Almanya’da Üniversite

Almanyada Üniversite Okumak

Almanya’da üniversite okumak hem eğitiminizi hem de kişisel ve profesyonel disiplininizi geliştirebilmek adına size güvenli bir akademik gelecek sağlayan harika bir fırsattır. Dünyaca saygı duyulan, prestijli Almanya üniversiteleri bünyesinde uluslararası öğrencileri kabul eden hemen hemen bütün bölümler inovatif bir eğitim çizelgesi izlemektedir. Almanya’da üniversite eğitimi alarak vizyonunuzu genişletebilir, kendinize olan en büyük yatırımlardan birini yapabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İletişim formunu doldurabilirsiniz veya WhatsApp üzerinden ulaşabilirsiniz.

Almanya üniversiteleri lisans ve yüksek lisans programları için başvuru yaparken danışmanlarımızın yönlendirdiği doğrultuda hareket ederek daha kaliteli bir eğitim hayatına sahip olabilir ve başvuru esnasında yapabileceğiniz hatalardan kaçınabilirsiniz. Sınavlar, başvuru şartları, fiyat bilgileri gibi tüm sorularınızın cevabını içeriği okumaya devam ederek edinebilirsiniz.

Almanya’da Eğitim ile İlgili Diğer Kategoriler:

Almanyada Üniversite Okumak

Almanya’da üniversite eğitimi diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında daha ekonomiktir. Özellikle ülkemizde bulunan vakıf üniversitelerinin eğitim ücretleri ile Almanya üniversite fiyatları kıyaslandığında Almanya’da bulunan üniversitelerin lisans eğitim fiyatları oldukça uygundur. Almanya’da devlet üniversitelerinde öğrenciden okul harcı olarak dönemlik 150-500 € arası bir ücret talep edilmektedir.

Yurtdışında eğitim almayı düşünen öğrenciler için Alman üniversiteleri, özellikle mühendislik, bilgisayar bilimleri ve matematik alanlarında lisans ve lisans üstü düzeyde öğrenim görmek isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversiteler arasındadır. Eğitim tarafına ek olarak da Avrupa’nın ortasında bulunan Almanya, öğrencilere yüksek yaşam standartı ve geniş ulaşım ağı sunmaktadır. Almanya üniversiteleri bünyesinde lisans eğitiminizi tamamladıktan sonra Almanya’da yüksek lisans eğitimi de alarak dünyanın en iyi üniversiteleri arasında bulunan Alman üniversitelerinde eğitim hayatınıza devam edebilirsiniz.

Almanya üniversiteleri ve Almanya’da üniversite okumak hakkında detaylı bilgi için bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

İçindekiler

Almanya’da Üniversite Okumak

Almanya’da üniversite okumak ve fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak için başvuru danışmanlığı firmamızla iletişime geçebilirsiniz. Almanya’da üniversite okumak için üniversitelerin istediği başvuru ve kabul şartlarını eksiksiz olarak tamamlıyor olmanız gerekmektedir. Almanya devlet üniversitelerinde eğitim almak ücretsizdir.

Almanya’da üniversite okumak hayatınıza olumlu yönden katkı katkı sağlar, aynı zamanda yaşayabileceğiniz en güzel deneyimlerden birisi olabilir. Almanya’da üniversite eğitimi alarak kendinizi gelecekteki kariyeriniz için geliştirebilir, Almanca diline hakim olan yeni insanlarla tanışabilirsiniz. Almanya’da üniversite okumak için üniversitelerin kriterlerini eksiksiz olarak tamamlamanız gerekmektedir. Başvuru ve kabul şartlarını yazımızı okumaya devam ederek öğrenebilirsiniz. Almanya’da üniversite okumak yıllık okul harçları haricinde ücretsizdir.

Almanya üniversitelerinde okumak hakkında kapsamlı bilgi edinmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Almanya’da Üniversite Okumak için Gerekenler

Almanya’da üniversite okumak için üniversitelerin başvuru ve kabul şartlarını eksiksiz olarak tamamlamanız gerekmektediri Gerekli olan nitelikler ve belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Mezun olduğunuz okuldan alacağınız lise diploması
 • ÖSYM’nin sunduğu YKS sınavında alacağınız üniversite eğitimi yeterlilik belgesi
 • Pasaport
 • Biyometrik fotoğraf
 • İngilize ve Almanca dili için yeterlilik belgesi
 • 550 TOEFL sınavı skoru veya 6.5 IELTS sınavı skoru
 • Bazı üniversitelerin gerekli gördüğü TestDaf sınavı sonucu

Almanya Üniversite Eğitim Sistemi

Almanya siyasi yapısı gereği eyaletlerden oluşan bir ülkedir ve her eyalet kendi eğitim bakanlığına bağlı olarak eğitim sistemini belirler. Bu nedenle Almanya üniversite eğitim sistemi eyaletlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Buna karşılık eğitim sisteminde eyaletler arasında temelde çok büyük farklılıklar olmayıp bütün eyaletlerde benzer bir eğitim yapısı bulunmaktadır. Her eyaletin eğitim bakanlığınca belirlenen eğitim sistemleri Alman üniversitelerinde uygulanır. Almanya üniversitelerinin bir çoğu bologna süreci ile birlikte 2002 yılından beri Bachelor ve Master eğitimi olarak ikiye ayrılmıştır.

Almanya’da üniversite eğitimi, Almanca’nın yanında İngilizce eğitim de vermektedir. Almanya üniversiteleri bünyesinde eğitim alan öğrencilerin eğitim sırasında yapacağı staja çok büyük önem verilir. Üniversitelerde staj bulma konusunda size yardımcı olacak akademisyenler görevlendirmektedir.

Almanya üniversitelerinde sistem, Üniversiteler/Universitaet ve Meslek Yüksek Okulları/Fachhochschule şeklindeki bir temel ayrıma dayanır.

Almanya’da lisans eğitimi 3 yıl, yüksek lisans eğitimi de 2 yıl sürmektedir.

