Yurtdışı Üniversite

Yurtdışında Üniversite

Eğitim kalitesinin ülkemizde başarılı bir şekilde artırılamaması ve mezuniyetin ardından iş olanaklarının sunulamamasından ötürü bireyler, üniversite eğitim tercihlerini yurtdışı üniversite eğitiminden yana kullanmaktadır. Türkiye’deki diploma odaklı eğitimin aksine yurtdışında üniversite okumak çözüm odaklıdır ve okumak istediğiniz bölümü bitirdiğinizde diploma almaktan öte yapacağınız işi öğrenmiş olursunuz.

Yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrencilerinin çoğunun maddi açıdan problemleri olmaktadır. Eğer ortalamanız 4 üzerinden 3 üzerinde ise yurtdışında burslu üniversite okumanız mümkün olabilir.

Çalıştığımız birçok üniversiteye başvururken, burs kazanma imkanı olan öğrencilerimiz için  burs başvurunusunu da yapmaktayız. Yurtdışında üniversite eğitim bursu veren özel kurumlar da bulunmaktadır. Öğrencimizi bu konuda bilgilendirerek alabileceği bursları ve nasıl alacağını öğrencilerimize sunmaktayız.

Yurtdışında üniversiteler (Estonya ve Almanya üniversiteleri dışında) YÖK tarafından yapılan sınavları tanımamaktadır. ÖSYM’nin sınavı yurtdışında geçersizdir. ÖSYM’den geçerli bir puan alamasanız bile yurtdışında üniversite okuyabilirsiniz. Polonya’da üniversitelere giriş için hiç bir sınav şartı aranmamaktadır. Diliniz olmasa bile Polonya’da hazırlık eğitimi alarak sınavsız üniversite okuyabilirsiniz.

Türkiye’de üniversite eğitimi alıyor ve geçiş yapmak istiyorsanız yatay ve dikey geçiş seçenekleri de düşünülebilir.

Kısacası yurtdışında üniversite okumak ulaşılamaz bir hayal değildir.

Yurtdışı Üniversite Danışmanlığı

AnkaStudy olarak bizler öğrencilerimizin kariyer hedeflerine göre kişiye özel üniversite danışmanlığı vermekteyiz. Her öğrencinin başarısı, kariyer hedefi, eğitim hedefi, gitmek istediği ülke ve şehir göz önünde bulundurularak başvuru yapılacak üniversiteler seçilir ve başvuru işlemleri yapılandırılır.

Her öğrenci veya veli farkındadır ki hiç bir öğrenci seviyesinden yüksek veya düşük üniversitede eğitim almak istemez. Dünyanın en iyi üniversitelerine bir çok öğrenci yerleştirdik ve her birinden olumlu dönüşler aldık. Dünyanın ilk 100 üniversitesi arasında bulunmayan üniversitelere de öğrenci yerleştirdik fakat yine olumlu dönüşler aldık.

Amacımız öğrencilerimizi, zorlanmayacağı bir eğitim alabileceği veya genele göre çok daha başarılı olacağı ve ait olmadığı bir üniversitede hissetmeyeceği üniversitelere yerleştirmektir. Her öğrencimizin hedefleri, hırsları farklıdır ve yılların deneyimi ile öğrencilerimizin isteklerini ve hedeflerini tanıdığımıza inanıyoruz.

Öğrencilerimizin mutluluğunu görmek bizim mutluluğumuzdur. Geleceğinize yatırım yapıyoruz ve sizin geleceğiniz bizim geleceğimizdir.

Hem akademik alanda alanında en iyiler ile çalışmak hem de kendinizi geliştirerek kültürünüzü zenginleştirmek istiyorsanız tercih edeceğiniz ülkeye, şehre, okula karar verme konusunda ikilemde kalıyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yurtdışında Üniversite Danışmanlık Hizmet Kapsamı;

 • Öğrenciye özel tamamen hedefe uygun ülke, şehir, üniversite ve bölüm araştırmaları
 • Akademik danışmanlık desteği; Programların seçimi ve başvuru kitlerinin hazırlanması
 • Başvuruların doğrudan eksiksiz ve hızlı bir şekilde hazırlanması ve üniversitelere gönderilmesi
 • Başvuruların takip işlemleri
 • Kabul sonrası kayıt işlemleri
 • Vize başvuru işlemleri ve vize sürecinin yönetilmesi
 • Uçak bileti rezervasyonları
 • Konaklama işlemleri
 • Sağlık sigortası servisleri

Öğrencimize eğitim hayatı boyunca destek vermekteyiz. Öğrencilerimiz, yurtdışında yaşayabileceği tüm sorunlar için bizlere bir telefon uzağındadır.

Yurtdışında Üniversite Danışmanlık Hizmeti Verdiğimiz Ülkeler 

Yurtdışı Üniversite eğitimi programlarına dahil olarak sizlerde kariyer hayatınızda prestijli bir yolculuk yapmaya hazırsanız eğitim alabileceğiniz ülkelere değinelim. 

Yurtdışı Üniversite Eğitimi

Yurtdışında Üniversite Okumak

Yurtdışında Üniversite Okumak

Yurtşında üniversite eğitimi her öğrencinin geleceğindeki kariyer hedefleri için atılan en iyi ve en doğru adım olacaktır.

