CAE Sınavı (Cambridge Advanced English)

CAE sınavı tüm dünyada bulunan 20.000’den fazla eğitim kurumu, işletme ve hükümet departmanı tarafından İngilizce öğrenmede üst düzey başarının kanıtı olarak kabul edilmektedir. Cambridge Advanced English, uluslararası eğitim almak isteyen öğrencilere akademik hayatlarında ihtiyaç duyacakları İngilizce dil yeterliliğini kazandırmaktadır.

CAE Nedir?

CAE sınavı, Cambridge C1 Advanced olarak da bilinen ve açılımı Cambridge Advanced English olan Cambridge Assessment English tarafından düzenlenen İngilizce yeterlilik sınavıdır. Eski adıyla Cambridge Üniversitesi ESOL olarak bilinmektedır.

Sınav öğrencilerin ileri seviyedeki İngilizce hakimiyetinin yeterli olup olmadığını belirlemektedir. CAE sınavı, Avrupa Dil Portfolyosu’nda C1 seviye İngilizceye karşılık gelmektedir. CAE sınavında sorulan sorular gerçek dünya ile ilgili konuları temel almaktadır. Cambridge Advanced English sınavlarından yeterli puan alan öğrenciler, iş ve okul hayatında profesyonel düzeyde iletişim kurabildiklerini belirten bir sertifika almaya hak kazanmaktadırlar. Bu sertifika, İngiltere ve Avrupa’da bulunan çoğu üniversitenin giriş şartlarında kabul görmektedir.

CAE Sınavına Nasıl Başvurulur?

CAE sınavına girmek için, yetkili bir sınav merkezine doğrudan kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Dünya çapında 130 ülkede 2.700’ün üzerinde yetkili sınav merkezi bulunmaktadır. Sınavların tamamı; Cambridge English Language Assessment tarafından denetlenmektedir ve belirlenen yüksek standartları karşılamaktadır.

Bulunduğunuz bölgedeki yetkili sınav merkezinden sınava nasıl kayıt yaptıracağınız, sınav tarihleri ve hazırlık kursları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Türkiye’de bulunan yetkili CAE Sınav merkezlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Neden Cambridge Advanced English?

CAE, eğitim kurumlarının ve işverenlerin başarı seviyesi yüksek eğitim ve çalışma alanlarında aradıkları İngilizce becerilerinin kanıtını sunar. CAE sertifikasına sahip olmak iş ve okul hayatınızda birçok avantaj sağlar.

 • Zorlu Eğitim ve Çalışma Ortamlarına Uygun İngilizce Seviyesi

Cambridge C1 Advanced, öğrencilerin profesyonel seviyede araştırma yürütmek ve etkili iletişim kurmak için gerekli İngilizce dil yeteneğine sahip olduğunu göstermektedir.

 • Dünya Çapında Ulaşılabilirlik

Her yıl 33 sınav yapılmaktadır ve tüm dünyada 113 ülkede 1.300 sınav merkezi bulunmaktadır.

 • Yüksek Kaliteli Değerlendirme

Dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul edilen Cambridge Üniversitesi tarafından yapılmakta olan ve tüm dünyada kabul gören bir İngilizce yeterlilik sertifikası vermektedir.

 • Üstün Başarı Kanıtı

CAE sınavını geçen öğrenciler yurtdışındaki üniversitelerde eğitim almak için yeterli donanıma sahip olduklarını ve ayrıca İngiltere ve Avustralya’ya vize başvurusu için uygun olduklarını kanıtlayabilir.

 • Daha Fazla İstihdam Olanağı

CAE sertifikasına sahip öğrenciler, İngilizce becerilerine sahip olmayan öğrencilere kıyasla daha iyi işlere girebilir ve daha fazla para kazanabilirler.

CAE Sınavları

Cambridge Advanced English, dil becerisinin tüm alanlarında kapsamlı bir sınavdır. CAE Sınavı; Okuma ve Kullanma, Yazma, Dinleme ve Konuşma olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Konuşma sınavı, iki öğrenci ve iki sınav görevlisi ile yüz yüze yapılmaktadır. Bu yöntem, İngilizce iletişim kurabilmek için gerekli dil kullanma yeteneğinizin daha gerçekçi ve güvenilir bir ölçüsüdür.

Öğrencilerin performanslarının net bir şekilde anlaşılması için dört sınavdan her biri için ayrı puan verilmektedir. Sınavların sonunda öğrencilere net bir sonuç vermek için puanların ortalaması alınmaktadır. Sınav sonunda öğrenciler, Avrupa Dilleri için Referans Çerçevesi (CEFR) seviyesine ve Avrupa Ortak Referans Çerçevesine sahip olmaktadırlar.

 1. Okuma ve Kullanma

  Okuma ve Kullanma

  • Sınavın Amacı

  Sınav, kurgu, gazete ve dergi gibi farklı metin türleriyle rahatlıkla başa çıkabileceğinizi göstermektedir. Okuma ve kullanma sınavı, öğrencinin dil bilgisi ve kelime haznesini ne kadar iyi kontrol edebileceğini gösteren farklı egzersiz türleriyle İngilizce kullanımını test eder.

  • Pratik Yapılması Gerekenler

  Kelime hazinesi, deyimler, sıralamalar, anlam tonları, deyim fiilleri, sabit deyimler, dil bilgisi, detay, fikir, ton, amaç, ana fikir, ima, tutum için okuma

  • Sınav İçeriği

  Okuma ve kullanma sınavı 8 bölüm ve 56 sorudan oluşmaktadır. İçeriğinde çeşitli yazı türleri ve yazılarla ilgili sorulardan oluşan bir karışım bulunmaktadır.

  • Sınav Süresi

  1 saat 30 dakika

  • Metin Uzunlukları

  Sınavda toplam 3.000 ile 3.500 kelime okunmaktadır.

 2. Yazma

  Yazma

  • Sınavın Amacı

  Yazma sınavında öğrencinin yazma kağıdının iki bölümünde farklı türlerde İngilizce yazabileceğini göstermesi gerekmektedir. Denemeler, mektuplar, e-postalar, teklifler, raporlar ve incelemeler gibi iki farklı yazı yazılması gerekmektedir.

  • Pratik Yapılması Gerekenler

  Düşünceyi değerlendirme, ifade etme, hipotez yazma, haklı çıkarma, ikna etme gibi çeşitli yapıları, kelimeleri ve dil işlevlerini göstermek için mümkün olduğunca kelime bilginizi geliştirmelisiniz.

  • Sınav İçeriği

  Sınav içeriği 2 bölümden oluşmaktadır. Öğrencinin her iki bölümde 220-260 kelimeden oluşan kompozisyon yazması gerekmektedir.

  • Sınav Süresi

  1 saat 30 dakika

 1. Dinleme

  Dinleme

  • Sınavın Amacı

  Öğrencinin, her bölüm için kaydedilmiş bir metni veya metinleri dinlemesi ve bazı soruları yanıtlaması gerekmektedir. Öğrencilere her kayıt iki kez dinletilmektedir. Dinleme sınavı, öğrencinin röportajlar, radyo yayınları, sunumlar, konuşmalar ve günlük konuşmalar gibi konuşulan materyalleri takip etme ve anlama yeteneğini test etmektedir.

  • Pratik Yapılması Gerekenler

  Duygu, tutum, görüş, amaç, işlev, anlaşma, eylemin şekli.

  • Sınav İçeriği

  Dinleme sınavı 4 bölüm ve 30 sorudan oluşmaktadır.

  • Sınav Süresi

  40 dakika

 2. Konuşma

  Konuşma

  • Sınavın Amacı

  Konuşma sınavı dört bölümden oluşmaktadır ve öğrenci başka bir öğrenci ile birlikte sınava girmektedir. Konuşma sınavı öğrencinin yüz yüze durumlarda etkili iletişim kurma yeteneğini test etmektedir.

  • Pratik Yapılması Gerekenler

  Bir şey hakkında kendi kendinize konuşmak, karşılaştırma, açıklama, fikir ifade etme, spekülasyon yapma, fikir alışverişinde bulunmak, fikirleri ifade etmek ve doğrulamak, müzakere yoluyla bir karara varabilmek.

  • Sınav İçeriği

  Konuşma sınavı 4 bölümden oluşmaktadır. Sınavda iki sınav görevlisi bulunmaktadır. Görevlilerden biri, öğrenciye sorular sorarak, konuşulacak şeyler içeren bir makale vererek sınavı gerçekleştirmektedir. Diğer görevli söylediklerinizi dinleyerek not almaktadır.

  • Sınav Süresi

  Her bir aday için 15 dakika

CAE Sınav Puanlamaları

Öğrencinin CAE sınavından sertifika almaya hak kazanması için belirlenen minimum puan 180 olarak belirlenmiştir. CAE Sınavından sertifika kazanmanın A,B ve C olmak üzere 3 farklı seviyesi bulunmaktadır.

CAE sınavı sonrasında öğrenci Grade A seviyesinde bir puan elde etmiş ise C2 seviyesinde CAE sertifikası almaya hak kazanır. Öğrenci Grade B ya da Grade C seviyesinde bir puan elde etmiş ise bu durumda C1 seviyesinde CAE sertifikası almaya hak kazanır. Sınav puanı 180’in altında olan öğrenciler, CAE sınavının gerektirdiği minimum standarda ulaşmamış sayılır ve öğrenci B2 seviyesinde Cambridge English Sertifikasını almaya hak kazanır.

SeviyeCAE Sınav PuanıCEFR SeviyesiKPDS/ÜDS/YDS
Grade A200-210CAE Certificate / C2 level80
Grade B193-199CAE Certificate / C1 level70
Grade C180-192CAE Certificate / C1 level60

CAE – IELTS Puan Karşılaştırması

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği diğer İngilizce yeterlilik sınavlarından biri ise International English Language Testing System (IELTS)‘dir.

CAE sertifikasına sahip öğrenciler, IELTS puanı 6.5 ile 8.0 arasında olan öğrencilere benzer dil yetenekleri gösterirler. Yandaki tablo, Cambridge Advanced English tarafından kullanılan Cambridge English Scale puanlarının IELTS puanlarıyla karşılaştırılmasını göstermektedir.

CAE PuanlarıIELTS Puanları
1917.5
1857
1766.5
1696
1625.5
1545.0

Ad Soyad*

E-posta Adresiniz*

Telefon Numaranız*

Yurtdışı Eğitime Ayırabileceğiniz Ortalama Aylık Bütçe ($/£/€)

Katılmak İstediğiniz Program

İkamet Ettiğiniz Şehir*

İletiniz

About Uğur Ünal