İngiltere Lise

İngiltere'de Lise Eğitimi

İngiltere’de Liseler Hakkında Genel Bilgiler

İngiltere’deki liselerin bir çoğu 1600’lü yıllardan beri eğitim vermektedir. Çok köklü bir eğitim sistemine sahip olan İngiltere liseleri teknolojik imkanlarla da sürekli güncellenerek en yenilikçi sistemlerle eğitim vermektedir. İngiliz liseleri kendinizi birçok konuda geliştirip geleceğinizi istediğiniz gibi şekillendirmenize fırsat sunacak imkanlar bir çok imkan sağlar.

Kısa süreliğine İngiltere’de lise eğitimi almak istiyorsanız, bir veya birkaç dönem İngiltere’de okuyup, Türkiye’ye geri dönebilirsiniz. Bir okulun GCSE programına dönemlik kayıt olarak denklik sıkıntısı yaşamadan eğitiminizin 9. veya 10. yıllarında İngiltere’de okuma fırsatını değerlendirebilirsiniz.

Özellikle üniversiteyi İngiltere’de okumak istiyorsanız, liseyi İngiltere’de okumak size bir çok şey kazandıracaktır. İngiltere’de üniversiteler, önceden bölümünüz ile ilgili gerekli temel dersleri almış olmanızı şart koşar. Eğer gerekli dersleri almadıysanız, bir sene boyunca alansal hazırlık okumanız gerekir. Türkiye’de liselerde alansal eğitim neredeyse hiç verilmemektedir. Lise eğitiminizi İngiltere’de A Level derslerini alarak tamamlarsanız, istediğiniz bölüm için gerekli dersleri alabilirsiniz. Bu sayede eğitim hayatınıza İngiltere’de devam etme şansınızı arttırırsınız ve ek eğitim almak için ekstra zaman harcamak zorunda kalmazsınız.

İngiltere’de lise okumak sizi kültürel ve sosyal olarak geleceğe hazırlayacaktır. Üniversiteyi yurtdışında okumak istiyorsanız gerekli dil becerilerine lise döneminde ulaşabilirsiniz. Kültürel alışım sürecinizi de lisedeyken tamamlayarak geleceğe çok daha hazırlıklı olabilirsiniz.

İngiltere Lise Kabul Şartları

Başvuru şartları liseden liseye değişmekle birlikte, bazı şartlar her okul için geçerlidir. Şartlar genel olarak akademik başarı, dil hakimiyeti ve yaş şartı olarak belirtilebilir. Bu şartları karşılıyorsanız, İngiltere’de lise eğitimi alabilirsiniz.

Yaş Şartı

İngiltere liselerinde eğitim görebilmek için aranan ilk şart yaş şartıdır. İngiltere’de lise okuyabilmek için 14-18 yaş aralığında olmanız gerekmektedir.

Ortaokul Bitirme Ortalaması

Aranan bir diğer şart ise not ortalamasıdır. İngiltere liseleri en az C seviyesinde ortaokul bitirme ortalaması istemektedir. Bu not 100lük sistemde 50-60 aralığına gelmekte ve geçer not kabul edilmektedir.

İngiltere Lise İngilizce Şartı

İngiltere’de lise okumak için belli bir seviyede İngilizce bilmek gerekir. Dil yeterliliğini göstermek için IELTS sınavı sonuçları kabul edilir.

IELTS Sınavı

IELTS sınavı İngiltere’de en sık kabul edilen İngilizce seviye belirleme sınavıdır. Lise eğitiminde GCSE için en az 4.5 IELTS puanı, A Level için ise en az 5.5 IELTS puanı beklenir.

İngiltere Lise Başvurusu

İngiltere Lise Başvurusu Sırasında Gerekli Belgeler

 • Son iki senelik not dökümü ve öğrenci/mezun belgesi
 • Önceki öğretim kurulunda çalışan eğitmenler tarafından yazılmış İngilizce referans mektupları
 • Öğrenci vizesi için gerekli belgeler
 • İngilizce motivasyon mektubu
 • Eğitim ve yaşam ücretlerini karşılayabileceğinizi gösteren bankadan alınmış hesap dökümü
 • IELTS sınavı sonuç belgesi
 • Aileden noter onaylı izin belgesi

Türkçe belgelerin İngilizce tercümeli olması gerekir. Bazı liselerin özel mülakat ve benzeri gereksinimleri de bulunabilmektedir.

