Kanada’da Üniversite

Kanada'da Üniversite Fiyatları

Kanada’da üniversite nedir, nasıl eğitim alınır, fiyatları nelerdir gibi tüm sorularınızın cevaplarını bu yazımızda bulacaksınız.Kanada üniversitelerinde eğitim almak dünya üzerindeki bir çok bireyin hayalidir. Anka Study ile hayalinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz! Kanada üniversitelerinde eğitim almak için üniversitelerin veya ülkenin giriş gerekliliklerini yerine getirmek durumunda kalabilirsiniz. Danışmanlarımız ve eğitmenlerimiz hedefinize ulaşmanız için yardımcı olacaktır.

Diğer kanada eğitim programları için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

Kanada Dil Okulları

Kanada Liseleri

Kanada’da Yüksek Lisans

Kanada Üniversiteleri

Kanada’da Üniversite Okumak

Kanada’da üniversite okumak için gerekli olan başvuru ve kabul şartlarını eksiksiz olarak tamamlamanız gerekmektedir. Üniversitelerin belirlediği kriterler eğitim ve okul kalitesine göre değişiklik göstermektedir.

Türkiye’de eğitim sürecinde meydana gelen değişiklikler, öğrencilerin bu sürecin geleceklerini ne denli etkileyeceğini sorgulamalarına neden olmaktadır. Bu neden ile özellikle son yıllarda yurtdışı eğitimlerine olan talep hayli artış göstermektedir.

Yurtdışında ise hiç şüphesiz hemen her ülke bulunan öğrencilerin en yoğun talep gösterdiği ülke Kanada olmaktadır. Kanada üniversiteleri öğrencilere geri dönüşü hayli olumlu neticeler almalarını sağlamakta ve kişisel gelişimlerine ciddi manada katkılar sunmaktadır. Lisans eğitimi ardından da Kanada Yüksek lisans eğitimi sonrasında Kanada’da ikamet etmeye devam edebilir veya aldığınız eğitimin kariyerinizdeki pozitif etkisiyle dünyanın herhangi bir yerinde iş imkanlarını değerlendirebilirsiniz.

Kanada üniversitelerinde eğitim almanızın ardından burada çalışma izni almanız ve ikamet edebilmeniz elbette daha kolay olmaktadır. Kanada üniversitelerinde eğitim almak istiyorsanız şehirlerde bulunan okulları ziyaret edebilir ve bu okullar ile alakalı detaylı bilgi almak için Anka Study Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Kanada üniversiteleri hakkında detaylı bilgi için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Kanada Eğitim Sistemi

Kanada; Sosyo – ekonomik açıdan bakıldığında dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Kanada Üniversiteleri bünyesinde eğitim almak ufuğunuzu açacak ve kariyerinizde önemli bir adım olacaktır.

Eğitime verdiği önem araştırıldığında OECD ülkeleri arasında yapılan araştırmalara göre dünyada 3. olarak bilinmektedir. Kanada’da eğitim seviyesi yüksektir, ayrıca okulları dünya standartlarında yer almaktadır.

Kanada, Birleşmiş Milletlerin yapmış olduğu sonuçlara göre 174 ülke arasında en yaşanılabilir ülke olarak seçilmiştir. Bu durum da Kanada’da Üniversite okumak için bir çok sebepten biridir.

Refah seviyesinin yüksek olması ve suç oranının düşük olması, sağlık hizmetleri ve sivil toplum örgütleri, çalışma koşulları ve Kanada üniversite mezunlarına sağlanan prestijli iş imkanları ile Kanada hayli yoğun talep görmektedir.

Kanada’da Eğitim Kanada anayasası bünyesinde ve eyaletlerin sorumluluğu altında tutulmaktadır. Belli kurallara bağlı kalınmak sureti ile her eyalette farklılık gösterdiğini söyleyebilmekte ayrıca mümkündür.