Lisans Eğitim Sistemi

Almanya’daki üniversiteler Teknik üniversite ve Klasik üniversite olmak üzere iki formda bulunmaktadır. Genel olarak lisans eğitimi 6 yarıyıl yani 3 yıl, bazı bölümler ve mesleki okullar ise 4 yıl sürmektedir.

Almanya’da üniversite eğitimi, Temel Eğitim/Grundstudium ve Ana Eğitim/Hauptstudium şeklinde ayrılır. Bir bölümle ilgili temel bilgilerin verildiği Temel Eğitim 4 yarıyıl sürmektedir. Genellikle bir ara sınav (Zwischenprüfung) ile sona erer. Ardından başlayan Ana Eğitimde 4 yarıyıl süresince ilgili bölümde uzmanlaşma ve derinleşmeye yönelik mesleki eğitim verilmektedir.

Öğrendiğiniz teorik bilgiyi gerçek hayatta kullanarak pekiştirme becerisi aşılamaya çalışan üniversiteler, diploma odaklı değil iş odaklı eğitim vermektedir. Başarılı olunan 6 yarıyıl sonunda öğrenciye Bachelor (lisans) diploması verilir. Bunlardan bazıları:

 • Bachelor of Arts (BA): Sanat Lisansı
 • Bachelor of Science(B.Sc.): Bilim Lisansı
 • Bachelor of Engineering (B.Eng): Mühendislik Lisansı
 • Bachelor of Laws (LL.B.): Hukuk Lisansı
 • Bachelor of Education (B.Ed.): Eğitim Lisansı

Almanya’da üniversite eğitiminde hukuk, dişçilik, veterinerlik, tıp, eczacılık ve gıda mühendisliği gibi bazı bölüm dersleri lisans sınavı ile sona ermez. Bu bölümlerden mezun olmak için finallerden sonra Staatsprüfung (Eyalet sınavı) da uygulanır. Bazı öğretmenlik bölümleri de bu sınavı uygulamaktadır. Almanya eyalet sınavının koşulları herkes için aynıdır ve müfredatı eyaletler belirler. Bu sınavda başarılı olanlar lisans mezunu olmaya hak kazanır ve 2 ile 4 dönem süren Almanya yüksek lisans programlarına başvuruda bulunabilir.

Meslek Yüksek Okulu Eğitim Sistemi

Almanya’da Meslek Yüksek Okulları toplum ve ekonomideki yetişmiş nitelikli personel ihtiyacına cevap vermeye yönelik kısa süreli 3 yıl veya 4 yıl mesleki odaklı eğitimler sunmaktadır. Genellikle Almanya üniversitelerinden birine bağlı olarak eğitim verirler.

Almanya Üniversite Denklik ve Üniversitenin Tanınması

Almanya’da üniversite eğitimi sonrasında Türkiye’de eğitimine devam etmek ya da çalışmak isteyen öğrencilere YÖK tarafından denklik sağlanmaktadır. Üniversite denklik işlemleri, aldığınız eğitimle birebir alakalıdır. Almanya’da üniversite eğitiminiz boyunca almış olduğunuz derslerin ve ders içeriklerinin Türkiye üniversitelerinde bulunan aynı bölümün dersleri ve ders içerikleriyle uyumlu olması gerekmektedir. Eğer bölümler birbiriyle uyumlu ise, aldığınız diplomaya denklik verilmektedir. Eğer bölümler arasında uyumluluk bulunmuyorsa, eksik ya da farklı dersleri vermeniz istenilebilir ya da varsa bölümle ilgili denklik sınavına girmeniz istenebilir.

Örnek olarak Almanya’da hukuk bölümünden mezun olan bir öğrenci Türkiye’de denklik alabilmek için farklı dersler vermek durumundadır. Çünkü Almanya’daki hukuk lisans dersleri ile Türkiye’deki hukuk lisans dersleri birbirinden farklıdır. YÖK, ortak dersleri belirledikten sonra öğrenciden eksik dersleri Türkiye’de bir üniversitede tamamlamasını ister. Ancak örneğin Almanya’da mühendislik bölümlerinden birinden mezun olan öğrenciler için YÖK, öğrencilerin bir seviye tespit sınavına girmelerini talep edebilir ya da direkt diploma denklik belgesi verebilir.

Kimler Almanya Üniversite Denklik Başvurusunda Bulunabilir?

Almanya’daki üniversitelerin ön lisans, lisans ya da yüksek lisans programlarından mezun TC vatandaşı öğrenciler denklik için YÖK’e başvuruda bulunabilirler.

Almanya Üniversiteleri Denklik için Gerekli Belgeler

Denklik işlemleri için öncelikle YÖK’ün websitesi üzerinden Online denklik ön başvuru formu doldurmanız gerekiyor. Formu doldurduktan sonra bir çıktısını almanız ve imzalı bir şekilde başvuru belgeleriniz arasına eklemeniz gerekmektedir. Denklik başvurularında istenilen belgeler lisans ve yüksek lisans programlarına göre değişiklik göstermektedir.

 • YÖK’ün lisans programı öğrencilerinden istediği belgelere buradan ulaşabilirsiniz.

Almanya’da YÖK Tarafından Tanınan Üniversiteler

Almanya’daki üniversitelerin tamamı YÖK tarafından tanınmaktadır. Almanya üniversitelerinden alınan lisans ve yüksek lisans diplomalarının Türkiye’de denklik işlemleri rahatlıkla yapılabilmektedir.

Almanya’da Eğitim Dönemi Başlangıç Tarihleri

Almanya üniversitelerinde Almanca hazırlık programı 9 ay sürmektedir. Kış dönemi genellikle bütün eğitim programlarının başladığı dönemdir. Dönem başlangıç tarihleri genellikle, uygulamalı bilimler üniversitelerinde Eylül ve Şubat aylarında, diğer üniversitelerde ise Ekim ve Mart aylarındadır.

Almanya’da üniversitelerin dönem başlangıç ve bitiş tarihleri eyaletlere göre değişiklik göstermektedir. Genellikle Haziran ayının son haftalarında yaz tatili başlarken, Eylül ayının ilk haftası eğitim tekrar başlamaktadır.

