Yurtdışında Üniversite

Yurtdışında üniversite okumak için değerlendirmeniz gereken 3 temel kategori bulunmaktadır. Bunlar akademik başarınız, eğitim alacağınız dil üzerindeki hakimiyetiniz ve maddi durumunuzdur. Türkiye’de eğitim sisteminin sürekli değişmesi ve üniversiteye giriş sürecinin stresli bir süreç olması sebepleri ile her yıl daha fazla öğrenci yurtdışı üniversite seçeneklerini değerlendirmektedir. Ayırmanız gereken bütçeyi hesaplarken okul ücreti, konaklama ücreti, ulaşım ücretleri, ders materyal ücretleri ve yaşam masraflarını hesaba katmayı unutmamalısınız. Yurtdışında üniversite eğitimi almak hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

Yurtdışında üniversite hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için tıklayın

Yurtdışında Üniversite Okumak

Yurtdışında Üniversite Okumak

Yurtdışında üniversite okumak ve üniversite okumanın fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak için başvuru ve danışmanlık firmamızla iletişime geçebilirsiniz. Yurtdışında üniversite okumak için ülkenizden aldığınız lise diplomasına sahip olmanız gerekmektedir, aynı zamanda kabul şartlarını eksiksiz olarak tamamlamanız gerekir.

Yurtdışında üniversite okumak daha başarılı bir kariyere sahip olmanızı sağlarken hayatınızda daha farklı bir yol çizebilir. Beklenen akademik başarı üniversiteden üniversiteye ve bölümden bölüme değişiklik göstermektedir. Amerika, Kanada ve İngiltere’de gerekli akademik yeterliliğe sahip olmayan öğrencilerin tercih edebileceği Pathways programları bulunmaktadır. Pathways programı, öğrencinin eğitim alacağı ülkenin eğitim sistemine alışmasını sağlamakta, lisans programına ön akademik hazırlık ve eğitim alınacak dil üzerine hazırlık eğitimlerini kapsamaktadır. ÖSYM’nin sınavı yurtdışında geçersizdir. ÖSYM’den geçerli bir puan alamasanız bile yurtdışında üniversite okuyabilirsiniz. Estonya ve Almanya’da üniversite okuyabilmek için ÖSYM sınavında ilgili bir bölümü herhangi bir Türkiye üniversitesinde kazanmış olmak gerekmektedir.

Aynı zamanda eğitim alacağınız dil üzerine bir sınav sonucunuz olması gerekmektedir. Her dil için farklı sınavlar uygulanır ve dil sınavı olmadan sadece Polonya’da hazırlık eğitimi ile lisans eğitimine başlanabilir. Polonya’da üniversitelere giriş için hiçbir sınav şartı aranmamaktadır. İstenen dil skoru üniversitenin başarı durumuna göre değişiklik göstermektedir. Türkiye’de üniversite eğitimi alıyor ve yurtdışında okumak istiyorsanız, yatay ve dikey geçiş seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Yazımızın devamında yurt dışında üniversite okumak için ihtiyacınız olan tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yurtdışı Üniversite Danışmanlığı

Yurtdışında üniversite danışmanlığı konusunda tecrübeli olan Anka Study eğitim danışmanlarımız öğrencilerimizin kariyer hedeflerine göre üniversite danışmanlığı vermektedir. Her öğrencinin başarısı, kariyer hedefi, maddi durumu, eğitim hedefi, gitmek istediği ülke ve şehir göz önünde bulundurularak başvuru yapılacak üniversiteler seçilir ve tüm başvuru süreci deneyimli danışmanlarımız tarafından yürütülmektedir.