Ülkede diğer ülkelerde olduğu gibi hem devlet hem de özel okullar bulunmaktadır. Yine diğer ülkeler ile kıyaslandığında Kanada üniversiteleri fiyatları daha ekonomiktir.

Kanada’da üniversite eğitimi; tıpkı ülkemizde olduğu gibi 4 yıl; Kanada Yüksek Lisans eğitimleri ise 2 yıl sürmektedir. Ancak bazı Kanada üniversiteleri’nde yüksek lisans eğitimi 1 yıl da sürebilmektedir.

Kanada Üniversite eğitimi hakkında tüm sorularınız için AnkaStudy Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı danışmanlarımız ile iletişime (Whatsapp, Telefon, Mail, İletişim Formu) geçebilirsiniz.

Kanada Üniversite Denklik

Denklik; Yurtdışı üniversitelerinden almış olduğunuz eğitimlerin ülkemizde tanınması ve kabul görmesi anlamına gelmektedir.

YÖK; denklik hususunu her sene belirlemiş olduğu kriterler doğrultusunda güncellemekte olup, yurtdışında alınan eğitimlerin ve diplomaların Türkiye’de de geçerli olunabileceğini göstermektedir.

Kanada üniversite denklik sorunu olmayan Kanada üniversiteleri bünyesinde eğitim aldığınız takdirde ülkenize döndüğünüzde mesleğinizi rahatlık ile icra edebileceksiniz.

Kanada üniversiteleri denklik ile alakalı detaylı bilgi almak istiyor iseniz alanında uzun yıllardır hizmet sunan danışmanlarımızdan destek talebinde bulunabilirsiniz.

Kanada Üniversite Programları

Kanada International Foundation Programı

Uluslararası Hazırlık Programı (IFP veya IUFP), Kanada üniversite yaşamını sürdürmeyi öğrenirken, akademik ve kişisel temellerini güçlendirmek isteyen uluslararası öğrenciler için tasarlanmış sekiz aylık bir programdır.

Program, seçtikleri lisans programına kabul edilmek için genel rekabet ve konu gereksinimlerini karşılamak için ek akademik desteğe ihtiyaç duyan adaylar için bir hazırlık yılı sağlar.

IFP’yi başarıyla tamamlayan öğrenciler, bir sonraki yılın Eylül ayında, en az dört lisans dersi kredisi ile, seçtikleri programa (tüm Grades Plus programları ve Mühendislik ve Mimarlık Bilimleri Fakültesi programları hariç) garantili bir şekilde kabul edilirler.

IFP, isteğe bağlı yaz dönemi ile sekiz ay (iki yarıyıl) uzunluğundadır. Üniversite kredisi ve kredisiz derslerin bir kombinasyonunu içerir.

Programdaki öğrenciler dört ila altı üniversite lisans derecesi kredisi kazanma imkanına sahiptir. Bu kredilerin bir kısmı veya tamamı, bir öğrencinin lisans programındaki mezuniyet koşullarına göre sayılabilir.

Ek olarak, öğrenciler kredisiz vakıf üniversitesi akademik hazırlık kursları yoluyla temel üniversite başarı stratejilerini öğrenmekten faydalanacaktır. Seçmeli lisans programı eylül ayında başlıyor.

Kanada International Foundation Programı Başvuru Koşulları

 • İngilizce yeterlilik sınavını (TOEFL, MELAB, IELTS veya CAEL) seçip, Ryerson’daki Lisans Kabulleri tarafından alınacağını belirtin. Lisans dereceleri için almanız gereken sonuçlar aşağıdaki gibidir;

Ryerson ESL Hazırlık Programı için almanız gereken sonuçlar aşağıdaki gibidir;

 • Öğrencilerin OSSD ye yani Ontario Ortaokulu Diplomasına eşdeğer bir diploma kanıtı sunmalıdır.
 • Portföy
 • Kabul denemesi
 • Mülakat

Kanada International Foundation Programı Fiyatı

Ryerson, Uluslararası Ortaokul Başarı Bursu da dahil olmak üzere başarılı olmanıza yardımcı olmak için giriş burslarını 4 milyon dolardan fazla sunuyor. Programın ücreti ise 32.000 $ (CAD) dır.

