IELTS Sınavı (International English Language Testing System)

IELTS Sınavı
IELTS Sınavı

IELTS sınavı bazı kurumsal firmaların veya eğitim kurumlarının bireyler tarafından tamamlanmasını isteyebileceği bir sınavdır. Firmalar ve eğitim kurumları IELTS sınavı sonucunu inceleyerek yetkinliğinizi ölçer. IELTS sınavı hakkında daha fazla bilgi almak için firmamızı ziyaret edebilirsiniz.

IELTS Sınavı, kültürel ön yargılardan kaçınarak Kuzey Amerika, İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda İngilizcesi de dahil olmak üzere tüm İngilizce çeşitlerini kapsayan bir sınavdır. IELTS, 45 ABD eyaleti de dahil olmak üzere dünya çapında 1.200’den fazla şehirde mevcuttur ve yılda 48 IELTS sınavı yapılmaktadır.

IELTS, İngilizce’nin iletişim dili olarak kullanıldığı yerlerde çalışmak veya eğitim almak isteyen kişilerin dil yeterliliğini ölçer. IELTS sınavı öğrencilerin İngilizce dil becerilerini ve yeterlilik düzeylerini açıkça belirlemek için dokuz bantlı bir ölçek kullanır. İELTS sınavı öğrencinin becerileri haricinde zaman yönetimi yeteneklerini de ölçmektedir.

IELTS sınavında başarı elde ederek dünya çapında bir çok üniversiteye kabul alabilir ve IELTS sınavının gerekli olarak görüldüğü yerlerde (iş başvuruları vb.) mülakat eden diğer bireylere avantaj sağlayabilirsiniz. Danışmanlık hizmetleri ve daha fazlası için hemen arayın.

IELTS Sınavına Benzer Sınavlar

IELTS Nedir?

IELTS, açılımı International English Language Testing System olan ve İngilizce dil seviyesi belirlemek için uluslararası alanda geçerliliğe sahip bir sınav sistemidir. İlk defa 1989 yılında yapılan IELTS sınavı Cambridge Assessment English, British Council ve IDP Education tarafından düzenlenmektedir. IELTS Sınavı akademik ve genel eğitim olmak üzere iki türde yapılmaktadır.

 • Akademik sınav, İngilizce konuşulan bir ülkede üniversite eğitimi almak veya çalışmak isteyenler için kullanılmaktadır.
 • Genel eğitim sınavı, akademik olmayan çalışma, staj veya göçmenlik başvuruları için kullanılmaktadır.
 • IELTS sınav sonucunun geçerliliği 2 yıldır.

IELTS Kursu Avustralya, İngiltere, Kanada, ABD, İrlanda, Yeni Zelanda ve Güney Afrika’daki akademik kurumların neredeyse tamamı tarafından kabul edilmektedir. IELTS Sınavı Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanada’ya göçmenlik başvurusu yapanlar için zorunludur. IELTS Sınavında başarısız olma durumu yoktur. Sınav sonucu 1 ile 9 arasında değişen seviye belirleme üzerine kurulmuştur.

IELTS, yüksek eğitim ve göçmenlik başvurusu için dünyadaki en popüler sınavdır. 2009 yılında sınava 130 farklı ülkede 1.4 milyon kişi başvurmuştur.

IELTS Sınav Merkezleri

130 ülkede 800’den fazla IELTS Sınav merkezi bulunmaktadır. Türkiye’de IELTS Sınavı yapmaya yetkili British Council bünyesinde 6, IDP Education bünyesinde ise 5 adet sınav merkezi bulunmaktadır. Sınav merkezlerindeki sınav fiyatları ve sınav tarihleri arasında farklılıklar bulunabilir. Bazı sınav merkezleri sadece kağıt tabanlı sınavları veya bilgisayar tabanlı sınavları yapabilir. Sınava kayıt yaptırmadan önce girmek istediğiniz sınavı, sınav merkezine bildirmelisiniz.

IELTS Sınavı Kaç Saat Sürer?

IELTS sınavı toplam süresi 2 saat 45 dakikadır. IELTS sınavı süresi kategorilere göre aşağıda belirtilmiştir.

 • IELTS Reading – 60 Dakika
 • IELTS Writing – 60 Dakika
 • IELTS Listening – 30 Dakika
 • IELTS Speaking – 10-15 Dakika
British Council Sınav Merkezleri IDP Education Sınav Merkezleri
Adana Adana
Ankara Ankara
Antalya Bursa
İstanbul Anadolu Yakası İstanbul
İstanbul Avrupa Yakası İzmir
İzmir

IELTS Sınav Tarihleri

2024 IELTS sınavı tarihleri hakkında bilgi almak için aşağıdaki listeyi inceleyebilirsiniz. Daha kapsamlı sorularınız için başvuru ve kayıt danışmanlığımızı ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul

 • Kasım 2023: 30 Kasım
 • Aralık 2023: 1, 3 – 30 Aralık Tarihleri Arası Her Gün
 • Ocak 2024: 2 – 31 Ocak Tarihleri Arası Her Gün
 • Şubat 2024: 1 – 29 Şubat Tarihleri Arası Her Gün

