Yurtdışında Yüksek Lisans

Yurtdışında Yüksek Lisans

Yurtdışında yüksek lisans fiyatları ve başvuru şartları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler için hazırlanmış bu yazımızda ücretler, burs imkanları, yaş sınırı ve çalışma izinleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Yurtdışında yüksek lisans yapmak aynı zamanda yurtdışında master yapmak olarak da adlandırılır.

Yurtdışında yüksek lisans yapmak için bir lisans diplomasına sahip olmalı ve eğitim kurumları tarafından belirlenen GRE, IELTS ve TOEFL gibi sınavlara girmeniz gerekmektedir. Yurtdışında yüksek lisans için başvuru yapmak isterseniz danışmanlık ofisimizi ziyaret edebilir veya içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Son yıllarda yurtdışında yüksek lisans (master) programlarına Türkiye’den öğrencilerin ilgisi ve katılımı özellikle İngiltere, Amerika, Kanada, Avustralya ve İtalya, Almanya gibi Avrupa ülkelerindeki üniversitelerde oldukça büyük bir artış gözlemlenmektedir. Her ülkede uluslararası öğrenciler için hazırlanan master programlarına kabul şartları, program süreleri farklıdır. Yurtdışında yüksek lisans eğitiminin avantajları hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın. Anka Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı aracılığıyla yurtdışında yüksek lisans eğitim programlarına katılarak eğitim hayatınızda yeni bir sayfa açabilirsiniz.

Yurtdışında Yüksek Lisans

Yurtdışında Yüksek Lisans Yapmak

Yurtdışında yüksek lisans yapmak ülkelerdeki üniversitelerin kabul kriterlerine göre değişiklik gösterebilir. Bazı ülkelerin yüksek lisans fiyatları ve şartları daha kolay ve uygun olurken bazı ülkelerin koşulları ve şartları daha zordur. Anka Study Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı aracılığıyla yüksek lisans yapmak ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi sahibi olun. Danışmanlarımız başvuru süresince sizlere yardımcı olacaktır.

Yurtdışı Yüksek Lisans Başvuru Şartları

Yurtdışında yüksek lisans başvuru şartları her ülkenin okul ve eğitim programlarına kabul için gerekli şartlar farklılık gösterebilir. Genel olarak yüksek lisans programları için uluslararası öğrencilerden beklenen şartlar aşağıda listelenmiştir. Yurtdışı yüksek lisans başvuru şartları hakkında bilgi almak için danışmanlık ofisimizle iletişime geçebilirsiniz.

 • Lisans diploması veya mezun olmamış öğrenciler için transkript(not dökümleri)
 • Program dilinde yabancı dil yetkinliğini belgeleyen resmi sınav sonuçları (ör. TOEFL, IELTS)
 • Bazı bölümlerde ve üniversitelerde; GMAT ve GRE sınav skorları
 • Bazı bölümler için portfolyo gibi sunumlar
 • Akademik referanslar
 • Motivasyon yazıları
 • Özgeçmiş
 • Sponsorluk sağlayacak kurum veya kişiden finansal evraklar

Yurtdışında Yüksek Lisans Yapabileceğiniz Bölümler

Yurtdışında yüksek lisans yapmak için seçeceğiniz bölüm kariyeriniz açısından büyük önem taşımaktadır. Bölümlerden bazıları aşağıda listelenmiştir, bölümler hakkında daha fazla bilgi almak için başvuru ve danışmanlık ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Programlama
 • Arkeoloji
 • Felsefe
 • Kariyer Danışmanlığı
 • Öğretmenlik
 • Hukuk
 • Makine Mühendisliği
 • Sosyoloji
 • İşletme

Yurtdışında Master Yapmak için Gerekli Sınavlar

Yurtdışında master yapmak isteyen öğrenciler belirli sınavlara girmelidir. Girdiğiniz sınavın sonucuna göre hangi üniversitede eğitim alacağınız belirlenir. Yurtdışında yüksek lisans yapmak için gerekli olan sınavlar aşağıda listelenmiştir.

Danışmanlık Hizmeti Sağladığımız Ülkeler

Aşağıda listelenen ülkelerde yüksek lisans eğitim programına katılmanız için danışmanlık hizmeti sağlıyoruz. Danışmanlık hizmetlerimiz ile eğitim programına başvuru hatalarından kaçınabilir ve yüksek lisans eğitim programına doğru bir şekilde başlayabilirsiniz.