Kanada’da Community College Eğitimi

Community College yani ön lisans eğitimine olan talepler de hayli artış göstermekte olup, Kanada’da üniversite okumak isteyen ancak bunu 2 ile 3 senede bitirebileceği okul arayışları öğrencileri Commnity College’e yönlendirmektedir.

Bu okullara başvuru ve kabul şartları eğitim süresi 4 yıl olan okullara göre daha kolay ve esnek olmaktadır. Kanada’da 140’dan fazla Community College okulu bulunmaktadır. Normal okullara nazaran daha ekonomik olan bu okullarda sayısı az da olsa lisans bölümleri, lisansüstü sertifika ve diploma programları da sunulur.

Kanada Üniversite Lisans Tamamlama

Ülkemizde pek çok öğrenci lisans programlarına geçiş yapabilmek umudu içerisinde 2 yıllık ön lisans programlarını tercih edebilmektedir. Ülkemizde öğrenci sayısının fazlalığı ile eğitim hayatında artış gösteren rekabet, öğrencileri farklı alternatif aramaya sevk etmektedir.

Yurtdışı eğitimlerinin hayli artış gösterdiği son yıllarda lisans tamamlama sürecinde sağlanan kolaylıklar, ön lisans mezunu bireylerin yurtdışı eğitimlerine yönlenmesini sağlamaktadır.

Yurtdışı lisans tamamlama dendiğinde ise akla gelen ilk şey Kanada üniversiteleri olmaktadır. Kanada diğer ülkelere nazaran bu sürecin daha kolay tamamlanması konusunda yardımcı olmaktadır.

Sizler AnkaStudy aracılığında deneyimli danışmanlarımızdan destek talebinde bulunarak hangi program ile hangi lisans bölümlerine başvurabileceğiniz konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kanada Sertifika Programları

Mesleki kariyerinizde daha donanımlı bir birey olmak yahut Kanada üniversiteleri eğitimi esnasında sertifika programlarınıza katılarak daha prestijli bir geleceğe merhaba demek istiyorsanız çeşitliliği hayli bol programlar mevcuttur. Kanada’da hem diploma eğitimi hem de Kanada sertifika eğitimi oldukça yaygın olmak ile birlikte eğitim alabileceğiniz sertifika programları;

 • Rooms Devision Management
 • Global Business English
 • Hotel Management Diploma +Internship
 • Diploma in Business Communication
 • Business Communication
 • TESOL
 • Convention Management
 • BMDP – Business Management Diploma + Internship
 • Business Management Certificate
 • Advanced Business Management Diploma + Internship
Kanada Vizesi İçin Gerekenler
 • Global Business English + Internship
 • Hospitality Management
 • Global Marketing and Trade
 • International Business
 • International Business Management Diploma
 • TESOL Diploma with Cambridge University
 • Tourism and Hospitality Management Diploma
 • International Hotel Management Certificate
 • Hospitality Operations Certificate
 • Uluslararası Ticaret
 • Uluslararası Yönetim
 • Uluslararası Finans
 • Turizm ve Otel İşletmeciliği
 • Global Pazarlama Yöneticiliği
 • Proje Yönetimi Programı
 • Bilgisayar Sistem ve Network Uzmanlığı
 • Dijital Tasarım
 • Moda ve Sanat Kursları
 • Uluslararası İşletme
 • Amatör ve Profesyonel Aşçılık
 • Medikal İngilizce Programları
 • Finansal Raporlama ve Denetim Uzmanlığı
 • İşletme Yönetimi ve İş İdaresi

Kanada Üniversite Başvurusu & Kabul Şartları

Kanada Üniversite Okumak için her okulun kendine göre başvuru ve kabul şartları vardır. Kanada üniversiteleri için okumak istediğiniz okula, alanında uzman danışmanlarımız aracılığı ile karar vermenizin ardından okulun istediği başvuru koşullarını daha net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Ancak genel olarak bu başvurular değerlendirilirken hem akademik hem de sosyal başarılar göz önünde bulundurulmaktadır.