Ankara

 • Kasım 2023: 28 – 29 – 30 Kasım
 • Aralık 2023: 1 – 15, 17 – 30 Aralık Tarihleri Arası Her Gün
 • Ocak 2024: 2 – 31 Ocak Tarihleri Arası Her Gün
 • Şubat 2024: 1 – 22 Şubat Tarihleri Arası Her Gün ve 24 Şubat

İzmir

 • Aralık 2023: 5, 7 – 15, 17 – 30 Aralık Tarihleri Arası Her Gün
 • Ocak 2024: 2 – 31 Ocak Tarihleri Arası Her Gün
 • Şubat 2024: 1 – 29 Şubat Tarihleri Arası Her Gün

IELTS Sınav tarihleri, sınava girmek istediğiniz şehir, sınav merkezi ve sınav türüne göre değişiklik gösterebilir. Türkiye’de 6 şehirde çeşitli tarihlerde IELTS sınavına girebilirsiniz. Her sınav merkezi bilgisayar tabanlı sınavı vermiyor olabilir. UKVI için IELTS sınavına girmek istiyorsanız sınav merkezlerinden sınav tarihi ve sınav formatı için detaylı bilgi alabilirsiniz.

Seçmiş olduğunuz sınav merkezinden sınavdan yaklaşık beş gün önce zaman çizelgesi ve sınav merkezi gibi sınav bilgileri içeren bir e-posta alırsınız. British Council’in sınav tarihlerine buradan, IDP Education’ın sınav tarihlerine ise buradan ulaşabilirsiniz.

IELTS Sınav Başvurusu

British Council’in internet sitesi üzerinden IELTS Sınavlarına online kayıt yaptırabilirsiniz. Sınava kayıt yaptırırken kimliğinizin net bir renkli fotokopisini yüklemeniz gerekmektedir. 18 yaşından küçük adayların sınav merkezine başvurmak için ebeveyninin veya yasal vasisinin yazılı iznini beyan etmesi gerekmektedir.

Anka Study, IDP IELTS sınav başvuru merkezidir. Sınav başvurularınızı Anka Study yurtdışı eğitim danışmanlığı ofislerinde eğitim danışmanlarımızla iletişime geçerek yapabilirsiniz.

IELTS Sınavından önce sınav formatı, soru türleri ve sınav sonuçları hakkında önemli bilgiler içeren Adaylara Yönelik Bilgiler belgesini indirip okuyabilirsiniz. Son olarak sınav ücretini ödemelesiniz. Sınav ücretini online kayıt sistemi üzerinden Kredi Kartı, Banka Kartı ile veya kayıt sonrasında EFT, Havale yoluyla ödeyebilirsiniz. Ödemenizin açıklama bölümüne lütfen şunları yazın:

 • Adayın adı ve soyadı
 • Sınav tarihi
 • Başvurunuzda verilen sınav referans numarası
 • Örneğin: Ali Yilmaz, 27 Kasım IELTS, TR002-24092-00010

IELTS Sınav Ücreti

IELTS sınavı ücretleri hakkında daha fazla bilgi için danışmanlık firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

IELTS Sınav tarihleri belirlendikten ve gerekli formların doldurulmasının ardından ücretin ödenmesi ve banka dekontunun sınav merkezine iletilmesi sonrasında kayıt işlemleri sınav merkezi tarafından gerçekleştirilecektir. Birleşik Krallık için göçmenlik vizesi almak üzere başvuru yapıyorsanız UKVI için IELTS sınavına başvurmanız gerekebilir. 2024 IELTS Sınav ücreti ve hesap bilgileri aşağıda belirtilmiştir.

Sınav Türü Ücret
IELTS Academic – sınav merkezinde (Bilgisayarlı ve kağıt üzerinden) TRY 4,500 ₺
IELTS General Training – sınav merkezinde (Bilgisayarlı ve kağıt üzerinden) TRY 4,500 ₺
IELTS for UKVI Academic – sınav merkezinde (Bilgisayarlı ve kağıt üzerinden) TRY 5,160 ₺
IELTS for UKVI General Training – sınav merkezinde (Bilgisayarlı ve kağıt üzerinden) TRY 5,160 ₺
IELTS Life Skills – sınav merkezinde (Bilgisayarlı ve kağıt üzerinden) TRY 4,800 ₺

IELTS Sınavı Bölümleri

IELTS, Okuma, Yazma, Dinleme ve Konuşma olmak üzere dil becerisinin tüm alanlarında kapsamlı bir sınavdır. Sınava kağıt tabanlı veya bilgisayar tabanlı girebilirsiniz. Ancak bilgisayar tabanlı sınava Türkiye’de sadece İstanbul ve Ankara’da girebilirsiniz. Her sınav merkezi bilgisayar tabanlı sınavı sunmuyor olabilir, kayıt yaptırmadan önce sınav merkezinizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sınavların Listening, Reading ve Writing bölümleri aynı gün içinde tamamlanır. Ancak Speaking bölümü, diğer testlerden bir hafta önce veya sonra tamamlanabilir. IELTS Sınavı, Listening, Speaking, Reading ve Writing olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır. Toplam sınav süresi 2 saat 45 dakikadır.