Almanya’da Üniversite Programları

Alman üniversiteleri bünyesinde eğitim almak isteyen öğrenciler için Almanya’da bir çok eğitim programı bulunmaktadır. Öğrenciler gerekli şartları karşıladıkları takdirde bu programlara katılabilirler. Almanya üniversiteleri bünyesinde genellikle eğitim dili Almanca’dır. Fakat bazı programlar sayısı az da olsa %100 İngilizce veya %50 İngilizce, %50 Almanca olarak sunulmaktadır.

İngilizce programlar, özellikle Sosyal Bilimler Fakültesi ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakülterlerinde hali hazırda yüksek lisans düzeyinde oldukça yaygındır fakat ön lisans ve lisans eğitiminde son yıllarda yaygınlaşmaya başlamıştır. Almanya üniversitelerinin sunduğu programlar arasında en çok tercih edilen programlar ise;

 • Bachelor/Lisans Programı
 • Meslek Yüksek Okulu Programı
 • Master Programı
 • Doktora Programı
 • Pathway Programı
 • Şartlı Kabul Programı (Almanca Hazırlık)
 • Studienkolleg Programı (Akademik Hazırlık)
 1. Almanya'da Lisans Eğitimi

  Almanya’da Lisans Eğitimi

  Almanya üniversiteleri bünyesinde Türkiye’de bulunan tüm bölümlerin karşılığını ve daha spesifik bölümleri okuyabilirsiniz. Almanya üniversitelerinin bir çoğu dünya üniversite sıralamalarında iyi konumlardadır. Bazı üniversiteler mühendislik, fizik gibi alanlarda dünyada ilk 10’da bulunmaktadır.

  Eğer 4 yıllık düz lise, anadolu lisesi, fen lisesi veya eşdeğeri bir liseden mezunsanız ve ÖSYM tarafından yapılan üniversite sınavında Almanya’da girmek istediğiniz bölüm ile ilgili bir bölüme Türkiye’de kayıt yaptırmaya hak kazandıysanız ve Almanya’dan vize almak için ihtiyacınız olan minimum Almanca dil yeterliliğine sahipseniz Almanya üniversitelerinde lisans programlarına direkt başvuru yapabilirsiniz.

  Meslek lisesi, İmam Hatip Liseleri vb. diğer liselerden mezun olan öğrencilerin lisans eğitimi öncesi akademik hazırlık için Studienkolleg programına katılmaları gerekmektedir.

  Almanca lisans eğitimine başlayacak öğrencilerin minimum C1 seviye Almanca dil bilgisine sahip olduklarını TestDaf veya DSH sınavı ile kanıtlamaları gerekmektedir. Yeterli dil bilgisine sahip olmayan öğrenciler şartlı kabul programına katılarak lisans eğitimi öncesinde maksimum 3 ay Almanca hazırlık eğitimi alarak kayıt dönemine kadar gerekli dil seviyesini kanıtlaması gerekmektedir.

 2. Almanya Meslek Yüksek Okulları

  Almanya Meslek Yüksek Okulları

  Almanya’da üniversite okumak için Fachhochschule bölümlerini yani meslek yüksek okulu bölümlerini tercih edebilirsiniz. Fachhochschule programları uygulamalı bilimlere yönelik olup pratik eğitimi ön planda tutan nitelikli iş kadrosunu oluşturmaya yönelik eğitim veren okullardır. Bu okulların eğitim süresi bölüme göre değişmektedir. Bazı bölümler 5 yıl (3 Bachelor + 2 Diploma) sürerken bazı bölümler 3 yıl (3 Bachelor) sürebilmektedir.

  Ayrıca Almanya üniversiteleri bünyesinde eğitim veren meslek yüksek okulları öğrencilere yüksek lisans programları da sunmaktadır. Almanya meslek yüksek okulları bitirme derecesi, lisans eğitimine denktir. Almanya üniversiteleri arasında sanat, film ve müzik eğitimi veren yüksek eğitim kurumları da vardır.

  Ancak Almanya meslek yüksek okullarının dezavantajı, bazılarının mezuniyet diplomasının yüksek lisans yapmak için yeterli olmayışıdır. Eğer amacınız akademik kariyer yapmak ise Almanya üniversiteleri bünyesinde lisans eğitimi almanız en mantıklı seçim olacaktır.

  Meslek yüksek okullarına giriş Almanya’da lisans programlarına girişten daha kolaydır. Eğer Türkiye’de bir üniversite mezunuysanız Mittelstufe (Orta Düzey) üzeri bir Almanca ile hemen eğitime başlayabilirsiniz.

 3. Almanya Üniversite Şartlı Kabul Programı

  Almanya Üniversite Şartlı Kabul Programı

  Şartlı kabul, öğrencinin belirli bir koşula bağlı olarak üniversiteye kabul edildiğini ve öğrenci bu koşulu sağlarsa üniversiteye kayıt olup eğitim görebileceğini gösteren bir belgedir. Bu koşul Almanya’daki üniversitelerde Almanca yeterliliğinin sağlanmasıdır. Üniversiteden aldığınız şartlı kabul belgesinin üzerinde, Almanca sertifikanızı üniversiteye sunmanız için belirlenmiş bir son tarih bulunur. Bu tarihe kadar edineceğiniz dil belgenizi üniversiteye ulaştırmış olmalısınız. Aksi takdirde lisans öğrenimine başlayamazsınız.

  Bazı Alman üniversiteleri, dil yeterliliğini karşılamayan öğrencilere Almanca hazırlık eğitimi sunmaktadır. Almanya’da şartlı kabul veren üniversiteler bünyesinde alacağınız hazırlık eğitimi 9 ay sürmektedir. Eğitim sonunda öğrencinin DSH ya da TestDAF sınavlarından 5 üzerinden 3 alabilecek seviyeye ulaşması beklenmektedir. Öğrenci dil şartını karşıladığı takdirde hazırlık eğitimini başarı ile tamamlamştır. Hazırlık eğitimini tamamlayan öğrenciler kabul edildikleri bölümde lisans eğitimlerine başlayabilirler.