Yine not ortalamaları ve alınan derslerin içeriği, öğrencilerin sosyal alanlarda ne denli katılımcı olduğunun da bir diğer göstergesi olmaktadır.

Kanada’nın resmi olarak kabul edilmiş 2 dili vardır. Bunlar; İngilizce ve Fransızcadır. Fransızca dilinde eğitim almak istiyor iseniz tercihiniz Quebec eyaletinden yana olmaktadır. Diğer eyaletlerin nerede ise tamamı eğitim dili olarak İngilizceyi kabul etmiştir.

Kanada Üniversite Başvurusu İçin Gerekli Belgeleri

 • Lise diploması
 • Transkript yani not döküm belgesi
 • Tarafınızca doldurulan motivasyon mektubu
 • Referans
 • TOEFL / IELTS sınav sonucu ( Bu sonuçlarınızda dil hakimiyetiniz yetersiz ise üniversitelerin dil eğitim merkezlerinde bu eksikliği giderebilmeniz için de çeşitli eğitim olanakları saplanmaktadır.)
 • SAT sınav sonucu da yine bazı Kanada üniversiteleri tarafından istenebilmektedir.

Kanada Dil Yeterlilik Sınavları

Yurtdışında lisans eğitimi almak yahut yabancı dilde eğitim sunan okullarda eğitim alabilmek için sağlamanız gereken bir takım dil şartları bulunmaktadır. Dil hakimiyetinizi aşağıda sıralanan sınavlara katılarak olumlu sonuçlar neticesinde belgeleyebilirsiniz.

 • TOEFL

Yurtdışı eğitim yolculuğunuzun bir parçası olan TOEFL, İngilizce dil becerilerinizin ölçülmesinde pek çok ülke tarafından kabul gören bir sınavdır. Bu sınav ile İngilizceyi üniversitelerde hem kullanma hem de anlama yeteneğiniz ölçülmektedir.

 • IELTS

Yurtdışında eğitim almak için bazı okulların tercih ettiği bir diğer sınav türü ise IELTS olmaktadır. Dil beceri ve hakimiyetinizi hem doğru hem de amaca uygun bir şekilde dünya çapında kabul eden standartlar çerçevesinde değerlendirmek te olan IELTS’de 2 sınav seçeneği bulunmaktadır. Bunlar; Akademik ve Genel Eğitimdir.

 • GRE

Mühendislik ile Temel Bilimler branşlarında master yapmak isteyenler için gerekli olan bir sınavdır. Üç tip GRE sınavı bulunmaktadır. Bunlar; The General Test, The Subject Tests, The GRE Writing Assesment olmaktadır.

Kanada’da üniversite okuyabilmek için dil hakimiyetiniz yok ise üzülmeyiniz. Kanada dil okulları bu süreçte de yanınızda olmaya devam etmektedir. Sitemiz içerisinde yer alan Kanada dil okullarını inceleyerek size en uygun okulu tercih edebilir veya AnkaStudy Yurtdışı eğitim danışmanlarımızdan ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

En iyi 10 Kanada Üniversiteleri Sıralaması

Kanada Üniversiteleri sıralaması öğrenciler için hayli olumlu neticeler sağlamak ile beraber oldukça geniş bir üniversite yelpazesini de barındırmaktadır.

Başarıları ile kendini ispatlamış okullar ve alanında uzmanlaşmış akademisyenler eşliğinde mesleki bilgi edinmek ve aynı zamanda farklı bir kültürde kişisel zenginliği elde etmek istiyor iseniz sizlerde tercihlerinizi Kanada da üniversite eğitim kurumlarından yana kullanabilirsiniz.

