Yurtdışında Yüksek Lisans (MASTER/MBA)

Son yıllarda yurtdışında yüksek lisans (master) programlarına Türkiye’den öğrencilerin ilgisi ve katılımı özellikle İngiltere, Amerika, Kanada, Avustralya ve İtalya, Almanya gibi Avrupa ülkelerindeki üniversitelerde oldukça büyük bir artış gözlemlenmektedir. Her ülkede uluslararası öğrenciler için hazırlanan master programlarına kabul şartları, program süreleri farklıdır.

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi ülkeye ve programa göre değişse de minimum ve maksimum olarak 1 -2 yıl arasında tamamlanmaktadır.

Anka Study uzman akademik kadrosu ile kariyer hedefinize, akademik geçmişinize, kişisel tercihlerinize ve bütçenize göre en uygun program ve ülke seçenekleri sunulur ve doğru karar vermenize ve tüm işlemlerinize yardımcı olur.

Yurtdışında-Yüksek-Lisans-Ücretleri

Yurtdisi yuksek lisans ucretleri hakkında detaylı daha detaylı bilgiyi ofislerimizden ücretsiz edinebilirsiniz

Her ülke, okul ve programa kabul için gerekli şartlar farklılık gösterir fakat genel olarak yüksek lisans programları için uluslararası öğrencilerden beklenen şartlar:

 • Lisans diploması veya mezun olmamış öğrenciler için transkript(not dökümleri)
 • Program dilinde yabancı dil yetkinliğini belgeleyen resmi sınav sonuçları (ör. TOEFL, IELTS)
 • Bazı bölümlerde ve üniversitelerde; GMAT ve GRE sınav skorları
 • Bazı bölümler için portfolyo gibi sunumlar
 • Akademik referanslar
 • Motivasyon yazıları
 • Özgeçmiş
 • Sponsorluk sağlayacak kurum veya kişiden finansal evraklar

YURTDIŞINDA YÜKSEK LİSANS ÜCRETLERİ

Kariyerinde ilerlemek isteyen insanların tercih ettiği yüksek lisans eğitimi bir de yurtdışı tecrübesi ile birleşince, öğrencileri kariyerlerinde bir kaç adım öne çıkarmaktadır. Peki yurtdışında yüksek lisans eğitimi için ne kadar masraf yapmalıyız? Bu sorunun cevabını gelin ülke ülke beraber inceleyelim:

 1. 1
  Amerika Yüksek Lisans Ücretleri:

  Dünyanın en popüler eğitim noktalarından olan Amerika’da her bütçeye uygun okul bulmak mümkündür. Okul ücretleri; üniversite, şehir, bölüm gibi etkenlerle birlikte oldukça değişiklik göstermektedir. Ancak MIT, Harvard, Stanford, Caltech, Princeton, Yale gibi dünyanın en üniversitelerinde okumanın yıllık bedeli yaklaşık olarak 35.000$ – 50.000$ arasındadır. Yaşam maliyetlerini de hesaba kattığımızda bu kadar yıllık 60.000$’a kadar çıkabilir. Öte yandan Amerika’da pek çok üniversite öğrencilerine çeşitli burs, finansal yardım ve iş imkanı sunmaktadır. Böylelikle eğitim ve yaşam maliyetlerinde ciddi azalmalar olabilmektedir.

 2. 2
  İngiltere Yüksek Lisans Ücretleri

  Cambridge, Imperial College London, Oxford ve UCL gibi dünya çapında ün yapmış üniversitelere sahip olan İngiltere’de okulların yüksek lisans ücretlerini iki ayrı şekilde incelemek gerekmektedir. Genel olarak yüksek lisans ücretleri Amerika’ya oranla daha uygun olsa da, AB vatandaşlığı olmayan öğrenciler için yüksek lisans ücretleri İngiliz ve AB vatandaşı öğrenciler için daha pahalıdır. STEM ve FAME alanlarında öğrenim ücretlerinin diğer bölümlere göre daha yüksek olduğu İngiltere’de, İngiliz ve AB vatandaşı öğrenciler Oxford’da Bilgisayar mühendisliği alanında 10.000 $’a yüksek lisans eğitimi alabilirken, AB dışı öğrenciler için bu bedel 26.000$’dan fazladır.

 3. 3
  Almanya Yüksek Lisans Ücretleri

  Avrupa ekonomisinin ve siyasetinin kalbi olan Almanya, uygun fiyata kaliteli eğitim alınan ülkelerin başını çekmektedir. Devlet üniversitelerinde ücretsiz lisans eğitimi alabilen öğrenciler, yüksek lisans eğitimi için de pek çok devlet üniversitesinde ücretsiz eğitim alabilirler. Ücretli eğitim veren devlet üniversitelerinde ise eğitim ücretleri dönemlik olarak ortalama 200€ civarındadır. Özel üniversitelerde ise eğitim ücretleri nispeten ekonomik sayılmaktadır. Örneğin Jacobs Üniversitesinin yıllık master ücretleri 20.000€’dan başlamaktadır.

 4. 4
  Avusturalya Yüksek Lisans Ücretleri

  Eşsiz sahilleri ve yüksek yaşam kalitesi ile Avusturalya pek çok uluslararası öğrenci cazibesini korumaktadır. Avusturalya’da yüksek lisans eğitim ücretleri bölümden bölüme değişkenlik gösterse de bir yıllık ortalama yaşam maliyeti ve eğitim maliyeti toplamda 45.000$ kadardır. Fakat Avusturalya’da öğrencilere her yıl toplamda 180.000.000$’dan fazla burs ve yardım fonu dağıtılmaktadır.

 5. 5
  Kanada Yüksek Lisans Ücretleri

  Amerika’nın kuzey komşusu olan Kanada İngilizce bölüm okuyup, Fransızca öğrenebileceğiniz ender ülkelerden biridir. Dünyanın en iyi 50 üniversitesinden 5 tanesine ev sahipliği yapan Kanada’da yıllık yaşam masrafları ve eğitim ücretleri ortalama olarak 10.000$ ile 15.000$ arasındadır.

AVRUPA’DA YÜKSEK LİSANS ÜCRETLERİ

AB vatandaşları Avrupa Birliği üye ülkelerinde yüksek lisans eğitimi için yüksek okul ücretleri ödenemezken, bu durum AB vatandaşı olmayan öğrenciler için değişkenlik gösterebilir. Fakat AB vatandaşı olmayan öğrenciler de diğerleri gibi yurtdışında yüksek lisans devlet burslardan ve eğitim fonlarından yararlanabilmektedir.

Avrupa Birliği Ülkelerinde ortalama yüksek lisans ücretleri aşağıdaki gibidir:

 • 5.000€ AB öğrencileri için
 • 10.000€ AB vatandaşlığı olmayan öğrenciler için

Ülkelere göre yüksek lisans ücretleri

 1. Avusturya Yüksek Lisans Ücretleri

  Avusturya’da AB öğrencileri için üniversiteler ücretsizken, AB dışı öğrenciler için 1000€ – 2000€ arasındadır.

 2. Danimarka Yüksek Lisans Ücretleri

  Danimarka yine AB öğrencileri için ücretsiz eğitim imkanı sunarken, AB dışı öğrenciler için ücretler 6.000€ – 20.000€ arasında değişiklik göstermektedir. Bazı bölümler için yüksek lisans ücretleri 35.000€ gibi rakamlara çıkabilmektedir.

 3. Finlandiya Yüksek Lisans Ücretleri

  Finlandiya’da yüksek lisans ücretleri 1.500€’dan başlamaktadır ve bu ücretler 20.000€’a kaar çıkabilmektedir.

 4. Almanya Yüksek Lisans Fiyatları

  Avrupadaki en ekonomik eğitim ücretlerinden birine sahip olan Almanya’da eğitim ücretleri 200€’dan başlayıp 30.000€’ya kadar çıkabilmektedir.

 5. İtalya Yüksek Fiyatları

  İtalya’da yüksek lisans eğitim ücretleri 1000€’dan başlayıp 30.000€’a kadar çıkabilmektedir.

 6. Hollanda Yüksek Lisans Fiyatları

  Hollanda’da AB vatandaşı öğrenciler için 2.000€’dan başlayan yüksek lisans eğitim ücretleri, AB dışı öğrenciler için 8.000€ ile 20.000€ arasındadır.

 1. Norveç Yüksek Lisans Maliyeti

  Norveç’de Yüksek lisans eğitimi ücretsiz olarak bilinir. Ancak öğrenciler sağlık, ulaşım gibi hizmetlerden yararlanabilmek için 100€’a yakın bir meblağ ödeme yapmak durumundadırlar. Norveç’de özel üniversitelerde ise yüksek lisans eğitim ücretleri 8.000€ ve 10.000€ arasında değişmektedir.

 2. İspanya Yüksek Lisans Maliyeti

  İspanya’da eğitim ücretleri bölgesel yönetimler tarafından belirlenmektedir. Lisans eğitimi için ücretler genellikle 700€ – 1.500€ arasında değişkenlik gösterirken, yüksek lisans için 1.500€ – 1.800€ ortalamasındadır. Özel üniversitede eğitim ücretleri 5.000€’dan başlayıp 15.000€ gibi fiyatlara çıkmaktadır.

 3. İsveç Yüksek Lisans Maliyeti

  İsveç’de AB vatandaşlığı olmayan öğrenciler okullara 100€ başvuru ücretive 10.000€ – 17.000 arasında değişen kayıt ücretlerini ödemek zorundadır.

 4. İsviçre Yüksek Lisans Maliyeti

  İsviçre’de eğitim ücretleri 200€ ile 10.000€ arasında değişkenlik göstermektedir.

 5. Birleşik Krallık Yüksek Lisans Maliyeti

  Birleşik Krallık’ta İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda kendi fiyat politikalarını uygulamaktadır. Ortalama olarak 4.000€’dan başlayan yüksek lisans eğitim ücretleri 30.000€’a kadar çıkabilmektedir.

Yurtdışında Ücretsiz veya Ekonomik Yüksek Lisans Eğitimi Alınan Ülkeler/Okullar

Ekonomik Yurtdışında Yüksek Lisans Ülkeleri

 • İTALYA
 • İSPANYA
 • ALMANYA
 • FRANSA
 • LİTVANYA
 • MACARİSTAN
 • PORTEKİZ
 • ESTONYA

Ekonomik Yurtdışında Yüksek Lisans Üniversiteleri

 • AALTO UNIVERSITY – FINLANDIYA
 • CENTRAL EUROPEAN UNIVERSITY – MACARİSTAN
 • CHARLES UNIVERSITY IN PRAGUE – ÇEKYA
 • KAUNAS UNIVERSITY OF TECHNOLOGY – LİTVANYA
 • NATIONAL RESEARCH UNIVERSITY HIGHER SCHOOL OF ECONOMICS – RUSYA
 • TALLINN UNİVERSITY OF TECHONOLOGY – ESTONYA
 • UNIVERSITY OF BELGRADE – SIRBİSTAN
 • UNIVERSITY OF BREMEN – ALMANYA
 • UNIVERSITY OF COLOGNE  – ALMANYA (KÖLN)
 • UNIVERSITY OF VIENNA – AVUSTURYA

Yurtdışında yüksek lisans eğitiminiz için çalışmalarımız olan ülkeler

Almanya’da Yüksek Lisans (Master)

Amerika’da Yüksek Lisans ( Master)

İngiltere’de Yüksek Lisans ( Master)

İrlanda’da Yüksek Lisans ( Master)

Kanada’da Yüksek Lisans ( Master)

Avustralya’da Yüksek Lisans ( Master)

Yeni Zelanda’da Yüksek Lisans ( Master)

İtalya’da Yüksek Lisans ( Master)

İspanya’da Yüksek Lisans ( Master)

Fransa’da Yüksek Lisans ( Master)

Hollanda’da Yüksek Lisans ( Master)

Estonya’da Yüksek Lisans ( Master)

Macaristan’da Yüksek Lisans ( Master)

İletişim Formu

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon

Konu Seçiniz (gerekli)

En Yakın Konum (gerekli)

İletiniz