyabileceği bilgileri özenle topladığımız yazımızda Yeni Zelanda’da ulaşım ve gezilecek yerler hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

 1. Yeni Zelanda Hakkında

  Yeni Zelanda Hakkında

  Yeni Zelanda, monarşi ve parlamenter demokrasi ile yönetilmekte olan bir ada ülkesidir. Ülkenin devlet başkanı İngiltere Kraliçesi; Kraliçe II. Elizabeth, başbakanı ise Jacinda Ardern’dir. Yeni Zelanda, 1840’dan bu yana İngiltere’ye bağlıdır.

  Ülkenin başkenti Wellington’dur. En büyük ve en kozmopolit şehri ise Auckland’dır. Yeni Zelanda’nın yerli halkı ise Maori halkıdır. Maori halkı, Yeni Zelanda’ya Uzun Beyaz Bulut Ülkesi anlamına gelen Aotearoa demektedirler. Yeni Zelanda’nın ulusal simgesi Kivi kuşudur. Kivi, aynı zamanda Maori halkının kendilerine verdikleri isimdir.

  Sıcak bir iklime sahip olmasına rağmen Yeni Zelanda, üzeri karlar ile kaplı dağ manzaraları ile bilinen bir ülkedir. Kış aylarında ülkenin iç kısımlarında ve güneyinde hava sıcaklığı -10° derecelere kadar inmektedir. Yazları ise sıcaklık genellikle 20°- 33° dereceler arasındadır ve genellikle güneşlidir. Yeni Zelanda’nın kuzeyinde yıllık sıcaklık değerleri 15° derece ile 18° derece arasındadır. Okyanus kıyıları ise daha yumuşak bir iklime sahiptir ve genellikle yağışlıdır. Ayrıca Yeni Zelanda’da mevsimler Türkiye’ye göre tam tersidir. Ülkede en sıcak aylar Ocak ve Şubat iken en soğuk aylar Haziran ve Temmuz’dur.

  Türkiye ile Yeni Zelanda arasında ise +9 saat zaman farkı bulunmaktadır.

 2. Yeni Zelanda'da Gezilecek Yerler

  Yeni Zelanda’da Gezilecek Yerler

  Doğal güzellikleri ile ünlenmiş Yeni Zelanda’da dil eğitimi alırken aynı zamanda gezebileceğiniz bir çok yer bulunmaktadır. Müzelerle ilgileniyorsanız, Yeni Zelanda’nın tarihi hakkında bilgiler edinebileceğiniz Canterbury Müzesi tam size göre. Ayrıca Christchurch’de bulunan ve nakliye konteynerlerinden yapılmış Re:Start alışveriş merkezi de ilginizi çekebilir.

  Christchurch’den iki saat uzakta Kaikoura Sıradağları ile Pasifik Okyanusu arasında yer alan sahil kasabası Kaikoura’nın kıyıları boyunca çok sayıda albatros ve deniz kuşu yaşamaktadır. Burada Maori kültürü ile tanışmak isteyenler için de turlar düzenlenmektedir.

  Westland National Park’ta bulunan Frans Josef Buzulu’da Yeni Zelanda’da da gezilecek yerler arasındadır. Bu buzula gidebilmek için buzullardan 5 km kadar uzakta bulunan Franz Josef kasabasına gitmeniz gerekmektedir. İster helikopter ile isterseniz de bir tur ile tırmanış yaparak bu doğa güzelliğini görme imkanınız bulunmaktadır.

  Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington’da ahşaptan yapılmış St.Paul Katedrali ve Maori kültüründen eserler barındıran ulusal müze Te Papa Museum görmeniz gereken önemli yerler arasındadır. Ayrıca şehirde bulunan tarihi Cable Car ile Wellington şehir merkezinden 5 dakika uzaklıkta bulunan Wellington Botanik Bahçesi’ne ulaşabilirsiniz. Wellington Botanik Bahçesi 25 hektar alana ve çok sayıda yürüyüş rotasına sahiptir.