En iyi 10 Kanada üniversitesi sıralaması aşağıda listelenmiştir.

 1. Toronto Üniversitesi
 2. UBC
 3. McGill Üniversitesi
 4. Montreal Üniversitesi
 5. Alberta Üniversitesi
 6. Waterloo Üniversitesi
 7. MC Master Üniversitesi
 8. Calgary Üniversitesi
 9. Victoria Üniversitesi
 10. Ottawa Üniversitesi
 1. Calgary

  • Calgary Üniversitesi
  • Mount Royal Üniversitesi
  • Bow Valley College
  • SAITPoltechnic
  • Alberta College of Art and Desing
  • Ambrose University
  • St. Mary’s University
  • MaKami College
  • Alberta Bible College
  • Rocky Mountain College
  • CDI College Calgary City Centre
  • Reevens College
  • CDI College, Calgary North

 2. Halifax

  • Dalhousie University
  • Saint Mary’s Üniversitesi
  • Mount Saint Vincent University
  • NSCAD University
  • University of King’s College
  • Technical University of Nova Scotia
  • Atlantic School of Theology
  • Academy of Learning College

 1. Montreal

  • Mcgill Üniversitesi
  • Montreal Üniversitesi
  • Concordia Üniversitesi
  • LaSalle College
  • Vanier College

 2. Ottawa

  • Ottawa Üniversitesi
  • Carleton University
  • Algonquin College
  • La Cite Collegiale
  • Saint Paul University
  • Dominican Univerity College
  • Augustine College
  • Ottowa Ladies College

 3. Toronto

  • Toronto Üniversitesi
  • York Üniversitesi
  • Ryerson University
  • Humber College
  • George Brown Koleji
  • Seneca College
  • OCAD University
  • Centennial College
  • Toronto Royal Conservatory of Music
  • University of Guelph –Humber
  • Havergal College
  • The michener Institute
  • CDI College
  • Canada Christian College
  • Council of Ontario Universities
  • Royal St. George’s College
  • Canadian Forces College
  • Islamic Institute of Toronto
  • Chaminade College School
  • Evergreen College
  • St. Augustine’s Seminary
  • Canadian Business College
  • National Academy of Osteopathy
  • Victoria College of Art

 1. Victoria

  • Victoria Üniversitesi
  • Camosun College
  • Royal Roads Üniversitesi
  • St. Michaels University School
  • Kanada West Üniversitesi
  • Pearson College UWC
  • Royal Roads Military Colleg

 2. Vancouver

  • British Columbia Üniversitesi
  • Langara College
  • Kanada West Üniversitesi
  • Emily Carr University of Art and Desing
  • Vancouver Community College
  • Vancouver Film School
  • Columbia College
  • The Art Institute of Vancouver
  • Ashton College
  • Regent College
  • Canadian College
  • Vancouver School of Economics
  • Great Northern Way Campus
  • John Casablancas Institute
  • Acsenda School of Management+
  • VanArts
  • Vancouver School of Theology
  • Native Education College
  • New Image College
  • Educacentre College
  • Inperial Hotel Management College
  • Nimbus School of Recording Arts
  • Carey Theological College
  • Kester Grant College
  • Institute of Indigenous Government
  • Vancouver Island School of Art

Kanada Üniversite Bursları

Kanada’da burslu eğitim almak için not ortalamanızın yüksek olması ve İngilizce diline hakim olmanız gerekmektedir, çünkü sizin gibi burs almak isteyen bireyler olduğu için rekabet çok fazladır. Kendinizi yetkin bir birey olarak ifade etmeniz halinde Kanada üniversite burslarından faydalanabilirsiniz. Burs olanakları aylık $2000’den $20.000’e kadar değişiklik göstermektedir. Burslar kategori olarak 3’e ayrılmaktadır.

