GMAT Sınavı (Graduate Management Admission Test)

GMAT Sınavı

GMAT Sınavı Hakkında Bilgiler

Graduate Management Admission Test

GMAT, Graduate Management Admission Council (GMAC) tarafından yönetilen ve Pearson VUE tarafından gerçekleştirilen, lisansüstü eğitim için İngilizce ve matematik yeteneklerini ölçen bilgisayar tabanlı bir seviye tespit sınavıdır. Sınav sonucunda elde edilen sonucun 5 yıl geçerliliği bulunmaktadır.

GMAT sınavı bilgisayar üzerinden yapılmaktadır, ancak bilgisayar teknolojisinin yeterli olmadığı bazı bölgelerde kağıt üzerinde de yapılabilmektedir. Üniversiteler GMAT sınavını lisansüstü eğitime kabul için bir kriter olarak kullanmaktadır.

GMAT Nedir?

GMAT, açılımı Graduate Management Admission Test olan lisansüstü yönetime geçiş sınavıdır. Sınav öğrencilerin sözel, sayısal ve eğitim hayatları boyunca geliştirdikleri analitik yazma yeteneklerini ölçmeyi hedefler. GMAT sınavı çoğunlukla yurtdışında işletme üzerine yüksek lisans (MBA) yapmak isteyen öğrenciler tarafından kullanılır. İşletme bölümünde iddialı okulların çoğu GMAT sınavını şart koşmaktadır.

Üniversite başvurularında öğrenciler, belirli bir GMAT puanı üzerinden değil, okula kabul edilen öğrencilerin ortalama GMAT Puanları üzerinden değerlendirilirler. Kaliteli okulların çoğu ortalama 600 puanın üzerinde bir puanla öğrenci almaktadır. Örneğin Harvard Business School’un GMAT ortalaması 720 civarındadır. Sınavda alınabilecek en yüksek puan 800’dür.

Neden GMAT?

Amerika’da MBA yapmak istiyorsanız, GMAT sınavına girmeniz çoğu üniversite tarafından talep edilmektedir. GMAT Sınavı, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de bilgisayar tabanlı olarak uygulanmaktadır. Computer-Adaptive Test (CAT) adı verilen bu uygulamada tüm sorular bilgisayar karşısında cevaplanmaktadır.

1997 yılında bilgisayar tabanlı sınav uygulamasına geçen GMAT, CAT sayesinde sınava daha önceden belirlenmiş tarihlerde girmek zorunda değilsiniz. Sınava girmek istediğiniz tarihleri kendiniz belirleyebilirsiniz. Her öğrenci 12 aylık dönem içerisinde sınava sadece 5 defa katılma imkanına sahiptir.

GMAT Sınavına Girmek İçin 6 Neden

 • 60 yıldan uzun bir süredir, GMAT sınavı MBA başvuruları için en popüler sınavdır.
 • Her 10 MBA kaydının 9’u GMAT puanı ile yapılmıştır.
 • GMAT Sınavına dünya çapında her yıl yaklaşık 200.000 öğrenci katılmaktadır.
 • GMAT sınavını dünya çapında 7.000 MBA ve Master programı kabul etmektedir.
 • 114’dan fazla ülkede 2.300’den fazla okul GMAT sınavını kabul etmektedir.
 • GMAT Sınavının, 114 ülkede 650 test merkezi bulunmaktadır.

GMAT Sınav Başvurusu

GMAT Sınavına tercih ettiğiniz sınav tarihinden iki ya da üç ay önce kayıt yaptırmanız önerilir, ancak altı aya kadar önceden kayıt yaptırma imkanınız da bulunmaktadır.

GMAT sınavına online, telefon, posta veya faks ile kayıt olabilirsiniz. Posta yoluyla kayıt olmak için en az 15 gün öncesinden başvuru yapmanız gerekmektedir. Online ve telefon yoluyla kayıt yaptırmak için ise sınav tarihinden en geç 24 saat önce başvurunuzu tamamlamış olmanız gerekmektedir.

