IELTS Sınavı

(International English Language Testing System)

İngilizce ölçütü olan ikinci sınavımız ise International English Language Testing System (IELTS) dir. Tarihi 1989 yılına dayanan IELTS, British Council, IDP: IELTS Australia and Cambridge English Language Assessment tarafından ortaklaşa oluşturulmuş bir sınavdır.

Çoğu Avustralyan, İngliz, Kanada ve Yeni Zellanda akademi çevresi tarafından kabul edilen IELTS, Amerika’da da yaklaşık 2500 enstitü tarafından kabul görmektedir. Ayrıca tüm dünyadaki enstitülerin birçoğu sınavı İngilizce bilmenin yeterliliği olarak almaktadır. IELTS, UK Visas and Immigration(UKVI) tarafından kabul edilen tek güvenli İngilizce sınavıdır. Ayrıca Avustralya, Kanada ve Yeni Zellanda’ya göçmen statüsü için istenen zorunlu belgedir. Sınavda minimum skor yoktur. Her enstitü kabul için puanı kendi belirler. Enstitüler, üzerinden iki yıldan fazla zaman geçen sınavı kabul etmeyebilirler. 2012 yılından 2016 yılına kadar 2 milyon kişi, 3 milyon olmuştur. Kısacası eğitim ve göçmen statüsü için son derece geçerli bir sınavdır.

IELTS Sınavı Bölümleri

Listening: 30 dakika
Reading: 60 dakika
Writing: 60 dakika
Speaking:11-14 dakika
Testin toplam zamanı 2 saat 55 dakikadır.

Birinci oturumda listening, reading ve writing tamamlanır. Speaking kısmı aynı gün olabileceği gibi diğer testlerden 7 gün önce yada sonra olabilir.

1.Listening:

Her bölümde on soru olan toplam dört bölümden oluşur.Otuz dakika cevaplama, on dakika cevapları cevap anahtarına geçirme için verilir. Birinci ve ikinci bölüm günlük karşılaştığımız sosyal durumlar için geçerlidir.

  • Birinci bölüm iki kişinin konuşmasını içerir.
  • İkinci bölüm tek kişilik monolog şeklindedir.

Üçüncü ve dördüncü bölüm eğitim ve eğitime hazırlık konularını ele alır.

  • Üçüncü bölüm iki kişi arasında geçer. Örneğin iki öğrencinin dersleri tartışması.
  • Dördüncü bölüm akademik bir konu üzerinde bir kişinin konuşmasını içerir.

Her bölüm konuşmacıların ve konuların kısaca tanıtıldığı girişlerden oluşur. Sonra sorulara bakmanız için size zaman verilir. Sorular konuşulan konularla aynı sıradadır. İlk üç bölümden sonra sorulara tekrar bakmanız için zaman verilir. Her bölüm yalnızca bir kez dinlenebilir. Öğrenciler cevapları gramatik ve yazım olarak yanlış yazarlarsa puanları kırılır.

2.Reading

Yaklaşık 2500 kelimeden oluşan 3 bölümden oluşan okuma bölümü, seçmeli, kısa cevaplı, tanım, yazarın görüşü, diagram doldurma, özet tamamlama ve bilgi eşleştirme kısımlarından oluşur. Yine aynı şekilde öğrenciler cevapları yazarken dikkatli olmalıdır çünkü gramer hatası bile puan kaybına yol açar.

3.Writing

Yazı bölümü her birine cevap vermemiz gereken iki bölümden oluşur. İlk bölümde sizden beklenen, 20 dakikada 150 kelime yazmanızdır. İkinci bölümde sizden istenen, 250 kelimeyi 40 dakikaya sığdırmanızdır. Eğer cevaplar çok kısa yada konuyla alakasızsa cevalandırılırsınız. Cevaplarınız kısa notlardan değil, tam cümlelerden oluşmalıdır.

4.Speaking

Bu bölümde test sorumlusu ile birebir konuşursunuz. Speaking testi üç bölümden oluşur;

Birinci bölümde, kendinizi tanıtırsınız. Çeşitli güncel konuılar ve sizinle ilgili sorular gelebilir.

İkinci kısımda size bölüm kartı verilir. Bu kartta belirli bir konu yer alır. Size bu konuyu anlamanız ve konuşmanızı toparlamanız için 1,2 dakika verilir. 2 dakikalık konuşmanızın ardından size konu ile ilgili sorular sorulur.

Son bölümde ikinci bölümde konulştuğunuz konu hakkında tartışılır. Bu tartışma siz ve test sorumlusu arasında yaklaşık 5 dakika sürer.

IELTS Başvuru Nasıl Yapılır?

British Council internet sayfasından online kayıt yapabilirsiniz. Bunun için kimliğinizin fotokopisini sisteme yüklemeniz lazım. Kredi kartı yada banka kartıyla veya kayıt sonu iki iş günü içerisinde banka kanalları ile yapabilirsiniz. Başvuru formunu eksik doldurursanız British Council başvurunuzu iptal edebilir. Sınav ücreti 575 Türk Lirasıdır.
Biritish Council Hesap Bilgileri
Hesap Türü :    TL Hesabı (Diğer para birimlerinde yapılan transferler kabul edilmeyecektir.)
Hesap Sahibi :  British Council Eğitim Hizmetleri LTD.ŞTİ
Banka Adı :       İş Bankası
Şube Adı :         Beyoğlu Şubesi
Şube Kodu :     1011
Hesap No :       1830108
Swift Kodu :      ISBKTRISXXX
IBAN No :         TR29 0006 4000 0011 0111 8301 08
IELTS sınavına eşdeğer olarak TOEFL sınavı da üniversiteler tarafından kabul edilmektedir. Toefl sınavını incelemek için https://ankastudy.com/toefl/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ad Soyad*

E-posta Adresiniz*

Telefon Numaranız*

Yurtdışı Eğitime Ayırabileceğiniz Ortalama Aylık Bütçe ($/£/€)

Katılmak İstediğiniz Program

İkamet Ettiğiniz Şehir*

İletiniz

About Anka Study