 1. IELTS Dinleme Sınavı

  IELTS Dinleme Sınavı

  IELTS Dinleme sınavında her biri 10 sorudan oluşan 4 bölüm bulunmaktadır. Cevaplar, ses kayıtlarında sorulan sorularla aynı sıraya gelecek şekilde tasarlanmıştır. Dinleme sınavında öğretmenler ana fikirleri, ayrıntılı gerçek bilgiyi anlama yeteneğinizi, konuşmacıların görüş ve tutumlarını, fikirlerin gelişimini takip etme yeteneğinizi ölçerler.

  Dinleme sınavında ses kayıtları yalnızca bir kez dinletilir. Ses kaydı İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda, Amerika ve Kanada İngilizceside dahil olmak üzere çeşitli vurgular içermektedir. Öğrencilerin ses kaydını dinledikleri sırada soruları kağıda yazmaları gerekir ve testin sonunda cevaplarını bir cevap kağıdına aktarmaları için 10 dakika verilir. Cevap kağıdına yazı yazarken dikkatsiz yazım ve dil bilgisi cezası verildiği için özen gösterilmelidir.

  Dinleme sınavı 40 sorudan oluşmaktadır ve her soru 1 puan değerindedir.

  • Bölüm 1

  Öğrencilere birinci bölümde günlük sosyal konularda belirlenen bir konu üzerine iki kişi arasındaki sohbet kaydı dinletilir.

  • Bölüm 2

  Öğrencilere ikinci bölümde günlük sosyal konularda belirlenen bir konu üzerine monolog dinletilir.

  • Bölüm 3

  Üçüncü bölümde bir eğitim veya eğitim bağlamında belirlenen bir konu üzerine 4 veya daha fazla kişi arasındaki bir tartışma dinletilir.

  • Bölüm 4

  Dördüncü bölümde öğrencilere akademik bir konuda monolog dinletilir.

  • Sınav Süresi

  Cevapları kağıda aktarma süreside dahil yaklaşık 40 dakika.

 2. IELTS Konuşma Sınavı

  IELTS Konuşma Sınavı

  IELTS Konuşma sınavı, öğrenciler ve sınav görevlisi arasında yapılan sözlü mülakattan oluşur. Konuşma sınavında 3 bölüm vardır ve sınavdaki tüm konuşmalar kaydedilir. Konuşma Sınavı sessiz bir odada, adayın dikkati dağılmadan ve aday rahatsız edilmeden yapılmaktadır. Konuşma sınavı Akademik ve Genel Eğitim sınavları için aynıdır.

  Konuşma sınavı, sınava girmeden önce belirli birtakım yanıtlar düşünerek hazırlık yapmanıza izin vermeyecek şekilde hazırlanmıştır. IELTS Konuşma sınavı diğer sınavlardan daha önce veya sonra yapılabilir, sınav merkezinizden konuşma sınavı tarihleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

  • Bölüm 1

  Birinci bölümde eviniz, aileniz, işiniz, eğitiminiz ve ilgi alanlarınız gibi genel konularda sınav görevlisi ile konuşmanız istenecektir. Konuşma yaklaşık 4- 5 dakika sürmektedir.

  • Bölüm 2

  İkinci bölümde öğrenciye belirli bir konuda konuşmasının istendiği yazılı bir yönlendirme kartı verilecektir. Verilen konu ile ilgili 2 dakika konuşmadan önce size bir dakika hazırlanma süresi tanınacaktır. Öğretmen, öğrenciye sınav bitmeden önce aynı konu ile ilgili bir ya da iki soru daha soracaktır.

  • Bölüm 3

  Üçüncü bölümde 2. bölümdeki konuya bağlı sorular sorulacaktır. Bu sorular size daha soyut konular ve fikirler hakkında konuşmanız için fırsat tanıyacaktır. Üçüncü bölüm yaklaşık 4-5 dakika sürmektedir.

 3. IELTS Akademik Okuma Sınavı

  IELTS Akademik Okuma Sınavı

  Akademik Okuma sınavı metnin genel konusunu anlama, ana fikirleri anlama, detayları anlama, çıkarımları ve ima edilenleri anlama, yazarın görüşlerini, tutumunu ve amacını anlama gibi pek çok okuma becerisini ölçmek üzere tasarlanmıştır. Okuma sınavında metni hızlı okumalı ve zamanınızı verimli kullanmalısınız. IELTS Okuma sınavında üç farklı metni okumanız ve ilgili soruları cevaplamanız gerekir.

  Akademik ve Genel Eğitim sınavlarının Okuma bölümlerinin içeriği farklıdır. Akademik Okuma Sınavında 40 soru vardır ve her doğru cevap bir puan değerindedir. Puanlar tam ve buçuklu olarak verilerek IELTS 9 bant ölçeğine çevrilir.