  Almanca hazırlık eğitimi sunmayan bir Alman üniversitesine şartlı kabul programı ile girmek istiyorsanız öncesinde Almanya dil okulları bünyesinde TestDaf ve DSH sınavlarına hazırlık kurslarına katılabilirsiniz.

  Şartlı Kabul Veren Almanya Üniversiteleri

  Almanya’da şartlı kabul veren üniversiteler arasında Hamburg Üniversitesi, Freie Universität Berlin (FU Berlin), Münster Üniversitesi, Bonn Üniversitesi, Duisburg-Essen Üniversitesi, Hannover Üniversitesi, Paderborn Üniversitesi gibi bir çok üniversite bulunmaktadır.

  Hiç Almanca bilmeden kabul alabileceğiniz üniversiteler arasında Siegen Üniversitesi, Clausthal Teknik Üniversitesi, Paderborn Üniversitesi gibi üniversiteler bulunmaktadır.

  Şartlı kabul sunan üniversiteler hakkında daha detaylı bilgi almak için yurtdışı eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

 4. Almanya Studienkolleg Programı

  Almanya Studienkolleg Programı

  Türkiye’den aldığınız lise diplomanız Almanya’da tanınmıyorsa Studienkolleg yapmak zorunda kalabilirsiniz fakat bu durum okul yönlendirmesi ile gerçekleşebilmektedir. Türkiye’deki güncel eğitim sistemine dahil liselerden (Düz, Anadolu, Fen) aldığınız 4 yıllık lise diploması, normal şartlarda Almanya’da tanınmaktadır. Ancak İmam Hatip lisesi, meslek lisesi gibi liselerden alınan diplomalar direkt tanınmayacaktır.

  Studienkolleg bir yıl süren ve öğrenciyi üniversiteye hazırlayan, öğrencinin akademik gelişimi için çeşitli alanlarda (Matematik, fizik, biyoloji, mühendislik, ekonomi, sosyal bilimler, tarih, sanat tarihi vb.) dersler gördüğü bir eğitim programıdır. Studienkolleg programına Almanca bilmeyen öğrenciler katılamamaktadır. Üniversiteler genel olarak B1 ya da B2 seviyesinde Almanca yeterliliği istemektedir. Buna ek olarak Studienkolleg programına katılabilmek için giriş sınavlarını (Aufnahmeprüfung/Eingangsprüfung) başarılı bir şekilde tamamlamanız gerekebilir.

  Studienkolleg bitiminde bitirme sınavına (Feststellungsprüfung) girerseniz. Sınavı geçmeniz durumunda size üniversite tarafından bir sertifika verilmektedir. Bu sertifika, Alman sistemine göre Abitur’a denk gelmektedir. Abitur (kısaca Abi), Alman ortaöğretim sisteminde eyalete göre 12 veya 13 yıl eğitim ve son sınıfta yapılan beş ayrı merkezi sınav sonrasında ulaşılabilen en yüksek lise diplomasıdır. Feststellungsprüfung sınavını geçen öğrencilerin TestDaf ya da DSH gibi sınavlara girmelerine gerek yoktur. Öğrenciler Studienkolleg eğitimi sonrasında Studienkolleg eğitimi aldığı şehirdeki üniversitelere başvuru yapabilir.

 5. Almanya Üniversitelerine Yatay Geçiş

  Almanya Üniversitelerine Yatay Geçiş

  Almanya üniversitelerine Türkiye’den veya başka bir ülkeden yatay geçiş yapabilirsiniz. Eğer eğitim aldığınız üniversite Almanya’da geçiş yapmak istediğiniz üniversiteyi tanıyorsa eğitim aldığınız kurumdan edineceğiniz ders transkripti ile Almanya’da ilgilendiğiniz bölümün derslerini karşılaştırabilir ve uyum saülıyor ise geçiş yapabilirsiniz.

  Almanya üniversitelerine yatay geçiş konusunda destek almak için yurtdışı eğitim danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

 6. Almanya Sertifika Programları

  Almanya Sertifika Programları

  Almanya üniversiteleri bünyesinde katılabileceğiniz bir çok sertifika programı bulunmaktadır. Sanat, Müzik, Mühendislik dalları, Gazetecilik, Moda, teknoloji gibi hemen hemen her alanda üniversite onaylı sertifika edinebileceğiniz eğitim programları bulunmaktadır.

  Genel olarak Almanya üniversitelerinden mezun olan ve iş hayatına atılacak öğrenciler tarafından tercih edilen sertifika programları, odaklandığınız alanda kariyerinize daha profesyonel ve donanımlı şekilde başlamanızı hedeflemektedir. Almanya sertifika programları ile alacağınız eğitimler yoğunlaştırılmış, yüksek kredili programlardır. Lisans eğitimi sonrası bölümünüzde bulunan alt alanlara yoğunlaşan eğitimlerde öğrencinin teknik bilgileri, pratiklerle geliştirilir ve sektörel hazırlık yapılır.

Almanya’da Eğitim Programı Süreleri

Alman üniversitelerinde kış ve yaz dönemi olarak yılda iki dönem eğitim verilir. Bologna süreci çerçevesinde eğitim veren Alman üniversitelerinde lisans eğitimi 3 yıldır. Ancak bazı bölümlerde bu süre 3-5 yıl olabilmektedir. Yüksek lisans eğitimi süresi ise 1-1,5 ya da 2 yıl olmak üzere bölümden bölüme göre değişmektedir.

Ayrıca Almanya’da 4 yıl süren diploma programları da bulunmaktadır. Bu programlara Diplomstudiengaenge denir. Almanya’da 4 yıllık bölümlerden mezun olan öğrenciler, hem lisans hem yüksek lisans eğitimini bir arada almış olurlar ve sonra ki aşama olan Doktora eğitimine direkt geçiş yapabilirler. Bu bilgilere göre;

Almanya Üniversite Programları
Eğitim Süreleri
Meslek Yüksek Okulu
3 – 5 yıl
Lisans 3 yıl
Yüksek Lisans 1 – 2 yıl
Diploma 4 – 4,5 yıl
Akademik Hazırlık
9 Ay
Almanca Hazırlık 9 Ay


Almanya Üniversite Başvurusu ve Kabul Şartları

Alman eğitim sisteminde, başvurular her okula ayrı ayrı yapılmaktadır. Bu da Almanya’daki üniversitelerin bir çoğunun farklı giriş koşulları koymasına sebep olmaktadır. Üniversitelerin giriş koşulları eyalet bazında benzer olsa da yerleşmek istediğiniz üniversite bölümünün uluslararası başarısı giriş koşullarında farklılıklar yaratabilmektedir.

Genel olarak Almanya üniversitelerine başvuru yapacak öğrencilerin TestDaF veya DSH sınavına girerek minimum %65’in üzerinde başarı elde etmeleri istenir. Almanya’daki her üniversite Almanca dil bilgisi aramamaktadır. Her üniversitenin farklı uygulamaları vardır ve bazı üniversiteler hiç Almanca bilmeyen öğrencileri kabul etseler dahi B1 seviyenin altında Almanca seviyesine sahip öğrencilere vize verilmediği için öğrencilerin minimum B1 seviyesinde Almanca’ya sahip olması gerekmektedir.

Almanya’da üniversite eğitimi alabilmeniz için liseyi bitirmiş olmanız ve diplomanızı almış olmanız gerekmektedir. Daha detaylı kabul gerekliliklerini öğrenmek için buraya tıklayarak şuanki durumunuz hakkındaki seçimleri yaparak durumunuz hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Almanya Üniversiteleri Taban Puanları

Almanya’da üniversite okumak için seçtiğiniz bölüme giriş şartlarından biri de ÖSYM sınavı ile ilgili bir bölüme girebilmiş olmanızdır. Almanya üniversiteleri taban puanları Türkiye’de alacağınız puanla birebir alakalıdır.

Türkiye’de üniversite sınavına girip, Almanya’da üniversite okumak istediğiniz bölüme ya da ona yakın bir bölüme yerleştirilmiş olmanız da giriş şartları arasında bulunmaktdır. Öğrencilerin Türkiye’de yerleştikleri bölümlere kayıt yaptırmaları gerekmemektedir. Bu giriş şartı Almanya üniversiteleri tarafından akademik yeterliliğin tespiti üzerine aranmaktadır.

 • Türkiye’de ÖSYM ile seçeceğiniz bölümle alakalı 4 yıllık üniversite bölümüne yerleşmiş veya 4 yıllık bir lisans bölümünde öğrenci olmalısınız.
 • Meslek Yüksek Okulu mezunu veya öğrencisi olmalısınız.

Almanya’da Üniversite Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Almanya’da üniversite okumak için hazırlamanız gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Almanya üniversiteleri tarafından başvuru sırasında istenen bu evraklar;

 • Mezun olduğunuz liseden edineceğiniz diploma
 • ÖSYM’den edindiğiniz YGS-LYS sınav sonuç belgesi
 • ÖSYM’den edindiğiniz üniversiteyi kazandığınızı niteleyen belge
 • TOEFL, IELTS, TestDAF veya DSH sınav sertifikası
 • Lise ders transkripti
 • Kimlik belgesi

Üniversite başvurusu sırasında sunulacak yukarıda geçen tüm belgelerin yeminli tercümanlar tarafından Almanca dilinde çevrilmiş olması ve T.C. Kaymakamlıklarından apostil onayı alması gerekmektedir.

Almanya’da Üniversite Okumak için Girilmesi Gereken Sınavlar

Almanya’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin girmesi gereken sınavlar almak istedikleri eğitim programının diline göre değişmektedir. Almanca eğitim, İngilizce eğitim veya yarı Almanca yarı İngilizce olan programlar için Alman ünversiteleri farklı giriş koşulları belirlemektedir.

İngilizce Dil Yeterliliği

Alman üniversitelerinde tamamen İngilizce olan programlar da bulunmaktadır. Almanya’da İngilizce eğitim almak isteyen öğrencilerden istenilen İngilizce sınavlar TOEFL, IELTS ve CAE sınavlarıdır. Her üniversitenin belirlediği minimum seviye değişmektedir. Ancak genel olarak üniversiteler TOEFL Bilgisayar sınavından en az 213 ve yazılı sınavından ise en az 550 puan istemektedir. Ayrıca TOEFL IBT’den 79 puan da kabul edilen minimum puanlar arasındadır. Almanya üniversiteleri, IELTS sınavından ise en az 6.0-6.5 puan istemektedir.

Almanca Dil Yeterliliği

Almanca eğitim almak isteyen öğrencilerin girebileceği sınavlar; DSH, TestDaF, TestAS, DSD sınavlarıdır. Bu sınavlar içinden DSH ve TestDaF sınavları en çok tercih edilen sınavlardır. TestDaF ve DSH sınavları hemen hemen her Alman kurumu tarafından kabul edilmektedir. Almanca dil yeterliliği üniversitelere göre değişmektedir. Bazı üniversiteler öğrencilerden A1, A2, B1 veya B2 seviye dil yeterliliği isteyebilmektedir. Bazı üniversiteler ise dil şartı olmaksızın öğrencileri kabul edebilmektedir. Genel bir ortalamadan bahsetmek gerekirse sınavlardan %65’in üzerinde bir başarı ile kabul alınabilecek Alman üniversiteleri bulunmaktadır.

 1. DSH Sınavı

  DSH Sınavı

  DSH sınavı, Almanya’da bulunan bütün üniversiteler tarafından kabul edilen ve resmi olarak Almanca dil seviyenizi belgeleyen sınavlardan biridir. Açılımı Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang olan DSH sınavını üniversiteler kendileri uygularlar ve her üniversitenin kendine ait bir DSH sınavı vardır. 2 bölümden oluşan DSH sınavında öğrencilerin tüm dil becerileri eşit derece ölçülür ve puanlanır. DSH sınavının bölümleri okuma sınavı ve yazma sınavından oluşur.