Almanya’da Yüksek Lisans
Amerika’da Yüksek Lisans
İngiltere’de Yüksek Lisans
İrlanda’da Yüksek Lisans
Kanada’da Yüksek Lisans
Avustralya’da Yüksek Lisans
İtalya’da Yüksek Lisans
İspanya’da Yüksek Lisans
Fransa’da Yüksek Lisans
Hollanda’da Yüksek Lisans
Estonya’da Yüksek Lisans
Yeni Zelanda’da Yüksek Lisans

Yurtdışında Yüksek Lisans Fiyatları

Kariyerinde ilerlemek isteyen insanların tercih ettiği yüksek lisans eğitimi bir de yurtdışı tecrübesi ile birleşince, öğrencileri kariyerlerinde bir kaç adım öne çıkarmaktadır. Peki yurtdışında yüksek lisans eğitimi için ne kadar masraf yapmalıyız? Bu sorunun cevabını gelin ülke ülke beraber inceleyelim:

Yurtdışında yüksek lisans fiyatları eğitim alacağınız ülkelere ve bölümlere göre değişmektedir. Aşağıdaki tablodan özel üniversite yüksek lisans fiyatlarını ülkelere göre inceleyebilirsiniz.

 • Amerika: $15.000 – $50.000
 • İngiltere: $14.000 – $40.000
 • Almanya: $10.000 – $20.000
 • Kanada: $10.000 – $30.000

Avrupa’da Yüksek Lisans Fiyatları

AB vatandaşları Avrupa Birliği üye ülkelerinde yüksek lisans eğitimi için yüksek okul ücretleri ödenemezken, bu durum AB vatandaşı olmayan öğrenciler için değişkenlik gösterebilir. Fakat AB vatandaşı olmayan öğrenciler de diğerleri gibi yurtdışında yüksek lisans devlet burslardan ve eğitim fonlarından yararlanabilmektedir.

Avrupa Birliği Ülkelerinde ortalama yüksek lisans ücretleri aşağıdaki gibidir:

 • 5.000€ AB öğrencileri için
 • 10.000€ AB vatandaşlığı olmayan öğrenciler için

Ülkelere göre yüksek lisans ücretleri

 1. Almanya Yüksek Lisans Fiyatları

  Avrupa ekonomisinin ve siyasetinin kalbi olan Almanya, uygun fiyata kaliteli eğitim alınan ülkelerin başını çekmektedir. Devlet üniversitelerinde ücretsiz lisans eğitimi alabilen öğrenciler, yüksek lisans eğitimi için de pek çok devlet üniversitesinde ücretsiz eğitim alabilirler.

  Ücretli eğitim veren devlet üniversitelerinde ise eğitim ücretleri dönemlik olarak ortalama 200€ civarındadır. Özel üniversitelerde ise eğitim ücretleri nispeten ekonomik sayılmaktadır. Örneğin Jacobs Üniversitesinin yıllık master ücretleri 20.000€’dan başlamaktadır.

 2. Amerika Yüksek Lisans Fiyatları

  Dünyanın en popüler eğitim noktalarından olan Amerika’da her bütçeye uygun okul bulmak mümkündür. Okul ücretleri; üniversite, şehir, bölüm gibi etkenlerle birlikte oldukça değişiklik göstermektedir. Ancak MIT, Harvard, Stanford, Caltech, Princeton, Yale gibi dünyanın en üniversitelerinde okumanın yıllık bedeli yaklaşık olarak 35.000$ – 50.000$ arasındadır.

  Yaşam maliyetlerini de hesaba kattığımızda bu kadar yıllık 60.000$’a kadar çıkabilir. Öte yandan Amerika’da pek çok üniversite öğrencilerine çeşitli burs, finansal yardım ve iş imkanı sunmaktadır. Böylelikle eğitim ve yaşam maliyetlerinde ciddi azalmalar olabilmektedir.

 3. Danimarka Yüksek Lisans Fiyatları

  Danimarka yine AB öğrencileri için ücretsiz eğitim imkanı sunarken, AB dışı öğrenciler için ücretler 6.000€ – 20.000€ arasında değişiklik göstermektedir. Bazı bölümler için yüksek lisans ücretleri 35.000€ gibi rakamlara çıkabilmektedir.

 4. Finlandiya Yüksek Lisans Fiyatları

  Finlandiya’da yüksek lisans ücretleri 1.500€’dan başlamaktadır ve bu ücretler 20.000€’a kaar çıkabilmektedir.

 5. Hollanda Yüksek Lisans Fiyatları

  Hollanda’da AB vatandaşı öğrenciler için 2.000€’dan başlayan yüksek lisans eğitim ücretleri, AB dışı öğrenciler için 8.000€ ile 20.000€ arasındadır.