 • Hükümet Bursları
 • Üniversite Bursları
 • Özel Kurum Bursları

Kanada Üniversite Fakülteleri

Kanada lisans programlarının çoğunun finansmanı devlet tarafından sağlanmaktadır. Bu nedenden ötürü kurum kaliteleri de hemen hemen birbiri ile aynı olmaktadır. Akademik dönem genellikle Eylül’de başlamakta olup, Haziran başına kadar devam etmektedir.

 • Bilgi Fakültesi
 • Dalla Lana Halk Sağlığı Okulu
 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Eczacılık Fakültesi
 • Uygulamalı Bilimler ve Mühendislik Fakültesi
 • Toronto İlahiyat Okulu
 • Tıp Fakültesi
 • Sosyal Hizmet Fakültesi
 • Müzik Fakültesi
 • Orman Fakültesi
 • Rotman Yönetim Okulu
 • Mimarlık, Peyzaj ve Tasarım Fakültesi
 • Ontario Eğitim Araştırmaları Enstitüsü
 • Kamu Politikası ve Yönetişim Yüksekokulu
 • Eczacılık Fakültesi
 • Fen Edebiyat Fakültesi
 • Hemşirelik Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi

Kanada’da Üniversite Bölümleri

Kanada’da üniversite okumak için tercih edebileceğiniz birçok bölüm vardır. Gerçekten eğitim almak istediğiniz bölümü seçmek gelecekteki mesleğiniz için büyük bir etken olabilir. Kanada üniversite bölümleri aşağıda listelenmiştir.

 • Mimarlık
 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Psikoloji
 • Sanat
 • Tasarım
 • Görsel Sanatlar
 • Uzay Mühendisliği
 • Bilişim Sistemleri ve Yazılım

Kanada Üniversite Fiyatları

Kanada üniversite fiyatları eyaletten eyalete ve hatta aynı şehirde bulunan üniversitelere göre bile değişkenlik gösterebilmektedir. Uluslararası öğrenciler için eğitim programları ortalama $12000 ile $34000 CAD aralığında değişkenlik göstermektedir.

Kanada üniversite ücretleri tercih ettiğiniz programlar dahilinde farklı olabilmektedir. Tasarım ile Mühendislik ve İşletme gibi bölümler, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler’e göre daha yüksek olabilmektedir.

University of Manitoba ile Memorial University of Newfoundland üniversitelerinde eğitim ücretleri $8900 – $26000 CAD aralığında değişmektedir.

Kanada’da üniversite fiyatları Amerika ve İngiltere’ye göre nispeten daha uygundur. Ancak Kanada’da kaliteli bir üniversitede okumak Amerika ve İngiltere’nin ortalama üniversitelerinde eğitim almaktan daha maliyetli olabilir.

Yaşam maliyetleri de tercih ettiğiniz eyalet, okul, program ve konaklama seçeneklerine göre net bir şekilde tespit edilmekte olup ortalama $15000 – $25000 CAD olmaktadır.

Kanada Üniversite fiyatları hakkında tüm sorularınız için AnkaStudy Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı danışmanlarımız ile iletişime (Whatsapp, Telefon, Mail, İletişim Formu) geçebilirsiniz.

Kanada Vize Başvuru Süreci

Yabancı bir ülkeye seyahat edebilmek için o ülkenin makamlarından izin alınması gerekmektedir.

İzne bağlı bu kurallarda ülkeden ülkeye farklılık gösterebilmekte ancak her başvuru da lazım gelen bir takım belgeler vardır.

Kanada Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar

 • En az 1 yıl geçerliliğini koruyacak pasaport
 • Şayet var ise eski pasaportunuz
 • Online olarak doldurulmuş Kanada vize başvuru formu
 • Vukuatlı aile nüfus kayıt örneği
 • Konsolosluğa hitap ederek yazılan vize talep dilekçesi
 • Arşivli sabıka kaydı
 • 45*35 ebatlarında arka fon beyaz olarak çekilen 2 adet fotoğraf

Kanada Çalışma İzni

Kanada Üniversiteleri bünyesinde lisans eğitimi alan uluslararası öğrenciler için çalışma izni bulunmaktadır. Eğitim sürelerince haftada 20 saate kadar çalışmalarına izin verilmiş olan lisans öğrencileri yaz süreçlerini ülkelerine dönmek yerine Kanada’da geçirmek isterler ise çalışma izinleri tam güne çıkarılabilmektedir.