Türkiye’de iyi bir eğitim planlayan fakat Türkiye’deki giriş koşulları sebebiyle hayalindeki üniversite ve bölüme yerleşememiş öğrenciler veya daha yüksek hedefleri olan, dünyanın en başarılı uluslararası üniversitelerinde ve şehirlerinde eğitim almayı hayal eden öğrenciler için binlerce bölüm, üniversite ve ülke seçeneği bulunmaktadır. 

Yurtdışı üniversite eğitimi kabul koşulları, program süreleri, eğitim alınan ülkeye ve bölüme göre değişkenlik gösterir.

Her öğrenci profiline ve beklentilerine göre hemen hemen her ülkede uygun üniversite ve bölüm bulunmaktadır.  

Yurtdışı Üniversite eğitiminiz sırasında çalışarak para kazanmanız, hem dil öğrenimi konusunda hemde geçimize katkı sağlamanız için en iyi seçenektir. Yurtdışında çalışma gibi bir düşünceniz var ise Yurtdışı çalışma izinleri konumuzda hangi ülkelerin öğrencilere çalışma izni sağladığına değindik.

Anka Study Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı; Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Estonya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İspanya, İsviçre, İtalya, İrlanda, Kanada, Polonya, Ukrayna, Yeni Zellanda ülkelerindeki birçok üniversite, kolej, yüksekokul ve kurum ile iş birliği içindedir.

Öğrencinin akademik geçmişine, bütçesine, hedeflerine ve beklentilerine dayalı uzman akademik kadromuz öğrencimize en uygun seçenekleri değerlendirerek çözüm odaklı danışmanlık sunmaktadır.

Türkiye Üniversiteleri ile Yurtdışı Üniversite Eğitiminin Farkları

Türkiye üniversiteleri bünyesinde eğitim almak ile yurtdında üniversite okumak arasında pek çok fark bulunmaktadır.

 • İlk olarak üniversiteye başvuru ve kayıt işlemleri değişkenlik göstermektedir. Türkiye Üniversiteleri bünyesinde, üniversite eğitimi  alabilmek için ÖSYM tarafından düzenlenen sınavlara katılarak başarılı bir netice elde etmeniz  gerekmektedir. Yurtdışı üniversite eğitiminde ise girişler sınavsız ve ön şartsız olmaktadır. Yoğun bir şart taşımadığından ötürü de bireyler okumak istediği bölümleri  rahatlık ile tercih edebilmektedir.
 • Okumak istediğiniz bölüm için aradaki farklar nelerdir? Türkiye’de istediğiniz bölümleri okumak için sınırlı kontenjan arasına girmeniz gerekirken, yurtdışında bir üniversite de istediğiniz bölümü okulun istediği şartları taşıdığınız takdirde okuyabilirsiniz.
 • Alacağınız eğitimin verimliliği arasında bir farklılık var mıdır? Türkiye’de eğitim sisteminin sürekli olarak değiştirilmesi ne yazık ki öğrencilerin istediği bölümlere odaklanarak eğitim almalarının önünü kesmektedir. Bu durumda öğrenci istediği bölümde okuyamadığı için verimlilik minimum düzeyde olacaktır. Ancak yurtdışı üniversitelerinde şartsız ve sınavsız şekilde pek çok üniversiteye başvuru yapabileceğinizden ötürü verimlilik maksimum düzeyde olur.
 • Türkiye’de üniversite eğitimi süresi hazırlık aldığınız takdirde 1+4 yıl hazırlık eğitimi almadığınız takdirde ise 4 yıl olmaktadır. Ancak yurtdışı üniversitelerinde bu eğitim süresi genellikle 3 yıl olmak ile birlikte 4 yıl ve sağlık lisans programlarında da 5 yıl olabilmektedir.
 • Yabancı dil öğrenme konusunda ki farklılıklar nelerdir? Türkiye Üniversiteleri bünyesinde eğitim alırken bir yabancı dil öğrenmek aynı zamanda bunu pratikte uygulayabilmek oldukça zordur. Okullarda öğretilen yabancı dillerin de yetersiz gelmesi bu hakimiyetin önüne geçmektedir. Ancak yurtdışı üniversitelerinden mezun olabilmeniz için ilk olarak dil yeterliliğiniz yok ise hazırlık sınıflarında eğitim alırsınız veya Yurtdışı Dil Okulları bünyesinde yurtdışında dil eğitimi alarak, gündelik hayatınız içerisinde bulunduğunuz lokasyonlarda sürekli yabancı dil ile iletişimde kalacağınızdan dil hakimiyetinizi artırabilirsiniz.

Yurtdışı Üniversite eğitimlerinin tarafınıza sağlayacağı pek çok olumlu geri dönüş bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri, hiç şüphesiz dil hakimiyeti ve eğitim kalitesidir.

