Polonya Üniversiteleri

Polonya’da üniversite eğitimi almak dünya üzerinden birçok öğrencinin hayalidir. Yurtdışında üniversite okuyarak yeni arkadaşlar edinebilir, yeni yerler keşfedebilir ve akademik alanda başarı sağlayarak daha üst seviye bir kariyer sahibi olabilirsiniz. Polonya’da üniversite fiyatları ve başvuru şartları için danışmanlık firmamızla iletişime geçerek daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Polonya'da Üniversite Okumak

Polonya’da Üniversite Okumak

Polonya’da üniversite eğitimi, sunduğu imkanlar ile diğer Avrupa ülkelerine göre daha çok tercih edilebilmektedir. Polonya’da sınavsız üniversite okumanın mümkün olması, dünyanın her yerinden birçok uluslararası öğrencinin Polonya’da eğitim almasının sebepleri arasındadır. Polonya üniversite başvurusu için lise diplomasına sahip olmanız yeterlidir. Polonya’da üniversite eğitimi sonrasında alacağınız diplomanın YÖK denkliği bulunmaktadır. Lisans eğitim süresi çoğu bölüm için 3 yıldır. Mezun olduğunuzda Polonya hükumeti 1 yıl oturma izni ve çalışma izni vermektedir.

Polonya’da üniversite okumak ekonomik olarak diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha uygundur. Üniversite harçları, yaşam ve konaklama masrafları oldukça düşüktür. Polonya para birimi olan zloti neredeyse Türk lirasına eşdeğerdir ve bu durum dolar, euro, sterlin gibi para birimlerini kullanan ülkelere göre yurtdışında okumaya ayrılan bütçeyi azaltmaktadır. Siz de Avrupa’da bir yüksek eğitim kurumunda eğitim almak istiyorsanız, kaliteli eğitimi ile Polonya’da üniversite eğitimini gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Polonya Üniversite Eğitim Sistemi

Polonya’da üniversite eğitimi 1364’da yılında Kral Casimir’in Krakov Akademi’yi, bugünkü ismi ile Jagiellonian Üniversitesi’ni, kurmasıyla başlamıştır. Dünyanın en eski akademik merkezlerinden birisi olan Krakov Akademi, Prag’dan sonra Orta Avrupa’nın en eski ikinci akademik merkezidir.

Polonya’da yüksek öğretim sistemi düzenli olarak denetlemekte ve geliştirilmektedir. Polish Accreditation Committee, General Council for Science and Higher Education ve Conference of Rectors of the Academic Schools in Poland, Polonya eğitim sistemini denetleyen ve geliştiren en büyük kuruluşlardır.

İngiltere, Almanya ve Fransa’dan sonra Avrupa’nın en büyük 4. yüksek öğretim öğrenci nüfusuna sahip olan Polonya’da yaklaşık 2 milyon öğrenci bulunmaktadır. Her yıl 500.000 yeni öğrencinin yüksek öğretim kurumlarına kayıt olduğu ülkede, çoğu okul İngilizce eğitim sunmaktadır. Polonya eğitim sistemi Bologna Süreci, Lizbon Süreci ve European Credit Transfer System (ECTS) ile uyumludur.

Polonya'da Üniversite Okumak

Polonya Üniversite Denklik

Polonya’da üniversite eğitimi sonrasında alacağınız diploma YÖK tarafından tanınmaktadır. Polonya’da okuduğunuz bölümden alacağınız diploma ile Türkiye’de çalışabilirsiniz. Polonya’dan alınan diploma ile denklik almak isteyen öğrencilerin, YÖK’e başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

YÖK’e başvurular sırasında öğrencilerden bir takım belgeler istenilmektedir. Belgeleri eksiksiz bir şekilde sağlayan öğrenciler, mezun oldukları bölümlere göre, direkt olarak denklik alabilirler ya da YÖK tarafından belirlenen ilgili dersleri Türkiye’de bir üniversitede tekrardan almak durumunda kalabilirler. Öğrenciler ilgili dersleri Türkiye’de verdiklerinde, YÖK denklik işlemlerini tamamlar.

