Cambridge Assessment English

Cambridge Assessment English

Cambridge Assessment English Hakkında Bilgiler

Cambridge Assessment English; öğrencilere KET, PET, FCE, CAE, CPE, BEC Preliminary, BEC Vantage, BEC Higher gibi birçok İngilizce yeterlilik sınavları ve kursları sunan Cambridge Üniversitesi’nin bir kuruluşudur. Cambridge Assessment English, insanların dil becerilerini nasıl öğrendiklerine dair derinlemesine araştırmalar yaparak İngilizce öğrenmek ve öğretmek isteyenlere kapsamlı hazırlık, destek materyalleri ve kaynaklar sunmaktadır.

Cambridge Assessment English, 130’dan fazla ülkede her yıl 5.5 milyondan fazla öğrenciye A2 seviyesinden C2 seviyesine kadar birçok farklı İngilizce yeterlilik seviyesinde kurslar ve sınavlar düzenlemektedir. Cambridge Assessment English dünya çapında 20.000’den fazla üniversite, şirket ve hükümet departmanı tarafından tanınmaktadır.

Cambridge English Sınavları dünya genelinde 2.800 sınav merkezi, 50.000’den fazla okul, öğretmen, akademisyen ve yayıncı tarafından desteklenmektedir.

Cambridge Assessment English Sınavları

Cambridge English Sınavları; İngilizce öğrenmeyi zevkli, etkili ve ödüllendirici yapan kapsamlı sınavlardır. Cambridge Assessment English Sınavları etkili öğretme ve öğrenme üzerine yapılan araştırmalara dayanmaktadır. Sınavlar, öğrencileri İngilizce öğrenmek ve gerçek dünya için pratik beceriler geliştirmeleri için motive etmektedir. Sınavlar, öğrencilerin konuşma, yazma, okuma ve dinleme becerilerini adım adım geliştirmelerine yardımcı olan Ortak Avrupa Referans Çerçevesi (CEFR) seviyesine odaklanmaktadır.

Cambridge Assessment English Sınavları sırasıyla; KET, PET, FCE, CAE, CPE, BEC Preliminary, BEC Vantage ve BEC Higher sınavlarından oluşmaktadır ve sınavlar farklı İngilizce yeterlilik seviyelerine göre oluşturulmuştur.

 1. Cambridge English Key (KET)

  Cambridge English Key (KET)

  Cambridge English Key (KET), başlangıç seviyesinde İngilizce öğrenmek isteyen öğrenciler için hazırlanmıştır. Öğrencinin basit durumlarda iletişim kurmak için İngilizceyi kullanabildiğinin kanıtıdır.

  KET sınavı; okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerinin temellerini içermektedir.

 2. Cambridge English Preliminary (PET)

  Cambridge English Preliminary (PET)

  Cambridge English Preliminary (PET), İngilizce temeline hakim olan ve günlük kullanım için pratik dil becerilerine sahip olan öğrenciler için orta seviye bir sınavdır.

  PET sınavı; öğrencilerin İngilizce basit ders kitapları ve makaleler okuyabilmeleri, günlük konularda mektup ve e-posta yazabilmeleri için tasarlanmıştır.

 3. Cambridge English First (FCE)

  Cambridge English First (FCE)

  Cambridge English First (FCE), öğrencilerin İngilizce konuşulan bir ortamda güvenle iletişim kurmak için gereken dil becerilerine sahip olduğunu göstermektedir.

  FCE sınavı; öğrencilere İngilizce konuşulan bir ülkede bağımsız olarak yaşayabilmeleri, çalışabilmeleri ve İngilizce olarak verilen kursları anlayabilmeleri için gerekli dil becerilerine sahip olmalarını sağlamaktadır.

 4. Cambridge English Advanced (CAE)

  Cambridge English Advanced (CAE)

  Cambridge English Advanced (CAE), İngilizcede ki üst düzey başarı kanıtıdır ve öğrencileri üniversiteye veya mesleki yaşama hazırlamak için ideal niteliktedir.

  8.000’den fazla eğitim kurumu, işletme ve hükümet departmanı, CAE sınavını İngilizce öğrenmede üst düzey başarının kanıtı olarak kabul etmektedir.

 1. Cambridge English Proficiency (CPE)

  Cambridge English Proficiency (CPE)

  Cambridge English Proficiency (CPE), Cambridge Assessment English Sınavları’nın en üst seviyesidir.