  Sınav puanlarına göre öğrencilerin alacağı 3 çeşit sertifika bulunmaktadır.

  • DSH-1 seviye sertifika en düşük seviye sertifikadır. Bu seviye öğrencilerin Alman üniversitesine girebilmeleri için yeterli sayılmaz. Sınavdan %57-%66 arası başarı sağlayan öğrencilere verilir.
  • DSH-2 seviye sertifika sınavdan &67-%81 oranında başarı gösteren öğrencilere verilmektedir. Bu sertifika işe Almanya’da ki bir çok üniversite öğrencileri kabul eder.
  • DSH-3 seviye sertifika öğrencilerin alabileceği en iyi sertifikadır. Sınavdan %82-%100 arası başarı gösteren öğrenciler bu sertifika ile Almanya’da bulunan her üniversiteye kabul edilebilirler.

 2. TestDaF Sınavı

  TestDaF Sınavı

  TestDaF, en çok talep gören Almanca seviye tespit sertifikasyon sınavıdır. TestDaF sınavı, Hagen’de bulunan TestDaF-Enstitüsü tarafından merkezi şekilde geliştirilmiştir. Yaklaşık olarak 80 ülkede lisanslı test merkezleri tarafından uygulanmaktadır. TestDaF sınavında tüm öğrenciler aynı sorular üzerinden test edilir.

  TestDaF sınavında akademik ve bilimsel düzeyde Almanca bilginiz sınanır. Sınav 4 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler okuduğunu anlama, yazılı ifade, dinlediğini anlama ve sözlü ifadedir. Öğrenciler tüm sınav bölümlerine girmelidir. Sınavlar yetkili sınav kontrol uzmanları tarafından değerlendirilmektedir. Sınav sonucunda öğrenciler başarılarına göre 3 seviye sertifikasından birini alırlar. Sınav sonucunda edinilen dil seviyeleri, Avrupa Birliği Dil Komisyonu’nun Ortak Avrupa Çerçeve Bildirgesi’ne göre B2.1 ve C1.2 seviyelerine karşılık gelmektedirler.

  • TestDaF Seviye 3 (TDN 3): Sınavın en düşük seviyesidir. Ancak Almanya üniversitelerinin bazıları TDN 4 seviyesinin altında öğrencileri de kabul edebilmektedir.
  • TestDaF Seviye 4 (TDN 4): Bu seviyeye sahip öğrencilerin Almanya’da eğitim görmesi için bir engel bulunmamaktadır. Genel olarak üniversiteler bu seviyeyi kabul eder.
  • TestDaF Seviye 5 (TDN 5): Sınavın en üst seviyesi olan TDN 5 seviyesine sahip öğrenciler dil yeterliliğini fazlasıyla karşıladıklarını göstermiş olurlar ve her üniversitenin dil yeterlilik şartlarını karşılarlar.

  TestDaF sınavına, lisans veren dil okulları veya enstitülerde girebilirsiniz. Almanca dil seviyenizi belirleyen bu sınav uluslararası olarak kabul görmektedir.

 3. TestAS Sınavı

  TestAS Sınavı

  TestAS sınavı, merkezi bir dil sınavıdır. Bu sınav öğrencilerin özellikle üniversite eğitimi için akademik dil yeteneğini ölçen bir sınavdır. TestAS Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden Alman üniversitelerinde lisans eğitimi almayı düşünen öğrenciler için bir sınavdır. Ancak Almanya’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin öncelikle DHS ya da TestDaF sınavlarına girmesi daha iyi bir sonuç vermektedir. Çünkü TestAS sınavını kabul şartlarında isteyen üniversitelerin sayısı azdır.

  TestAS sınavı isteyen Alman üniversitelerinin çoğu, başvurular sırasında başarılı bir sınav sonucunu artı puan olarak görmektedirler. Bu sınav, başvuruda bulunan öğrencilerin istedikleri bölümlere yerleşme ihtimallerini arttırmaktadır.

 4. DSD Sınavı

  Deutsches Sprachdiplom (DSD)

  DSD sınavı, Almanya Kültür Bakanları Konferansı tarafından onaylı Alman dil diplomasıdır. Bu sınav dünya çapında 14-19 yaş aralığında Almanca eğitimi gören öğrencilerin her yıl katıldıkları bir sınavdır. Deutsches Sprachdiplom, öğrencilerin Almanya, İsviçre ve Avusturya’da bulunan üniversite veya Studienkolleglere başvurabilmek için Almanca dil yeterliliklerini kanıtladıkları bir sınavdır. Yurtdışında Almanca eğitimi veren okulları koordine eden resmi devlet dairesi Zentralstelle für Auslandschulwesen (ZfA)’nın Almanya dışında desteklediği 3 ana program (Abitur, GIB, DSD) bulunmaktadır. Ayrıca DSD sınavı, Almanya Kültür Bakanlığı tarafından Almancanın yabancı dil olarak sınandığı tek okul sınavı olarak kabul edilir.

Almanya’daki En İyi Üniversiteler

Aşağıda, 2019 QS Top Universities listelerine göre, Dünya’nın en iyi üniversiteleri sıralamasına giren ilk 15 Almanya üniversitesi yer almaktadır. Almanya’nın toplamda 54 üniversitesi, Dünya sıralamasında ilk 1000 üniversite arasına girmiştir.

