BEC Vantage (Cambridge English Business Vantage)

BEC Vantage (Cambridge English Business Vantage)

BEC Vantage Sınavı (Cambridge English B2 Business Vantage) Hakkında Bilgiler

BEC Vantage, 133 ülkede 20.000’den fazla eğitim kurumu, şirket ve hükümet departmanı tarafından kabul edilmektedir. Cambridge English Business Vantage Sınavı, öğrencilere İngilizce konuşulan uluslararası işlerde başarılı olmalarına yardımcı olacak pratik becerileri ve iş terimlerini kazandırmak için tasarlanmıştır.

BEC Vantage sınavı sonrasında kısa iş yazışmaları, raporlar ve teklifler yazabilir, toplantıları dinleyip anlayabilir ve tartışmalara katkıda bulunabilirsiniz.

BEC Vantage Nedir?

BEC Vantage Nedir? BEC Vantage, B2 Business Vantage olarakta bilinen ve açılımı Cambridge English Business Vantage olan Cambridge Assessment English’in düzenlediği B2 seviye iş İngilizcesi yeterlilik sınavıdır. Cambridge Assessment English, Cambridge Üniversitesi’nin bir kuruluşudur. BEC Vantage sınavı, Avrupa Dil Portfolyosu’nda B2 seviye İngilizceye karşılık gelmektedir.

B2 Business Vantage sınavında sorulan sorular günlük iş ve iş terimleri ile ilişkili konuları temel almaktadır. Cambridge English Business Vantage sınavlarından geçerli puan alan öğrenciler, orta düzey bir standartta profesyonel ve akademik ortamda çalışmak için gerekli iş İngilizcesi ve dil becerilerine sahip olduklarını belirten bir sertifika almaya hak kazanmaktadırlar. Cambridge Assessment English sertifikaları, İngiltere ve Avrupa’da ki birçok üniversitenin giriş şartlarında kabul görmektedir.

Sınav Seviyesi Genel İngilizce Sınavları
A2 Key KET Sınavı
B1 Preliminary PET Sınavı
B2 First FCE Sınavı
C1 Advanced CAE Sınavı
C2 Proficiency CPE Sınavı
Sınav Seviyesi İş İngilizcesi Sınavları
B1 Preliminary BEC Sınavı
B2 Vantage BEC Sınavı
C1 Higher BEC Sınavı

B2 Business Vantage Sınavına Kimler Katılabilir?

B2 Business Vantage Sınavına, üniversitede eğitim alan ve doktora yapmak isteyen öğrencilerin yanı sıra seminer, akademik faaliyetler ve araştırma projelerinde çalışmak isteyen herkes katılabilmektedir. BEC Vantage sınavına, Cambridge English Business Preliminary seviyesinden sonra girilmesi tavsiye edilmektedir.

Cambridge English Business Vantage (BEC Vantage), Avrupa’da birçok üniversitede işletme, ekonomi gibi bölümlerde giriş sınavı olarak kullanılmaktadır. BEC Vantage, İngilizceye odaklanan ve iş İngilizcesi becerilerini Avrupa Dilleri Ortak Çerçevesi (CEFR) B2 seviyesine yükseltmek isteyen öğrenciler tarafından kullanılmaktadır. B2 Business Vantage İngilizce yeterlilik sınavından nitelikli puan almak, uluslararası şirketlerce başarı olarak kabul edilmektedir.

BEC Vantage Sınavına Nasıl Başvurulur?

B2 Business Vantage sınavına girmek için, yetkili bir sınav merkezine doğrudan kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Dünya çapında 130 ülkede 2.700’ün üzerinde yetkili sınav merkezi bulunmaktadır. Tamamı Cambridge English Language Assessment tarafından denetlenmekte olan sınavlar yüksek standartları karşılamaktadır.

Bulunduğunuz bölgedeki sınav merkezinden sınava nasıl kayıt yaptıracağınız, sınav tarihleri ve hazırlık kursları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Türkiye’de bulunan yetkili BEC Vantage Sınav merkezlerine buradan ulaşabilirsiniz.

BEC Vantage Sınavını Neden Almalıyım?

BEC Vantage, iş bağlamında dört dil becerisinin (okuma, yazma, konuşma ve dinleme) tamamına dair kapsamlı bir sınav olması nedeniyle, işverenler B2 Business Vantage sınavına değer vermekte ve güvenmektedir. Cambridge English Business Vantage sertifikasına sahip olmak, öğrencilere iş ve okul hayatında birçok avantaj sağlamaktadır.

 • Dünya Çapında Ulaşılabilirlik

Dünya genelinde her yıl 33 sınav yapılmaktadır ve 113 ülkede 2.800 sınav merkezi bulunmaktadır. Cambridge Assessment English Sınavları, özel öğrenim, işitsel veya görsel engeller gibi özel gereksinimlere ihtiyaç duyan öğrenciler için uygun şartlara sahiptir. Özel koşullar hakkında daha fazla bilgi edinin.