Yurtdışında Üniversite Eğitimi Almanın Faydaları

 • İletişime girdiğiniz uluslararası bireyler sayesinde yeni kültürler tanırsınız.
 • Dil hakimiyetiniz arttığından ötürü  daha çok seyahat etme imkanına erişme şansı elde edersiniz.
 • Dil için pratik yapma imkânı elde edersiniz. Bu sayede akıcılık kazanabilirsiniz.
 • Yerel jargonu öğrenebileceksiniz, yani bir dili öğrenmek ile o dili yaşamak arasında büyük bir farklılık olmaktadır. Eğitim alacağınız dili yerinde yaşayarak öğrenmek ile bölge aksanına kavuşabileceksiniz.
 • Yurtdışında üniversite eğitimi alırken çok yönlü çalışma gerçekleştirebilme ve karar alma konusunda daha çevik hale gelebileceksiniz.
 • Başarılarını ispatlamış okullar ile donanımlı akademisyenler eşliğinde mesleki bilgi birikimi elde edersiniz.
 • Yurtdışı üniversite eğitimleri  sayesinde uluslararası alanlarda kariyer yapma şansınız artacaktır.
 • Tanıdığınız yeni insanlar, kültür ve yaşam şekilleri ile hayata farklı pencerelerden bakmayı öğrenir ve bu şekilde empati yeteneğinizi geliştirirsiniz.
 • Yurtdışına tek başına çıkmanın bilincinde olarak kendi sorumluluğunuzu alır, birilerine bağlı ve bağımlı olarak yaşamamayı öğrenirsiniz.
 • Farklı pek çok ülkelerden tanıdığınız insanlar ile arkadaşlık ilişkileri kurabilirsiniz.
 • Yurtdışında eğitim aldığınız süre boyunca kendinizi pek çok alanda geliştirebilirsiniz. Evinizden ailenizden uzak olmanın en büyük avantajlarından biri ise öz güveninizi artırmanız ve bireysel gelişiminize odaklanmak olacaktır.
 • Yurtdışı Üniversite eğitimi sonrası kazandığınız dil yeterlilikleri ile dünyanın her yerinde Yurtdışı Yüksek Lisans eğitimi alma şansı yakalayabilirsiniz.
Yurtdışında Üniversite Okumak

Yurtdışı Üniversite YÖK denkliği

Yurtdışı Üniversite YÖK Denkliği

YÖK, Yüksek Öğrenim Kurumu’nun kısaltılması olmak ile birlikte ülkemiz kanunlarına göre, aldığınız yurtdışı üniversite eğitimlerinin ülkemizde geçerli olması konusunda gerekli olan bir unsurdur.

YÖK’e bağlı üniversitelerden eğitim almanız, edindiğiniz diplomalar sayesinde mesleğinizi icra edebilmeniz konusunda sizlere yardımcı olmaktadır.

YÖK onaylı diploma sahibi iseniz Türkiye’de resmi olarak üniversite mezunu statüsünde olursunuz.

YÖK tarafından tanınan üniversitelerle ilgili tasarı sürekli değişmektedir. En doğru ve güncel bilgileri AnkaStudy Yurtdışı Eğitim Danışmanlarımızdan edinebilirsiniz.

Yurtdışında Üniversite Okumak için Gerekli Uluslararası Sınavlar

Yurtdışında lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin programlara kabul edilmeleri için birtakım unsurlar aranmaktadır.

Çoğunda herhangi sınav sonucu beklenmese de başvurular öncesi öğrencilerin katılmaları gerekli olan dil sınavları bulunmaktadır.

Yurtdışı üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin karşısına en yoğun çıkan sınavlar;

Lisans Seviye Tespit Sınavları

SAT ve ACT Amerika ve Kanada’da kabul gören lisans giriş sınavlarıdır. ACT ve SAT sınavı arasındaki farklar merak edilen konulardan biridir.

LNAT, BMAT, ELAT, MAT, OLAT, CAT, HAT, MLAT, PAT ve TSA sınavları İngiltere’de kabul gören uluslararası lisans yeterlilik sınavlarıdır. Her biri bir alanı temsil etmektedir.

İngilizce Sınavları

TOEFL, IBT, IELTSTOEIC, Cambridge English

Almanca Sınavları

TestDAF, OSD, TELC ve DSH

Yurtdışında Üniversite Okumak

Yurtdışı Üniversite Uluslararası Sınavlar

Fransızca Sınavları

DELF, DALF ve TCF

İspanyolca Sınavları

DELE

Tercih edebileceğiniz Yurtdışı Üniversiteleri

Yurtdışında okuyabileceğiniz sayamayacağımız binlerce üniversite bulunmaktadır. Sadece Amerika’da 5758 Üniversite bulunmaktadır. Bu rakamlar her geçen gün artmaktadır ve dünyanın en iyi ilk 1000 üniversitesini listeleyen QS World University Ranking‘i inceleyebilirsiniz.

Tercih edebileceğiniz bazı üniversiteleri inceleyebilir ve kafanızda kişisel isteklerinize göre üniversite profili oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Yurtdışı Üniversite Eğitiminde En Çok Tercih Edilen Bölümler

Yurtdışı üniversite eğitimi ile hayatınıza yurtdışında devam etmek istiyorsanız ancak hangi bölümü tercih edeceğiniz konusunda kararsız kalıyorsanız danışmanlarımız ile iletişime geçerek detaylı  bilgi edinebilirsiniz. Yurtdışında okuyabileceğiniz bölümler;

İktisat

İktisat programı, tüketilebilir kaynakların insanların ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için kullanılması, bu kaynakların artışına ve üretilen mal, hizmetlerin dağılımı ile ilgili konularda araştırma yapar.