  CPE Sınavı, öğrencinin ileri düzeyde akıcı İngilizce konuşabileceğini ve iletişim kurabileceğini kanıtlamaktadır.

 2. Cambridge English Business Preliminary (BEC)

  Cambridge English Business Preliminary (BEC)

  Cambridge English Business Preliminary (BEC), öğrencinin işletme İngilizcesinin temellerine hakim olduğunu göstermektedir. Sınavın içeriği günlük iş ve iş görevlerine dayanır.

  BEC sınavı; öğrencinin temel seviyede iş terimlerini ve iş İngilizcesi becerilerini geliştirmek için tasarlanmıştır.

 3. Cambridge English Business Vantage (BEC Vantage)

  Cambridge English Business Vantage (BEC Vantage)

  Cambridge English Business Vantage (BEC Vantage), öğrencinin uluslararası ticarette başarılı bir şekilde çalışmaya hazır olduğunun göstergesidir.

  BEC Vantage sınavının içeriği günlük iş ve iş görevlerine dayanmaktadır ve öğrencinin iş İngilizcesi becerilerini geliştirmek için tasarlanmıştır.

 4. Cambridge English Business Higher (BEC Higher)

  Cambridge English Business Higher (BEC Higher)

  Cambridge English Business Higher (BEC Higher), öğrencinin uluslararası ticarette üst düzeyde güvenle çalışması için ihtiyacı olan pratik dil becerilerini sağlamaktadır. BEC Higher sertifikası öğrencilerin ileri düzeyde iş İngilizcesi bilgisine sahip olduklarını kanıtlamaktadır.

  BEC Higher sınavı; Cambridge Assessment English’in en üst düzey iş İngilizcesi sınavıdır.

Cambridge Assessment English Sınavlarına Nasıl Başvurulur?

Cambridge Assessment English sınavlarına girmek için, yetkili bir sınav merkezine doğrudan kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Dünya çapında 130 ülkede 2.700’ün üzerinde yetkili sınav merkezi bulunmaktadır. Sınav merkezleri Cambridge English Language Assessment tarafından denetlenmekte ve yüksek standartları karşılamaktadır.

Bulunduğunuz bölgedeki yetkili sınav merkezinden sınava nasıl kayıt yaptıracağınız, sınav tarihleri ve hazırlık kursları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Türkiye’de bulunan yetkili CAE Sınav merkezlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Neden Cambridge Assessment English Sınavları?

Cambridge Assessment English Sınavları, eğitim kurumlarının ve şirketlerin başarı seviyesi yüksek eğitim ve çalışma alanlarında aradıkları İngilizce becerilerinin kanıtını sunmaktadır. Cambridge English İngilizce yeterlilik sertifikaları öğrencilere iş ve okul hayatlarında birçok avantaj sağlamaktadır.

 • Dünya Çapında Ulaşılabilirlik

Dünya genelinde her yıl 33 sınav yapılmaktadır ve 113 ülkede 2.800 sınav merkezi bulunmaktadır. Cambridge Assessment English Sınavları, özel öğrenim, işitsel veya görsel engeller gibi özel gereksinimlere ihtiyaç duyan öğrenciler için uygun şartlara sahiptir. Özel koşullar hakkında daha fazla bilgi edinin.

 • Üstün Başarı Sertifikaları

Sınavlar dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul edilen Cambridge Üniversitesi tarafından yapılmakta olan ve tüm dünyada kabul gören bir İngilizce yeterlilik sertifikası vermektedir.

Öğrenciler, belirledikleri seviyedeki Cambridge English sınavını kazandıktan sonra yurt dışında eğitim almak için yeterli dil bilgisine sahip olduklarını ayrıca İngiltere ve Avustralya’ya vize başvurusu için uygun olduklarını kanıtlayabilir.

 • Daha Fazla İstihdam Olanağı

Cambridge Assessment English İngilizce yeterlilik sertifikasına sahip öğrenciler, İngilizce yeterlilik sertifikasına sahip olmayan öğrencilere kıyasla daha iyi şirketlerde çalışabilir ve daha fazla para kazanabilirler.

CAE Sertifikalarının İş Hayatına Etkisi

Cambridge Üniversitesi’nde görevli İngilizce öğretmenleri ve 38 ülkedeki 5,300’den fazla şirket ile yapılan araştırmaların sonucunda elde edilen verilere göre, işverenlerin 2/3’si İngilizce yeterlilik sertifikasına sahip kişilere işe alım sürecinde öncelik tanıdıklarını ve dil becerileri sayesinde daha rahat iletişim kurabildiklerini bu sayede çalışanların daha başarılı olduğunu söylemektedirler. Elde edilen bu veriler İngilizcenin küresel önemini belirtmektedir.