  • IELTS Akademik Okuma Sınav Formatı

  Akademik Okuma Sınavı betimleyici, olgusal, söylemsel ve analitik gibi birçok türden üç uzun metin içerir. Bu metinler kitap, bülten, dergi ve gazetelerden alınır. Metinler uzman olmayan bir kitle için seçilmiş olmakla beraber, üniversite derslerine girecek veya profesyonel tescil isteyen kişiler için uygundur.

  • Akademik Okuma Sınavı Soru Çeşitleri

  Akademik Okuma Sınavında, verilen metindeki veya tablodaki boşlukları doldurma, diyagram veya şemaya göre başlıkları eşleştirme, cümle tamamlama, açık uçlu sorulara kısa cevaplar verme ve çoktan seçmeli sorular bulunmaktadır.

  • Sınav Süresi

  Akademik Okuma Sınavı, cevapları sınav kağıdına geçirme süresi de dahil 60 dakikadır.

 4. IELTS Genel Eğitim Okuma Sınavı

  IELTS Genel Eğitim Okuma Sınavı

  Genel Eğitim Okuma sınavı metnin genel konusunu anlama, ana fikirleri anlama, detayları anlama, çıkarımları ve ima edilenleri anlama, yazarın görüşlerini, tutumunu ve amacını anlama gibi pek çok okuma becerisini ölçmek üzere tasarlanmıştır. Okuma sınavında metni hızlı okumalı ve zamanınızı verimli kullanmalısınız. IELTS Okuma sınavında üç farklı metni okumanız ve ilgili soruları cevaplamanız gerekir.

  Akademik ve Genel Eğitim sınavlarının Okuma bölümlerinin içeriği farklıdır. Genel Eğitim Okuma Sınavında 40 soru vardır ve her doğru cevap bir puan değerindedir. Puanlar tam ve buçuklu olarak verilerek IELTS 9 bant ölçeğine çevrilir.

  • IELTS Genel Eğitim Okuma Sınav Formatı

  Genel Eğitim Okuma Sınavı kitap, dergi, gazete, bildiri, reklam, şirket el kitapları gibi İngilizce konuşulan bir ortamda günlük olarak karşılaşacağınız türden yazılar içermektedir.

  • Genel Eğitim Okuma Sınavı Soru Çeşitleri

  Akademik Okuma Sınavında, verilen metindeki veya tablodaki boşlukları doldurma, diyagram veya şemaya göre başlıkları eşleştirme, cümle tamamlama, açık uçlu sorulara kısa cevaplar verme ve çoktan seçmeli sorular bulunmaktadır.

  • Sınav Süresi

  Genel Eğitim Okuma Sınavı, cevapları sınav kağıdına geçirme süresi de dahil 60 dakikadır.

 5. IELTS Akademik Yazma Sınavı

  IELTS Akademik Yazma Sınavı

  IELTS Yazma sınavı uygun şekilde cevap yazmak, fikirleri düzenlemek, zengin bir kelime dağarcığı ve doğru dil bilgisi kullanmak gibi pek çok yazma becerisini ölçmek üzere tasarlanmıştır. Akademik Yazma sınavında resmi bir dil kullanmanız gerekmektedir.

  IELTS Akademik Yazma sınavı 2 bölümden oluşmaktadır. Yazma sınavı sertifikalı bir IELTS uzmanı tarafından değerlendirilecektir. IELTS Yazma sınavında Bölüm 2’nin puanı, Bölüm 1’in iki katıdır. Notlar tam ve buçuklu olarak verilir.

  • Bölüm 1

  Birinci bölümde öğrencilere bir grafik, tablo, çizelge veya diyagram verilecektir. Kendi kelimelerinizi kullanarak en az 150 kelimelik bir yazı ile verilen bilgiyi tanımlamanız, özetlemeniz ve açıklamanız istenmektedir. Bu bir veriyi tanımlamak veya açıklamak, bir sürecin aşamalarını açıklamak, bir şeyin nasıl çalıştığını anlatmak veya bir obje veya etkinliği tarif etmek olabilir.

  • Bölüm 2

  İkinci bölümde bir bakış açısı, argüman veya problem hakkında en az 250 kelimelik bir yazı yazmanız gerekmektedir. Verilen konu kolay ve anlaşılır olacaktır.

  • Sınav Süresi

  IELTS Yazma sınavı 60 dakikadır. Bölüm 1 için 20 dakika, Bölüm 2 için ise 40 dakika olarak belirlenmiştir. Zamanınızı kendiniz yönetmeli ve 20 dakika dolduğunda Bölüm 2’ye geçmelisiniz.

 6. IELTS Genel Eğitim Yazma Sınavı

  IELTS Genel Eğitim Yazma Sınavı

  IELTS Yazma sınavı uygun şekilde cevap yazmak, fikirleri düzenlemek, zengin bir kelime dağarcığı ve doğru dil bilgisi kullanmak gibi pek çok yazma becerisini ölçmek üzere tasarlanmıştır. IELTS Genel Eğitim Yazma sınavı genel konuları içermektedir.

  IELTS Genel Eğitim Yazma sınavı 2 bölümden oluşmaktadır. Yazma sınavı sertifikalı bir IELTS uzmanı tarafından değerlendirilecektir. IELTS Yazma sınavında Bölüm 2’nin puanı, Bölüm 1’in iki katıdır. Notlar tam ve buçuklu olarak verilir.

  • Bölüm 1

  Birinci bölümde öğrenciye bir durum verilir ve bu durumla ilgili bilgi istemek veya açıklama yapmak üzere en az 150 kelimelik bir yazı yazması istenmektedir. Yazıda kişisel, yarı-resmi veya resmi bir üslup kullanabilirsiniz.

  • Bölüm 2

  İkinci bölümde bir bakış açısı, argüman veya problem hakkında en az 250 kelimelik bir yazı yazmalısınız. Kişisel bir üslup kullanabilirsiniz.

  • Sınav Süresi

  Genel Eğitim Yazma sınavı 60 dakikadır. Sınav süresi Bölüm 1 için 20 dakika, Bölüm 2 için ise 40 dakika olarak belirlenmiştir. Zamanınızı kendiniz yönetmeli ve 20 dakika dolduğunda Bölüm 2’ye geçmelisiniz.

IELTS Puanlama

IELTS Sınavı Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma bölümlerinin her biri için 1 ile 9 arasında bir puan ile değerlendirilir. Dört bölümün ortalaması genel puanı belirlemektedir. Sınavıdan tam (5.0, 6.0, 7.0 vb.) veya buçuklu puanlar (5.5, 6.5, 7.5 vb.) alabilirsiniz. Dört sınavın ortalaması .25 ile biterse, Genel Toplam Puan bir sonraki yarım gruba yuvarlanır. .75 ile biterse de, Genel Toplam Puan bir sonraki tam sayıya yuvarlanır.

IELTS Sınavının Türkiye’deki sınavlarla eşdeğer puanlarına buradan bakabilirsiniz. ÖSYM Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlikleri

Aşağıdaki tablolarda Cambridge Assessment English Sınavlarının IELTS Sınavı ile eşdeğer puanlarını ve IELTS Puan Ölçeğini görebilirsiniz.

 1. Cambridge English Scale

  Cambridge English Scale

  Cambridge English Scale

 2. IELTS Puan Tablosu

  IELTS Puan Tablosu

  IELTS Puanı Dil Bilgisi Seviyesi Açıklama
  9 Uzman Dile tamamen hakimdir. Doğru ve akıcı bir şekilde kullanabilir.
  8 Çok İyi Aşina olunmayan konularda yanlış anlaşılmalar görülebilir.
  Karmaşık ve ayrıntılı tartışmaların üstesinden gelebilir
  7 İyi Bazı durumlarda yanlış anlaşılmalar olabilir.
  Genelde karmaşık dilin üstesinden gelebilir ve mantıksal ayrıntıları anlayabilir
  6 Yeterli Bazı yanlışlıklar, uygunsuzluklar ve yanlış anlaşılmalara rağmen
  dili genel anlamda etkili bir şekilde kullanabilir.
  5 Nitelikli Dile kısmen hakimdir ve hata yapma olasılığı yüksek olsa da
  çoğu durumda genel anlamı kavrayabilir.
  4 Sınırlı Anlamakta ve kendisini ifade etmekte sık sık sorun yaşar.
  Karmaşık bir dil kullanamaz.
  3 Basit Sadece oldukça bilinen konularda genel anlamı kavrar ve
  genel hatlarla kendisini ifadebilir. İletişimde sık sık kesilmeler olur.
  2 Kesintili Acil gereksinimleri karşılamak için birkaç seçilmiş sözcük
  dışında gerçek bir iletişim kurması mümkün değildir.
  1 Niteliksiz Birkaç sözcük dışında dili kullanma yetisi bulunmamaktadır

IELTS Sınav Örnekleri

IELTS sınav örneklerini bu sayfadan görüntüleyerek daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Eğitmenlerimizle iletişime geçerek örnekler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Örnek sorularla pratik yaparak sınava hazırlanabilirsiniz. 2 tür IELTS Sınavı vardır; Akademik ve Genel Eğitim. Tüm öğrenciler aynı Dinleme ve Konuşma sınavlarını, fakat farklı Okuma ve Yazma sınavlarını almaktadır. Doğru IELTS Kursu versiyonuna hazırlandığınızdan emin olun.

IELTS sınav örnekleri, test formatı ve sınavda karşınıza çıkabilecek sorular hakkında bilgi edinmenize yardımcı olabilir.

 1. Dinleme Sınav Örnekleri

  IELTS Dinleme Sınav Örnekleri

  Dinleme testi, IELTS’in Akademik ve Genel Eğitim sürümleri için aynıdır. IELTS Listening kaydedilmiş dört monolog ve konuşmadan oluşmaktadır.