Bölümde, İktisat Politikası ile İktisadi Gelişme ve Uluslararası İktisat, İktisat Tarihi, İktisat Teorisi anabilim dalları bulunmaktadır. İktisat programında temel ekonomi dersleriyle birlikte yönetim, hukuk, işletmecilik, istatistik, uluslararası ilişkiler dersleri de verilir.

Okutulan derslerin amacı öğrencilere genel bir bilgi kazandırmak olduğu gibi çözümleme ve eleştirme gücünü geliştirmektir.

Yurtdışı Üniversite eğitimi için İktisat alanında eğitim almak isteyenlerin akademik yeteneğin yanı sıra, sayısal düşünme yeteneğine sahip olmaları beklenir. Yaratıcılık da bu alanda başarıyı artıran önemli bir faktördür. İktisat mezunları, piyasada “iktisatçı” olarak yer alırlar.

Mezunlar çok çeşitli alanlarda iş bulabilmekle birlikte, son yıllarda en çok bankalar ile eğitim ve araştırma kurumlarında faaliyet sürdürmektedirler. Ayrıca son zamanlarda hem Türkiye hem de dünya ekonomisinde yaşanan önemli gelişmelerle birlikte özel ve kamu sektöründe iktisadi araştırmaya verilen önem gün geçtikçe artmaktadır.

Bu da iktisat bölümü mezunlarının işe girme olanakları yükselmektedir. Bu mesleklere kamu sektöründe ve özel sektörde yer alan memurluk, uzman yardımcılığı ve müfettiş yardımcılığı kadroları da dâhildir. Gerek geniş konu kapsamı gerekse de analitik yönü kuvvetli bir sosyal bilim olması dolayısıyla İktisat, mezuniyet sonrası kariyer olanakları oldukça geniş olan nadir bölümlerden birisidir.

En kaliteli eğitim seçenekleri sunan üniversitelerle geleceğin en başarılı ekonomistlerinden, liderlerinden olabilmek için yurtdışında lisans eğitimi alabilirsiniz. Eğitim masrafları 10.000 $dan başlamaktadır.

Eğitim Alabileceğiniz Bazı Üniversiteler;

Harvard University
MIT
LSE
University of Chicago
University of Berkeley California
Stanford University
Princeton University
University of Economy Prague

Diş Hekimliği

Yurtdışı üniversite eğitimi almak istiyor iseniz Diş Hekimliği oldukça doğru bir bölüm seçeneği olmaktadır. Akademik süreler eğitim alacağınız bölüme göre değişkenlik gösteriyor olsa da genel olarak bu eğitim 4 yıl sürmektedir.

İlk yıl tıbbi teknikler ile terminoloji öğretiliyor iken ikinci yıl,  ağız biyolojisi ile farmakoloji ve radyografi modülleri incelenmektedir. Öğrenciler üçüncü yıldan itibaren hem klinik hem de hastanelerde çalışarak pratik kazanmaya başlamaktadırlar.

Pratik yapmanın yanı sıra, çocuk diş sağlığı ile hastalıklar üzerinde eğitim almaya devam edilmektedir. Son sınıfta ise öğrencilerin staj günleri artmakta olup psikiyatri,nöroloji ve göz hastalıkları gibi alanlarda da eğitimlerine devam ederek eğitimlerini tamamlamaktadırlar.

Diş Hekimliği lisans programı üzerine olan eğitiminizi yurtdışında tamamlayabilmek sizlere sayısız tecrübe ve yetenek kazandıracak olup, prestijli bir kariyer hayatı sunacaktır.

Eğitim esnasında İngilizce dışında dillere aşinalık kazanacak olmanız sizlere kendinizi daha kolay geliştirebilme imkanı sağlayacaktır. Sağlık bölümleri tüm dünya üzerinde ayrı bir saygınlığa sahiptir. Eğitiminizin ardından dilerseniz üniversitede kalarak akademik kariyerinize okulda devam edebilir, dilerseniz uzmanlığınızı alarak ilerleyebilirsiniz.

Eğitim Alabileceğiniz Bazı Üniversiteler;

La Trobe Unviersity

University of Sheffield

Cardiff University

University of Glasgow

University of Portsmouth

University of Bridgeport

Queen Mary University of London

University of Birmingham

Monash University

Lawrence Technological University

Georgian College

University of Essex

Endüstri Ürünleri Tasarımı

Yurtdışı Üniversite eğitimi için Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, Endüstri ürünleri tasarımcıları konut içi tüketim ve kullanım nesneleri, tüketici elektroniği, ulaşım sistemleri, kent ve kamusal alan ürünleri, beyaz eşya, mobilya, aydınlatma, otomotiv, mücevher ve moda aksesuarları, sergileme ve ambalaj  gibi birçok sektörde endüstri kuruluşları bünyesinde tasarımcı olarak çalışabilir, firmaların AR-GE bölümlerinde görev yapabilirler.

Aynı zamanda serbest tasarımcı olarak firmalara danışmanlık hizmeti sunabilir, kendi tasarım firmalarında ürün ve servis sistemleri geliştirebilirler.  Danışmanlarımızdan yurtdışında endüstri tasarımı ile alakalı detayları edinebilirsiniz.