 • Yüksek Kaliteli Değerlendirme

Sınavlar, dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul edilen Cambridge Üniversitesi tarafından yapılmaktadır ve tüm dünyada kabul gören bir İngilizce yeterlilik sertifikası vermektedir. Sınavlar, uluslararası düzeyde kabul gören ISO 9001 kalite yönetimi standardını karşılayan sistemler ve işlemler kullanılarak geliştirilmektedir.

 • Üstün Başarı Kanıtı

BEC Vantage sınavını geçen öğrenciler yurtdışındaki üniversitelerde eğitim almak ve uluslararası şirketlerde çalışmak için yeterli dil bilgisine sahip olduklarını ve ayrıca İngiltere ve Avustralya’ya vize başvurusu için uygun olduklarını kanıtlayabilirler.

 • Daha Fazla İstihdam Olanağı

B2 Business Vantage sertifikasına sahip öğrenciler, İngilizce becerilerine sahip olmayan benzer adaylara kıyasla daha iyi işlere girebilir ve daha fazla para kazanabilir.

B2 Business Vantage sınavında başarılı olmak, işverenlere orta seviyede İş İngilizcesi için beceri ve motivasyona sahip olduğunuzu ve uluslararası iş durumlarında etkili bir şekilde görev almak için bu becerilerinizi kullanabileceğinizi göstermektedir.

BEC Vantage Sınavının İş Hayatına Etkisi

Cambridge Üniversitesi’nde görevli İngilizce öğretmenleri ve 38 ülkedeki 5,300’den fazla şirket ile yapılan araştırmaların sonucunda elde edilen verilere göre, işverenlerin 2/3’si BEC Vantage Sınavından alınan İngilizce yeterlilik sertifikasına sahip kişilere işe alım sürecinde öncelik tanıdıklarını ve dil becerileri sayesinde daha rahat iletişim kurabildiklerini bu sayede çalışanların daha başarılı olduğunu söylemektedirler. Elde edilen bu veriler İngilizcenin küresel önemini belirtmektedir.

Araştırmalar sonucunda elde edilen diğer veriler;

 • Sektörlerde ihtiyaç duyulan İngilizce dil becerisi ile İngilizce yeterlilik sertifikasına sahip olmayan çalışanların İngilizce dil becerileri arasında önemli eksiklikler vardır.
 • İşverenlerin üçte ikisi, BEC Vantage İngilizce yeterlilik sertifikasına sahip olan adaylara daha iyi bir başlangıç paketi sunmaktadır. Ayrıca şirket içerisinde daha yüksek konumlara ve daha yüksek maaş artışlarına önemli derecede etkisi bulunmaktadır.

BEC Vantage Sınavları

Cambridge English Business Vantage (BEC Vantage), iş İngilizcesi becerilerinin tüm alanlarında kapsamlı bir sınavdır. BEC Vantage Sınavı okuma, yazma, dinleme ve konuşma olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. BEC Vantage konuşma sınavı, iki öğrenci ve iki öğretmen ile yüz yüze yapılmaktadır.

Öğrencilerin performanslarının net bir şekilde anlaşılması için dört sınavdan her biri için ayrı puan verilmektedir. BEC Vantage sınavlarının sonunda öğrencilere net bir sonuç verebilmek için puanların ortalaması alınmaktadır. B2 Business Vantage sınavı sonunda öğrenciler, Avrupa Dilleri için Referans Çerçevesi (CEFR) seviyesine ve Avrupa Ortak Referans Çerçevesine sahip olmaktadırlar.

 1. Okuma

  Okuma Sınavı

  • Sınavın Amacı

  Okuma sınavı, öğrencilerin ticari yayınlar ve yazışmalar gibi farklı metin türleriyle rahatlıkla başa çıkabildiklerini göstermektedir. Sınav, öğrencinin dil bilgisi ve kelime haznesini ne kadar iyi kontrol edebileceğini gösteren farklı egzersiz türleriyle İngilizce kullanımını test etmektedir.

  • Pratik Yapılması Gerekenler

  Kelime hazinesi, deyimler, metin yapısını anlama

  • Sınav İçeriği

  Okuma sınavı 5 bölümden oluşmaktadır. Bölümlerde ilgili bir konuda dört kısa metin ya da dört bölüme ve bir dizi ifadeye bölünmüş bir metin bulunmaktadır. Sınavda öğrencilerin her bir ifadeyi doğru metin veya bölümlerle eşleştirmeleri gerekmektedir.

  • Sınav Süresi

  1 saat

  • Metin Uzunlukları

  Sınavda metin başına 150-550 kelime okunmaktadır.

 2. Yazma

  Yazma Sınavı

  • Sınavın Amacı

  Öğrencinin yazma kağıdının iki bölümünde farklı türlerde İngilizce yazabileceğini göstermesi gerekmektedir. Sınavda denemeler, mektuplar, e-postalar, teklifler, raporlar ve incelemeler gibi iki farklı yazı yazılması gerekmektedir.