 6. İspanya Yüksek Lisans Fiyatları

  İspanya’da eğitim ücretleri bölgesel yönetimler tarafından belirlenmektedir. Lisans eğitimi için ücretler genellikle 700€ – 1.500€ arasında değişkenlik gösterirken, yüksek lisans için 1.500€ – 1.800€ ortalamasındadır. Özel üniversitede eğitim ücretleri 5.000€’dan başlayıp 15.000€ gibi fiyatlara çıkmaktadır.

 7. İsveç Yüksek Lisans Fiyatları

  İsveç’de AB vatandaşlığı olmayan öğrenciler okullara 100€ başvuru ücretive 10.000€ – 17.000 arasında değişen kayıt ücretlerini ödemek zorundadır.

 8. İtalya Yüksek Fiyatları

  İtalya’da yüksek lisans eğitim ücretleri 1000€’dan başlayıp 30.000€’a kadar çıkabilmektedir.

 1. Kanada Yüksek Lisans Fiyatları

  Amerika’nın kuzey komşusu olan Kanada İngilizce bölüm okuyup, Fransızca öğrenebileceğiniz ender ülkelerden biridir. Dünyanın en iyi 50 üniversitesinden 5 tanesine ev sahipliği yapan Kanada’da yıllık yaşam masrafları ve eğitim ücretleri ortalama olarak 10.000$ ile 15.000$ arasındadır.

 2. Norveç Yüksek Lisans Fiyatları

  Norveç’de Yüksek lisans eğitimi ücretsiz olarak bilinir. Ancak öğrenciler sağlık, ulaşım gibi hizmetlerden yararlanabilmek için 100€’a yakın bir meblağ ödeme yapmak durumundadırlar. Norveç’de özel üniversitelerde ise yüksek lisans eğitim ücretleri 8.000€ ve 10.000€ arasında değişmektedir.

 3. Avusturya Yüksek Lisans Fiyatları

  Avusturya’da AB öğrencileri için üniversiteler ücretsizken, AB dışı öğrenciler için 1000€ – 2000€ arasındadır.

 4. Avusturalya Yüksek Lisans Fiyatları

  Eşsiz sahilleri ve yüksek yaşam kalitesi ile Avusturalya pek çok uluslararası öğrenci cazibesini korumaktadır. Avusturalya’da yüksek lisans eğitim ücretleri bölümden bölüme değişkenlik gösterse de bir yıllık ortalama yaşam maliyeti ve eğitim maliyeti toplamda 45.000$ kadardır. Fakat Avusturalya’da öğrencilere her yıl toplamda 180.000.000$’dan fazla burs ve yardım fonu dağıtılmaktadır.

 5. Birleşik Krallık Yüksek Lisans Fiyatları

  Birleşik Krallık’ta İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda kendi fiyat politikalarını uygulamaktadır. Ortalama olarak 4.000€’dan başlayan yüksek lisans eğitim ücretleri 30.000€’a kadar çıkabilmektedir.

 6. İngiltere Yüksek Lisans Fiyatları

  Cambridge, Imperial College London, Oxford ve UCL gibi dünya çapında ün yapmış üniversitelere sahip olan İngiltere’de okulların yüksek lisans ücretlerini iki ayrı şekilde incelemek gerekmektedir. Genel olarak yüksek lisans ücretleri Amerika’ya oranla daha uygun olsa da, AB vatandaşlığı olmayan öğrenciler için yüksek lisans ücretleri İngiliz ve AB vatandaşı öğrenciler için daha pahalıdır.

  STEM ve FAME alanlarında öğrenim ücretlerinin diğer bölümlere göre daha yüksek olduğu İngiltere’de, İngiliz ve AB vatandaşı öğrenciler Oxford’da Bilgisayar mühendisliği alanında 10.000 $’a yüksek lisans eğitimi alabilirken, AB dışı öğrenciler için bu bedel 26.000$’dan fazladır.

 7. İsviçre Yüksek Lisans Fiyatları

  İsviçre’de eğitim ücretleri 200€ ile 10.000€ arasında değişkenlik göstermektedir.

Yurtdışında Yüksek Lisans Bursları

Yurtdışında burslu olarak yüksek lisans yapmak öğrenci için ekonomik olarak büyük bir avantajdır. Ancak yurtdışındaki burs imkanlarından faydalanmak için not ortalamanızın diğer daha üstün olması gerekiyor. Belirli başarılara imza atmış, not ortalaması iyi, sportif aktivitelere katılan bir öğrenciyseniz burs alma ihtimaliniz yüksektir.

Yabancı ülkeler burs imkanlarına oldukça objektif yaklaşır ve burs imkanı sağlamak için somut nedenler ararlar. Şartları sağlayan somut nedenlere sahip değilseniz burs alma imkanınız çok düşüktür.