 • YÖK’den denklik alabilmek için Polonya lisans programları için istenilen belgelere buradan ulaşabilirsiniz.
 • YÖK’den denklik alabilmek için Polonya yüksek lisans programları için istenilen belgelere buradan ulaşabilirsiniz.

Polonya’da Eğitim Süresi ve Başlangıç Tarihleri

Polonya’da üniversite eğitimi birçok bölümde 3 yıldır. Polonya üniversitelerinde eğitim süresi, mimarlık ve bazı mühendislik bölümlerinde 4 yıl olup, eczacılık, diş hekimliği, psikoloji bölümleri 5 yıl sürmektedir. Polonya üniversitelerinde tıp eğitimi ise 6 yıldır. Üniversitelerin dil yeterliliklerini karşılayamayan öğrencilerin 1 sene hazırlık eğitimi almaları gerekmektedir. Polonya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler, hazırlık eğitimiyle beraber 4 senede mezun olabilirler. Polonya’da yüksek lisans eğitimi 2 yıl sürmekte, doktora eğitimi ise 3 ile 4 yıl arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Polonya üniversiteleri genellikle Ekim ayında eğitime başlarken, bazı üniversiteler öğrencilere Şubat ayında İngilizce hazırlık, Lehçe hazırlık ve bazı eğitim programlarına dahil olan derslere başlama imkanları sunmaktadır. Akademik takvim, 15’er hafta olan güz ve bahar eğitim dönemlerinden oluşur. Güz dönemi Ekim ayında başlar ve Şubat ortalarında son bulur. Bahar dönemi ise Şubat ayının ikinci yarısından sonra başlar ve Haziran ayında son bulur. Sınav haftası genelde 2-3 haftalık bir sürece yayılmıştır. Pek çok ders sınav yerine bitirme projesi ile geçilmektedir. Polonya’da üniversite eğitimi alan öğrenci akademik takvim içindeki bir dersi geçememiş ise Eylül ayında bütünleme sınavlarına girmektedir.

Polonya Üniversite Programları Polonya Üniversiteleri Başlangıç Tarihleri Polonya Eğitim Süreleri
Hazırlık Yılı Şubat 1 yıl
Lisans Eğitimi Genellikle Ekim Bölümlere göre 3 veya 6 yıl
Yüksek Lisans Programı Genellikle Ekim 2 yıl
Doktora Bölüme göre değişiklik göstermektedir 3 veya 4 yıl

Polonya Üniversite Programları

Polonya üniversitelerinde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimleri alabileceğiniz gibi, eğer Türkiye’de bir meslek yüksek okulu mezunuysanız, lisans tamamlama imkanı da sunulmaktadır. Polonya üniversite eğitim dili Lehçe ve İngilizce’dir. Polonya’da eğitim almak isteyen öğrenciler yeterli dil bilgisine sahip değillerse öncelikle hazırlık kurslarına katılmalıdır. Üniversiteler yurtdışından gelen öğrenciler için kendi bünyelerinde dil eğitimleri sağlamaktadırlar.

 1. Polonya'da Hazırlık Eğitimi

  Polonya’da Hazırlık Eğitimi

  Polonya’da üniversite okumak isteyen fakat seçtikleri bölüm derslerine aşina olmayan öğrenciler, öncelikle üniversitelerin 1 yıllık hazırlık programlarına katılmalıdır. Okumak istediğiniz bölümle ilgili temel derslerin öğretildiği hazırlık programını tamamlayan öğrenciler, bu eğitimin ardından bölümlerinde okumaya devam edebilirler.