Film Tasarımı ve Yönetmenlik

Yurtdışı Üniversite eğitimi için Sinema ve dizi film sektörü, ülkede özellikle genç kesimin ilgi duyduğu alanlardan biridir. Türkiye’de yayınlanan dizi sayısı düşünüldüğünde Film Tasarımı bölümünden mezun olanlara duyulan ihtiyaç gözle görüşür sayıda çoktur. Eğitim süresi boyunca öğrencilerin en aktif olduğu bölümlerden biridir. Öğrenciler sadece öğrenmez, aynı şekilde öğrendiklerini de uygulama olanağına sahip olurlar.

Film Tasarımından mezun olan öğrenciler sinema ve dizi sektöründe farklı alanlarda görev alabilmektedirler. Film Tasarımı mezunları, sinema-dizi film alanında yönetmen asistanlığı, görüntü yönetmeni asistanlığı ve yapım asistanlığı gibi çeşitli işlerde çalışabilmektedirler. Yurtdışında en çok tercih edilen yurtdışı film tasarımı ve yönetmenlik ile başarılı bir kariyer planı çizebilirsiniz.

Eğitim alabileceğiniz dünyanın en iyi film okulları;

Vancouver Film School
Newyork Film Academy

Görsel İletişim Tasarımı

Yurtdışı Üniversite eğitimi için Görsel İletişim Tasarımı lisans programlarında öğrenciler Tasarım temelleri , iletişim, medya, sanat, fotoğraf, grafik gibi alanlarda çalışmalar yaparlar. Lisans programları ülkemizde 4 yıl sürelidir. Öğrenciler mezuniyet sonrasında medya, iletişim, sanat alanlarında tasarımcı veya sanat direktörü olarak sektöre giriş yapabilirler.

Aynı program yurtdışında yine görsel iletişim tasarımı , iletişim tasarımı ya da dijital tasarım gibi isimler altında sunulur . Öğrenciler bu lisans programlarına dil yeterliliği ve portföy gereklilik şartlarını tamamla ise doğrudan 1. Yıldan veya Türkiye’de bu bölümlerde 1. ,2. 3. Veya son sınıfta okuyan öğrenciler başarılı derslerini saydırarak transfer olabilir ve lisansını İngiltere, Amerika, Kanada gibi ülkelerde tamamlayabilirler. Her bir ülkede lisans öğrenim süreleri veya okulların lisans program içerikleri farklılık gösterir.

Ülkelere göre görsel iletişim tasarımı;

Genel olarak ülkelere göre bahsedecek olursak , İngiltere ve İtalya’da lisans eğitim süresi 3 yıl , Kanada ve Amerika’da ise 4 yıldır. Bazı okullar aynı alanda sundukları sertifika programlarını sıkıştırılmış yoğun programlar olarak 2 yıllık eğittim karşılığında sunar ve lisansını partner üniversite ile 2+2 eğitim sistemi olarak tamamlatır. Böylece öğrenciler 2 ayrı alanda hem akademik hem de sektörel diploma fırsatını da yakalayabilirler.

Eğitim ücretleri yıllık $10-15.000 dolar civarındadır. İngiltere, Amerika, Kanada gibi ülkelerde öğrenciler sonrasında kariyerlerine dünyaca ünlü şirketlerde ve markalarla devam edebilir.

Eğitim Alabileceğiniz Bazı Üniversiteler;
Istituto Marangoni
IED – Istituto Europe di Design
University Western Sydney
NABA Academy
Westminster University
Newcastle University
Leeds University
Deakin University
Vancouver Film School
Newyork Film Academy

Uluslararası İlişkiler

Yurtdışı Üniversite eğitimi için Uluslararası ilişkiler, sosyal bilimlerin bir dalı olup aynı zamanda tarih, ekonomi ve sosyoloji gibi birçok bilim dalını kapsar ve uluslararası örgütler, devletler, şirketler ve sivil toplum kuruluşları gibi kurumlar arasındaki ilişkileri inceler. Uluslararası ilişkilerin teorik ve uygulamalı yanları ile birlikte coğrafi olarak da bölgesel konumlarını inceler. Bu ilişkilerin açmış olduğu konuları da ayrıntılarına inerek, titizlikle inceler.

Uluslararası ilişkiler bölümü, politika ve politika bilimine ilgi duyan öğrenciler için disiplinler arası bir çalışma alanıdır. Uluslararası İlişkiler Bölümünün öncelikli amaçlarından birisi öğrencilerin bu alanda temel bilgileri ve bilimsel bakış açısıyla eğitmek ve onları uluslararası gelişmeleri analitik biçimde kavrayabilecek ve yorum yapabilecek düzeyde bilimsel bilgiye sahip bireyler yetiştirmektir.

Uluslararası sistemin tarihini ve geçirdiği evreleri, işleyişini, hukuksal çerçevesini, ekonomik yapısını, devlet ve devlet dışı aktörlerin ilişkilerini öğrenmektedirler. Uluslararası İlişkiler Bölümü, öğrencilere geleceklerini şekillendirmede geniş bir bilgi birikimi ve kültürel altyapı sağlamasının yanı sıra, geniş bir çalışma alanı da sağlamaktadır.