 1. Münih Teknik Üniversitesi
 2. Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi
 3. Heidelberg Ruprecht Karls Üniversitesi
 4. Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü
 5. Humboldt Üniversitesi
 6. Freie Universität Berlin
 7. Rwth Aachen
 8. Technical University Of Berlin
 9. Tübingen Üniversitesi
 10. Freiburg Albert-Ludwigs Üniversitesi
 11. Dresden University of Technology
 12. Göttingen Üniversitesi
 13. Hamburg Üniversitesi
 14. Darmstadt Teknik Üniversitesi
 15. Ren Friedrich Wilhelm Üniversitesi

Almanya Üniversiteleri Fiyatları

Almanya’da üniversite okumak sanılanın aksine çok ekonomiktir. Almanya devlet üniversitelerinin sunduğu üniversite eğitimi ücretsizdir. Almanya devlet üniversiteleri bünyesinde eğitim ücretsiz olsa da, dönemlik öğrenci desteği ve diğer masrafları kapsayan ortalama 150-400 € kadar bir dönem harcı bulunmaktadır. Bu ücret vatandaşlığa, eyalete, okula ve bölüme göre değişkenlik gösterebilir. Almanya’daki özel üniversite fiyatları ise 1500-20.000€ arasında değişkenlik göstemektedir.

Almanya üniversitelerinden bazılarında AB vatandaşı olmayan öğrencilerden extra eğitim ücreti talep edebilmektedir. Freiburg, Heidelberg, Hohenheim, Karlsruhe, Konstanz, Mannhein, Stuttgart, Tübingen ve Ulm üniversitelerinde AB vatandaşı olmayan öğrencilerin Baden-Württemberg öğrenim ücreti için 1500€ ödemesi gerekmektedir.

Almanya’da Eğitim Masrafları hakkında daha detaylı bilgiler edinmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

En iyi 5 Almanya Üniversitesi Fiyatları

QS Top Universities listesine göre Almanya’nın en iyi 5 üniversitesinin ortalama fiyatları aşağıdaki gibidir. Eğitim almak istediğiniz Alman üniversitesi fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak için danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

Üniversite İsmi

Dönemlik Üniversite Fiyatı

Münih Teknik Üniversitesi

Dönemlik 130 €’dan başlamaktadır

Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi

Dönemlik 160 – 400 € arası

Heidelberg Ruprecht Karls Üniversitesi

Dönemlik 155 €’dan başlamaktadır

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü

Dönemlik 1,500 €

Humboldt Üniversitesi

Dönemlik 250 – 316 € arası

Almanya’da Burslu Üniversite Okumak

Almanya’da eğitim burslarının çoğu maddi olanakları sınırlı ve başarılı öğrencilere üniversite eğitimlerini desteklemek amacıyla verilmektedir. Almanya’da burslu okumak isteyen öğrencilere verilen burslar, farklı alanlarda (mühendislik, sanat, edebiyat, uluslararası hukuk, çevre bilimi vb.) ve farklı akademik düzeylerde (lisans, yüksek lisans, doktora) verilmektedir. Türk öğrencilere verilen burslardan bazıları şunlardır;

 • Türk Eğitim Vakfı’nın Yurtdışında Yüksek Lisans Programları için sağladığı burs.
 • Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK)’nın verdiği burs ve kredi.
 • Doktora ve Araştırma Bursları.
 • HSK (Dil kursu bursu)
 • İSK (Yoğunlaştırılmış dil kursu bursu )
 • IAESTE Staj Bursu
 • Alexander von Humboldt
 • Robert Bosch Stiftung

Almanya’da burs alarak okumak istiyorsanız en az 4 üzerinden 3 ortalama sahibi olmanız ve C1 seviyesinde ilgilendiğiniz programın diline hakim olmanız gerekmektedir.

Almanya Öğrenci Vizesi Başvuru Süreci

Almanya’da üniversite okumak için Almanya öğrenci vizesi almanız gerekmektedir. Almanya, Schengen ülkesidir. Alacağınız vize tüm Schengen ülkelerinde geçerli olacaktır. Almanya vizesi için ilk olarak sizden istenilen belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlamanız gerekir. Vize için istenilen belgelerin arasında motivasyon mektubu ve özgeçmiş dikkatle hazırlanmalıdır. Başvuru belgelerinizi hazırladıktan sonra vize randevusunu iDATA üzerinden alarak vize görüşmesine gidebilirsiniz.

Başvuru sonrasında vize görüşmesine katılmanız gerekmektedir. Almanya Konsolosluğu, görüşme sırasında sorulan soruları belgelerle kanıtlamanızı ve mantıklı sebeplere dayanan cevaplar istemektedir. Görüşme sırasında vize memurları için önemli olan konu, Almanya’ya gerçekten üniversite okumak amacıyla gidip gitmediğinizi öğrenmektir. Ayrıca vize görevlileri, Almanya’da üniversite okuyabilecek maddi durumda olmanızı da beklemektedir.

Almanya Öğrenci Vizesi Başvurusu için Gerekli Belgeler

Bütün Almanya vize başvurularının iDATA firmasının bürolarına yapılması gerekmektedir. Almanya öğrenci vizesi randevunuzu eğitim başlangıç tarihinden en az 4-6 hafta önce almanız tüm işlemlerin yetişmesi adına önemli bir noktadır.

 • Almanca olarak eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış iki adet vize başvuru formu,
 • Eğitim süresinden sonra az 1 yıl geçerli pasaport,
 • 2 adet biyometrik fotoğraf,
 • Almanca yazılmış motivasyon mektubu,
 • Almanca yazılmış özgeçmiş,
 • Son mezun olduğunuz okulun diploması,
 • ÖSYM’den alınan yerleştirme belgesinin,
 • Eğer Türkiye’de bir üniversite eğitimine devam ediyorsanız güncel öğrenci belgesi ve transkript,
 • Liseyi bitirdikten sonra bir iş yerinde çalıştıysanız ya da staj yaptıysanız staj belgeleri,
 • Üniversite kabulü, kabul henüz gelmediyse başvuru teyidi,
 • Almanca dil sertifikası,
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • A/T 11 belgesi, eğer bu belge yok ise 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası
 • Öğreniminizi nasıl finanse edeceğinize dair belgeler (Hesap dökümü, Garantör belgesi)

Almanya Çalışma İzni

Almanya’da üniversite okumak ve aynı zamanda çalışmak isteyen öğrenci sayısı bir hayli fazladır. Öğrencilerin çalışmak için bir çok sebebi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları dil hakimiyetini geliştirmek ve ekonomik açıdan daha rahat bir öğrencilik hayatı geçirmektir. Bu nedenlerden dolayı Almanya’da öğrencilerin %70’i çalışmaktadır. Öğrenciyken çalışanlara wekstudent adı verilirken yeni mezunlara aushilfe denmektedir.