Araştırmalar sonucunda elde edilen diğer veriler şu şekildedir;

 • Sektörlerde ihtiyaç duyulan İngilizce dil becerisi ile İngilizce yeterlilik sertifikasına sahip olmayan çalışanların İngilizce dil becerileri arasında önemli eksiklikler vardır.
 • İşverenlerin 2/3’si, İngilizce yeterlilik sertifikasına sahip olan kişilere daha iyi bir başlangıç paketi sunar. Ayrıca şirket içerisinde daha yüksek konumlara ve daha yüksek maaş artışlarına önemli derecede etkisi bulunmaktadır.

Aşağıda bazı sektörlerde İngilizce yeterlilik sertifikasına sahip çalışanların, diğer çalışanlara nazaran başarı oranları yer almaktadır.

Üst Düzey Yönetici

Satış ve Pazarlama

Muhasebe ve Finans

Müşteri Hizmetleri

Üretim

Cambridge Assessment English ile Yurt Dışında Eğitim

Yurt dışında eğitim almayı düşünüyorsanız, Cambridge English Sınavları’ndan alacağınız İngilizce yeterlilik sertifikası, yurt dışında eğitim almak için gerekli İngilizce dil becerilerine sahip olduğunuzu göstermek için ihtiyacınız olan tek şeydir.

Yurt dışında üniversite ya da kolej eğitimi almayı düşünen öğrenciler için Cambridge Assessment English İngilizce yeterlilik sertifikası birçok ülkede öğrencilere çeşitli avantajlar sağlamaktadır.

 • Cambridge English Sınavları, öğrencilerin kolej veya üniversiteye girebilmelerine, vize almalarına ve ders çalışmak için gerekli dil becerilerini kazanmalarına yardımcı olmaktadır.
 • Cambridge English; Harvard Üniversitesi, Massachusetts Teknoloji Üniversitesi (MIT), Stanford Üniversitesi ve Buffalo Üniversitesi dahil olmak üzere ABD’deki binlerce üniversite ve kolej tarafından kabul edilmektedir.
 • Cambridge English; McMaster Üniversitesi, British Columbia Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi dahil olmak üzere Kanada’daki 100’e yakın üniversite ve kolej tarafından kabul edilmektedir.
 • Cambridge English; Londra Ekonomi ve Siyaset Bilimi Okulu (LSE), Oxford Üniversitesi ve Saint Andrews Üniversitesi dahil olmak üzere İngiltere’deki üniversite ve kolejlerin % 100’ü tarafından kabul edilmektedir.
 • Cambridge English; Sydney Üniversitesi, Adelaide Üniversitesi ve Melbourne Üniversitesi dahil olmak üzere Avustralya’daki birçok üniversite ve kolej tarafından kabul edilmektedir.

Cambridge English Scale

Cambridge English Scale, Cambridge Assessment English sınavlarının karşılaştırılmasında kullanılan puan cetvelidir. Cambridge English Scale, mevcut sonuç bildirimleri ve yıllar süren araştırmalar sonucu Avrupa Ortak Dil Çerçevesi’ni (CEFR) tamamlayıcı nitelikte tasarlanmıştır.

Cambridge English Scale; öğrenciler, öğretmenler, üniversiteler ve göçmenlik büroları da dahil olmak üzere Cambridge Assessment English sınavlarına katılanların ihtiyaçlarının daha iyi karşılanması ve sınavların genelinde daha anlaşılır bir sonuç bildirimi yapılmasını sağlamaktadır. Cambridge Assessment English Sınavları, CEFR tarafından açıklanan seviyelerle uyumlu hale getirilmiştir.

Cambridge English Sınavları, CEFR’nin belirli seviyelerini hedeflemektedir. Her sınav belirli bir CEFR seviyesine odaklanırken aynı zamanda bitişik seviyelerde sınav materyali içerir, örneğin B2 First , B2’ye yöneliktir, ancak B1 ve C1’i kapsayan sınav maddeleri de bulunmaktadır. Bu yöntem, hedeflenenin altında veya üstünde bir seviye olması halinde öğrencilerin yetenekleri hakkında çıkarımlar yapılmasını sağlamaktadır.

İletişim Formu