Uluslararası İlişkiler ve Yurtdışında Üniversite Önemi

Bölümün öğrencilerine kazandırmayı hedeflediği temel bilgi, beceri ve yetkinlikler arasında; bölgesel ve küresel düzeydeki siyasi, tarihi, toplumsal ve ekonomik gelişmeleri değerlendirmek; devletlerin ve uluslararası organizasyonların birbirleriyle olan ilişkilerini açıklamak; uluslararası işbirliklerini ve uluslararası sorun çözme mekanizma ve yöntemlerini tanımak vardır.

Bölümün asıl amacı ulusal ve uluslararası alanda faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarda görev almak üzere, mevcut uluslararası politik ve ekonomik gelişmelerin doğru analizini ülkemiz çıkarlarını ön planda tutarak yapabilecek bireyler yetiştirmek; stratejik araştırmalar ve yayınlar yapmak ve danışmanlık hizmeti sunmaktır.

Politikayı yakından takip eden, ülkeler arası sıcak gelişmeleri derinlemesine bilmek isteyenler için eğitim olanağı uluslararası ilişkiler bölümünü yurtdışında kaliteli bir üniversitede alabilir ya da Türkiye’de bulunan bir üniversiteden transfer isteyerek hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğitim masrafları 10.000 $’dan başlamaktadır.

Eğitim Alabileceğiniz Bazı Üniversiteler;

Yale University
Long Island University
Johns Hopkins University
Princeton University
Boston University
Florıda University
California State University
Arkansas State University
Ohio University
St. John’s University
San Diego University

Tekstil ve Moda Tasarımı

Yurtdışı Üniversite eğitimi için Tekstil ve Moda Tasarımı; çağdaş bilgi, estetik ve teknik becerilerle donanımlı, sektörün ihtiyaçlarına uygun tasarımcılar yetiştirmeyi amaçlamaktadır. En önemli faktörlerden biri; öğrencilerin moda ve tekstil sektöründe ulusal ya da uluslararası platformlarda görev alabilecek, yaratıcı, kültürlü ve vizyon sahibi, sorumlu sahibi bireyler olarak yetişmesini sağlamaktır.

Birçok bilim ve sanat disiplinini içinde bulunduran bölüm; Dokuma, Baskı, Moda ve Aksesuar tasarımcılığı konusunda profesyonel sanatçı yetiştirmeyi hedeflemektedir.

En iyi öğrenci profilini oluşturmak için, eğitim ve öğretim süresinde, meslek alanlarında öğrencinin bilgi ve deneyimini pekiştirecek programlar hazırlanması gerekmektedir. Bu nedenle, belirlenen zamanlarda endüstri içinde çeşitli projelerde yer almak, sonuçlandırmak ve etkinliklerine katılmak, öğrencinin yaratıcılığını harekete geçirmek için yoğun atölye çalışmaları, proje uygulamaları yapılması planlanmaktadır.

Türkiye’nin en büyük endüstrilerinden biri olan tekstil endüstrisine tasarımcı yetiştirmektedir. Tekstil ve moda tasarımı eğitimi almak isteyen öğrenciler tasarım eğitimi ile birlikte üretim yöntemleri eğitimi alırlar. Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü; Dokuma Tasarımı, Baskı Tasarımı ve Giysi Tasarımı sanat dallarından oluşmaktadır.

Tekstil, hazır giyim ve moda sektörüne çağdaş, yaratıcı ve özgün tasarımlar üretebilen, modayı oluşturabilecek öncü fikirleri değerlendirebilen, malzemeyi ve üretim tekniklerini bilen tasarımcılar yetiştirmeyi amaçlar.

Eğitim programları; öğrencilerin kişisel özelliklerini ve yeteneklerini geliştirebilmelerini, biçim, renk, malzeme, yapı, işlev ilişkilerini kurarak kişiliklerine uygun sentezlerle yaratıcı ve özgün öneriler sunabilmelerini amaçlayan bir yaklaşımla oluşturulmuştur.

Yurtdışında Tekstil ve Modanın Önemi

Tekstil ve Moda Tasarımı alanında kendini geliştirerek aldığı eğitim sonucu kariyer hedefleyenler uygun bir üniversiteyi yurtdışında bulabilir ya da Türkiye’deki üniversitelerde bölmlerinden yurtdışındaki üniversiteye transfer olabilir; derslerini gidecekleri üniversitede başarılıysa saydırabilirler.

Bunun avantajı hem daha kısa sürede lisans tamamlama ya da alma imkanı olabilir hem de öğrenci mezuniyet sonrasında Tasarım okullarının iş birlikleri ile kariyerine iyi şirketlerde başlayabilir, projelerini daha büyük pazarlara sunabilir.

Moda Tasarım eğitimi Avrupa ve İngiltere’de 3  yıl sürelidir. Avrupa’da Moda Tasarım eğitimi için en gözde ülkeler İtalya ve Fransa’dir. Bu ülkelerde çok fazla sayıda program ve okul seçeneği mevcuttur ve bu okullar doğrudan sektörle is birliği içinde olduğundan öğrencilere öğrenimleri sırasında proje geliştirme imkanlarının yanı sıra mezuniyet sonrasında kariyerleri için cok iyi fırsatlar sunarlar.Yıllık eigitim ücretleri 8.000 eurodan baslar.