Yurtdışında Üniversite Danışmanlık Hizmet Kapsamı;

 • Öğrencinin profiline göre hazırlanan ayrıntılı ülke, şehir, üniversite ve bölüm araştırmaları,
 • Akademik danışmanlık desteği; programların seçimi ve kariyer danışmanlığı,
 • Gerekli evraklar ve başvuru formlarının doğrudan eksiksiz ve hızlı bir şekilde hazırlanması ve üniversitelere gönderilmesi,
 • Başvuruların takibi,
 • Kabul sonrası kayıt işlemleri,
 • Vize başvuru işlemleri ve vize sürecinin yönetilmesi,
 • Uçak bileti rezervasyonları,
 • Konaklama işlemleri,
 • Sağlık sigortası servisleri.
 • Eğitim hayatı süresince eğitim ve kariyer üzerine danışmanlık.

Danışmanlık Hizmeti Verdiğimiz Ülkeler

Yurtdışı üniversite programları ile siz de kariyeriniz ve hayatınızı değiştirmek istiyorsanız, aşağıdaki ülkelerde bulunan üniversiteleri inceleyebilir ve danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Almanya Üniversiteleri İrlanda Üniversiteleri
Amerika Üniversiteleri İtalya Üniversiteleri
Avustralya Üniversiteleri Macaristan Üniversiteleri
Estonya Üniversiteleri Malta Üniversiteleri
Hollanda Üniversiteleri Kanada Üniversiteleri
İspanya Üniversiteleri Polonya Üniversiteleri
İngiltere Üniversiteleri Ukrayna Üniversiteleri
İsviçre Üniversiteleri

Danışmanlık Hizmeti Sunduğumuz Programlar

Yurtdışında üniversite eğitimi almak istiyorsanız bulunduğunuz duruma ve eğitim almak istediğiniz alana göre tercih edebileceğiniz bir çok program bulunmaktadır.

Anka Study, Kaplan International, INTO, Shorelight, Study Group, NAVITAS ve ONCAMPUS kurumları ile anlaşmalı olan üniversitelerin sunduğu programlar için ücretsiz danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

 1. Hazırlık Programı

  Hazırlık Programı

  Yurtdışında üniversite okumak istiyor fakat akademik yeterliliğiniz veya dil yeterliliğiniz bulunmuyorsa hazırlık eğitimi almak durumundasınız. Hazırlık programlarının isimleri ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Amerika’da Pathways olarak geçen hazırlık programları İngiltere’de Foundation olarak geçmektedir. Hazırlık programları öğrencinin lisans eğitimine başlamadan önce sahip olması gereken becerileri öğrencilere kazandırmayı hedeflemektedir. Hazırlık eğitimi genelde 2 dönem yani 9 aydan oluşmaktadır. Yurtdışında her üniversite hazırlık programı sunmamaktadır ve her üniversitenin sunduğu pathways programlarının giriş koşulları farklı olabilmektedir. Pathways programlarına giriş koşulları minimum 5.0 IELTS ve 100 de 60 akademik başarı olarak belirtilebilir.

 2. International Year One Programı

  International Year One Programı

  International Year One programı, akademik yeterliliği olan fakat dil yeterliliği olmayan öğrencilerin 1 sene kaybı yaşamamak için tercih ettiği program türüdür. Bu programda 1 yıl hazırlık eğitimi almak istemeyen öğrencilere 1. sınıf lisans eğitimi sırasında ekstra İngilizce dersleriyle sadece uluslarası öğrencilerden oluşan sınıflarda eğitim verilir.

 3. Öğrenci Değişim Programı

  Öğrenci Değişim Programı

  Öğrenci değişim programları hali hazırda Türkiye’de bir üniversitede eğitim alan öğrencilerin yurtdışındaki üniversitelerde 1 veya 2 dönem boyunca eğitim almasını sağlamaktadır. Öğrenci değişim programı ile yurtdışında üniversite okumak istiyorsanız şu ana kadar aldığınız eğitimin gideceğiniz üniversitede saydırılabilir olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Öğrenci değişim programlarında öğrencilerden beklenen akademik ve dil yeterlilik şartları hazırlık programı mümkün olmadığı için daha yüksektir. Gideceğiniz üniversitedeki bölümün tüm koşullarını karşıladığınız emin olmalısınız.