 2. Polonya Şartlı Kabul Programı

  Polonya Şartlı Kabul Programı

  Polonya’da okumak isteyen ama üniversitelerin dil yeterliliklerini karşılayamayan öğrenciler, öncelikle üniversitelerin bünyesinde sunulan 1 senelik dil hazırlık programlarına katılmalıdır. Öğrenciler seçecekleri programın eğitim diline göre İngilizce veya Lehçe eğitim alırlar. Lisans ve yüksek lisans eğitimine katılmak isteyen öğrenciler, eğitimleri öncesinde üniversite bünyesinde sunulan dil hazırlık eğitimlerine katılacaklarını başvuruları sırasında bildirmeleri durumunda şartlı kabul edilmektedir. Gerekli olan dil sertifikasını elde ettikten sonra ise üniversite eğitiminize başlayabilirsiniz.

  Bazı Polonya üniversitelerinden şartlı kabul alabilmeniz için en az A2 seviyesinde İngilizce bilginizin olmasını şart koşmaktadır. Bu kabul şartı, her Polonya üniversitesi için geçerli olmamakla birlikte, özellikle devlet üniversitelerinin birçoğunda istenilmektedir.

 3. Polonya Üniversitelerine Yatay Geçiş

  Polonya Üniversitelerine Yatay Geçiş

  Türkiye’de bir üniversitede eğitim gören ve Polonya’da okumak isteyen öğrenciler, yatay geçiş programları ile Polonya’da eğitim alabilirler. Polonya üniversiteleri, yatay geçiş başvurularında genellikle hazırlık, birinci ve ikinci sınıf öğrencilerini kabul ederler. Bazı durumlarda üçüncü sınıf öğrencileri de yatay geçiş programına kabul edilmektedir. Üniversite eğitiminiz için yatay geçiş başvurularınızı en geç Mayıs ayında yapmış olmanız gerekmektedir.

  Yatay geçiş programına katıldığınızda, Türkiye’deki üniversitenizden alabileceğiniz transkript belgesi ile, Polonya’da bazı dersleri saydırabilirsiniz. Ancak uluslararası yatay geçişlerde, bölüm ders içeriklerinin ülkelere göre farklılık göstermesinden dolayı, bazı dersleri tekrar almak durumunda kalabilirsiniz. Örneğin, Türkiye’de hukuk bölümünde okuyan 1. sınıf öğrencisi, Türkiye hukuku ve Polonya hukuku birbirinden farklı olduğu için bazı dersleri tekrar almak durumunda kalabilir.

 4. Polonya'da Lisans Eğitimi

  Polonya’da Lisans Eğitimi

  Polonya’da birçok üniversite bulunmaktadır. Başkent Varşova’da bulunan üniversiteler başta olmak üzere, birçok farklı şehirdeki üniversiteler, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır. Bölüm çeşitliliği açısından da oldukça zengin olan Polonya üniversitelerinde tıp, işletme, hukuk, mühendislik, iletişim gibi birçok farklı alanda eğitim alabilirsiniz. Polonya üniversitelerinde başvuru ve kayıt için üniversite sınavlarınıza girme şartı bulunmamaktadır. Başvuru sırasında lise diplomanız, başarı durumunuz ve diğer yeterlilikler göz önünde bulundurularak değerlendirilirsiniz.

 5. Polonya Lisans Tamamlama

  Polonya Lisans Tamamlama

  Türkiye’de 2 senelik ön lisans mezunları, Polonya üniversitelerinde eğitimlerini lisans derecesinde tamamlayabilmektedir. Özellikle öğrencilerin DGS sınavına girmesine gerek olmaması ve yüksek eğitim kalitesi ile Polonya Üniversiteleri, lisans tamamlama konusunda en uygun tercih olmaktadır. Mezun olduğunuz 2 yıllık bölüme uygun bir bölüm seçmeniz durumunda, ortak derslerin büyük bir bölümünü saydırma imkanınız da bulunmaktadır.

  DGS sınavına girmeden Polonya’daki üniversitelerden istediğiniz bölümü (Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği, Mühendislik, Ekonomi) seçerek lisans diploması alabilirsiniz. Polonya üniversiteleri, eğitiminize devam edebilmeniz için sizlerden dil yeterliliği şartı istemektedirler. Eğitiminiz öncesinde gideceğiniz bir dil kursu ya da üniversitelerin sağladığı hazırlık eğitimleri ile bu yeterliliği karşılayabilirsiniz.