Öğrencilerin çalışma talebini karşılamak isteyen Almanya devleti lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesinde eğitim alan öğrencilere çalışma hakkı tanımaktadır. Almanya üniversiteleri bünyesinde eğitim almak için aldığınız Almanya öğrenci vizesi ile haftada 20 saat çalışma izniniz bulunmaktadır. Almanya devletinin lisans, yüksek lisans ve doktora için sağladığı bu çalışma izni dil eğitimi alan öğrenciler için geçerli değildir.

Almanya öğrenci vizesi ile edindiğiniz çalışma izni bir yılda 120 iş günü ile sınırlandırılmıştır. Çalışarak kazandığınız saatlik ücretler 10€-25€ arasında yapacağınız işe göre değişmektedir. Haftalık 20 saatlik çalışma ile aylık ortalama 1400 € kazanabilirsiniz. Aylık 500€’nun altında gelir elde eden öğrenciler vergiden muaf sayılmaktadır. Çalışma ücretleri hakkında genel bir bilgi sahip olmak adına yurtdışı çalışma ücretleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Almanya’daki çalışma ücretleri Avrupa’daki diğer ülkelere göre bir hayli fazladır. Kazandığınız bu miktar ile Avrupa gezisine çıkabilirsiniz. Çoğu öğrenci part-time çalışma seçeneğini tercih etmektedir çünkü alacağınız eğitim tam zamanlı çalışmak konusunda sizi zorlayabilir.

Almanya’da üniversite okumak ve aynı zamanda çalışmak istiyorsanız yurtdışı çalışma izinleri sayfamızdan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Almanya Üniversiteleri Konaklama Seçenekleri

Almanya üniversiteleri bünyesinde lisans eğitimi alırken uzman danışmanlarımız bu konuda da sizlere destek vermektedir. Almanya’da yurtlar üniversiteler tarafından yönetilmez. Bunun yerine üniversiteler öğrencilerin barınma ihtiyacını gidermek için yerel konaklama firmaları ile anlaşırlar.

 1. Almanya'da Aile Yanı Konaklama

  Almanya’da aile yanı konaklama en ekonomik seçeneklerden biridir. Almanya üniversiteleri ile anlaşmalı Alman ailelerinin evlerinde size ayrılmış bir odada, günlük yemeğiniz de dahil olarak yaşayabilirsiniz. Aile yanında konaklamak dil hakimiyetinize ve Alman kültürüne aşinalık kazanmanıza yardımcı olabilir.

 2. Almanya'da Öğrenci Apartları

  Almanya üniversiteleri bünyesinde kampüs içi konaklama mevcut değildir. Ancak üniversiteniz çevresinde birçok apart mevcuttur ve yürüme mesafesindedirler. Öğrenci apartları, aile yanı konaklamaya göre daha lüks yaşam standartları sunabilir. Herkesin isteğine göre düşük fiyatlı veya yüksek fiyatlı farklı kalitede apartlar bulunabilmektedir.

 3. Almanya'da Öğrenci Evi

  Öğrenci evlerinde konaklamak isterseniz öncelikle ev arkadaşı bulmanız gerekmektedir. İlk dönem öğrenci apartlarında kalarak arkadaş edinebilir ve kira, fatura gibi giderleri paylaşarak özel ev kiralayabilirsiniz.

  Bu seçeneklerin fiyatları aylık kişi başı 200€-500€ arasında değişmektedir. Fiyat aralığı bulunacağınız şehire, mahalleye ve konaklayacağınız mülkün özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.

Neden Almanya’da Üniversite Okumalısınız?

 • Almanya üniversiteleri bünyesinde eğitim alırken Rail Pass (Tren kartı) edinebilir ve Almanya’nın geniş tren ağı ile hem ülke içinde hem ülke dışında özgürce dolaşabilirsiniz. Almanya lokasyon olarak Avrupa’nın tam ortasındadır ve tüm gelişmiş Avrupa ülkelerine yakınlığı ile size Avrupa’yı gezme şansı verir.
 • Almanlar çok disiplinlidir ve her zaman bir düzen içinde yaşarlar. Bu da refah düzeyini yüksek ve insanların birbirine karşı saygılı olduğu bir ortam oluşturmaktadır.
 • Pazar günlerini Alman öğrenciler genellikle aileleri ile beraber geçirirler. Bu yüzden Pazar günleri diğer uluslararası öğrenciler ile vakit geçirmek için harika bir zamandır.

Almanya’da üniversite okumakla ilgileniyorsanız Almanya’da Üniversite Okumak için 10 Neden sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Almanyada Üniversite Okumak Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Soru: Almanya’da üniversite eğitimi kaç yıl sürer?

Cevap: Almanya’da lisans eğitimi almak 3 yıl, yüksek lisans eğitimi almak da 2 yıl sürer.

Soru: Almanya üniversite fiyatları nedir?

Cevap: Almanya’da üniversite eğitimi fiyatları ücretsizdir. Yıllık eğitim harcı €500 ile €1500 arasında değişmektedir.

Soru: Almanya’da üniversite okumak için YKS sınavından kaç puan almak gereklidir?

Cevap: İyi bir okula yerleşmek isteyen öğrencilerin minimum 400 puan alması önerilir.

Soru: Almanya’da üniversite okumak için ne gereklidir?

Cevap:  MEB diploması ile mezun olan öğrencilerin YKS sınavından iyi bir puan alması, okulundan iyi bir ortalamayla mezun olmuş olması ve Almanca’sının C1 seviyesinde olması gerekir.

Soru: Almanya’da ücretsiz üniversite nasıl okunur?

Cevap: Almanya’da ücretsiz devlet okulu bulunmamaktadır. Devlet üniversitelerinde en düşük 250€ en yüksek 1,500€ dönemlik harç bedeli alınmaktadır.

İletişim Formu