  Yeni Zelanda’da gezilecek yerler arasında en ilginç yer ise Waitomo Glowworm Caves adlı mağaradır. Bu mağara, içerisinde barındırdığı parlak böcekler ile size dünyada sadece bu coğrafyada yaşayabileceğiniz benzersiz bir deneyim sağlamaktadır.

  Yeni Zelanda’da bir dil eğitimi ile ayrıca skydive, helikopter gezileri, bisiklet, at veya kano gezileri, doğa yürüyüşleri gibi etkinliklere katılma ve Yüzüklerin Efendisi filmlerinin çekimlerinde kullanılan Hobbiton Film Seti’ni gezme şansınız da olacaktır.

 3. Yeni Zelanda'da Ulaşım

  Yeni Zelanda’da Ulaşım

  Yeni Zelanda’da kara yolları dışında deniz yolları ve hava yolları gibi farklı ulaşım seçenekleriniz de bulunmaktadır. Ayrıca Auckland ve Wellington şehirlerinde şehir içi ulaşım için raylı sistem de bulunmaktadır. Yeni Zelanda’da trafik İngiltere’de olduğu gibi sol şerit üzerinden ilerlemektedir.

  Yeni Zelanda’da şehir içi ulaşım için toplu taşıma aracı olarak sadece otobüs kullanılmaktadır. Auckland ve Wellington şehirlerinde gün içerisinde her yarım saatte bir otobüs bulunmaktadır. Interislander ve Lynx yerli firmalarına ait feribotlar, kuzey ve güney adaları arasındaki bağlantıyı sağlamaktadırlar. Bu iki feribot, haftanın her günü, Wellington ile Picton şehirleri arasında düzenli vapur seferleri yapmaktadır.

  Yeni Zelanda’da kullanabileceğiniz bir diğer ulaşım aracı ise bisiklettir. Yeni Zelanda’da bisiklet kullanmak için kask takmanız gerekmektedir. Ayrıca hava koşullarına bağlı olarak bisiklette bulunan farları uygun şekilde yakmanız gerekmektedir. Bisikletlerde araçlar gibi sol şeritte kullanılmalıdır.

Yeni Zelanda Dil Okulları Konaklama İmkanları

Yeni Zelanda’ya dil eğitimi için gidecek öğrenciler bir kaç farklı konaklama türü arasından kendi tercihlerine ve eğitim programlarına en uygun konaklama seçimini gittikleri okulun danışmanları aracılığıyla yapabilirler.

Konaklama seçenekleri arasında eğitim sürenizin kısa ya da uzunluğuna bağlı olarak daha avantajlı olabilecek seçenekler bulunmaktadır. Aile yanı konaklama, öğrenci yurtları ve öğrenci evleri gibi seçenekler dışında öğrenciler eğer ki 18 yaşının üstünde ise kendileri bir daire kiralayabilirler. Reşit olmayan öğrenciler, velileriyle beraber ev kiralayabilirler.

18 yaşından küçük Yeni Zelanda dil kursu öğrencilerinin aile yanında konaklaması zorunludur.

 • Aile Yanı Konaklama

Aile yanı konaklama seçeneğini tercih eden öğrenciler okulları tarafından seçilmiş yerli ailelerden biriyle yaşarlar. Öğrencilerin kendilerine ait bir odaları ya da başka bir öğrenciyle paylaşabileceği odaları olabilir. Bu konaklama seçeneğinde genelde akşam yemekleri ev sahibi aile tarafından öğrencilere sağlanmaktadır. Öğrenciler ayrıca ihtiyaçları oldukları çalışma alanına ve internet erişimine de sahip olurlar.

 • Öğrenci Yurtları

Özellikle merkezi yerlerde bulunan öğrenci yurtları, beraber eğitim gördüğünüz öğrencilerle daha iyi bir iletişim kurmak için iyi bir seçenektir. Öğrenci yurtlarında tek kişilik odalar ve paylaşımlı odalar bulunmaktadır. Öğrenci yurtlarının maliyetleri yapılan oda seçimlerine göre değişiklik göstermektedir.

 • Öğrenci Evleri

Yeni Zelanda’da dil eğitimi alırken bir kaç öğrenci arkadaşınızla beraber bir daire kiralayabilirsiniz. Bu tür konaklamalarda bir kaç odalı bir dairenin bir odasını kiralamış olursunuz ve günlük ihtiyaç masraflarınızı kendiniz karşılamanız gerekir.

Yeni Zelanda Öğrenci Vizesi

Yeni Zelanda’da eğitim görebilmeniz için öğrenci vizesine sahip olmanız gerekmektedir. Yeni Zelanda öğrenci vizesi 3 aydan daha az kalacak olan öğrencilere ve 6 aydan daha uzun süre kalacak öğrencilere ayrı vizeler vermektedir. Uzun süreli eğitim görecek öğrenciler için bazı ek belgeler talep edilebilmektedir.

Vize işlemleri genellikle 2 hafta içerisinde tamamlanmaktadır.

Yeni Zelanda Öğrenci Vizesi için Gerekli Belgeler

 • Yeni Zelanda vizesi bilgi formu,
 • Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli pasaport,
 • İngilizce tercüme edilmiş Sabıka Kaydı,
 • İngilizce tercüme edilmiş Öğrenci Belgesi,
 • Erkek adaylar için askerlik durumunu bildiren belge (İngilizce tercüme edilmiş),
 • İngilizce tercüme edilmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Güncel 2 adet biyometrik fotoğraf (3,5-4,5 cm),
 • Öğrenci 18 yaş altında ise İngilizce tercüme edilmiş muvafakatname,
 • Nüfus cüzdan fotokopisi

Ayrıca öğrenciye sponsor olacak kişiler varsa, sponsor olacak kişinin de aynı evrakları hazırlaması gerekmektedir.

Yeni Zelanda Çalışma İzni

3 aydan daha uzun süre eğitim alacak olan Yeni Zelanda dil okulu öğrencileri, isterlerse dil eğitimi alırken çalışma izni alarak eğitim giderlerini karşılayabilir hatta para biriktirebilir. Eğitiminiz süresince konaklama masraflarınızı ya da eğitim masraflarınızı karşılamak istiyorsanız Yeni Zelanda size haftalık 20 saat çalışma izni vermektedir.

Yeni Zelanda çalışma izni almak için öğrencilerin belirli bir seviye İngilizce dil bilgisine sahip olması gerekmektedir. Çalışmak isteyen öğrenciler yeterli dil seviyesine sahip değillerse bu izni alamazlar. 1 akademik yarıyılı Yeni Zelanda’da tamamlamış öğrenciler tam zamanlı işlerde de çalışma iznine sahiptirler.

Yeni Zelanda’da saatlik çalışma ücreti asgari olarak 14,25 $ olarak belirlenmiştir. Ayrıca çalıştığınız süre boyunca kazancınızın 1/7’si vergi olarak kesilmektedir. Çalışma izni almak için Yeni Zelanda Göçmenlik Bürosu’na başvurmanız gerekmektedir. Büroya öğrenci vizenizle gitmeniz yeterli olacaktır.

Dil Okulu Eğitimi Sonrasında Üniversite, Yüksek Lisans veya Sertifika Eğitimi

Yeni Zelanda’da dil okulu eğitimi sonrasında üniversiteler, kolejler veya farklı eğitim kurumlarından lisans, yüksek lisans veya sertifika eğitimi almak isteyen öğrenciler Anka Study’nin deneyimli danışmanları ile süreci ayrıntılı şekilde ele alabilirler. Yeni Zelanda’da öğrencilere geniş bir yelpazede lisans, yüksek lisans ve sertifika programları sunulmaktadır. 8 tane devlet üniversitesine sahip ülkede bir çok burs olanakları da bulunmaktadır. Not ortalamanızın yüksek olması burs almanızı daha da kolaylaştıracaktır.

İletişim Formu