  IELTS Dinleme Sınav Örnekleri Örnek İçeriği
  Dinleme Sınav Örneği 1 Form Doldurma
  Dinleme Kaydı 1 Ses Kaydı
  Dinleme Sınav Örneği 2 Çoktan Seçmeli Sorular
  Dinleme Kaydı 2 Ses Kaydı
  Dinleme Sınav Örneği 3 Kısa Cevap
  Dinleme Kaydı 3 Ses Kaydı
  Dinleme Sınav Örneği 4 Cümle Tamamlama
  Dinleme Kaydı 4 Ses Kaydı
  Cevap Sayfası 1 Cevap Sayfası
  Cevap Sayfası 2 Cevap Sayfası

 2. Konuşma Sınav Örnekleri

  IELTS Konuşma Sınav Örnekleri

  IELTS Konuşma sınavında üç bölüm vardır. Her bölümde bir seçmeli soru, ses kaydı ve transkript bulunmaktadır. Bölüm 1’de kendiniz ve aileniz hakkında soruları yanıtlamanız gerekir. Bölüm 2’de, bir konu hakkında konuşmanız gerekmektedir. Bölüm 3’te konuyla ilgili daha uzun bir konuşma yapmanız gerekmektedir.

  IELTS Konuşma sınavı, Akademik ve Genel Eğitim sınavları için aynıdır. Üç bölümden her biri, iletişim kabiliyetinizin farklı bir yönünü test etmek için tasarlanmıştır.

  IELTS Konuşma Sınav Örnekleri Örnek İçeriği
  Konuşma Sınav Örneği 1 Sorular
  Konuşma Sınav Örneği 1 Ses Kaydı
  Konuşma Sınav Örneği 1 Transkript
  Konuşma Sınav Örneği 2 Sorular
  Konuşma Sınav Örneği 2 Ses Kaydı
  Konuşma Sınav Örneği 2 Transkript
  Konuşma Sınav Örneği 3 Sorular
  Konuşma Sınav Örneği 3 Ses Kaydı
  Konuşma Sınav Örneği 3 Transkript

 3. Akademik Okuma Sınav Örnekleri

  IELTS Akademik Okuma Sınav Örnekleri

  IELTS Akademik Okuma sınavı metinleri kitaplardan, dergilerden ve gazetelerden alınır. IELTS Akademik Okuma Sınavında çoktan seçmeli sorular, bilgileri belirleme, yazarın görüşlerini ve taleplerini belirleme, bilgileri eşleştirme, eşleştirme başlıkları, eşleştirme özellikleri, eşleştirme cümle bitişleri, cümle tamamlama, özet tamamlama, not tamamlama, tablo tamamlama, akış şeması dahil olmak üzere çeşitli sorular kullanılmaktadır.

  IELTS Akademik Okuma Sınav Örnekleri Örnek İçeriği
  Akademik Okuma Sınav Örneği 1 Eşleştirme Özellikleri
  Akademik Okuma Sınav Örneği 2 Tablo Tamamlama
  Akademik Okuma Sınav Örneği 3 Akış Şeması Tamamlama
  Akademik Okuma Sınav Örneği 4 Bilgilerin Belirlenmesi
  Akademik Okuma Sınav Örneği 5 Eşleştirme Başlıkları
  Akademik Okuma Sınav Örneği 6 Çoktan Seçmeli Sorular
  Akademik Okuma Sınav Örneği 7 Çoktan Seçmeli Sorular 2
  Akademik Okuma Sınav Örneği 8 Özet Tamamlama
  Akademik Okuma Sınav Örneği 9 Özet Tamamlama 2
  Akademik Okuma Cevap Anahtarı Cevaplar Sayfası

 4. Genel Eğitim Okuma Sınav Örnekleri

  IELTS Genel Eğitim Okuma Sınav Örnekleri

  IELTS Genel Eğitim Okuma Sınavında, çoktan seçmeli sorular, bilgileri belirleme, yazarın görüşlerini ve taleplerini belirleme, bilgileri eşleştirme, eşleştirme başlıkları, eşleştirme özellikleri, eşleştirme cümle bitişleri, cümle tamamlama, özet tamamlama, not tamamlama, tablo tamamlama, akış şeması tamamlama, diyagram etiket tamamlama, kısa cevap sorular gibi içerikler bulunmaktadır.

  IELTS Genel Eğitim Okuma Sınav Örnekleri Örnek İçeriği
  Genel Eğitim Okuma Sınav Örneği 1 Akış Şeması Tamamlama
  Genel Eğitim Okuma Sınav Örneği 2 Bilgilerin Belirlenmesi
  Genel Eğitim Okuma Sınav Örneği 3 Eşleştirme Bilgisi
  Genel Eğitim Okuma Sınav Örneği 4 Eşleştirme Özellikleri
  Genel Eğitim Okuma Sınav Örneği 5 Eşleştirme Başlıkları
  Genel Eğitim Okuma Sınav Örneği 6 Cümle Tamamlama
  Genel Eğitim Okuma Sınav Örneği 7 Kısa Cevap Sorular
  Genel Eğitim Okuma Cevap Anahtarı Okuma Cevap Sayfası

 5. Akademik Yazma Sınav Örnekleri

  IELTS Akademik Yazma Sınav Örnekleri

  IELTS Akademik Yazma sınavı, 2 bölüm ve 150-200 kelimelik iki makaleden oluşmaktadır. Birinci bölümde, öğrencilerden grafik, tablo veya diyagramları tanımlamaları istenir. Öğrencinin yaklaşık 20 dakikada 150 kelime yazması gerekmektedir. İkinci bölümde öğrencilere bir bakış açısı veya tartışma konusu verilmektedir. Öğrencinin konuyla ilgili yaklaşık 40 dakikada 250 kelimelik yazı yazması gerekmektedir. IELTS Genel Eğitim sınavlarına katılanların, IELTS Akademik’de farklı bir Yazma sınavına girdiklerini unutmayın.

