ACT Sınavı (American College Testing)

ACT Nedir?

ACT sınavı, birçok Amerikan üniversitesi tarafından öğrencilerin lisans kabul sürecindeki önemli testlerden biridir. ACT açılımı, American College Testing’dir.

ACT sınavı tüm Amerikan üniversiteleri tarafından aday analizi için kriter olarak kullanılmaz, ancak iyi puanlı üniversitelere girişte SAT testi (Scholastic Aptitude Test) yada ACT sınavı istenilir. ACT sınavı veya SAT testi sonuçlarına sahip olmanız üniversite başvurularınızda size öncelik yaratır.

Genel olarak, adayları analiz etmek isteyen okullar hem SAT testi hem de ACT sınavı skorlarınızı kabul etmektedir. Sınav tercihi öğrencinin seçimine ve başvurulan üniversitenin gereksinimlerine göre belirlenir. SAT ve ACT arasındaki farklar bir çok öğrencinin merak ettiği konulardan biridir. İki sınavda çoğu üniversite tarafından kabul edilsede aralarında küçük farklılıklar bulunmaktadır.

ACT Sınavının Yapısı

ACT sınavı 5 bölümden oluşmaktadır. Bunlar;

  • İngilizce
  • Matematik
  • Fen (Mantık Odaklı)
  • Okuma
  • Yazma

ACT testi puanlaması ilk 4 başlık için 1 ila 36 arasında yapılmaktadır. Yazma bölümü için ise 2 ile 12 puan arasında puanlanmaktadır.

ACT Sınavına Kaç Kez Girebilirsiniz?

Öğrenciler ACT sınavına istedikleri kadar katılabilirler.  Katıldıkları sınavlar arasından aldıkları en iyi test skorunu okula gönderebilirler. ACT sınavının SAT sınavına göre tek dez avantajı en iyi skorlarınızı birleştirememenizdir. Örneğin SAT sınavına birkaç kez girdiniz; farklı tarihlerde aldığınız en iyi fen SAT skorunuz ile en iyi Matematik skorunuzu birleştirip okullara gönderebilirsiniz. Ancak bu durum ACT testinde mümkün değidir. ACT testinde en yüksek aldığınız testi gönderebilir ancak konular halinde ayıramazsınız.

Neden ACT Testi?

ACT sınavı Amerikan üniversitelerine başvurmak isteyen Amerikalı ve uluslararası öğrencilere uygulanmaktadır. Lise eğitiminizin ardından bilgi birikiminizi ölçmeyi amaçlayan ACT’den iyi derece elde etmek Amerika’da üniversite seçiminizi şekillendirebilir ve Amerika’da kaliteli bir üniversiteye kayıt hakkı kazanmanızı sağlayabilir.

ACT Sınavı Kaydı

ACT sınavı kaydı için Act Students Serivisinden adresinden kayıt olabilir bulunduğunuz ülke ve şehirde size uygun olan ACT sınav tarihleri incelemesini yapabilirsiniz. Ayrıca kayıt süreci ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve ücretsiz danışmanlık hizmeti almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

ACT Sınav Tarihleri 2018-2019

Sınav Tarihi
Son Başvuru Tarihi
8 Aralık, 20182 Kasım, 2018
9 Şubat, 201911 Ocak, 2019
13 Nisan, 20198 Mart, 2019
8 Haziran, 20193 Mayıs, 2019
13 Temmuz, 201914 Haziran, 2019

ACT Sınav Ücreti

ACT sınav ücreti 40 Amerikan Dolarıdır. Ödemeler kayıt aşamasında internet sitesi üzerinden kredi kartı ile yapılır.

ACT Sınav Sonuçları

ACT sınav sonuçlarınız test tarihinizden ortalama 8 hafta sonra açıklanır. Sonuçlarınıza ACT’nin sitesinden kayıt aşamasında kullandığınız kullanıcı ismi ve şifre ile online olarak ulaşabilirsiniz.

ACT sınav sonuçlarınız dünyanın en iyi üniversitelerinden kabul almak ve burs kazanmak için çok önemlidir. 

Ad Soyad*

E-posta Adresiniz*

Telefon Numaranız*

Katılmak İstediğiniz Program

İkamet Ettiğiniz Şehir*

İletiniz

About M. Fatih Görgünoğlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı