Almanya’da Yüksek Lisans

Almanya’da master, diğer adıyla yüksek lisans programlarına katılmak hayatınızda yaşayabileceğiniz en güzel deneyimlerden birisi olabilir. Almanya yüksek lisans eğitim programlarına katılarak yeni yerler keşfedebilir, yeni arkadaşlar edinebilir, İngilizcenizi geliştirebilir ve mezuniyet sonrası daha iyi bir kariyere sahip olabilirsiniz. Anka Study Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Almanya üniversiteleri başvuru danışmanlığı hizmeti sağlar. Başvuru ve danışmanlık fiyatlarımız için başvuru ve kayıt merkezimizi ziyaret edebilirsiniz. Almanya’da katılabileceğiniz diğer eğitim programları aşağıda listelenmiştir.

Almanya Dil Okulu

Almanya’da Üniversite

Almanya'da Yüksek Lisans Eğitimi

Almanya’da yüksek lisans programları konusunda tam bir benzerlik yoktur. Bunun temel nedeni ise Almanya üniversiteleri sisteminde böyle bir eğitim sisteminin, yani yüksek lisansın bulunmamasıdır. Almanya üniversiteleri mezunları doğrudan doktoraya başvurma olanağına sahiptir.

Almanya’da Yüksek Lisans için uluslararası öğrenciler ise fakültelerine göre ayırıma tabi tutulmaktadır. Bazen, fark dersleri alınmak suretiyle bir Alman üniversitesi diploması alınması sağlanmak suretiyle doktoraya başvurabilirken bazen de yabancı ülkelerden gelen öğrenciler için özel olarak oluşturulan bir yüksek lisans programına alınarak daha sonra doktoraya başvuru imkanı sağlanmaktadır.

Almanya’da Yüksek Lisans Eğitiminde hukukçular için LL.M denilen bir yüksek lisans programı vardır. Türkiye den giden her hukuk öğrencisi yabancı dil sınavını başarmak kaydıyla bu programa başvurabilir. Bu yıllık programın sonunda istenirse doktoraya devam edilir ya da bir yüksek lisans diploması (LL.M derecesi) alınabilir.

Almanya’da yüksek lisans programları ayrıca amerikan sisteminin etkisiyle son zamanlarda MBA programları ve İngilizce yüksek lisans programları da açılmıştır. Bu sistem bir çok avantajlar sunmaktadır ki bunların başında, Türkiye’de İngilizcesi çok iyi olan ve TOEFL sınavını başarı ile vermiş bir aday Almanya’da yüksek lisans‘a başlayabilir.Yine buralarda belirli bazı dersler alındıktan sonra yazılacak bir yüksek lisans tezi ile mezun olunur.

Almanya Eğitim Sistemi

Dünya markası olan eğitim sistemi ve yüksek tanınırlığı olan okullarıyla Almanya tam bir eğitim cennetidir. Almanya eğitim sistemi sürekli bir gelişim ve yenilik içindedir. Eğitim sistemi tıpkı yaşam tarzındaki modern gelenek karmasına doğru gitmektedir.

Almanya’da Yüksek Lisans Eskiden Diplom ve Magister Artium diye adlandırılırken, dünyaya uyum sağlamak adına Bachelor ve Master olarak değiştirilmiştir. Yapılan bu yenilik uluslararası tanınırlık ve uyum sürecinin bir sonucudur.

Almanya’da Yüksek Lisans için çeşitli derecelere ayrılan ve isimlendirilen yüksek lisans eğitim kurumları vardır.

 • Sanat Okulu Colleges of Art and Film (Kunst,Musik,Filmhochschulen)
 • Bilimsel ve Sosyal çalışmaları kapsayan Teknik Üniversiteler
 • Sağlık, Teknik ve Eğitim Üniversiteleri

Teknik üniversiteler, pratik ve iş dünyasında uygulamaya oldukça önem vermektedirler. Doktora derecesini sadece Almanya üniversiteleri vermektedir. Geleneksel teorik eğitimin pratik tecrübeyle harmanlandığı üniversiteler çalıştığı konulara göre de isimlendirilir.