 4. Şartlı Kabul Programı

  Şartlı Kabul Programı

  Şartlı kabul programları, bir öğrencinin akademik yeterliliği var ve dil yeterliliği yoksa gideceği üniversitede hazırlık programı yoksa, belli koşullar sunularak öğrenciye verilebilen lisans kabuludur. Bu programda vize alabilmeniz için okul tarafından şartlı kabul belgesi sağlanır ve üniversitenin belirlediği bir zaman diliminde yeterli dil seviyesine ulaşmanız beklenir.

 5. Ön Lisans Programı

  Ön Lisans Programı

  Ön lisans programları, 2 yıllık mesleki eğitim programlarıdır. Genelde 2 yıllık mesleki eğitim almak isteyen öğrenciler tarafından tercih edilse de 2 sene eğitim aldıktan sonra 4 senelik lisans programına geçiş yaparak yurtdışında lisans tamamlamak isteyen öğrenciler tarafından da tercih edilmektedir. Amerika’da ön lisans eğitimi sunan eğitim kurumlarına Community College adı verilmektedir. Community College’lar bir çok diğer lisans programlarına göre yarı yarıya daha düşük fiyatlı eğitim sunmaktadır. Bu durum maddi gücü az olan öğrencilere, 2 sene Community College ve 2 sene lisans eğitimini normal bir lisans sürecine göre daha düşük ücretlerle geçirme imkanı sağlamaktadır.

 6. Lisans Programı

  Lisans Programı

  Yurtdışında direkt olarak lisans eğitimine başlamak diğer programlara göre daha yüksek akademik yeterlilik ve dil hakimiyeti gerektirmektedir. Lisans eğitim süreleri, ülkeden ülkeye değişmekle beraber genelde 3-4 yıl (6-8 dönem) sürmektedir. Yurtdışında lisans eğitimi için tercih edebileceğiniz binlerce bölüm bulunmaktadır ve Türkiye’de girmek istediğiniz tüm bölümlerin karşılıklarını veya çok yakın alakalı bölümleri yurtdışında da okuyabilirsiniz.

Yurtdışında Üniversite Nasıl Okunur?

Türkiye’deki giriş koşulları sebebiyle hayalindeki üniversite ve bölüme yerleşememiş öğrenciler veya daha yüksek hedefleri olan, dünyanın en başarılı uluslararası üniversitelerinde ve şehirlerinde eğitim almayı hayal eden öğrenciler için yurtdışında binlerce bölüm, üniversite ve ülke seçeneği bulunmaktadır.

Yurtdışı üniversite eğitimi kabul koşulları ve program süreleri, eğitim alınan ülke ve bölüme göre değişkenlik göstermektedir. Her öğrenci profiline ve beklentilerine göre uygun üniversite ve bölümler bulunmaktadır. Öğrencinin akademik geçmişine, bütçesine, hedeflerine ve beklentilerine dayalı uzman akademik kadromuz öğrencimize en uygun seçenekleri değerlendirerek çözüm odaklı danışmanlık sunmaktadır. Yurtdışında üniversite eğitimi almak için adımları aşağıya sizler için listeledik.

 • Yurtdışı eğitim danışmanlığımızı ziyaret etmek.
 • Girmek istediğiniz hedef üniversiteyi belirlemek.
 • Üniversiteye giriş için gerekli evrakları tamamlamak(SAT sınavı, IELTS sınavı vize vb.).
 • Eğitim almak istediğiniz üniversiteden kabul almak
 • Uçak biletinizi alıp eğitim almak istediğiniz üniversiteye varmak.