Online kayıtlar www.mba.com web sitesinden yapılmaktadır. Sitede oluşturacağınız kullanıcı hesabı sayesinde GMAT sınav ücreti hariç herhangi bir ekstra ücret ödemeden başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Telefonla kayıt işlemini, Türkiye’nin de dahil olduğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika bölge ülkeleri için +44 (0) 161 855 7219 numaralı telefon üzerinden saat 09:00 – 18:00 arasında gerçekleştirebilirsiniz. Telefonla kayıt için GMAT sınav ücreti dışında 10 USD ödemeniz gerekebilir. Faks ile kayıt için +44 (0) 161 855 7301 numarasını kullabilirsiniz.

Posta veya faks ile başvurmak için GMAT Appointment Scheduling formunu doldurulmalısınız. Formu doldurmak için Test Merkezi ID numarası ve ülke koduna ihtiyacınız olabilir. Pearson VUE, GMAT sınav başvurusunu, sınavla ilgili resmi işlemleri ve GMAT sınavını düzenleyen yetkili kurumdur. Pearson VUE tarafından GMAT sınavının yapıldığı merkez ve iletişim bilgileri aşağıda verilmiştir.

GMAT Sınav Tarihleri

1997 yılında bilgisayar tabanlı sınav uygulamasına geçen GMAT CAT sayesinde sınava daha önceden belirlenmiş tarihler de girmek zorunda değilseniz. Girmek istediğiniz GMAT Sınav tarihlerini kendiniz belirleyebilirsiniz. Öğrenciler 12 aylık dönem içerisinde sınava sadece 5 sefer katılabilmektedirler. GMAT Sınav tarihleri ve GMAT Sınav ücreti hakkında MBA web sitesinden veya GMAT Sınav merkezlerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

GMAT Sınav Ücreti

GMAT Sınav ücretini, kredi kartı, banka kartı, havale ve çek ile ödeyebilirsiniz. GMAT Sınav iptali için, sınavınızın yapıldığı tarih ve saatten yedi gün önce yapılan iptallerde, 80 ABD Doları tutarında geri ödeme alabilirsiniz. Telefonla yapılan başvuruyu iptal ederseniz, 80 ABD doları ve telefon başvurusu için alınan 10 ABD doları iadesi yapılır. Sınav tarihine 7 gün kala sınavınızı iptal ederseniz geri ödeme alamazsınız.

Sınav ve Hizmetler Ücret
GMAT Sınavı 250 $
Ek Puan Raporu 35 $
Geliştirilmiş Puan Raporu 30 $
Puan İptali 25 $
Reinstate Puanı 50 $
AWA Deneme Raporlaması 45 $

GMAT Sınavı Bölümleri

GMAT sınavı, Anatilik Yazma Değerlendirme, Entegre Muhakeme, Nicel ve Sözel olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır. Sınav merkezinize geldiğinizde, sınavınızın bölüm sırası için üç seçenek arasından seçim yapma esnekliğiniz bulunmaktadır.

 • Analitik Yazma Değerlendirme, Entegre Muhakeme, Nicel, Sözel
 • Sözel, Nicel, Entegre Muhakeme, Analitik Yazma Değerlendirme
 • Nicel, Sözel, Entegre Muhakeme, Analitik Yazma Değerlendirme

Bu seçim, GMAT sınavında size daha fazla kontrol ve esneklik sunar. Sınavınızın bölüm sırasını seçme hakkında daha fazla bilgi edinin. GMAT’ın Nicel ve Sözel bölümleri bilgisayara uyarlanabilir niteliktedir. Bu, testin gerçek zamanlı olarak yetenek seviyenize göre belirlediğini gösterir. Bu özellik, sınavın potansiyelinizi daha yüksek bir hassasiyetle değerlendirmesini ve işletme okullarının güvendiği puanları vermesini sağlar.

