BEC Higher (Cambridge English Business Higher)

Cambridge English Business Higher

BEC Higher Sınavı (Cambridge English C1 Business Higher) Hakkında Bilgiler

BEC Higher, iş İngilizcesi öğrenmek amacıyla dil becerilerini, iş terimlerini ve kelime hanzelerini en üst seviyeye çıkarmak isteyen uluslararası öğrenciler için tasarlanmıştır. Cambridge English Business Higher Sınavı, 133 ülkede 20.000’den fazla eğitim kurumu, şirket ve hükümet departmanı tarafından, iş İngilizcesi öğrenmede üst düzey başarı olarak kabul edilmektedir.

BEC Higher Sınavı lisansüstü dersleri inceleme, üst düzey araştırma projeleri, akademik seminerlere liderlik etmek ve uluslararası işletmede üst düzey yönetim ve yönetim kurulu düzeyinde etkin bir şekilde iletişim kurmak için kullanılmaktadır.

BEC Higher Nedir?

BEC Higher, C1 Business Higher olarak da bilinen ve açılımı Cambridge English Business Higher olan Cambridge Assessment English’in düzenlediği en üst seviye iş İngilizcesi yeterlilik sınavıdır. Cambridge Assessment English, Cambridge Üniversitesi’nin bir kuruluşudur. Cambridge English Business Higher Sınavı Avrupa Dil Portfolyosu’nda C1 seviye İngilizceye karşılık gelmektedir.

C1 Business Higher sınavında sorulan sorular günlük iş ve iş terimleri ile ilişkili konuları temel almaktadır. Cambridge English Business Higher sınavlarından geçerli puan alan öğrenciler, lisansüstü eğitimlerde, doktora programlarında veya akademik ortamda çalışmak için gerekli iş İngilizcesi dil becerilerine sahip olduklarını belirten bir sertifika almaya hak kazanmaktadırlar. Cambridge Assessment English sertifikaları, İngiltere ve Avrupa’da ki birçok üniversitenin giriş şartlarında kabul görülmektedir.

Sınav Seviyesi Genel İngilizce Sınavları
A2 Key KET Sınavı
B1 Preliminary PET Sınavı
B2 First FCE Sınavı
C1 Advanced CAE Sınavı
C2 Proficiency CPE Sınavı
Sınav Seviyesi İş İngilizcesi Sınavları
B1 Preliminary BEC Sınavı
B2 Vantage BEC Sınavı
C1 Higher BEC Sınavı

C1 Business Higher Sınavına Kimler Katılabilir?

C1 Business Higher Sınavına, lisans sonrası ve doktora yapmak isteyen öğrencilerin yanı sıra seminer ve akademik faaliyetlerde araştırma projelerine öncülük edebilen ve uluslararası platformda üst yönetimde görev alan herkes katılabilmektedir. BEC Higher sınavına Cambridge Advanced English seviyesinden sonra girilmesi tavsiye edilmektedir.

Cambridge English Business Higher (BEC Higher), Avrupa’da birçok üniversitede yüksek öğrenim seviyelerinde işletme, ekonomi gibi bölümlerde giriş veya mezuniyet sınavı olarak kullanılmaktadır. Sınavlarda başarılı olan öğrenciler, mezuniyet sonrası doktora programları da dahil olmak üzere zorlu konuları en üst düzeyde çalışabilmektedirler. BEC Higher, İngilizceye odaklanan ve iş İngilizcesi becerilerini Avrupa Dilleri Ortak Çerçevesi (CEFR) C1 seviyesine yükseltmek isteyen öğrenciler tarafından kullanılmaktadır. C1 Business Higher İngilizce yeterlilik sınavından yeterli puan almak, anadili İngilizce olmayanlar için olağanüstü bir başarı olarak kabul edilmektedir.

BEC Higher Sınavına Nasıl Başvurulur?

C1 Business Higher sınavına girmek için, yetkili bir sınav merkezine doğrudan kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Dünya çapında 130 ülkede 2.700’ün üzerinde yetkili sınav merkezi bulunmaktadır. Tamamı Cambridge English Language Assessment tarafından denetlenmekte ve yüksek standartları karşılamaktadır.

Bulunduğunuz bölgedeki sınav merkezinden sınava nasıl kayıt yaptıracağınız, sınav tarihleri ve hazırlık kursları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Türkiye’de bulunan yetkili BEC Higher Sınav merkezlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Neden BEC Higher Sınavı?

BEC Higher, eğitim kurumlarının ve şirketlerin başarı seviyesi yüksek eğitim ve çalışma alanlarında aradıkları iş İngilizcesi becerilerinin kanıtını sunmaktadır. Cambridge English Business Higher sertifikasına sahip olmak öğrencilere iş ve okul hayatında birçok avantaj sağlamaktadır.