Yurtdışında Üniversite Fiyatları

Yurtdışında üniversite fiyatları ülkeden ülkeye, bölgeden bölgeye ve okuldan okula değişiklik göstermektedir. Başvuru yaparken sadece eğitim ücretinin yanı sıra konaklama ve beslenme gibi diğer yaşam giderleri de düşünülmelidir. Yurtdışındaki üniversitelerin tüm fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz. Danışmanlarımız sizlere yardımcı olmak için hazırdır.

 • Amerika Üniversite Fiyatları: $8000 – $60.000
 • İngiltere Üniversite Fiyatları: £10.000 – £28.000
 • Almanya Üniversite Fiyatları: €100 – 500
 • İtalya Üniversite Fiyatları: €2500 – €35.000
 • Avustralya Üniversite Fiyatları: $12.000 – $40.000
 • Kanada Üniversite Fiyatları: $14.000 – 40.000

Yukarıda verilen yurtdışında üniversite fiyatları okuldan okula göre farklılıklar gösterir. Yukarıda verilen fiyatlarda en ucuz ile en pahalı okul fiyatları baz alınmıştır.

YÖK Denkliği

Yurtdışında üniversite eğitimi alma sürecinde en önemli unsurlardan bir tanesi de YÖK denkliğidir. YÖK denkliği okuldan okula değişiklik göstermektedir. YÖK onaylı diploma sahibiyseniz Türkiye’de resmi olarak üniversite mezunu statüsünde olursunuz.

Yükseköğretim Kurulu, dünya sıralamasındaki ilk 1000 üniversiteyi tanımaktadır ve bu okulların diplomalarına denklik vermektedir. Anka Study olarak danışmanlık verdiğimiz okullar bu üniversitelerin içerisinde yer almaktadır. Bu üniversitelerde eğitim almanız, edindiğiniz diplomalar ile mesleğinizi icra edebilmeniz konusunda sizlere yardımcı olmaktadır. Başvurmak istediğiniz üniversite ve YÖK denkliği hakkında detaylı bilgi için deneyimli danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Türkiye Üniversiteleri ile Yurtdışı Üniversite Eğitiminin Farkları

Türkiye ile yurtdışında okumak arasında belki de en çok dikkat çeken fark üniversiteye başvuru sürecidir. Türkiye’de üniversite eğitimi alabilmek için sadece ÖSYM tarafından düzenlenen sınavlara katılarak başarılı bir sonuç elde etmeniz gerekirken, yurtdışında üniversite okumak için akademik başarı, dil hakimiyeti ve diğer sosyal başarılarınız göz önünde bulundurulmaktadır.

Türkiye’de eğitim sisteminin sürekli olarak değişmesi, öğrencilerin istedikleri bölümleri okumalarını zorlaştırabilmektedir. Yurtdışı üniversitelerinde ise şartsız ve sınavsız pek çok üniversiteye başvuru yapabilme imkanı bulunur. Bu şekilde tercih ettiğiniz bölüme başvuru yaparak, istediğiniz alanda eğitim almak çok daha kolay olmaktadır.

Yurtdışında Üniversite Bölümleri

Yurtdışında üniversite okumak için seçebileceğiniz bölümlerden bazıları aşağıda listelenmiştir. Bölümler hakkında daha fazla bilgi almak için danışmanlık ofisimizle iletişime geçebilirsiniz.

 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Hukuk
 • Tıp ve Medikal Bilimler
 • Uluslararası İlişkiler
 • Bankacılık ve Finans
 • Endüstri Mühendisliği
 • Mimarlık
 • Psikoloji
 • Matematik
 • Fizik

Türkiye üniversitelerinde eğitim alırken bir yabancı dil öğrenmek ve pratik yaparak bu dili kullanmak oldukça zordur. Yurtdışında ise, dil yeterliliğiniz olmadığı takdirde hazırlık sınıflarında eğitim alarak eğitim alacağınız dili gitmek istediğiniz ülkede geliştirebilirsiz. Bunun yanı sıra yurtdışı dil okullarında dil eğitimi alarak ve gündelik hayatınızda yabancı dilinizi kullanarak dil hakimiyetinizi artırabilirsiniz.