2 ile 4 dönem süren Almanya’da yüksek lisans programlarına başvurabilir. Almanya’da Yüksek lisans tezi çoğu bölümde zorunludur ve mezunlar kendilerini doktoraya hazırlar.

Almanya eğitim sistemi’nde, Commonapp ya da UCASS gibi ortak başvuru sistemleri bulunmamaktadır. Yani başvurular her okula ayrı ayrı yapılmaktadır. Bu da değişik üniversitelerin farklı giriş koşulları koymasına sebep olmaktadır.

Almanya’da Üniversite Eğitimi Almak için 10 Neden

Almanya’da Yüksek Lisans / Diplom Studium

Almanya’da yüksek lisans eğitimi yaklaşık 4 yıllık lisans eğitiminden sonra bitirme diploması olarak verilir. Bunlar:

 1. Bachelor | Diplom (Fizik, Matematik, İnşaat Mühendisliği gibi Mühendislik ve Fen Bilimleri için)
 2. Master | Magister (Felsefe, İngiliz ya da Alman Dili ve Edebiyatı gibi Sosyal Bilimler için)

Her iki derece de birbirine eşittir ve doktor (phil. ya da rer. nat.) unvanı ile bitirilen doktora eğitimine başlama hakkı kazandırır. Genelde Almanya’da alınan “Diplom” ve “Magister” diplomaları, Türkiyede yüksek lisans diploması ya da Master olarak kabul edilmektedir. Ancak, bu konudaki kesin karar YÖK’e aittir.

Bu nedenle, Almanya’da yüksek lisans yapmak istediğiniz bölümden alacağınız diplomanın Türkiye’deki denkliği konusunda öğrenime başlamadan önce YÖK’ten bilgi edinmeniz tavsiye olunur. Bundan dolayı eğer Türkiye’de 4 yıllık bir üniversite mezunu iseniz genellikle Almanya Üniversiteleri’nin 2. veya 3. sınıfından eğitiminize devam edebilirsiniz. Kendi mezun olduğunuz bölüm veya yakın bir bölüme başvurma hakkınız vardır.

Almanya'da Yüksek Lisans Yapmak

Almanya Yüksek Lisans Başvuru Şartları

Almanya’da yüksek lisans programları Consecutive(ardışık) ve Non-Consecutive olarak ikiye ayrılır. İlk kategoride olanlar lisans eğitiminde verilen bilgiler üzerine kuruludur. Başka bir deyişle lisans eğitiminin devamı ve üst seviyesidir. Non-Consecutive programlar ise profesyonel gelişmeye önem verir. Yani bu programa girmek için genellikle lisans derecesi ve iş tecrübesi aranır.

Almanya’da yüksek lisans programları 2 yıl( dört dönem) sürerken, bölümüne göre daha uzun ya da kısa sürebilmektedir. Başvuru yapılmadan önce Almanya Üniversiteleri’nin skorları, özellikle QS Dünya Sıralaması, kontrol edilmelidir. Bu sıralamalar bölüme göre değişmektedir.

Çoğu program Almanca olduğu için öğrenciler dil yeterliliğini kanıtlamak zorundadır. DHS (The Deutsch Sprachprüfung für den Hochschulzugang) ve TestDaf( Test Deusch als Fremdsprache) uluslararası öğrencilerin girebileceği iki sınavdır. DHS sadece Almanya sınırlarında sunulduğu için çoğu öğrenci TestDaf’ı tercih etmektedir. TestDaf 90’dan fazla ülkede bulunan sınav merkezlerinde uygulanmaktadır. Almanya’da Dil Okulu‘na giderek Almanca bilginizi artırabilir ve okul hazırlıklarında kendinizi geliştirebilirsiniz.

Almanya’da yüksek lisans için çoğu üniversite Almanca’yı kullansa da İngilize eğitim veren okullar da mevcuttur. DAAD ( German Academic Exchange Service) Elbette ana diliniz İngilizce değilse, bu dilin de yeterliliğini IELTS ve TOEFL sınavlarıyla kanıtlamanız gerekmektedir.

Almanya’da yüksek lisans’a başvurmak istiyorsanız Hochschul Zugangs Berectigung (Yüksek Lisans Giriş Koşulları) terimini öğrenerek ilk adımı atabilirsiniz. Giriş koşulları üniversitelere göre değişiklik gösterse de okulların önem verdiği hususları HZB terimini kullanarak öğrenebilirsiniz.

Almanya’da yüksek lisans programlarından bazılarına girebilmek için önceden belirli derslerden belirli kredileri almanız gerekmektedir. Bu kredi ve koşulları öğrenmek için her departman incelenmelidir.

Almanya’da yüksek lisans başvurularınız profesyonel AnkaStudy eğitim danışmanlarımız tarafından yapılmaktadır. Evraklarınız seçtiğiniz üniversitelere gönderilir. Bazı belgelerinizin orjinalleri posta yoluyla gönderilmektedir.

Almanya Yüksek Lisans Başvurusu için Gerekli Belgeler

 • Geçmiş tüm transkriptler
 • Pasaportta bulunan resim ve kopyası
 • Dil yeterlilik belgeleri

Başvuru harcı çoğu Almanya üniversiteleri tarafından talep edilmektedir.

Almanya’da Yüksek Lisans yapmak için Almanya Üniversiteleri’ne yılda 2 kez başvurulabilir. Yaz dönemi Mart- Ağustos aylarında veya Nisan – Eylül aylarında son bulur. Kış dönemi ise Eylül – Şubat aylarında ya da Ekim -Mart ayına kadar sürer. Kış dönemi başvuru deadline’ları 15 Haziran, yaz dönemi ise 15 Ocak civarındadır.

Burada dikkat etmemiz gereken nokta, aynı üniversite farklı bölümler için farklı deadlinelar koyabilmektedir. Bizim tavsiyemiz ise başvuruların son günden en az 6 hafta önce yapılmasıdır.

Almanya’da Yüksek Lisans Bursları

Almanya’da yüksek lisans yaparken faydalanabileceğiniz birçok burs imkanı bulunmaktadır. Anka Study Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak bu burslardan en kapsamlı şekilde faydalanmanız için danışmanlık hizmetleri sunuyoruz. Almanya master eğitimi bursları aşağıda listelenmiştir.

 • DAAD Türkiye Bursları
 • Erasmus Burs Programı
 • Heinrich Böll Scholarship
 • Deutschlandstipendium Bursları
 • Rosa Luxemburg Stiftung Scholarships
 • Friedrich Ebert Stiftung Scholarships
 • Goethe Goes Global Scholarships
 • Friedrich Naumann Foundation Scholarship
 • University of Heidelberg Amirana Scholarship

Yüksek Lisans Yapabileceğiniz Almanya Üniversiteleri

Almanya’da yüksek lisans yapabileceğiniz en iyi üniversiteler aşağıda listelenmiştir. Aradığınız üniversiteyi listemizde bulamıyorsanız başvuru danışmanlığı firmamızı arayarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

 1. 1
  Berlin

  Berlin Humboldt Üniversitesi
  Berlin Özgür Üniversitesi
  Berlin Teknik Üniversitesi
  Berlin Wildau Teknik Üniversitesi
  Berlin Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  Berlin Ekonomi ve Hukuk Okulu

 2. 2
  Breisgau

  Freiburg Üniversitesi
  Freiburg Albert-Ludwigs Üniversitesi

 3. 3
  Frankfurt

  Goethe Frankfurt Üniversitesi
  Frankfurt Üniversitesi
  Johann Wolfgang Goethe Üniversitesi
  Frankfurt Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

Almanya’da Yüksek Lisans Yapabileceğiniz Bölümler

Almanya’da yüksek lisans programlarından bazıları:

 • Master in International Business (MIB)
 • Masters in Management
 • Master in European Studies
 • MA in Entrepreneurial Risk Management
 • Master in Media Spaces
 • Mater of Public Policy
 • Master of Science Supply Chain Management
 • Master in Philosophy, Politics and Economics
 • Master of Engineering in Civil Engineering
 • MA in Engineering Design
 • Master of Engineering in Electrical Engineering
 • Master of Science in Sociology and Social Reserach
 • Master of Finance
 • MEng in Automotive Systems

Sayamadığımız daha birçok bölüm bulunmakta. Türkiyede geçerliliği olan her bölüm Almanya Üniversiteleri’nde de vardır ve bu bölümler dünya sıralamalarında yüksek skorlar almaktadır.

Üniversite Sertifika Programları

Almanya’da Yüksek Lisans Eğitiminizi bitirdikten sonra iş dünyasına profesyonel bir giriş yapmak için sertifika programlarınıza katılıp amaca yönelik kendizi geliştirebilirsiniz. Hemen hemen her üniversitede çeşitli sertifika programları sunulmaktadır.

Sizlere rehber olması amacıyla bazı örnekler vereceğiz:

 • Winter School Smart Factories Certificate
 • Certificate in Microfinance
 • Certificate in Renewable Energy
 • Vwl- The Control Certificate
 • Certificate in Nanobiotechnology
 • Certified Supply Chain Professional

Almanya Yüksek Lisans Fiyatları

Almanca Hazırlık Kursu (ilk yıl) : 3.500 – 6.000€
Üniversite Harcı (yıllık) : 700€

Almanya’da yüksek lisans ücretleri hazırlık kursu programı dahil olan ve olmayan eğitim programları arasında farklılıklar gösterir. Detaylı fiyat bilgileri için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Sadece Sosyal harç adı altında dönem başında 280 – 350.– € arasın da bir miktar alınır. Ücretlendirme bütün eğitim kurumlarında hemen hemen aynıdır. Bunun karşılığın da Öğrenciye bulunduğu eyalette dönem boyunca kullanması için Bilet verilir. Bütün eyalette bütün toplu taşıma araçlarını kullanabilir.

Almanya’da Eğitim Masrafları

Almanya’da Doktora

Almanya’da doktora yapabilmeniz için bir Türk üniversitesinden Yüksek Lisans Diploması ile veya Almanya’da Yüksek Lisans mezunu olmanız gerekmektedir. Ayrıca yeteri derecede Almanca dil bilgisine (400 – 800 saat) sahip olmanız ya da doktora çalışması başlangıcında veya sürecinde yüksek düzey dil sınavını DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang) Sınavına girmeniz gerekiyor.

Öncelikle Almanya’da doktora yapacağınız konuda uzman olan ve doktora çalışmalarınız sırasında danışacağınız bir profesör seçmelisiniz Bu profesöre yazı ile başvurarak, başvuru kabulünden sonra Almanya Üniversiteleri bünyesindeki ‘Akademisches Auslandsamt‘ (yabancı öğrenciler için Akademik İşlemler Bürosu) ile resmi işlemlere (başvuru, Almanca dil bilgisi vb.) başlamanız gerekmektedir.

Almanya Üniversiteleri’nde Türkiye’deki gibi doktora dersi olmadığından ve tezinizi hazırlarken tek başınıza olacağınızdan, danışmak için seçeceğiniz bu profesör sizin için çok önemlidir. Doktora çalışması için toplam süre takriben 3 yıl olup, kesin olarak belirlenmiş bir zaman dilimi bulunmamaktadır. Şayet doktora çalışmasını Türkiye’de bitirmeye karar verirseniz, mutlaka Türkiye’deki doktora giriş sınavını verip, ders programını tamamlamanız ve yeterlik sınavında başarılı olmanız gerekmektedir.

Almanya Vizesi

Almanya’da Yüksek Lisans eğitimine giriş için Almanya Vizesi almanız gerekmektedir. Almanya vizesi almak için Konsolosluktan ya da büyükelçilikten yapılacak vize başvurusu ne kadar önceden olursa vizeyi alma şansımız o kadar artar. Çünkü öğrenci vizelerinin onaylanması birkaç ay sürebilmektedir. Bu başvurudan önce en az 1 yıl geçerli bir pasaport gerekir.

Ayrıca Almanya üniversiteleri kabul belgesi vize başvurusundan önce alınmalı ve başvuru sırasında gösterilmelidir.

Bunun yanında sağlık sigortanız da başvurudan önce hazır olmalıdır. En can alıcı nokta ise, herhangi bir bankada sizin hesabınızda Alman hükümetinin belirlediği miktarda minimum yaşam masraflarını karşılayacak gelir beyanının yapılmasıdır.

Maddi durumunuzu gösteren banka mektubunun en az 3 aylık aktif hesap olması gerekir. Kısaca başvurudan en az 3 ay önce hesabınızda yeterli para bulunmalıdır. Başvurulacak vize 90 günden fazla olduğu için Almanya Ulusal Vizesi (D Tipi) dir.

Almanya’da Yüksek Lisans Şartlı Kabul

Almanya’da şartlı kabul sisteminden faydalanarak üniversite eğitimi alabilirsiniz.. Almanca dil eğitiminizi aldıktan sonra 1.5 yıl içerisinde sınavı tamamlayarak  lisans ya da yüksek lisans programlarına katılmaya hak kazanabilirsiniz.

Almanca dil bilginizin yeterli seviyede olmaması halinde şartlı kabul alabilir ve Almanya’da Almanca dil eğitimi alabilirsiniz. Dil eğitim programını tamamladıktan sonra eğitim almak istediğiniz üniversitenin Almanca dili kriterine uyum sağlayarak dilediğiniz üniversiteye yerleşebilirsiniz.

Almanya Çalışma İzni

Uluslararası öğrencilerin Almanya’yı seçmesinin nedenlerinden biri de hem öğrenciyken hem de mezun olunca sunulan çalışma fırsatlarıdır. Almanya’da Yüksek Lisans yaparken ekonomik durumunuza katkı sağlamak için Öğrenci vizeniz ile haftada 20 saat çalışmanız mümkündür. Bir yılda totalde 120 iş gününü aşmamalısınız. Dil eğitimi sırasında ise bu çalışma hakkınız yoktur.

Aylık 500 Euro’nun altında kazanırsanız vergiden muaf sayılırsınız. Almanya’da öğrencilerin yüzde 70 i çalışmaktadır. Öğrenci iken çalışanlara wekstudent adı verilirken yeni mezunlara aushilfe denmektedir. Ayrıca üniversitelerde gönüllü olarak çalışmak da mümkündür. Çoğu öğrenci part time seçeneğini seçmektedir çünkü alacağınız eğitim full timeda sizleri zorlayacaktır.

Almanya’da Yüksek Lisans Sırasında Konaklama

Almanya dünyanın eğitim için tercih edilen ilk üç ülkesinden biridir. Almanya’da yüksek lisans yapmak için Almanya’ya gitmeden önce yerleşim sorununu çözmenizi tavsiye ediyoruz. Uzman danışmanlarımız bu konuda da sizlere destek verecektir. Almanya’da yurtlar üniversiteler tarafından yönetilmez. Bunun yerine üniversiteler öğrencilerin barınma ihtiyacını gidermek için yerel konaklama firmaları ile anlaşırlar.

Örnek olarak Berlin Özgür Üniversitesi 4 değişik konaklama seçeneği sunar:

 • Studenten Berlin Evleri
 • Studentendorf Sclanctensee
 • Twenty First Öğrenci Apartları
 • Dahlem Öğrenci Apartmanları

Bu seçeneklerin fiyatları aylık 200 ile 500 euro arasında değişmektedir. Kısacası çoğu üniversitede kampüs içi konaklama mevcut değildir. Ancak üniversiteniz çevresinde birçok apart mevcuttur ve yürüme mesafesindedir.

Almanya’da Yüksek Lisans Yapmanın Önemi

 • Yüksek kalitedeki programların modernliği ve geleneksel teoriyi birleştiren karma yapısıdır.
 • Staj zorunluluğu ve yardımıyla öğrencilerin pratik kazanmasına verilen önemdir.
 • Almanya özgür fikirler ülkesidir. Kendinizi daha iyi keşfedebileceğiniz ve yeteneklerinizi sınayabileceğiniz ortamlar mevcuttur.
 • Almanya güvenilir bir ülkedir. Geceleri içiniz rahat bir şekilde yürüyüşe çıkabilirsiniz.
 • Kültürel çeşitlilik başınızı döndürecektir. Buradaki öğrenci arkadaşlarınız çeşitli ülkelerden farklı kültürleri üniversitelere taşımaktadır. Kısacası
 • Almanya’da okumak sizin kendinize ve hayata bakışınızı önemli ölçüde değiştirecek aynı zamanda modernliği ve kültürü, teori ve pratiği harmanlamayı öğretecektir.

Almanya’da Gastronomi Okumak

Almanya’da gastronomi üzerine lisans eğitimi almak için lise diplomanızla herhangi bir Almanya üniversitesine başvuru yapabilirsiniz. Almanya üniversiteleri öğrencilerin başvurularını kabul ederken not ortalamasını ve TestDaf sınavı sonucunu incelemektedir.

Almanya’da Yüksek Lisans Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Soru: Almanya’da yüksek lisans şartları nelerdir?

Cevap: Almaya’da bir yüksek lisans programına kabul edilebilmenin iki temel şartı vardır: Aynı zamanda iyi bir akademik başarı ve dil yeterliliği (Almanca ve/veya İngilizce) gereklidir.

Soru: Almanya’da yüksek lisans ücretsiz mi?

Cevap: Almanya’da Baden-Wüttemberg eyaletindeki üniversiteler harici devlet üniversitelerinde eğitim ücretsizdir. Özel üniversitelerde ise yıllık ücret €10.000 ‘dan başlamaktadır.

Soru: Almanya’da yüksek lisans yapmak için kaç ortalamaya ihtiyacım var?

Cevap: Almanya’da devlet üniversiteleri bünyesinde bir yüksek lisans programından kabul alabilmek için 3.00 – 3.20 arası bir ortalama tavsiye edilir. Özel üniversitelerde akademik kabul koşulları daha esnek olmakla beraber 2.5 ve üzeri bir not ortalaması tavsiye edilir.

Soru: Almanya’da yüksek lisans hangi dilde yapılır?

Cevap: Almanya’daki yüksek lisans programlarının eğitim dili, programdan programa değişmekle beraber İngilizce, Almanca veya hem Almanca hem İngilizce olabilmektedir.

Almanya Popüler Şehirleri

Kültürel çeşitliliği damarlarınıza kadar yaşayacağınız başkentte 3.7 milyon insan yaşamaktadır. Avrupa Birliği’nin ikinci en büyük şehridir. Bahçeleri, ormanları, nehirleri ve gölleriyle doğallığı koruyan modern bir şehirdir.

Avrupa’nın en büyük finans merkezidir. Römerberg ve Old Town turistlerin uğrak yerlerindendir. Goethe’nin şehridir. Frankfurt Katedrali ise tüm görkemiyle şehri kuşatmaktadır.

 • Hamburg

Liman şehri olan Hamburg ticaretin kalbidir. Elbe Nehri ve Avrupa’nın en büyük ikinci limanına ev sahipliği yapar. Müzik seviyorsanız Elbhilharmonie ve Laeisz konser salonları sizleri beklemektedir.

 • Heidelberg

En eski öğrenci şehirlerinden biridir. Nckar nehri şehri ikiyi böler. Old Bridge’den tüm şehri seyredebilirsiniz.

 • Köln

Kozmopolitan bir yapıya sahip olan Köln şehri, kültür ve tarih kokar. 2. Dünya Savaşı’ndan en az etkilenen şehirlerden biri olduğu için birçok tarihi yapı barındırır. Ren Nehri şehrin güzelliğine güzellik katar.

 • Münih

Bavaria’nın başkenti olan Münih, Oktoberfest’e ev sahipliği yapmaktadır. Nymhenburg Sarayı ve The Residenz gibi yapıları ünlüdür. Ayrıca şehir 80 müzeye ev sahipliği yapmaktadır.

İletişim Formu