 1. GMAT Sınav Bölümleri

  GMAT Sınav Bölümleri

  GMAT Bölümü Soru Sayısı Sınav İçeriği Sınav Süresi
  Analitik Yazma Değerlendirme 1 Belirli bir argümanın arkasındaki mantığı analiz etmenizi ve bu argümanın akademik eleştirisini yazmanız istenmektedir. 30 Dakika
  Entegre Muhakeme 12 Çoktan Seçmeli Çok kaynaklı muhakeme, Tablo Analizi, Grafik Yorumlama, İki Parçalı Analiz 30 Dakika
  Nicel 31 Çoktan Seçmeli Problem Çözme ve Veri Yeterliliği; Her iki tür soru da bazı aritmetik, temel cebir ve yaygın olarak bilinen geometri kavramları hakkında bilgi gerektirir. 62 Dakika
  Sözel 36 Çoktan Seçmeli Okuduğunu Anlama, Eleştirel Muhakeme ve Cümle Düzeltme. Okuduğunu Anlama ve Eleştirel Muhakeme soruları, sözel becerileri test etmek için tasarlanmış alt türlere sahiptir. 65 Dakika

GMAT Puanları

GMAT Puanınızı sınav merkezinden ayrılmadan önce Resmi Olmayan Puan Raporunuzun bir çıktısını alacaksınız. Resmi olmayan rapor, Nicel, Sözel, Entegre Muhakeme ve Toplam puanlarınızı içerir. Sınavın her bölümünü tamamlamamanın bir cezası olduğunu unutmayın. GMAT Sınavını ayrılan süre içinde bitirmezseniz, puanlarınız cevaplanan soru sayısına göre hesaplanır. Cevaplanmamış her bir soru için puanınız önemli ölçüde azalacaktır.

GMAT puanları 200 ila 800 arasında değişmektedir. Teste girenlerin üçte ikisi 400 ile 600 arasında puan almaktadır. Sözel ve nicel puanlar 0 ile 60 arasındadır; 6’nın altındaki ve 51’in üzerindeki puanlar nadirdir. Sözel ve Nicel puanlar sabit bir ölçektedir ve tüm GMAT sınav idareleri arasında karşılaştırılabilir, ancak farklı yapıları ölçtüğü için birbirleriyle karşılaştırılamazlar. GMAT Sınav Puanlamasına aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

 1. GMAT Puan Hesaplama

  GMAT Puan Hesaplama

  GMAT Bölümleri Puanlama GMAT Nasıl Puanlanır?
  Analitik Yazma Değerlendirme 0,0 – 6,0 Her cevap en az iki kez öğretmen ve bilgisayar tarafından puanlandırılır.
  Puanların, 0,5 aralıklarla bildirilen bir bölüm puanı sağlamak için
  ortalaması alınmaktadır.
  Entegre Muhakeme 1 – 8 Entegre Muhakeme puanı doğru cevap sayısına dayanmaktadır. Bazı soruların birden fazla bölümü olabilir. Bir soruya verilen krediyi alabilmek için tüm bölümlerini doğru cevaplamız gerekmektedir.
  Nicel ve Sözel 6 – 51 Nicel ve Sözel bölüm puanları 3 faktöre dayanmaktadır.

  1: Cevaplanan soru sayısı

  2: Cevapların doğru olup olmadığı

  3: Soruların zorluğu ve diğer parametreler.

  Sorulara doğru cevap verir ve daha zorlu sorularla karşılaşırsanız daha yüksek bir puan kazanırsınız. Skorlar 1 aralıklarla rapor edilir ve standart ölçüm hatası 3 puandır.

GRE ve GMAT Farkı

GRE Sınavı, herhangi bir mühendislik veya sosyal bilimler alanındaki bölümlerde yüksek lisans ve doktora yapmak isteyen öğrencilere hitap etmektedir. GMAT sınavı ise yalnızca işletme alanında yüksek lisans ya da doktora yapmak isteyen öğrencilere hitap etmektedir.

GRE Sınavını işletme programları için 1100’ün üzerinde üniversite ve kuruluş kabul etmektedir. GMAT sınavını ise 1700’ün üzerinde üniversite ve kuruluşun 5600 İşletme programı kabul etmektedir. Bu nedenle İşletme bölümü için GMAT sınavına girmek daha avantajlıdır.