İngiltere’de ise yıllık 10.000 sterlinden başlayan eğitim seçenekleri bulunur. Transfer öğrenciler için alinan dersler kabul edilirse doğrudan kalan yıldan başlama hakkı elde edilebilir. Ayrıca ozel durumlar veya başarı bursu olarak okulların dönemsel ders ücreti indirimleri de sunulur.

Eğitim Alabileceğiniz Bazı Üniversiteler;

Istituto Marangoni
NABA
Domus Academy
IED
POLIMODA
LCCA
University of Arts London
FIT

İngiliz Dili ve Edebiyatı

Yurtdışı Üniversite eğitimi için İngiliz Dili ve Edebiyatı, İlk kurulduğunda ‘’Filoloji’’ olarak bilinen , kendine İngiliz dilini ve kültürünü incelemeyi,  edebiyatını derinlemesine öğrenmeyi ve bütün öğrencilerini araştırmacı olarak yetiştirmeyi kendine amaç edinmiştir.

Üniversite bünyesi öğretim programı olarak kadın edebiyatı, popüler kültür, kolonileşme, etnik azınlık araştırmaları ve çalışmaları, kolonileşme sonrasına ait dönem, Avrupa Tarihi, Sosyal Kültürel Antropoloji, Düşünce Tarihi, Feminizm ve Edebiyat, Karşılaştırmalı Edebiyat gibi dersleri de içeren çok yönlü bir öğretim programına yer vermiştir.

Shakespeare’den Edgar Allan Poe’ya kadar uzanan bütün şairlerin başyapıtlarını inceleyen İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü, öğrencilerinin mezun olduklarında genel kültür düzeyi yüksek, yorum yeteneği gelişmiş ve sanatsal bağlarını güçlendirdiği gibi akademik alanda ve iş hayatında birçok kapıyı açabilen anahtar niteliğinde bir bölümdür.

Bölümden mezun olan öğrenciler genel olarak birçok iş olanaklarına sahiptir. Birçok kamu kuruluşlarında, gazeteler, film stüdyoları, yayınevleri, magazin dergileri, edebiyat ve kültür dergileri, ve uluslararası kuruluşlarda, Avrupa Topluluğu ile ilişkili kurum ve projelerde iş olanakları bulunmaktadır.

Bir başka fırsat ise öğrenciler, çeviri becerilerini geliştirerek tıp, mimarlık, ekonomi, arkeoloji, otomotiv, hukuk gibi kendine has jargonları olan alanlarda yazılı-sözlü ya da simultane çevirmen olarak çalışabilirler. Ayrıca turizm sektöründe de rehber turisti olarak çalışabilirler.

Formasyon sertifikası alarak kamu ve özel kuruluşlarda öğretmenlik yapabilirler. Bölüm mezunları kariyerlerini akademik alanda sürdürerek alandaki bilimsel çalışmalarını üniversite çatısı altında sürdürebilirler.

İngiliz dilini tarihiyle ve edebi yönüyle tozlu raflardan indirip hafızasına eski dönem şiirlerini kazıyarak dağarcığını süslemek isteyen öğrenciler ister yurtdışında ister Türkiye’den transferle bu bölümde lisans eğitimi alabilirler. Eğitim masrafları yaklaşık 10.000 $dan başlamaktadır.

Eğitim Alabileceğiniz Bazı Üniversiteler;

Cornell University
Harvard University
University of Bristol
The University of Manchester
University of Oxford
Unviersity of Cambridge
Newcastle University
University of Southampton
University of Exeter
Anglia Ruskin University
University of Toronto
Yale University
The University of British Columbia
Michigan State University
Stanford University
University of Berkeley, California
Princeton University
Chicago Universitesi

İşletme

Yurtdışı üniversite eğitimi için İşletme bölümünün amacı genel olarak kamu ve özel sektörde yönetici konumunda çalışabilecek donanıma sahip bireyler yetiştirmektir. Bu sebeple İşletme bölümü yüksek kalite ve standartlarda eğitim ve öğretim programları sunmakta ve yayınlarla bilimsel çalışmalara da katkı sağlamaktadır.

Bölüm öğrencileri iletişim becerileri, toplumsal sorumluluk duygusu, yeniliklere karşı esnek olma özelliklerine sahiptirler. İşletme bölümünün öğrencilerine Sayısal Yöntemler, Ticaret Hukuku, Üretim Yönetimi ve Pazarlama, Yönetim ve Organizasyon, Kooperatifçilik Muhasebe ve Finansman gibi derslerle İşletme dünyasında lider olmak üzere kapı aralamaktadır.

İşletme bölümü, öğrencileri için hazırladığı ders programında temel hedef olarak gelişen ve küreselleşen dünyada çağdaş işletmeciliğin temel kural ve ilkelerini teorik ve uygulamalı biçimde ülkenin koşullarına uygun olarak vermeyi amaç seçmiştir.

Küresel ve Türkiye’ye özgü ekonomi ve iş dünyasındaki gelişmelere bağlı olarak İşletme eğitimi özel bir önem kazanmıştır. Bu sebeple Ekonomi-politik ve teknolojik değişimler beraberinde yeni iş model ve kariyer olanaklarını farklı kılmıştır.