Yurtdışı Üniversite Başvuru ve Kabul Şartları

Yurtdışı üniversite başvuru ve kabul şartları her ülke için değişiklik göstermektedir. Okullara başvuruda bulunurken dikkat edilmesi gereken önemli etkenler arasında başvuru tarihleri ve üniversite ve bölümün özellikle istediği şartlar yer almaktadır. Yurtdışında üniversite başvurularının ilk adımı ülke ya da bölüm şeçmek ve bu doğrultuda seçenekleri daraltmak olmalıdır. Daha sonra üniversitelerin başvuru ve kabul şartları incelenerek; öğrencinin hedefine ve başarı düzeyine uygun olan okullara başvuru yapılması gerekir.

Deneyimsiz bir öğrenci için çok zor ve riskli olabilecek bu süreçte, alanında uzman danışmanlardan destek almak işinizi kolaylaştıracaktır. Yurtdışı eğitim danışmanlarımız ile iletişime geçerek bu süreci çok daha rahat geçirebilirsiniz.

Yurtdışında Özel Üniversite Okumak

Yurtdışıda özel üniversitelerde okumak devlet üniversitelerinde eğitim almaktan daha farklıdır. Özel üniversitelerin fiyatları devlet üniversitelerine göre daha pahalıdır. Eğitim kalitesi okuldan okula göre değişmektedir, fakat yurtdışındaki özel üniversitelerin eğitim kalitesi devlet üniversitelerine göre daha üstündür. Yurtdışında özel üniversite okumak ve fiyatları için firmamızla iletişime geçerek daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yurtdışında Özel Üniversite Fiyatları

Yurtdışında özel üniversite fiyatları ülkelere göre fiyat aralıkları gösterilerek aşağıda listelenmiştir.

 • Amerika’da Özel Üniversite: $15.000 – $50.000
 • İngiltere’de Özel Üniversite: $14.000 – $40.000
 • Almanya’da Özel Üniversite: $10.000 – $20.000
 • Fransa’da Özel Üniversite: $9.000 – $30.000
 • İtalya’da Özel Üniversite: $8.000 – $20.000
 • Kanada’da Özel Üniversite: $10.000 – $30.000
 • Avustralya’da Özel Üniversite: $15.000 – $25.000

Yurtdışında Okumak için Gerekli Sınavlar

Yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrencilerden başvuru esnasında beklenen çeşitli yeterlilikler arasında bazı sınavlar bulunabilmektedir. Bu sınavlar genel seviye tespit ve dil sınavları olarak iki farklı kategoride incelenebilmektedir. Birçok ülke ve üniversite öğrencilerin diploma ve transkriptleriyle başvuru kabul etsede, dil yeterliliğinin üniversite tarafından tanınan bir sınav ile belgelenmesi istenebilir.

Lisans Seviye Tespit Sınavları

Bazı ülkeler üniversite başvurularında öğrencilerin çeşitli lisans seviye tespit sınavlarına girmelerini isteyebilmektedir. Bu sınavların amacı öğrencinin önceki eğitim seviyesini ve yeterliliğini belirleyebilmektir. SAT ve ACT sınavları yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrencilerin en sıklıkla girdiği sınavlardır. Bu sınavlar Amerika ve Kanada’da kabul görmektedir. ACT ve SAT sınavı arasındaki farkları öğrenmek için ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

LNAT, BMAT, ELAT, MAT, OLAT, CAT, HAT, MLAT, PAT ve TSA sınavları İngiltere’de kabul gören uluslararası lisans yeterlilik sınavlarıdır. Her biri bir alanı temsil eden bu sınavlar, üniversitede ilgili bölümü okuyup okuyamayacağınızı belirlemek adına düzenlenmektedir. Bu sınavlarda başarılı olamayan öğrenciler İngiltere üniversiteleri bünyesinde Foundation eğitimi (Hazırlık eğitimi) almak zorundadır.