GRE ve GMAT sınavının sözel soruları arasındaki en büyük fark GRE’nin kelime bilgisine GMAT’ın ise dil bilgisine odaklanmasıdır. GRE sınavında bir cümlenin eşdeğeri olan cümleler, okuduğunu anlama, eleştiri becerisi, metin tamamlama gibi sorular bulunmaktadır. GMAT sınavında ise cümledeki hataları düzeltme, okuduğunu anlama ve eleştiri becerileri gibi sorular bulunmaktadır.

GMAT Sınavı ve GRE Sınavı

GMAT Hazırlık Kitapları

GMAT sınav sorularının en iyi kaynakları, resmi GMAT kılavuzları ve hazırlık kitaplarıdır. GMAT Sınav kitaplarını ülkemizde D&R gibi birçok kitap evinden satın alabilir veya internetten sipariş edebilirsiniz. GMAT gibi kapsamlı bir sınava girmeden önce hazırlık kitapları ile çalışmak sınavda karşınıza çıkabilecek sorulara karşı hazırlıklı olmanızı sağlar ve sınavdan daha yüksek not almanıza yardımcı olabilir.

GMAT sınavına hazırlık yaparken en çok ihtiyacınız olabilecek kitap The Official Guide for GMAT Review‘dir.
The Official Guide for GMAT Review, 3 kitaptan oluşmaktadır. İlk kitap GMAT sınavı hakkında genel bilgiler, sınav stratejisi oluşturmak için ipuçları vermektedir. İkinci kitap sayısal bölümün konularına ve soru tiplerine odaklanırken, üçüncü kitap ise sözel bölüm hakkında bilgi sağlamaktadır. Kitap içerisinde deneme soruları ve genel bir GMAT deneme testi bulunmaktadır.

Verbal Workout for The GMAT

Verbal Workout for The GMAT, Eleştirel Muhakeme, Okuduğunu Anlama ve Cümle Düzeltme problemlerine hakim olmak için gereken incelemeyi ve uygulamayı sağlar.

Master The GMAT

Master The GMAT, sınav için kompozisyon hazırlığı ve sınavda çıkabilecek olan sözel ve niceliksel soru türlerinin detaylı analizini içeren eksiksiz kaynaktır.

Cliffs Notes GMAT

Cliffs Notes GMAT, yeni soru türleriyle kapsamlı bir Entegre Muhakeme bölümü içermektedir. Entegre Muhakeme Bölümü daha önce teste dahil edilen 30 dakikalık iki makaleden birinin yerini almıştır.

GMAT Prep Course

GMAT Prep Course, GMAT sınavının kapsamlı bir analizini ve yalnızca GMAT de değil, işletme okulunda da öğrencilere yardımcı olacak çok sayıda analitik teknik sunar. GMAT Prep Course 50 saatlik bir kursa eşdeğerdir.

GMAT Sınav Örneği

GMAT sınav örnekleri , sınava ve sınavda karşınıza çıkabilecek sorulara karşı hazırlanmanızı sağlar. GMAT Sınav örneği, sınavdan yüksek not almanıza yardımcı olabilir. GMAT Resmi Uygulama Sınavları 3 ve 4 ile, test gününde nasıl performans göstereceğiniz konusunda gerçekçi bir anlayış elde edebilirsiniz.

Ücretsiz GMAT Resmi Başlangıç Seti + Uygulama Sınavları 1 ve 2’ye girdikten sonra, 90 gerçek GMAT sorusu içeren, daha önce hiç görülmemiş, tam uzunlukta sınavlar ekleyerek sınava hazırlıklarınızı daha da genişletebilirsiniz. GMAT Resmi Uygulama Sınavları 3 ve 4’ü GMAT Sınavı için kayıt olduktan ve kontrol panelinden satın alma işleminden sonra mba web sitesinden kolayca ulaşılabilirsiniz. GMAT Resmi Uygulama Sınavları ve Örnekleri hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kaplan Dil Okulları ve Minesota Üniversitesinin GMAT sınavı için hazırlamış oldukları GMAT sınav örneklerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

İletişim Formu