Polonya Üniversite Başvuru ve Kabul Şartları

Polonya’da üniversite okumak için lise diplomanız olması yeterlidir. Türkiye’de yapılan üniversite sınavlarına girmenize gerek kalmadan, Polonya’da üniversite okuyabilirsiniz. Polonya üniversite başvuruları sırasında sizden istenilen tek şart, tercih ettiğiniz bölüm ile ilgili lise derslerinin geçerli not ortalaması olmasıdır.

Polonya üniversiteleri başvuran öğrencilerden belirli bir not ortalaması istememektedir. Öğrencilerin başvuru esnasında dil yeterliliklerini kanıtlamaları ya da hazırlık programlarına katılmaları gerekmektedir.

Başvuru için Gerekli Belgeler

 • Liseden alınacak lise diploması onay yazısı
 • Sağlık sigortası (İngilizce açıklamalı poliçesi olmalıdır)
 • Lise not döküm belgesi, transkript belgesi (Apostille mührü ile İngilizce tercümesi de olmalıdır)
 • İngilizce sağlık raporu
 • İngilizce motivasyon mektubu (Niyet mektubu)
 • İngilizce CV
 • Pasaport fotokopisi
 • Dil yeterlilik belgeleri (TOEFL, IELTS)

Polonya’da üniversite eğitimi öncesi yurtdışı dil okullarında eğitim alarak TOEFL ve IELTS sertifikalarına yönelik eğitim alabilirsiniz.

Polonya Üniversiteleri Yabancı Dil Yeterliliği

Polonya üniversiteleri bünyesinde eğitim alacak öğrencilerden en az B2 seviyesinde İngilizce dil yeterliliği istemektedir. Üniversite başvuruları sırasında istenilen dil yeterlilik sertifikası üniversitelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak genel olarak üniversiteler IELTS, TOEFL, CAE ve BULATS sınavları gibi ulusal geçerliliği olan dil sertifikalarını kabul etmektedir.

IELTS Sınavı

Polonya üniversite başvuruları sırasında IELTS sınavından 5,5 ve üstü puan almış olan öğrenciler, dil yeterlilik şartını tamamlamış kabul edilmektedir.

TOEFL Sınavı

TOEFL sınavından 550 ve üstü puan alan öğrenciler, üniversitelerin istedikleri dil yeterliliğini karşılarlar. Öğrenciler dil hazırlık programlarına katılmadan direkt olarak eğitimlerine başlarlar.

**Yukarıda bahsedilen minimum dil yeterlilikleri, seçeceğiniz üniversite ve bölüme göre farklılık gösterebilmektedir.

Polonya Üniversite Fiyatları 2024

Polonya’ üniversite eğitimi fiyatları Avrupa’daki diğer ülkeler ile kıyaslandığında çok daha ekonomiktir. Polonya’nın para birimi olarak zloti kullanmaya devam ediyor olması da yaşam masraflarını daha ekonomik hale getirmektedir. Her ne kadar para birimleri zloti olsa da Polonya üniversiteleri öğrencilerden eğitim ücretlerini Euro olarak talep etmektedir. Polonya’da üniversite ücretleri dönemlik olarak 1.500€’nun altından başlayıp, nadiren 3.000€’nun üzerine çıkmaktadır. Kuzey Avrupa ülkelerinde üniversite eğitim ücretleri ise ortalama 10.000€’dur.

Aylık 100€ konaklama, 25€ ulaşım, 250€ yemek ve eğlence bütçesiyle bir öğrenci aylık €400 – €600 gibi bir miktarla geçimini sağlayabilmektedir. Ayrıca öğrenciler şehir içi ve şehirler arası ulaşım olanaklarından %50 indirim ile faydalanmaktadır. Polonya’da üniversite fiyatları hakkında tüm sorularınız için Anka Study yurtdışı eğitim danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz. Polonya üniversite ücret bilgileri ile ilgili tüm sorularınız yanıtlanacaktır.