Diğer ülkeler ile kıyaslandığında Kanada’yı cazip yapan fırsatlardan biri öğrencilerin lisans eğitimlerinin ardından 3 yıl boyunca ülkede yasal olarak çalışma izni vermesidir.

Kanada çalışma izni hakkında tüm sorularınız için AnkaStudy Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı danışmanlarımız ile iletişime (Whatsapp, Telefon, Mail, İletişim Formu) geçebilirsiniz.

Kanada Üniversiteleri Konaklama Seçenekleri

Kanada eğitim için çokça talep gören diğer üniversitelere nazaran yaşam koşulları ekonomik olarak daha hesaplıdır. Çeşitli konaklama alternatifi bulunan Kanada’da eğitim almak istediğiniz Kanada üniversiteleri tercihinizin ardından konaklama merkezi seçebilirsiniz.

Üniversite bünyesinde bulunan kampüs içi yurtlar ve özel yurtlar, paylaşımlı öğrenci evleri ve özel ev konaklamaları bu seçeneklerden bazılarıdır.

Paylaşımlı öğrenci evi konaklaması; Özel yurt konforunda olup ev şeklinde dizilmiş paylaşımlı konaklama merkezlerini tercih edebilirsiniz. Evin durumuna göre kendinize ait özel banyo ve mutfaklarınızda olabilmektedir.

Kiralık daire(apart- özel ev); Kanada üniversiteleri eğitim süresince başkaları ile kalmaktansa yalnız kalmayı tercih ediyor iseniz kendi evinizi tutabilmektesiniz. Ev fiyatşarı şehre, bulunduğunuz eyalete göre değişkenlik gösterebilmektedir. Tek başınıza ve 1 oda 1 salon eşyalı bir ev hayaliniz var ise ortalama 800 – 1200 CAD arasında konaklama ücretinin yanında faturalarınızın da olacağını hesaba katmanızda fayda bulunmaktadır.

Kampüs içi yurtlar; Üniversiteye yürüyüş mesafesinde olan bu konaklama seçenekleri öğrenciler tarafından en çok rağbet gösteren konaklama seçeneğidir.

Bunun yanında diğer ülkelerden gelen öğrenciler ile ortak konaklama merkezinin olması, onlar ile çabuk kaynaşmanıza ve onların kültürünü tanımanıza yardımcı olacaktır. Bunun yanında ise yine onların yerel dillerine daha kolay aşinalık kazanabileceksiniz.

Kanadada Üniversite Okumak Size Neler Katabilir?

Kanada’da eğitim almak isteyen uluslararası öğrencilerin son yıllarda hayli artış göstermesi neden Kanada sorularını akıllara getirmektedir. Kanadayı diğer yurtdışı üniversiteleri ile ülkelerinden ayıran pek çok kayda değer noktası bulunmaktadır.

Hoşgörülü kültür yapısı ve diğer çok tercih edilen ülkelere göre eğitim maliyetleri bakımından el yakmaması burada üniversite eğitimi almak istemenin belki de ilk nedenleri arasında sayılabildiğini söylemek mümkün olmaktadır. Bunun yanında ise;

 • Dünya çapında eğitim sunması
 • Yaşam ve kültür çeşitliliği sağlaması
 • Düşük eğitim maliyetleri
 • Kaliteli eğitim kurumları ile alanında hayli birikim edinen akademisyenler
 • Sunulan kariyer imkanları
 • Öğrenciler için hayli donanımlı aktivitelerin öğrencileri cezbettiğini söyleyebiliriz.