Ayrıca, İtalya’da tıp okumak isteyen öğrenciler IMAT sınavına, veterinerlik okumak isteyen öğrenciler Veterinary Medicine Test’e ve mimarlık okumak isteyen öğrenciler de Architecture Test’e girmek zorundadır.

Dil Yeterlilik Sınavları

 1. İngilizce Sınavları

  İngilizce Sınavları

  İngilizce eğitim veren ülke ve üniversiteler, genellikle başvurularında dil yeterliliği belgesi istemektedir. Şu sınavlara girerek İngilizce seviyenizi belgeleyebilirsiniz;

 2. İspanyolca Sınavları

  İspanyolca Sınavları

  İspanya’da eğitim almak için İspanyolca belgeniz olması gerekmektedir. Dil yeterliliğinizi belgelemek için girmeniz gereken sınav şudur;

  • DELE

 1. Almanca Sınavları

  Almanca Sınavları

  Almanya üniversiteleri çoğunlukla Almanca eğitim vermektedir. Yeterliliğinizi şu sınavlarla belgeleyebilirsiniz;

  • TestDAF
  • OSD
  • TELC
  • DSH

 2. Fransızca Sınavları

  Fransızca Sınavları

  Fransa üniversitelerinde eğitim dili Fransızca’dır. Dil yeterliliğinizi belgelemek için şu sınavlara girmeniz gerekmektedir;

  • DELF
  • DALF
  • TCF

Yurtdışı Üniversite Fiyatları

Yurtdışı üniversite fiyatları ülke, üniversite ve bölümlere göre farklılık göstermektedir. Üniversitelerin devlet üniversitesi ya da özel üniversite olma durumundan, öğrencinin vatandaşlık durumuna kadar eğitim fiyatlarını etkileyen birçok değişken bulunmaktadır. Mesela Almanya ve İtalya gibi ülkelerde devlet üniversiteleri ücretsizdir. Öğrencilerin sadece eğitim sırasında kullanacakları materyaller için düşük miktarlarda dönemlik harç yatırmaları gerekir.

Tüm ülkelerde yüksek veya düşük bütçe ayırmanız gereken üniversiteler bulunmaktadır. Amerika’da bazı üniversiteler, yıllık $20.000-$40.000 gibi yüksek bütçeler gerektirse de Community College programları, yıllık ortalama $8.000’a sunulmaktadır. Aynı şekilde hazırlık programlarının fiyatları da normal bir lisans eğitiminden daha düşük ücretlerle sunulmaktadır.

Yurtdışında üniversite eğitimi için yıllık toplam giderleri çıkartırken hesaba katmanız gereken bazı masraflar vardır. Bunlar, üniversitenin yıllık eğitim ücreti, yıllık konaklama ücreti, yıllık ulaşım ücreti, yıllık gıda giderleri, olabilecek diğer giderler ve yıllık sağlık sigortasıdır. Eğitimlerin yılda 10 ay sürdüğü unutulmamalıdır.

Yurtdışında üniversite fiyatları hakkında en güncel bilgilere ulaşmak için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Tablodan farklı ülkelerin yıllık ortalama eğitim ücretleri ve yaşam masrafları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

2022 güncel yurtdışında üniversite fiyatları aşağıda listelenmiştir.