Polonya’da Bölümlere Göre Üniversite Fiyatları

Aşağıdaki tabloda en çok tercih edilen Polonya üniversite bölümleri ve fiyatlarından bazıları ortalama olarak sunulmuştur. Ücretler gitmek istediğiniz üniversiteye göre değişiklik gösterebilmektedir.

Üniversite Bölümü Yıllık Eğitim Ücretleri
İşletme €5,400 – €11,000
Mühendislik €6,200 – €14,500
Psikoloji €5,900 – €12,000
Tıp €11,000 – €19,000
Uluslararası İlişkiler €5,000 – €11,800

En İyi Polonya Üniversiteleri

Polonya’daki en iyi üniversiteleri belirlemek, kişisel tercihlere ve sıralama metodolojilerine bağlı olarak değişebilir. Ancak, Polonya’da birkaç saygın ve uluslararası alanda tanınan üniversite bulunmaktadır. İşte bu üniversitelerden bazıları:

 • Warsaw University (Varşova Üniversitesi): Polonya’nın başkenti Varşova’da bulunan bu üniversite, ülkenin en eski ve en prestijli eğitim kurumlarından biridir.
 • Jagiellonian University (Jagiellonian Üniversitesi): Krakow’da bulunan bu üniversite, Orta Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biridir ve özellikle sosyal bilimler, doğa bilimleri ve beşeri bilimler alanında güçlüdür.
 • AGH University of Science and Technology (AGH Bilim ve Teknoloji Üniversitesi): Krakow’da bulunan bu üniversite, özellikle mühendislik ve teknoloji alanlarında güçlüdür.
 • Poznań University of Economics and Business (Poznań Ekonomi ve İş Üniversitesi): Ekonomi ve iş alanlarında uzmanlaşmış bir üniversitedir.
 • University of Gdańsk (Gdańsk Üniversitesi): Gdańsk’ta bulunan bu üniversite, özellikle denizcilik ve çevre bilimleri konularında öne çıkmaktadır.

Polonya’da Üniversite Bölümleri

Polonya’da üniversite eğitimi almak için seçebileceğiniz birçok bölüm vardır. Polonya’da üniversite bölümleri aşağıda listelenmiştir.

 • Tıp
 • Mühendislik
 • Diş Hekimliği
 • Eczacılık
 • Psikoloji
 • İşletme ve Ekonomi
 • Uluslararası İlişkiler
 • Yabancı Diller
 • Finans

Polonya Üniversite Sıralamaları

Polonya’nın en iyi 10 üniversitesi aşağıda listelenmiştir. Sıralamada eğitim standartları, yaşam kalitesi ve fiyat uygunluğu göz önünde bulundurulmuştur.

 1. Varşova Üniversitesi
 2. Jagiellonian Üniversitesi
 3. Varşova Teknik Üniversitesi
 4. Adam Mickiewicz Üniversitesi
 5. Lazarski Üniversitesi
 6. Wroclaw Üniversitesi
 7. Wroclaw Teknoloji Üniversitesi
 8. Lodz Üniversitesi
 9. Gdansk Tıp Üniversitesi
 10. Poznan Teknoloji Üniversitesi

Polonya Üniversite Başvuru Tarihleri

Polonya’da üniversite okumak için yapılması gereken başvurular her yıl Nisan-Mayıs ayında başlar ve 15 Temmuz tarihinde sona erer. Başvuru aşamasından kabul aldıktan sonra Eylül-Ekim aylarında eğitim başlamaktadır. Polonya üniversitelerinde bazı bölümler için ara dönem başvuruları da yapılmaktadır.

 • University of Warsaw

Polonya’nın en büyük üniversitesi olan Varşova Üniversitesi, 1816 yılında kurumuştur. 37 farklı alanda eğitim verilen üniversite de 100’ün üzerinde beşeri bilimler ve doğa bilimleri bölümü bulunmaktadır. Ana kampüs şehir merkezindedir. Varşova Üniversitesi, Polonya’da okumak isteyen öğrencilerin ilk tercihlerinden biridir.