İngiltere Lise Başvuru Tarihleri

İngiltere’de lise başvuruları iki farklı dönemde yapılmaktadır. Birinci dönem başvuruları en geç Temmuz ayı sonuna kadar yapılmalıdır, ikinci dönem için ise Kasım sonuna kadar başvuruda bulunabilirsiniz.

İngiltere Lise Başvurusu

İngiltere’de Lise Eğitim Sistemi

Türkiye’de lise dönemlerine denk gelen yaş aralığı (15-18), İngiltere lise eğitimi GCSE (14-16) ve A Level/IB (16-18) olmak üzere iki farklı döneme ayrılır. GCSE 2 yıllık zorunlu bir eğitimdir. Bu programı tamamlayan öğrenciler ‘General Certificate of Secondary Education’ belgelerini alırlar. GCSE belgesine sahip öğrenciler, sonrasında ya mesleki eğitime yönelirler ya da akademik eğitime yönelirler. Akademik eğitim için iki senelik A Level programı veren liselerde eğitim alınır.

Bazı İngiliz liseleri, A Level eğitimin yanında IB (International Bakalorya) programı da sunarlar. Mesleki eğitim sonrası öğrenciler ‘Higher National Diploma’, veya diğer adıyla ‘Foundation Degree’ ile eğitim hayatlarını sonlandırırken, A-Level liselerden mezun olan öğrenciler üniversitelere girebilmek için International A-Level sınavlarına girerler. İngiltere eğitim sistemini detaylandıran tabloyu aşağıda bulabilirsiniz.

YAŞ

Türkiye sistemi IB Programı

İngiltere Key Stage

3

Pre-Kg
4 Okul Öncesi KG1
5 Anaokul KG2

Key Stage 1, Primary Infant NC Tests

6 1. Sınıf Primary Years (PYP) 1

Key Stage 1, Primary Infant NC Tests

7

2. Sınıf Primary Years (PYP) 2 Key Stage 1, Primary Infant NC Tests
8 3. Sınıf Primary Years (PYP) 3

Key Stage 1, Primary Infant NC Tests

9

4. Sınıf Primary Years (PYP) 4 Key Stage 2, Primary Junior NC Tests
10 5. Sınıf Primary Years (PYP) 5

Key Stage 2, Primary Junior NC Tests

11

6. Sınıf Primary Years (PYP) 6 Key Stage 2, Primary Junior NC Tests
12 7. Sınıf Middle Years 7

Key Stage 3 / 4 Secondary GCSE

13

8. Sınıf Middle Years 8 Key Stage 3 / 4 Secondary GCSE
14 9. Sınıf Middle Years 9

Key Stage 3 / 4 Secondary GCSE

15

10. Sınıf Middle Years 10 Key Stage 3 / 4 Secondary GCSE
16 11. Sınıf Diploma

Sixth Form GCE A Levels

17 12. Sınıf Diploma Sixth Form GCE A Levels

İngiltere Lise YÖK Denkliği

YÖK denkliği alabilmek için İngiltere’den alınan diplomanın YÖK tarafından onaylanması gerekmektedir. İngiltere’den alınan lise diplomaları uluslararası geçerliliğe sahiptir. Aynı zamanda kısa süreli olarak da İngiltere’de eğitim görüp, Türkiye’ye dönüldüğünde kalınan yerden dersleri saydırarak eğitime devam etmek mümkündür.

İngiltere Lise Tipleri

İngiltere liseleri, devlet lisesi ve özel lise olarak ikiye ayrılır. Bir de ‘Sixth Form’ kolejleri vardır. Bu kolejler devlet lisesi veya özel lise olabilir, fakat yüksek başarıları ve prestijli eğitimleri ile öteki liselerden ayrılırlar. İngiltere’de liseler yatılı okullar veya gündüz okulları olabilirler. Devlet okulları mali olarak hükümet tarafından idare edilirler. Özel okullar kendi imkanlarıyla hizmet verir, devletten mali destek almazlar. Bağımsız okullar birliği ve İngiliz hükümeti tarafından denetlenirler ve yabancı öğrenciler bu liselerde eğitim alabilirler.