Ülke Ortalama Yıllık Eğitim Ücretleri Aylık Konaklama Ücretleri Aylık Ulaşım Ücretleri Aylık Gıda Ücreti Aylık Sigorta Ücreti Aylık Çeşitli Giderler Aylık Gider Toplamı Yıllık Gider Toplamı
Yıllık Genel Toplam
Amerika $8.000 – $60.000 $900 $85 $450 $60 $150 $1.645 $19.740 $27.740
Avustralya AU$19.000 – AU$42.000 AU$650 AU$100 AU$450 AU$60 AU$100 AU$1.360 AU$16.320 AU$35.320
Almanya €500 – €14.000 €250 50€ €300 €20 €75 €695 €8.340 €8.840
Estonya €2.500 – €4.500 €150 €100 €200 €20 €60 €530 €6.360 €8.860
Hollanda €7.500 – €15.000 €700 €100 €250 €20 €100 €1.170 €22.440 €29.940
İngiltere £12.000 – £35.000 £600 £75 £350 £0 £100 £1.125 £13.500 £25.500
İrlanda €12.000 – €24.000 €600 €50 €350 €0 €100 €1.100 €13.200 €25.200
İspanya €6.000 – €16.000 €500 €60 €180 €10 €90 €740 €8.880 €14.800
İtalya €1.000 – €18.000 €450 €35 €300 €20 €80 €885 €10.620 €11.620
Kanada CA$15.000 – CA$48.000 CA$700 CA$90 CA$400 CA$60 CA$150 CA$1.400 CA$16.800 CA$31.800
Malta €8.500 – €20.500 €330 €35 €300 €10 €90 €765 €9.180 €17.690
Polonya €2.500 – €5.000 €175 €15 €175 €10 €50 €425 €5.100 €7.600
Yeni Zelanda NZ$22.000 – NZ$32.000 NZ$400 NZ$40 NZ$280 NZ$20 NZ$80 NZ$820 NZ$9.840 NZ$31.840

*Tablodaki yıllık üniversite ücretleri en düşük ve en yüksek fiyatları belirtmektedir. Bu fiyatlar, promosyonların ve zamanın etkisiyle değişiklik gösterebilir.
*Yaşam masrafları ortalama bir öğrencinin ortalama aylık giderlerine göre düşünülmüştür. Zamana göre değişiklik gösterebilir.

Yurtdışında Burslu Üniversite Okumak

Bunun yanı sıra kimi ülke ve üniversiteler öğrencilere burs imkanları da sunmaktadır. Bu burslar, üstün başarı bursları, vatandaşlık bursları, spor ve sanat bursları şeklinde 3 kategoriye ayrılmaktadır. Her öğrenci akademik başarısından, vatandaşlık haklarından veya spor ve sanat alanındaki başarılarından dolayı burs alma şansına sahiptir. Üstün başarı bursu alabilmeniz için gideceğiniz üniversitenin başarı düzeyi çok önemlidir. Örneğin dünya sıralaması 25 olan bir üniversiteye normal bir giriş yapan öğrenci dünya sıralaması 50 olan bir üniversiteden tam burslu kabul alabilir. Özellikle sanat ve spor alanlarında eğitim veren akademiler üstün başarı bursu için yetenek sınavı veya yarışma düzenlemektedir. Bu yarışmalar veya sınavlar sonucunda akademi ve akademi bursiyerleri tarafından miktarı değişen burslar verilir.

Dünyanın En İyi Üniversiteleri

Yurtdışında okuyabileceğiniz binlerce üniversite bulunmaktadır. 2020 itibariyle sadece Amerika’daki üniversite sayısı 5758’e ulaşmıştır ve bu sayı her geçen gün artmaktadır. Dünyanın en iyi üniversitelerine ve sıralamalara aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