  • Pratik Yapılması Gerekenler

  Düşünceyi değerlendirme, ifade etme, hipotez yazma, haklı çıkarma, ikna etme gibi çeşitli yapıları, kelimeleri ve dil işlevlerini göstermek için mümkün olduğunca kelime bilginizi geliştirmelisiniz.

  • Sınav İçeriği

  Sınav içeriği 2 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bir işletme durumunun açıklaması ve verilen bilgileri kullanarak 40-50 kelimelik bir şirket içi iletişim yazmanız gerekmektedir. İkinci bölümde, bazı materyaller (mektup, faks, e-posta, not, bildirim, ilan, grafik) okumanız gerekmektedir ve bilgiye dayalı olarak 120-140 kelimelik bir iş yazışması, rapor ya da teklif yazmak zorundasınız.

  • Sınav Süresi

  45 dakika

 1. Dinleme

  Dinleme Sınavı

  • Sınavın Amacı

  Öğrencinin her bölüm için kaydedilmiş bir metni veya metinleri dinlemesi ve bazı soruları yanıtlaması gerekmektedir. Öğrencilere her kayıt iki kez dinletilmektedir. Dinleme sınavı, öğrencinin röportajlar, radyo yayınları, sunumlar, konuşmalar ve günlük konuşmalar gibi konuşma türlerini takip etme ve anlama yeteneğini test etmektedir.

  • Pratik Yapılması Gerekenler

  Belirli bilgileri dinlemek ve not etmek, konuyu, içeriği, işlevi, konuşmacının görüşünü tanımlamak ve dinlemek, öz, belirli bilgiler, tutumlar dinlemek.

  • Sınav İçeriği

  Dinleme sınavı 3 bölüm ve 30 sorudan oluşmaktadır. Birinci bölümde, üç monolog veya diyalog bulunmaktadır. Her kayıt için, form gibi kısa bir metinde dört boşluğu dinlemeniz ve doldurmanız gerekir. İkinci Bölümde, iki set ve beş kısa monolog (konuşan bir kişinin kayıtları) bulunmaktadır. Her set ortak bir tema ile bağlanır ve öğrenciler sekiz seçeneğe (A – H) sahiptir. Bu bölümde öğrencilerin her konuşmacıyı seçeneklerden biriyle eşleştirmeleri istenir .

  • Sınav Süresi

  Cevaplarınızı cevap kağıdına aktarma süresi dahil yaklaşık 40 dakika.

 2. Konuşma

  Konuşma Sınavı

  • Sınavın Amacı

  Konuşma sınavı 3 bölümden oluşmaktadır ve öğrenci başka bir öğrenci ile birlikte sınava girmektedir. Konuşma sınavı öğrencinin yüz yüze durumlarda etkili iletişim kurma yeteneğini test etmektedir. Sınav görevlisi öğrencilere işle ilgili bir dizi konu hakkında sorular sormaktadır.

  • Pratik Yapılması Gerekenler

  Bir şey hakkında kendi kendinize konuşmak, karşılaştırma, açıklama, fikir ifade etme, spekülasyon yapma, fikir alışverişinde bulunmak, fikirleri ifade etmek ve doğrulamak, müzakere yoluyla bir karara varabilmek.

  • Sınav İçeriği

  Konuşma sınavı 3 bölümden oluşmaktadır. Sınavda iki sınav görevlisi bulunmaktadır. Görevlilerden biri öğrenciye sorular sorarak, konuşulacak şeyler içeren bir makale vererek sınavı gerçekleştirmektedir. Diğer görevli söylediklerinizi dinleyerek not almaktadır.

  • Sınav Süresi

  Her öğrenci için 14 dakika

B2 Business Vantage Sınav Puanlamaları

Öğrencinin BEC Vantage sınavından sertifika almaya hak kazanması için belirlenen minimum puan 160 olarak belirlenmiştir. Cambridge English Business Vantage sınavından sertifika kazanmanın A,B ve C olmak üzere 3 farklı seviyesi bulunmaktadır.

B2 Business Vantage sınavı sonrasında öğrenci Grade A seviyesinde bir puan almış ise C1 seviyesinde BEC Vantage sertifikası almaya hak kazanır. Öğrenci Grade B ya da Grade C seviyesinde bir puan elde etmiş ise bu durumda B2 seviyesinde BEC Vantage sertifikası almaya hak kazanır. Sınav puanı 160’ın altında olan öğrenciler, BEC Vantage sınavının gerektirdiği minimum standarda ulaşmamış sayılır ve sertifika alamaz.

Seviye Sınav Puanı Sertifika
Grade A 180-190 BEC Vantage Certificate / C1 level
Grade B 173-179 BEC Vantage Certificate / B2 level
Grade C 160-172 BEC Vantage Certificate / B2 level
Level B1 140-159
İletişim Formu