 • Jagiellonian University

Polonya’da üniversite okumak için diğer bir harika seçenek ise Jagiellonian Üniversitesi’dir. 1364 yılında III. Casimir tarafından kurulan üniversite, Polonya’nın en eski, Orta Avrupa’nın ise en eski ikinci üniversitesidir. Özellikle hukuk ve edebiyat alanında verdiği kaliteli eğitim ile ön plana çıkan üniversite, Polonya’da film yapımı eğitimi alabileceğiniz birkaç üniversiteden de biridir.

 • Adam Mickiewicz University

Polonya’nın en iyi 3 üniversitesi arasında olan bu okul, 1919 yılında kurulmuştur. Özellikle hukuk ve tarih alanlarındaki kaliteli eğitimi ile ön plana çıkmaktadır.

 • Lodz Film School

Lodz Film School, dünyanın en eski film okullarından bir tanesidir. Polonya film sektörünün en büyük isimlerinin mezun olduğu yüksek öğretim kurumu, önceden Polonya Film Okulu olarak anılmaktaydı.

 • College of Europe Natolin

College of Europe Natolin, Bruges College of Europe’un Belçika dışında bulunan tek okuludur. Politika, Avrupa Birliği Çalışmaları, Uluslararası İlişkiler bölümleri ile öğrencilerine harika kariyer fırsatları sunmaktadır.

 • Polish-Japanese Institute of Information Technology

Polonya’nın en inovatif okulu; sanat, dizayn, yönetim, medya yönetimi ve bilgi teknolojileri alanlarında kariyer yapmak isteyen öğrenciler için en iyi tercihlerden biridir.

Polonya Vize Başvurusu

Polonya vizesi, eğitim için iki farklı kategoriye ayrılmaktadır;

 • C Tipi Vize (Kısa Süreli); 3 aya kadar eğitim alacaklar için başvurulacak Schengen tipi vizedir.
 • D Tipi Ulusal Vize (Uzun Süreli Vize); Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyenler tarafından başvurulacak vize tipidir.

Polonya vize başvuru belgelerinizi önceden araştırarak zamanında teslim etmeniz halinde başvuru sürecinde herhangi bir sorun ile karşılaşmazsınız. Anka Study eşliğinde Polonya üniversitelerine başvuru yapan öğrencileriminiz vize sürecini, öğrenci ile iş birliği içinde eğitim danışmanlarımız takip etmektedir ve yönetmektedir.

Polonya Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar

 • Pasaport
 • Eski vize ve pasaportların fotokopisi
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Polonya vize başvuru ücreti
 • Vize başvuru formu
 • Üniversite kabul mektubu
 • Üniversite ücretinin ödendiğine dair belge
 • Uçak bileti rezervasyonları
 • T.C. kimlik fotokopisi
 • Sigorta poliçesi (Polonya’ya gireceğiniz günü ve çıkacağınız günü kapsamalıdır)
 • Eğitim durumunuzu gösteren öğrenci belgeleri ve diplomalar
 • Ebeveynlerden alınan ve eğitim süresi boyunca masrafların karşılanacağına dair noter tasdikli taahhütname
 • Mali durumunuzu beyan eden belgeler (3 aylık banka hesap dökümü)

Polonya vize başvurusu, Polonya vize ücreti ve Polonya vize takip durumları hakkında merak ettikleriniz için Anka Study Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı uzmanlarımızdan destek talebinde bulunabilirsiniz.

Polonya Çalışma İzni

Polonya’da üniversite eğitiminiz esnasında hem sürekli diyalog halinde kalarak dilinizi geliştirmek hem de yaşam masraflarınızı çıkarabilmek için çalışma imkanlarından faydalanabilirsiniz. Polonya’da eğitim esnasında çalışarak, mesleğiniz ile ilgili sektörü daha iyi tanıyabilirsiniz. Tatillerde tam zamanlı çalışma izni verilirken, eğitim sürecinde haftada 20 saat çalışma izni verilmektedir.