 • Dünya Çapında Ulaşılabilirlik

Dünya genelinde her yıl 33 sınav yapılmaktadır ve 113 ülkede 2.800 sınav merkezi bulunmaktadır. Cambridge Assessment English Sınavları, özel öğrenim, işitsel veya görsel engeller gibi özel gereksinimlere ihtiyaç duyan öğrenciler için uygun şartlara sahiptir. Özel koşullar hakkında daha fazla bilgi edinin.

 • Yüksek Kaliteli Değerlendirme

Bu sınav dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul edilen Cambridge Üniversitesi tarafından yapılmaktadır ve tüm dünyada kabul gören bir İngilizce yeterlilik sertifikası vermektedir. Sınavlar, uluslararası düzeyde kabul gören ISO 9001 kalite yönetimi standardını karşılayan sistemler ve işlemler kullanılarak geliştirilmektedir.

 • Üstün Başarı Kanıtı

BEC Higher sınavını geçen öğrenciler yurtdışındaki üniversitelerde eğitim almak ve uluslararası şirketlerde çalışmak için yeterli dil bilgisine sahip olduklarını ve ayrıca İngiltere ve Avustralya’ya vize başvurusu için uygun olduklarını kanıtlayabilirler.

 • Daha Fazla İstihdam Olanağı

C1 Business Higher sertifikasına sahip öğrenciler, İngilizce becerilerine sahip olmayan öğrencilerle kıyasla daha iyi işlere girebilir ve daha fazla para kazanabilir.

C1 Business Higher sınavında başarılı olmak, işverenlere ileri seviye İş İngilizcesi için beceri ve motivasyona sahip olduğunuzu ve uluslararası iş durumlarında etkili bir şekilde görev almak için bu becerilerinizi kullanabileceğinizi göstermektedir.

 • Vize ve Çalışma İzni

BEC Higher, İngiltere Sınır İdaresi (UK Border Agency – UKBA) tarafından uygulanan yeni yönetmelikler sonucunda 01 Nisan 2013 tarihinden itibaren İngiltere’ye göç amaçlı kullanılabilmektedir.

BEC Higher Sınavının İş Hayatına Etkisi

Cambridge Üniversitesi’nde görevli İngilizce öğretmenleri ve 38 ülkedeki 5,300’den fazla şirket ile yapılan araştırmaların sonucunda elde edilen verilere göre, işverenlerin 2/3’si BEC Higher Sınavından alınan İngilizce yeterlilik sertifikasına sahip kişilere işe alım sürecinde öncelik tanıdıklarını ve dil becerileri sayesinde daha rahat iletişim kurabildiklerini bu sayede çalışanların daha başarılı olduğunu söylemektedirler. Elde edilen bu veriler İngilizcenin küresel önemini belirtmektedir.

Araştırmalar sonucunda elde edilen diğer veriler;

 • Sektörlerde ihtiyaç duyulan İngilizce dil becerisi ile İngilizce yeterlilik sertifikasına sahip olmayan çalışanların İngilizce dil becerileri arasında önemli eksiklikler vardır.
 • İşverenlerin 2/3’si, BEC Higher İngilizce yeterlilik sertifikasına sahip olan adaylara daha iyi bir başlangıç paketi sunmaktadır. Ayrıca şirket içerisinde daha yüksek konumlara ve daha yüksek maaş artışlarına önemli derecede etkisi bulunmaktadır.

BEC Higher Sınavları

Cambridge English Business Higher (BEC), iş İngilizcesi becerilerinin tüm alanlarında kapsamlı bir sınavdır. BEC Higher Sınavı Okuma, Yazma, Dinleme ve Konuşma olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. BEC Higher konuşma sınavı, iki öğrenci ve iki öğretmen ile yüz yüze yapılmaktadır.

Öğrencilerin performanslarının net bir şekilde anlaşılması için dört sınavdan her biri için ayrı puan verilmektedir. BEC Higher sınavlarının sonunda öğrencilere net bir sonuç verebilmek için puanların ortalaması alınmaktadır. C1 Business Higher sınavı sonunda öğrenciler, Avrupa Dilleri için Referans Çerçevesi (CEFR) seviyesine ve Avrupa Ortak Referans Çerçevesine sahip olmaktadırlar.

 1. Okuma

  Okuma Sınavı

  • Sınavın Amacı

  Sınav, öğrencilerin kurgu, gazete ve dergi gibi farklı metin türleriyle rahatlıkla başa çıkabildiklerini göstermektedir. Öğrencinin dil bilgisi ve kelime haznesini ne kadar iyi kontrol edebileceğini gösteren farklı egzersiz türleriyle İngilizce kullanımını test etmektedir.