  IELTS Akademik Yazma Sınav Örneği Örnek İçeriği
  Akademik Yazma Sınav Örneği Bölüm 1 Grafik,Tablo Diyagram
  Akademik Yazma Sınav Örneği Bölüm 1.1 Grafik,Tablo Diyagram
  Akademik Yazma Sınav Örneği Bölüm 2 Tartışma Konusu
  Akademik Yazma Sınav Örneği Bölüm 2.1 Tartışma Konusu
  Akademik Yazma Cevap Anahtarı Bölüm 1 Cevap Sayfası 1
  Akademik Yazma Cevap Anahtarı Bölüm 2 Cevap Sayfası 2

 6. Genel Eğitim Yazma Sınav Örnekleri

  IELTS Genel Eğitim Yazma Sınav Örnekleri

  IELTS Genel Eğitim Yazma sınavı, 150-200 kelimelik iki makale yazma bölümünden oluşur. Bölüm 1’de, sınav katılımcılarından bir konuda mektup yazarak, örneğin bilgi isteyerek veya bir durumu açıklayarak cevap vermeleri istenir. Bölüm 2’de, sınav katılımcıları bir bakış açısına, tartışmaya veya soruna yanıt olarak bir makale yazarlar. IELTS Akademik sınavına girenlerin IELTS Genel Eğitim’de farklı bir Yazma sınavına girdiklerini unutmayın.

  IELTS Genel Eğitim Yazma Sınav Örnekleri Örnek İçeriği
  Genel Eğitim Yazma Sınav Örneği Bölüm 1 Yazı Örneği
  Genel Eğitim Yazma Sınav Örneği Bölüm 2 Makale Örneği
  Genel Eğitim Yazma Cevap Anahtarı Bölüm 1 Cevap Sayfası
  Genel Eğitim Yazma Cevap Anahtarı Bölüm 2 Cevap Sayfası

IELTS Kitapları

Cambridge University Press ve IELTS, sınava hazırlık yapan öğrenciler için bir çok kitap ve dijital materyal sağlamaktadır. Cambridge Assessment English sınav görevlileri ve materyal yazarları tarafından uzun süreli araştırmalara ve IELTS sınavlarına hazırlık tecrübesiyle yazılmış olan kitaplar sayesinde öğrenciler her bir sınavın nasıl değerlendirildiğini ve sınav ipuçlarını öğrenebilirler.

Cambridge Üniversitesinin hazırlamış olduğu sınav hazırlık kitaplarını ülkemizde birçok kitapçıdan veya internetten sipariş edebilirsiniz. Cambridge üniversitesinin hazırlamış olduğu IELTS Academic gibi diğer IELTS Kitaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

Practice Materials

IELTS ve Cambridge üniversitesi tarafından hazırlanan ve öğrencileri IELTS sınavına hazırlayan IELTS Practice Materials, Akademik ve Genel Eğitim için Dinleme, Konuşma, Okuma ve Yazma sınavları için pratik testleri içermektedir.

Practice Materials 2

IELTS ve Cambridge üniversitesi tarafından hazırlanan ve öğrencileri IELTS sınavına hazırlayan IELTS Practice Materials 2, Akademik ve Genel Eğitim için Dinleme, Konuşma, Okuma ve Yazma sınavlarının kapsamlı bir eğitimini içermektedir.

Academic

Akademik kitap seti, etkileşimli bir uygulama testi, örnek cevaplar ve puanlar içeren bir CD içermektedir. Ayrıca, sınava girerken ne yapmanız gerektiği konusunda net bir fikir vermek için Konuşma sınavının örnek bir videosunu da içermektedir.

General Training

IELTS Genel Eğitimine hazırlanan öğrenciler için hazırlanan kitap testin dört bölümü için de önemli tavsiyeler sunar. Kitap, uygulama testi içeren bir CD-ROM, örnek cevaplar, puanlar ve örnek bir Konuşma testinin videosunu da içermektedir.

Göçmenlik için IELTS

IELTS Sınavı, çalışma ve eğitim için gerekli İngilizce dil becerilerinin kanıtı olarak kabul edilir. Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda ve Birleşik Krallık’a göçmenliğin yanı sıra ABD’de eğitim görmek ve çalışmak için de geçerlidir. Her ülke kendi sınav şartlarını belirlemektedir. Güncel bilgiler için lütfen ilgili hükümet web sitelerini ziyaret edin. IELTS kurslarını kimin kabul ettiğine ve gerekli sınav puanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Avustralya

Avustralya vizesi almak için İngilizce becerilerinizi Avustralya İçişleri Bakanlığına göstermeniz gerekmektedir. IELTS, her yıl yaptığı 3 milyonun üzerinde sınavla dünyanın en popüler İngilizce dil yeterlilik sınavlarından biridir. Avustralya’daki eğitim kuruluşları, meslek kuruluşları ve işverenler için en çok tercih edilen İngilizce yeterlilik sınavıdır. Avustralya vizesi için ihtiyacınız olan IELTS puanı, vizenizin şartlarına, eğitim almayı veya çalışmayı planladığınız şirkete göre değişiklik gösterebilir.