Yurtdışında yüksek lisans bursları hem oldukça sıradan burslar hem de olağanüstü burslar olarak sağlanabilir. Lisans diploma notunda üstün başarı sağlayan ve gerekli sınavları yüksek puanlarla tamamlayan öğrenciler yurtdışında yüksek lisans bursu sahibi olabilir. Yurtdışında yüksek lisans bursları ile ilgili daha kapsamlı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Yurtdışında Ücretsiz veya Ekonomik Yüksek Lisans Eğitimi Alınan Ülkeler/Okullar

Yurtdışında ücretsiz veya ekonomik yüksek lisans eğitimi alınabilen okullar ve ülkeler aşağıda listelenmiştir. Bizimle iletişime geçerek daha fazla bilgi alabilirsiniz.

 Yurtdışında Ekonomik Yüksek Lisans Ülkeleri

 • İtalya
 • İspanya
 • Almanya
 • Fransa
 • Litvanya
 • Macaristan
 • Portekiz
 • Estonya

Yurtdışında Ekonomik Yüksek Lisans Üniversiteleri

 • AALTO UNIVERSITY – FINLANDIYA
 • CENTRAL EUROPEAN UNIVERSITY – MACARİSTAN
 • CHARLES UNIVERSITY IN PRAGUE – ÇEKYA
 • KAUNAS UNIVERSITY OF TECHNOLOGY – LİTVANYA
 • NATIONAL RESEARCH UNIVERSITY HIGHER SCHOOL OF ECONOMICS – RUSYA
 • TALLINN UNİVERSITY OF TECHONOLOGY – ESTONYA
 • UNIVERSITY OF BELGRADE – SIRBİSTAN
 • UNIVERSITY OF BREMEN – ALMANYA
 • UNIVERSITY OF COLOGNE – ALMANYA (KÖLN)
 • UNIVERSITY OF VIENNA – AVUSTURYA

Yurtdışında Yüksek Lisans Çalışma İzni

Yurtdışında yüksek lisans yaparken çalışma izni sahibi olmak mümkündür. Eğitim hayatınıza devam ederken aynı zamanda bir yerde çalışarak hem tecrübe edinebilir hem de gelirinizi arttırabilirsiniz. Birçok ülke yurtdışında yüksek lisans eğitimi alan öğrencilere çalışma izni garantisi sunmaktadır. Yurtdışında çalışma izinleri ve daha fazla bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Yurtdışında çalışma izinleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Yurtdışında Yüksek Lisans Bursları

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi alırken faydalanabileceğiniz birçok burs imkanı bulunmaktadır. Yurtdışında yüksek lisans bursları aşağıda listelenmiştir.

 • Avrupa Birliği Jean Monnet Bursu
 • British Council GREAT Yüksek Öğrenim Burs Programı Türkiye
 • Chevening Burs Programı
 • Milli Eğitim Bakanlığı YLSY Bursu
 • Türk Eğitim Vakfı (TEV)

Yurtdışında Yüksek Lisans Hukuk Bölümü

Yurtdışında hukuk üzerine yüksek lisans yapabilmek için öncelikle ülkenizdeki eğitim kurumlarında hukuk üzerine lisans programını tamamlamanız gerekiyor. Aynı zamanda iyi bir not ortalamasına (GPA) sahip olmanız ve IELTS veya TOEFL sınavından yüksek bir puan almanız gerekmektedir.

Yurtdışında Yüksek Lisans Eğitimi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Soru: Yurtdışında yüksek lisans nasıl yapılır?

Cevap: Yurtdışında yüksek lisans eğitim programlarına katılmak için lisans derecesine sahip olmanız gerekmektedir. Lisans eğitim seviyesini herhangi bir üniversitede tamamladıktan sonra yüksek lisans programlarına başvurabilirsiniz.

Soru: Yurtdışında yüksek lisans ücretleri ne kadar?

Cevap: Yurtdışında yüksek lisans fiyatları ülkeden ülkeye ve üniversiteden üniversiteye göre farklılık gösterir. En düşük yıllık eğitim ücreti €200’den başlamaktadır.

Soru: Yurtdışında yüksek lisans yapınca ne olur?

Cevap: Yurtdışında yüksek lisans yaparak eğitim hayatınızda fark yaratıp daha fazla özgüven sahibi olabilirsiniz. Yurtdışında yüksek lisans yapmak kariyerinizde olumlu bir etki yaratacak ve iş başvurularında daha öne çıkmanızı sağlayan faktörlerden birisi olacaktır. Aynı zamanda bazı ülkelerde vatandaşlık sahibi olmak amacıyla oturum iznine sahip olabilir ve ülkeye yerleşebilirsiniz.

İletişim Formu