2020 Sıralaması Üniversite Ülke
1 University of Oxford İngiltere
2 California Institute of Technology Amerika
3 University of Cambridge İngiltere
4 Stanford University Amerika
5 Massachusetts Institute of Technology Amerika
6 Princeton University Amerika
7 Harvard University Amerika
8 Yale University Amerika
9 University of Chicago Amerika
10 Imperial College London İngiltere
11 University of Pennsylvania Amerika
12 Johns Hopkins University Amerika
13 University of California, Berkeley Amerika
13 ETH Zurich İsveç
15 UCL İngiltere
16 Columbia University Amerika
17 University of California, Los Angeles Amerika
18 University of Toronto Kanada
19 Cornell University Amerika
20 Duke University Amerika
21 University of Michigan-Ann Arbor Amerika
22 Northwestern University Amerika
23 Tsinghua University Çin
24 Peking University Çin
25 National University of Singapore Singapur
2020 Sıralaması Üniversite Ülke
26 University of Washington Amerika
27 Carnegie Mellon University Amerika
27 London School of Economics and Political Science İngiltere
29 New York University Amerika
30 University of Edinburgh İngiltere
31 University of California Amerika
32 LMU Munich Germany
32 University of Melbourne Australia
34 University of British Columbia Canada
35 University of Hong Kong Hong Kong
36 King’s College London İngiltere
36 The University of Tokyo Japonya
38 EPFL İsviçre
38 Georgia Institute of Technology Amerika
38 University of Texas at Austin Amerika
41 Karolinska Institute İsveç
42 McGill University Kanada
43 Technical University of Munich Almanya
44 Heidelberg University Almanya
45 KU Leuven Belçika
45 Paris Sciences et Lettres Fransa
47 The Hong Kong University of Science and Technology Hong Kong
48 University of Illinois Amerika
48 Nanyang Technological University Singapur
50 Australian National University Avustralya

Yurtdışında Üniversite Okumak Size Neler Katacak?

Yurtdışında üniversite okumak size sayısız fayda sağlayacaktır. Yeni bir dil öğrenme, dilinizi geliştirme ve farklı bakış açıları edinmenin yanı sıra, yurtdışında eğitim alarak sizler de şu avantajlara sahip olabilirsiniz;

 • İletişime girdiğiniz uluslararası öğrenciler sayesinde yeni kültürler tanırsınız.
 • Dil hakimiyetinizi artırabilirsiniz.
 • Eğitim alacağınız dili yaşayarak öğrenme şansı elde edersiniz.
 • Yurtdışında üniversite okumak, çok yönlü çalışma ve karar alma konusunda daha çevik hale gelmenizi sağlar.
 • Başarılarını ispatlamış okullar ve donanımlı akademisyenler eşliğinde mesleki bilgi birikimi elde edersiniz.
 • Yurtdışı üniversite eğitimi sayesinde uluslararası alanlarda kariyer yapma şansınız artar.
 • Tanıdığınız yeni insanlar, kültür ve yaşam şekilleri ile hayata farklı pencerelerden bakmayı öğrenir ve bu şekilde empati yeteneğinizi geliştirirsiniz.
 • Yurtdışına tek başına çıkmanın bilincinde olarak sorumluluk sahibi olmayı öğrenirsiniz.
 • Farklı pek çok ülkeden insanlar ile arkadaş olabilirsiniz.
 • Yurtdışında eğitim aldığınız süre boyunca kendinizi pek çok alanda geliştirebilirsiniz.
 • Yeni bir çevre ile öz güveniniz artar ve bireysel gelişiminize odaklanabilirsiniz.
 • Yurtdışı üniversite eğitimi sonrası kazandığınız dil yeterlilikleri ile dünyanın her yerinde yurtdışı yüksek lisans eğitimi alma şansı yakalayabilirsiniz.

Yurtdışında Üniversite Okumak Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Soru: Yurtdışında üniversite nasıl okunur?

Cevap: Yurtdışında üniversite okumak için belirli ülkelerin üniversitelerinin istedikleri şartlara sahip olmanız gerekiyor. Bu şartların en önemlileri lise diploma notu, üniversiteye giriş için gerekli olan sınavın sonucudur.

Soru: Yurtdışında üniversite ücretleri ne kadar?

Cevap: Yurtdışında üniversite fiyatları okullardan okullara göre değişiklik göstermektedir. Örnek göstermek gerekirse İngiltere üniversite ücreti £12.000’dan başlamaktadır.

İletişim Formu