Kanada

Kanada vizesi almak için, İngilizce dil becerilerinizi Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığına (IRCC) kanıtlamanız gerekmektedir. Kanada’daki tüm üniversiteler ve kolejler, IELTS’i kabul eder. Kanada vizesi için ihtiyacınız olan IELTS puanı, vizenizin şartlarına, eğitim almayı veya çalışmayı planladığınız şirkete göre değişiklik gösterebilir.

Yeni Zelanda

IELTS, Yeni Zelanda’da yaşamak, çalışmak veya eğitim almak isteyenler için en ideal İngilizce yeterlilik sınavıdır. IELTS ile Yeni Zelanda’daki kurum ve kuruluşlar tarafından güvenilen bir sınava girdiğinizden emin olabilirsiniz. Yeni Zelanda vizesi için ihtiyacınız olan IELTS puanı, vizenizin şartlarına, eğitim almayı veya çalışmayı planladığınız şirkete göre değişiklik gösterebilir.

İngiltere

IELTS Akademik, Genel Eğitim ve Yaşam Becerileri , Birleşik Krallık Vize ve Göç Dairesi (UKVI) tarafından Birleşik Krallık’ta yaşamak, çalışmak ve okumak isteyenler için İngilizce dil yeterliliğinin kanıtı olarak kabul edilir. Seviye 4 Sponsoru olan bir üniversitede doğrudan lisans veya yüksek lisans derecesine girmek için Seviye 4 Öğrenci Vizesine başvuruyorsanız, kurum tarafından belirlenen İngilizce seviyesine uymalısınız.

Tüm İngiltere üniversiteleri ve kolejleri IELTS sonuçlarını kabul etmektedir. Seviye 4 Öğrenci Vizesi başvuru sahipleri, burada listelenen İngiltere’deki üniversitelere, 130 farklı ülkedeki 1.200’den fazla IELTS sınav merkezinden başvurabilirler. Bazı kurumların ek gereksinimleri olabileceğini unutmayın.

IELTS ve TOEFL Farkı

Günümüze kadar Amerika TOEFL (Test of English as a Foreign Language) kabul ederken, İngiltere ve Avustralya gibi ülkeler IELTS sınavını kullanıyorlardı. Ancak Amerika’daki üniversitelerin IELTS’i de kabul etmesi ile birlikte bu durum değişti.

Sınavlardaki İngilizce eğitimlerinin yanı sıra, TOEFL sınavındaki soruların neredeyse tamamı çoktan seçmelidir, IELTS sınavı ise kısa cevap, boşluk doldurma ve kısa deneme örnekleri yazma gibi farklı soru çeşitlerine cevap vermenizi ister. IELTS kursu, TOEFL’a göre oldukça kısadır. TOEFL sınavı 4 saat sürerken, IELTS’in süresi 2 saat 40 dakikadır.

TOEFL sınavı tamamen bilgisayar üzerinden yapılabilirken IELTS sınavının iki modülü de kağıt üzerinde yapılabilmektedir.

İngilizce eğitim verilen doktora programlarına başvuru yapan öğrencilerin IELTS Akademik sınavını seçmeleri gerekir, genel sınav ise göçmenlik veya bazı iş şartlarının karşılanması gereken durumlarda tercih edilir.

IELTS ve TOEFL farklı düşünme ve problem çözme biçimlerini temel alır. TOEFL çoktan seçmeli bir sınav olduğu için, bu sınavda öğrencilerin seçenekler arasındaki farklılıkları değerlendirebilmek için analitik düşünebilmeleri gerekir. IELTS sınavı ise dil becerilerini daha fazla kullandırmaya yöneliktir ve farklı soru tipleri ile öğrencilerin algılama becerilerini geliştirmektedir.

IELTS Sınavı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Soru: IELTS sınavı sonuç belgelerimi kurumlara nasıl gönderebilirim?

Cevap: IELTS sınavına girdikten sonra 2 yıl boyunca ek sınav sonuç belgesi talep edebilirsiniz. Ek sınav sonucu belgenizin ikincisi istediğiniz kuruma gönderilir.

Soru: IELTS sınavına kayıt olurken hangi belgeler gereklidir?

Cevap: Kimliğiniz veya pasaportunuzu online kayıt sistemine yüklemeniz gerekmektedir. Sürücü belgeleri, okul kimlik kartı veya benzeri belgeler kabul edilmemektedir.

Soru: IELTS sınavı ücreti 2024 yılı itibariyle ne kadar?

Cevap: IELTS sınavı ücreti 4,500 TL’dir. Bilgisayardan çözülen IELTS sınavıyla kalemle çözülen IELTS sınavının fiyatı aynıdır.

İletişim Formu