Genel olarak program, temel yönetici ve lider yetkinliklerini şekillendirmeyi hedefleyen derslerden, entelektüel ve çok kültürlü yetkinliklerini geliştirmeye odaklı ders ve uygulamalardan, ilgi alanına ve hedeflediği sektöre uygun zengin alt uzmanlık alanlarına ait modüler derslerden oluşmaktadır.

İşletme öğrencileri eğitimlerinde bankacılık ve finans, muhasebe, pazarlama, uluslararası ticaret, uluslararası lojistik ve girişimcilik gibi alanlara da odaklanabilmektedir. Mezun olan öğrenciler, pek çok başarılı firmada, üst düzeyde çalışan olarak yer almaktadır.

İşletme dünyasına başarılı bir giriş yapabilmek için, üst düzey bir eğitim gerekmektedir. Bu yüzden yurtdışında en iyi eğitimi alabilir, Türkiye’de bir üniversiteden transferinizi aldırabilirsiniz. Eğitim marsafları 10.000 $dan başlamaktadır.

Eğitim Alabileceğiniz Bazı Üniversiteler;

Notre Dame (Mendoza) Notre Dame
Virginia (McIntire) Charlottesville
MIT (Sloan) Cambridge, Mass.
Pennsylvania (Wharton) Philadelphia
Cornell Ithaca, N.Y.
UC Berkeley (Haas) Berkeley,
Emory (Goizueta) Atlanta
Michigan (Ross) Ann Arbor
Boston College (Carroll) Boston
Texas (McCombs) Austin
Brigham Young (Marriott) Provo
University of West ScotlandConcordia University Chicago
NYU (Stern) New York
Washington U. (Olin) St. Louis
North Carolina (Kenan-Flagler) Chapel Hill
Richmond (Robins) Richmond
Miami U. (Farmer) Oxford

Mühendislik

Yurtdışı Üniversite eğitimi için Mühendislik; insanlığın hayat içerisindeki ihtiyaçlarını karşılama, sorunlu bölgelere çözüm üretme ve yaşamı pratikleştirme yolunda atılan en büyük adımdır.

Birçok alanda matematiksel ve analitik düşünme yeteneği ile göz dolduran mühendislik günümüzde saygın bir yere sahiptir. Birçok alanda söz sahibi olan mühendislik, çözüm üretirken aynı zamanda yenilikçi, yaratıcı ve titiz bir çalışma yapmayı gerektirmektedir.

Mühendislikler, toplumların sanayileşmesiyle, meslek tercihleri yapılırken en çok tercih edilen alanlardan biri haline gelmiştir. İş alanı geniş olan mühendisliklerin doğru orantıda iş bulma ve kariyerlerinde yükselme olanakları vardır.

Bugün, teknolojinin çok hızlı bir biçimde ilerlemesi, teknolojinin uygulayıcıları olan mühendislere ve mühendislik mesleğine duyulan ilgiyi oldukça artırmaktadır. Geniş bir çalışma alanı olan mühendislik;

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisi, Balıkçılık Teknolojisi Mühendisi, Bilgisayar Mühendisi, Biyomedikal Mühendisi, Çevre Mühendisi, Deniz Teknolojisi Mühendisi, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi, Deri Mühendisi, Elektrik Mühendisi, Elektronik Mühendisi, Endüstri Mühendisi, Fizik Mühendisi, Gemi İnşaatı Mühendisi, Gemi Makineleri İşletme Mühendisi, Gıda Mühendisi, Havacılık ve Uçak Mühendisi, Hidrojeoloji Mühendisi,İmalat Mühendisliği, İnşaat Mühendisi, İşletme Mühendisi, Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisi, Jeoloji Mühendisi, Jeofizik Mühendisi, Kimya Mühendisi, Kontrol Mühendisi, Maden Mühendisi, Makine Mühendisi, Matematik Mühendisi, Metalurji ve Malzeme Mühendisi, Meteoroloji Mühendisi, Nükleer Enerji Mühendisi, Orman Mühendisi, Orman Endüstri Mühendisi, Optik Mühendisi, Otomotiv Mühendisi, Petrol ve Doğalgaz Mühendisi, Seramik Mühendisi, Sistem Mühendisi, Tekstil Mühendisi, Uzay Mühendisi, Ziraat Mühendisi, Enformasyon Ergonomi Mühendisi, Genetik Mühendisi, Network Mühendisi, Otomasyon Mühendisi, Tasarım Mühendisi, Telekomünikasyon Mühendisi, Tıp Mühendisi, Tekstil Mühendisi, Yazılım Mühendisi gibi birçok alanda faaliyet göstermektedir.

Mühendislik hayalleri olan bütün öğrenciler ilgi alanları olan bölümü seçebilir ve geleceğin mühendisi olmak için büyük bir adımı yurtdışında kaliteli bir eğitim alarak atabilir.

Eğitim Alabileceğiniz Bazı Üniversiteler; 

University of Sheffield
Arizona State University
Iowa State University
University of Lincoln
University of Toronto
University of Kent
Plymouth University
Sheffield Hallam University
University of Bristol
University of Melbourne
The University of British Columbia
Yale University

İletişim Formu

Ad Soyad*

E-posta Adresiniz*

Telefon Numaranız*

Katılmak İstediğiniz Program

İkamet Ettiğiniz Şehir*

İletiniz