Polonya’da Konaklama Seçenekleri

Polonya üniversitelerine her yıl uluslararası pek çok öğrenci başvuruda bulunmakta olup her birine uygun konaklama seçenekleri vardır. Polonya eğitimi esnasında konaklama seçeneğinizi uygun maliyetlerle giderebilirsiniz. Konaklama seçenekleri arasında; üniversite yurtları, öğrenci evleri, özel yurtlar, özel apartlar ve hosteller yer almaktadır.

Uluslararası pek çok öğrencinin ilk tercihi üniversite yurtları olmaktadır. Üniversite yurtlarında konaklayarak farklı milletler ile tanışma fırsatı elde eder, sosyal çevrenizi genişletebilirsiniz. Bunun yanı sıra çeşitli kültürleri tanıyabilme ve yerel dillerine aşinalık kazanma imkanlarına sahip olabilirsiniz. Öğrenci evleri ise tek kişilik evler ile ortak konut olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu evlerde dilerseniz tek, dilerseniz de arkadaşlarınız ile ya da diğer öğrenciler ile kalabilirsiniz.

İmkanlar dahilinde tutarlar değişmek ile birlikte Polonya konaklama fiyatları €200 – €400 aralığında değişmektedir. Konaklama seçenekleri hakkında detaylı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Polonya’da Üniversite Okumak Size Ne Katacak?

Uluslararası öğrencilerin yabancı ülkelerden almış oldukları eğitimler hiç şüphesiz pek çok avantajı beraberinde getirmektedir.

 • Polonya üniversitelerinde eğitim almak isteyen yabancı öğrenciler için üniversite sınavlarına katılım gösterme şartı aranmamaktadır.
 • Eğitim esnasında part time çalışma şansınız olacağından kendi harçlığınızı çıkartabilirsiniz.
 • Eğitim dili İngilizce olduğu için dil hakimiyetinizi artırabilirsiniz.
 • Türkiye’de ortalama üniversite maliyetleri ile Avrupa’da eğitim alabilirsiniz.
 • Avrupa’da yaşama ve gezme şansını elde edebileceksiniz.
 • Üniversite eğitimleri yüksek standartlarda olup, ekonomik açıdan pek çok ülkeye nazaran daha ekonomiktir.
 • Lisans eğitimi bölümden bölüme değişkenlik göstermek ile birlikte 3 yıl, yüksek lisans eğitimleri ise 1,5/2 yıl olmaktadır. Bu da eğitiminizi daha kısa sürede bitirmenize olanak sağlamaktadır.
 • Polonya üniversiteleri mezuniyeti ardından edindiğiniz diploma tüm Avrupa Birliği ülkelerinde kabul edilmektedir.

Siz de yurtdışında üniversite eğitimi almak istiyorsanız tercihinizi Polonya üniversitelerinden yana kullanabilirsiniz. Polonya üniversite eğitiminizin ardından ise Polonya yüksek lisans eğitimi alarak alanınızda kendinizi daha fazla geliştirebilirsiniz.

Polonya Popüler Şehirleri

Polonya üniversitelerinde okumak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirler arasında en popüler olanı başkent Varşova’dır. Akademik kariyerlerine yurtdışında devam etmek isteyen öğrencilere birçok fırsat sunan Polonya’da mutlaka ziyaret etmeniz gereken şehirler aşağıdadır.

Varşova

Polonya’nın en büyük şehri ve başkenti olan Varşova, pek çok gezilesi mekana ev sahipliği yapmaktadır. Polonya’nın en turistik şehirlerinden biri olan Varşova, Ortadoğu Polonya’da yer alır ve Vitul Irmağı üzerinde kurulmuştur.

Varşova’da mutlaka gezmeniz gereken yerlerin başında; Patac Kultury i Nauki (Kültür ve Bilim Sarayı), Stare Miasto (Eski Şehir), Zamek Krolewski (Kraliyet Kalesi) ile Lazienki Parkı gelmektedir.