Kanada Popüler Şehirleri

Toronto

Sadece Kanada’nın değil, tüm dünyanın en eğlenceli şehirlerinden biri olan Toronto; mükemmel alışveriş olanakları ile eğlenceli gece hayatını sizlere sunmaktadır.

Niagara Şelalasi, CN Kulesi, Sky Dome, Harbour Front gibi dünyaca ünlü merkezleri barındıran Toronto, New York, Ottowa ve Montreal ile Quebec şehirlerine de yakındır.

Vancouver

Dünya’nın en yaşanılabilir şehirleri arasında ki yerini çoktan edinmiş olan Vancouver’de yaşam seviyesi yüksektir. Pek çok farklı milletin buluştuğu merkez olan Vancouver bu özelliği ile de çok kültürlülüğü beraberinde getirmiştir.

Benzersiz mimari ve eşsiz şehir atmosferi eşliğinde sizlerde rahat toplu taşıma farkı ile Vancouver’i gönlünüzde gezinebilirsiniz.

Ottowa

Kanada’nın başkenti olan Ottowa, ülkenin en büyük dördüncü kenti olmaktadır.

Kültürel ve entelektüel merkezi olup, çok sayıda müze ve sanat galerisine, tiyatroya, üniversiteye de ev sahipliği yapmaktadır. Yaklaşık on bin yıl önce Champlain Denizinin boşaltılması sonucunda Ottowa Vadisi daha yaşanılabilir bir merkez haline gelmiştir.

Montreal

Toronto’dan sonra en büyük Kanada şehri olan Montreal, Kuzey Amerika’nın en Avrupalı şehri olarak kabul edilmiştir. Nemli kara ikliminin hüküm sürmesinden ötürü kışlar oldukça sert ve yazlar ise oldukça sıcak, yer yerde yağışlı geçmektedir. Kanada üniversiteleri eğitimi sürecinde mutlak ziyaret etmeniz gereken merkezlerden biridir.

Calgary

Refah seviyesinin ve yaşam kalitesinin sunduğu imkanlardan yararlanmak ve yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin en yoğun tercih ettiği merkezlerden biri olan Calgary, her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır. Kanada’nın en önemli ticaret merkezlerinden biri olan Calgary’de lisans eğitiminizin ardından kariyer yapma şansınız hayli fazla olabilmektedir.

Kanada’da Üniversite Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Soru: Kanada’da üniversite eğitimi alırken çalışma iznine sahip olabilir miyim?

Cevap: Kanada’da lisans programı eğitimi alan öğrenciler resmi olarak çalışma iznine sahip olamaz. Ancak kampüs içerisinde haftalık part-time olarak 20 saat çalışma iznine sahip olursunuz.

Soru: Kanada’da eğitim aldığım süre içerisinde Türkiye’yi ziyaret edebilir miyim?

Cevap: Resmi tatil dönemleri ve akademik takvim durumunuza göre Türkiye’yi ziyaret edip geri dönüş sağlayabilirsiniz.

Soru: Kanada’da üniversite fiyatları çok mu yüksek?

Cevap: Amerika ve İngiltere’ye kıyasla Kanada üniversite fiyatları daha uygundur. Seçtiğiniz okulun kalitesine göre ücretler üzerinde değişiklik olabilir.

Soru: Kanada’da üniversite nasıl okunur?

Cevap: Kanada’da üniversite eğitimi için üniversiteler ve kolejler tercih edilebilir. Üniversiteler akademik başarıya oldukça önem vermektedir. Bu sebeple iyi bir akademik ortalama ve iyi derecede İngilizce bilmek gerekmektedir.

Soru: Kanada’da üniversite okumak ne kadar?

Cevap: Kanada’da üniversite okumak, yaşam masrafları ve okul ücretleri göz önünde bulundurulduğunda 25,000 CAD ile 65,000 CAD arasında değişmektedir.

Soru: Kanada’da üniversite sınavı var mı?

Cevap: Kanada’da üniversite sınavı bulunmamaktadır.

İletişim Formu