  • Pratik Yapılması Gerekenler

  Kelime hazinesi, deyimler, sıralamalar, anlam tonları

  • Sınav İçeriği

  Okuma sınavı 6 bölümden oluşmaktadır. Her bölüm için bir uzun metin veya iki veya daha kısa metin okumak zorundasınızdır.

  • Sınav Süresi

  1 saat

  • Metin Uzunlukları

  Sınavda metin başına 150-600 kelime okunmaktadır.

 2. Yazma

  Yazma Sınavı

  • Sınavın Amacı

  Öğrencinin yazma kağıdının iki bölümünde farklı türlerde İngilizce yazabileceğini göstermesi gerekmektedir. Sınavda denemeler, mektuplar, e-postalar, teklifler, raporlar ve incelemeler gibi iki farklı yazı yazılması gerekmektedir.

  • Pratik Yapılması Gerekenler

  Düşünceyi değerlendirme, ifade etme, hipotez yazma, haklı çıkarma, ikna etme gibi çeşitli yapıları, kelimeleri ve dil işlevlerini göstermek için mümkün olduğunca kelime bilginizi geliştirmelisiniz.

  • Sınav İçeriği

  Sınav içeriği 2 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bir zorunlu soru, ikinci bölümde üç seçimden bir soru bulunmaktadır.

  • Sınav Süresi

  1 saat 10 dakika

 1. Dinleme

  Dinleme Sınavı

  • Sınavın Amacı

  Öğrencinin her bölüm için kaydedilmiş bir metni veya metinleri dinlemesi ve bazı soruları yanıtlaması gerekmektedir. Öğrencilere her kayıt iki kez dinletilmektedir. Dinleme sınavı, öğrencinin röportajlar, radyo yayınları, sunumlar, konuşmalar ve günlük konuşmalar gibi konuşma türlerini takip etme ve anlama yeteneğini test etmektedir.

  • Pratik Yapılması Gerekenler

  Belirli bilgileri dinlemek ve not etmek, konuyu, içeriği, işlevi, konuşmacının görüşünü tanımlamak ve dinlemek, öz, belirli bilgiler, tutumlar dinlemek.

  • Sınav İçeriği

  Dinleme sınavı 3 bölüm ve 30 sorudan oluşmaktadır.

  • Sınav Süresi

  Cevaplarınızı cevap kağıdına aktarma süresi dahil yaklaşık 40 dakika.

 2. Konuşma

  Konuşma Sınavı

  • Sınavın Amacı

  Konuşma sınavı 3 bölümden oluşmaktadır ve öğrenci başka bir öğrenci ile birlikte sınava girmektedir. Konuşma sınavı öğrencinin yüz yüze durumlarda etkili iletişim kurma yeteneğini test etmektedir. Sınav görevlisi öğrencilere işle ilgili bir dizi konu hakkında sorular sormaktadır.

  • Pratik Yapılması Gerekenler

  Bir şey hakkında kendi kendinize konuşmak, karşılaştırma, açıklama, fikir ifade etme, spekülasyon yapma, fikir alışverişinde bulunmak, fikirleri ifade etmek ve doğrulamak, müzakere yoluyla bir karara varabilmek.

  • Sınav İçeriği

  Konuşma sınavı 3 bölümden oluşmaktadır. Sınavda iki sınav görevlisi ve iki öğrenci bulunmaktadır. Görevlilerden biri, öğrenciye sorular sorarak, konuşulacak şeyler içeren bir makale vererek sınavı gerçekleştirmektedir. Diğer sınav görevlisi öğrencinin söylediklerini dinleyerek not almaktadır.

  • Sınav Süresi

  Her öğrenci için 7 dakika

C1 Business Higher Sınav Puanlamaları

Öğrencinin BEC Higher sınavından sertifika almaya hak kazanması için belirlenen minimum puan 180 olarak belirlenmiştir. Cambridge English Business Higher sınavından sertifika kazanmanın A,B ve C olmak üzere 3 farklı seviyesi bulunmaktadır.

C1 Business Higher sınavı sonrasında öğrenci Grade A seviyesinde bir puan kazanmış ise C2 seviyesinde BEC Higher sertifikası almaya hak kazanır. Öğrenci Grade B ya da Grade C seviyesinde bir puan elde etmiş ise bu durumda C1 seviyesinde BEC Higher sertifikası almaya hak kazanır. Sınav puanı 180’in altında olan öğrenciler, BEC Higher sınavının gerektirdiği minimum standarda ulaşmamış sayılır ve öğrenci B2 seviyesinde Cambridge English Sertifikasını almaya hak kazanır.

Seviye Sınav Puanı Sertifika
Grade A 200-210 BEC Higher Certificate / C2 level
Grade B 193-199 BEC Higher Certificate / C1 level
Grade C 180-192 BEC Higher Certificate / C1 level
Level B2 160-179 Cambridge English Cetificate / B2 level
İletişim Formu