Gdansk

Baltık kıyısında yer almakta olan Gdansk, ülkenin liman bölgesi olan Pomeranya Voyvodalığının da merkezi olarak kabul edilmiştir.

2. Dünya Savaşı zamanın da büyük bir oranda tahrip olan Gdansk, daha sonra hızlı bir şekilde toparlanmış ve Avrupa’nın en güzel görünen limanı haline gelmiştir.

Dtugi Targ, Golden Gate, Green Gdansk’ta gezilebilecek merkezler arasında sayılmaktadır.

Torun

Polonya’nın kuzeyinde yer almakta olan Torun kenti, Vistula nehri kıyısında yer almaktadır.

En eski Polonya şehirlerinden biri olan Torun, Ortaçağ’da kurulmuştur. Ortaçağ’dan kalan şehrin eski kısmı 1997 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine alınmış bulunmaktadır.

Torun Cathedral, Explorers Müzesi, Old Town Hall, Torun’da gezilebilecek en güzel merkezlerin başında gelmektedir.

Polonya Üniversiteleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Polonya üniversite fiyatları ne kadardır?

Polonya üniversite fiyatları değişiklik gösterebilmektedir. Devlet üniversiteleri AB öğrencilerine ücretsiz olabiliyorken, Türk öğrenciler için bu ücretler dönemlik 1500€’nun altından başlamaktadır.

Polonya üniversiteleri ne zaman açılıyor?

Polonya’da akademik takvim Ekim ayında başlamakta ve her bir dönem 15 hafta sürmektedir.

Polonya üniversiteleri bünyesinde okumak için gerekenler nelerdir?

Polonya üniversiteleri eğitimine başlamak için pasaport, diploma, not döküm belgesine ihtiyacınız vardır. Okullar sizden referans ve motivasyon mektubu isteyebilirler. Ayrıca vize için de banka mektubu vermeniz gerekir.

Polonya üniversiteleri başvuru süreci nasıl işler?

Anka Study uzman danışmanları başvuru sürecinizdeki tüm işlemleri, konaklama işlemlerinizi ve diğer işlemlerinizi sizin adınıza yürütürler. Polonya’da eğitim için bizi arayıp randevu almanız yeterli olacaktır.

Polonya üniversiteleri bursları nelerdir?

Polonya’da burslu eğitim almak istiyorsanız, Polonya hükümetinin AB vatandaşı olmayan öğrencilere verdiği burslara başvurabilirsiniz. Ayrıca Polonya üniversitelerine başvururken akademik veya dil yeterliliği yönünden üstün başarı bursu almanız da mümkün olabilmektedir.

Polonya üniversitelerinde YÖK denkliği var mı?

Polonya’daki yüksek eğitim kurumları, Bologna sürecine uyumludur ve YÖK denkliği bulunmaktadır.

Polonya üniversitelerinde hayat nasıldır?

Ülkedeki kalabalık öğrenci nüfusu sebebiyle Polonya’da üniversite hayatı son derece renklidir. Polonya hem tarihi, hem kültürü, hem de eğlence hayatı açışından eşsiz bir ülkedir.

Polonya üniversiteleri bünyesinde hazırlık kursları var mıdır?

Her üniversitenin hazırlık kursu bulunmamaktadır. Hangi üniversitelerin İngilizce hazırlık eğitimi verdiğini öğrenmek için danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Polonya’da üniversite kaç yılda tamamlanmaktadır?

Polonya’da lisans eğitimi genellikle 3, yüksek lisans eğitimi ise 1.5 yıl sürmektedir. Bazı bölümlerde lisans 4, yüksek lisans ise 2 yıl sürebilmektedir.

Polonya’da sınavsız üniversite var mıdır?

Polonya’daki tüm üniversitelere sınavsız giriş yapabilirsiniz.

Polonya’da üniversite tatilleri ne zaman başlar?

Polonya’da üniversiteler Şubat ayının ilk haftası ara tatile ve Haziran ayının sonuna doğru da yaz tatiline girer.

Diğer sorularınız için aşağıdaki formu doldurarak uzman danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu