TOEFL Sınavı

TOEFL(Test of English as a Foreign Language)

TOEFL, İngilizce eğitim veren okullarda okumak isteyen İngiliz kökenli olmayanların vermek zorunda oldukları bir testtir. Bu test İngilizce eğitimi veren çoğu okul ve enstittülerde kabul görmektedir. TOEFL İngilizce dünyasının iki büyük sınavından biridir (diğeri IELTS). Educational Testing Service bu sınavı düzenleyen ve yapan özel, kar gütmeyen bir kuruluştur. ETS bizim için resmi sonuçları düzenler ve kuruluşlara gönderir.

1962’de Amerika’daki ulusal konsey üyeleri ve özel organizasyonların temsilcileri ile İngilizce seviyesini belirlemek için bir çalışma başlattı. Toplanan bu konsey 1963-64 gibi TOEFL sınavını oluşturdu.Test, Stanford Üniversitesinden Profesör Charles Ferguson gözetiminde oluşturuldu. Günümüze kadar başarı ile sürdürülen TOEFL, hemen hemen bütün Amerikan Üniversiteleri’nde kabul görmektedir.

TOEFL Sınavı İçeriği

A.İnternet Odaklı Test(internet based test IBT)Klasik sınav terimini yerle bir eden Internet Based Test(IBT) 2005 yılında ortaya çıktığında çoğu kişi onun kullanışlılığından kuşkuluydu. Ancak IBT o kadar hızlı yayılıp öğrenciler tarafından kabul gördü ki, klasik paper based test in önüne geçti. 2005 yılında Amerika, Kanada. Fransa, Almanya ve İtalya’da tanıtılan sistem, 2006 yılında dünyanın öbür bölgelerine de yayıldı. TOEFL IBT birer saat süren dört bölümden oluşur. Sınav sırasında not almaya izin verilmiştir. 12 günü geçmeden tekrar alınamayan testin bölümlerini birlikte inceleyelim.

Reading

Üç ila beş paragraftan oluşan okuma bölümünde, her okuma parçası ortalama 700 kelimedir. Okuma parçalarının konusu akademik konulardır. Bu konular lisans üniversite denkliğinde konulardır. Neden sonuç, karşılaştırma gibi yeteneklerinizi ortaya çıkarır. Öğrenciler ana fikir, detaylar, kelime bilgisi ve genel fikir gibi bölümlerden sınanır. TOEFL IBT nin yeni eklenen bölümleri ise boşluk doldurma, tablo okuma ve özet oluşturmadır. Bilginin doğruluğu değil İngilizce anlama şeklimiz en önemli kriterdir.

Listening

Altı bölümden oluşur. Her bölüm 3 ile 5 dakika sürer. Bu bölümler iki öğrencinin konuşmasını ve dört akademik ders yada tartışmasını içerir. Konuşmalarda bir öğrenci, yada profesör yada kampüs servis görevlisi yer alır. Konuşulan ve tartışalın konuda uzman olmanız beklenmez. Her konuşma yada ders bir kez dinletilir. Dinlerken notlar alabilir ve notlarınızı soruları cevaplarken kullanabilirsiniz. Her konuşma beş, her ders altı soru içerir. Sorular ana fikri anlayıp anlamadığınızı, önemli detayları yakalayıp yakalamadığınızı ve fikirlerinizi nasıl organize ettiğinizi ölçer.

Speaking

Konuşma bölümü iki bağımsız ve dört içiçe olan alanlardan oluşur. İki bölümlü kısımda bildiğiniz konulardaki fikriniz alınır. Toparlama ve açıklama gücünüz ölçülür. İçiçe olan kısımların ilk ikisinde kısa bir paragraf okuması, akademik bir kursu dinleme yada kampüs hayatıyla ilgili bir konuşmayı takip etme, en sonunda ise bunlarla ilgili tek bir soruya cevap vermeniz istenir.

Writing

Akademik yazma yeteneğimizi ortya çıkaran yazma bölümü 2 bölümden oluşur. İlk bölümde testi alanlar akademik konulardan seçilmiş bir paragrafı okurlar ve konuşmacının bu paragrafla ilgili görüşünü dinlerler. Sonuç olarak sizden beklenen bir özet yazmanız; okuduğunuz ile dinlediğiniz konuları harmanlayıp önemli noktaları belirtmenizdir. İkinci kısımda sizden bir makale yazmanız beklenir. Bu makale en az üç profesyonel tarafından incelenir.

TOEFL sınavı süresi ve içeriği

Okuma: 3–5 paragraf, her birinde 12–14 soru 60–80 dakika
Dinleme: 6–9 paragraf, her birinde 5–6 soru 60–90 dakika
Konuşma: 6 konu 20 minutes
Yazma: 2 konu 50 minutes

TOEFL Sınavı Başvurusu

7 gün 24 saat ets.comdan başvuru yapabilirsiniz. Kimliğinizdeki ismi kullanmaya dikkat edin. Kredi kartı ile ödeme yapılabilir.
Sınavdan 7 gün önce kayıtlar kapanır. Gecikirseniz 40 dolar ceza ödersiniz. Telefonla kayıt da mevcuttur.
ETS.com adresinden, bölgenizde bulunan kayıt merkezinin numarasını edinebilirsiniz. İkinci kez kayıt oluyorsanız 35 dolar indirim alırsınız. Sınava giderken yakın zamanda çekilmiş fotoğrafınızın kimliğinizde olması lazımdır.

TOEFL Sınavı

TOEFL Sınavı İçeriği

Ad Soyad*

E-posta Adresiniz*

Telefon Numaranız*

Yurtdışı Eğitime Ayırabileceğiniz Ortalama Aylık Bütçe ($/£/€)

Katılmak İstediğiniz Program

İkamet Ettiğiniz Şehir*

İletiniz

About M. Fatih Görgünoğlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı