Frankfurt

Frankfurt Hakkında Genel Bilgiler

Frankfurt Hakkında Genel Bilgiler

Main nehri kıyısında 1400 yıl önce kurulmuş olan şehir, Almanya’nın en önemli kentlerinden birisidir. Tarihsel önemi dışında, konumu ile hem Almanya hem de Avrupa Birliği için önemli bir finans merkezi olan şehir, çeşitli küresel fuarlara ev sahipliği yapmaktadır. Almanya’nın Alpha World Cities olarak adlandırılan tek şehir şehirdir ve Avrupa Merkez Bankası’na, Almanya Merkez Bankası’na, Frankfurt Borsası’na ve Frankfurt Fuarı’na ev sahipliği yapmaktadır. Nüfus olarak Almanya’nın beşinci büyük şehridir ve en fazla yabancı nüfus yapısına sahip kentlerden biridir. Ekonomi ve finans merkezi olması dışında, Frankfurt yaklaşan etkinlikleri ile Avrupa’nın en önemli kültür merkezlerinden de birisidir.

Frankfurt Ekonomisi

Avrupa’nın kişi başına satın alma gücü paritesine göre en zengin ilk şehrinden birisi olan şehir, Almanya’nın en yoğun iş bölgesi olup, Mercer’in 5 kıtada 230 şehri kapsayan yaşam kalitesi araştırmasına göre Dünya’nın en yaşanılabilir 7. kentidir.

Büyük sanayi kuruşlarına ev sahipliği yapan şehirde başlıca kimya ve ilaç sanayi ile otomotiv sanayisi başı çekmektedir. Ayrıca pek çok mühendislik ve danışmanlık şirketlerinin yanı sıra önemli bilişim şirketlerinin merkez ofisleri de burada yer almaktadır. Bankalar ve diğer finans şirketlerinin de Avrupa merkezi olarak tercih ettiği şehir Bankalar şehri adıyla anılır. Şehir pek çoğu bankalar tarafından yaptırılan Avrupa’nın en yüksek gökdelenlerini barındırır.

Ulaşım

Almanya’nın en ünlü otobanları A3 ve A5’in keşiştiği otoban kavşağı, Avrupa’nın en büyük hava alanlarından birine sahip olması ve hızlı trenleri ile şehir mükemmel ulaşım ağına sahiptir. Şehir içinde metro, otobüs, omnibüs seferlerinin düzenliliği ile bilinen şehrin, nehir ulaşımı ile Hollanda ve Güneydoğu Avrupa şehirlerine bağlantıları bulunmaktadır.

Ülkemizden her gün uçuş bulabileceğiniz şehre Türkiye’deki 39 farklı hava limanından uçuş seferleri düzenlenmektedir. Bunun dışında ülkemizden pek çok otobüs firması da haftalık seferler düzenlemektedirler.

Almanya Üniversiteleri ve Almanya Dil Okulları hakkında daha fazla bilgiye bu sayfalardan ulaşabilirsiniz.

İletişim Formu