 1. İngiltere Devlet Liseleri

  İngiltere Devlet Liseleri

  İngiltere devlet liseleri, devlet tarafından sürekli denetlenmektedir ve finanse edilmektedir. Devlet liselerindeki öğrenci sayısı özel liselerdeki öğrenci sayısı ile çok benzerdir. Devlet liselerinde eğitim özel liselere göre daha ucuzdur ve devlet liselerinde öğrenci değişim programlarına katılım sağlanabilir.

 2. İngiltere Özel Liseler

  İngiltere Özel Liseler

  İngiltere’de özel liselerde sunulan hizmetler oldukça geniştir. Bir çok özel lise öğrencilerine çoğu alanda pratik yapabileceği alanlar sunmaktadır. Spor tesisleri, kütüphaneler, laboratuvarlar, çalışma alanları, özel danışmanlık hizmetleri, özel ders hizmetleri gibi bir çok alanda ekstra hizmetler sunulmaktadır. Sunulan hizmetler liseden liseye değişiklik gösterebilmektedir. Birçok aile çocuklarının rahat etmesi için özel okulları tercih eder. Bundaki bir diğer etken okul lokasyonlarıdır. Özel liseler genelde merkezi yerlerde bulunmaktadır.

 3. İngiltere Yatılı Liseler

  İngiltere Yatılı Liseler

  İngiltere’de lise eğitimi alan öğrenciler aile yanı konaklama ya da okula ait yurtlarda konaklama seçeneklerinden birisini tercih edebilir. Yatılı liselerde, okula ait kampüsün içinde yer alan yurtlarda konaklamalar yapılır. Kampüs ve yurt güvenliği okul tarafından sağlanır. Öğrencinin yemekleri ve diğer tüm ihtiyaçları da okul tarafından karşılanır.

İngiltere Lise Bölümleri

İngiltere liselerinde matematik, coğrafya, tarih gibi temel derslerin yanı sıra, ikinci bir yabancı dil, tasarım, gıda teknolojisi, sağlık, beden eğitimi, bilgi teknolojileri, işletme, ekonomi ve yaratıcı sanat dersleri gibi dersler de verilmektedir. Öğrencilerin sosyal aktiviteleri de göz önünde bulundurularak ve ilgi alanları da düşünülerek, o yönde de kendisini geliştirmesi açısından, alan dersleri dışında dersler de verilir. Öğrenciler istediği alan üzerine eğitim alabilir ve uzmanlaşabilirler.

İngiltere Lise Programları

İngiltere lise müfredatı, GCSE, A Level ve IB programları arasında değişir. GCSE programında Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, İngilizce gibi temel dersler zorunlu kılınmaktadır, ek olarak GCSE eğitimi boyunca 4-5 seçmeli ders eğitimi vardır. Ekonomi, İşletme, Psikoloji, Sanat, Tarih, Coğrafya, Drama, Hukuk, Muhasebe, Müzik, Fotoğrafçılık, Yabancı Dil gibi geniş yelpazede dersler öğrencilerin tercihine bırakılır.

İngiltere’de lisede görülen dersler A Level programında üniversiteye hazırladığı için oldukça ağırdır, bu nedenle de dersler sayıca Türkiye ile kıyaslandığında azdır. Bir dönemde yalnızca 3-4 ders bulunur. Bu dersler üniversitede okunmak istenilen bölüme göre seçilmelidir. IB tipi eğitimde bir döneme 6 ders düşer ve ders seçenekleri A Level eğitime kıyasla daha geniştir, fakat derslerin daha zorlayıcı olduğu söylenebilir.

İngiltere Lise Değişim Programı

Tüm dünyada uygulanan yurtdışı öğrenci değişim programları, İngiltere’de de uygulanmaktadır. İngiltere lise değişim programları ile öğrenciler iyi bir eğitim almanın yanı sıra üniversite ve kariyer alanlarında da ilerleme kaydetme imkanı bulurlar. Yaz aylarına yönelik öğrenci değişim programlarının yanı sıra, tüm yılınızı ya da sömestr tatilinizi ayırabileceğiniz programlar da mevcuttur.

İngiltere lise değişim programı sayesinde öğrenciler, İngiltere Eğitim Bakanlığı’ndan uluslararası öğrenci kabul etme yetkisine sahip liselerde eğitim alabilmektedir. Tercih edilen ülkedeki anadili konuşan ailelerin yanında ya da öğrenci yurtlarında konaklamak mümkündür. Bu sayede öğrenciler hem İngilizce seviyelerini geliştirme, hem de farklı kültürleri yakından tanıma imkanına sahip olmaktadır.

Öğrenciler bu programlara katılabilmek için İngilizce sınav ve mülakata katılırlar. Sonrasında öğrenci ve velilerle görüşmeler gerçekleştirilir. Milli Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği’ne göre yurt dışında lise eğitimi denk kabul edildiğinden, öğrenciler döndüklerinde sene kaybetmeden eğitimlerini tamamlayıp mezun olabilmektedir. Lise Değişim Programına 1 yıl süreyle dahil olunabileceği gibi, gidilen ülkeye göre değişkenlik göstermek suretiyle daha kısa ya da uzun süreli (2 yıl, 3 yıl, 4 yıl) olarak da gitmek mümkündür.

ESL Sınıfları (İngilizce Destek Sınıfları)

ESL Sınıfları, İngilizce yazma, konuşma, dinleme, okuma becerilerini geliştirmenize yardımcı olacak dersler sunmaktadır. Lise eğitimine başlandığında dersler başlar ve belli bir düzeyin üstüne çıkana kadar lise eğitiminin sonuna kadar katılım sağlanabilir. Üniversiteler, ESL programlarına katılan öğrencilerden TOEFL ya da IELTS istemezler. Bu tür programlar geleceğinize yönelik bir yatırımdır, lüks değil, bir ihtiyaç olarak görülmelidir. ESL programı, gerek dil ve kariyer odaklı bir eğitim açısından, öğrencilere güçlü bir vizyon oluşturmaktadır.

Uluslararası Bakalorya (IB Diploma)

Dünyada 4000’in üzerinde okulda IB Programları uygulanmaktadır. IB Programına katılan öğrenciler, 6 farklı gruptan ders seçerler. Bir dersten en düşük 1, en yüksek 7 puan alabilirler. IB derslerini başarıyla tamamlamış olmak için 6 dersin toplamından en az 24 puan almış olmak gerekir. IB diplomasının uluslararası geçerliliği ve yurtdışında en iyi üniversitelerde öncelikli kabulü, öğrencilerin tercih sebeplerindendir. İngiltere hayallerinizi gerçekleştirerek eğitim alabileceğiniz bir ülkedir. IB programı, öğrencilerin gerekli bilgileri kazanmalarına, zamanlarını en verimli biçimde kullanarak kendilerine en uygun çalışma yöntem ve tekniklerini geliştirmelerine yardımcı olmayı amaçlar.

Seçim yapılacak 6 farklı ders grubu ve içerikleri şu şekildedir;

 1. Dil A; Ana Dil ve Edebiyat: Türk okulları için Türkçe dersleridir.
 2. Dil A2 veya B veya Dil AB Başlangıç; Yabancı Dil Dersleri: Çeşitli dillerdeki seçmeli derslerdir. İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca vb.
 3. İnsan ve Toplum Bilimleri: İşletme ve Yönetim, Ekonomi, Coğrafya, Tarih, İslam Tarihi, Küreselleşen Toplumda İletişim Teknolojisi (ITGS), Felsefe, Psikoloji, Sosyal Antropoloji ve Türk Sosyal Bilimler gibi dersler yer almaktadır. Öğrencinin, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Fen Bilimleri Alan Diploması alabilmesi için çoğunlukla Fizik dersini alması gerekir. Türkçe-Matematik alanında öğrenim gören öğrenciler ise Coğrafya, Tarih ve Felsefe derslerini alabilirler.
 4. Deneysel Bilimler: Biyoloji, Kimya, Fizik, Çevre Sistemleri ve Tasarım Teknolojisi’dir. Derslerin içeriğinde teorik bilgiler kadar deneysel uygulamalar da bulunur.
 5. Matematik: Matematik, ileri düzey Matematik derslerini içerir. Derslerin içeriği öğrenciye matematiksel düşünceyi kavratmaktır.
 6. Güzel Sanatlar ve Seçmeli Dersler: Bu grupta Görsel Sanatlar, Müzik ve Tiyatro yer almaktadır. Derslerin içeriği okuldan okula değişse de, öğrenci eğer Fen Bilimleri Alan Diploması alacaksa, bu grupta Biyoloji dersleri seçebilir.

Advanced Placement (İleri Düzey Yerleştirme)

AP programı, Türkçe’ye “İleri Düzey Yerleştirme Programı” olarak geçmektedir. AP programından en az 3 puan alan öğrenciler “AP Scholar” ünvanına sahip olurlar ve programı başarıyla tamamlamış olarak kabul edilirler.

AP, Türkiye’de çok az sayıda okulda uygulanan önemli bir uluslararası diploma programı olarak kabul edilir. Yüksek AP sınav notları, Amerika’da, İngiltere’de ve Kanada’da bulunan üniversitelerin büyük çoğunluğundan kabul alabilme ve üniversiteye yerleşebilme imkânı sağlar. AP programında 30’dan fazla ders mevcuttur. Sanat, İngilizce, tarih, sosyal bilimler, matematik, bilgisayar teknolojileri, fen bilimleri, dünya dilleri ve kültürleri gibi başlıklarda 30’dan fazla ders, AP programı ile üniversitede size bu derslerden muafiyet sağlıyor.

Bu program size ne kazandıracak?

 • Lisedeyken üniversite seviyesinde dersler alınarak yurtdışındaki üniversitelerde bu derslerin geçerli sayılması,
 • Çalışma alışkanlıklarının ve yazı yazma becerilerinin gelişmesi, problem çözebilme gibi ileride üniversite yıllarında başarılı olabilmek için bazı becerilerin geliştirilmesi,
 • AP programında alınan üniversite seviyesinde dersler aracılığıyla, yüksek öğretim sistemine erken uyum sağlama fırsatı,
 • Yurtdışındaki üniversitelere kabul edilmede yüksek tercih nedeni. (AP eğitimi bir çok uluslararası üniversite tarafından kabul aşamasında olumlu bir etken olarak karşılanmaktadır.)

Her AP sınavında çoktan seçmeli sorulardan ve kısa cevaplı veya kompozisyon tarzında sorulardan oluşan iki bölüm bulunur. AP sınavları Mayıs ayında gerçekleştirilir ve sonuçları Temmuz ayında açıklanır. AP sınavları 1-5 puan arasında değerlendirilir. Bir öğrencinin başarılı sayılması için en az 3 puan alması gerekir. Her bir AP dersi için kolej ve üniversite yönetimi tarafından geliştirilen bir sınav bulunmaktadır. AP sınavları, öğrencilerin bilgi seviyelerini göstermeleri açısından Advanced Placement programının en önemli kısmını oluşturur.

İngiltere Lise Fiyatları 2021

İngiltere’de lise okumanın maliyeti GCSE ve A Level programları için konaklama, ders materyalleri, yemek gibi masraflar dahil olmak üzere 20,000 GBP – 40,000 GBP arasında değişmektedir. Toplam maliyete lise eğitiminin alınacağı şehir, bölge ve okula göre değişiklik gösterebilmektedir. İngiltere lise fiyatları ve diğer bilgileri aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz. Fiyatlar okul konumuna ve kalitesine göre artar ve azalır.

 1. Okullar ve Ücretlendirme Çizelgesi

  İngiltere Lise Fiyatları
  Lise Bölge Fiyat Program Konaklama
  ACS International Cobham £25.360 IB, AP, US High School Diploma, AP Capstone Diploma
  £19.820
  Tek kişilik özel banyolu odalar ve yemekler dahil
  ACS International Egham £27.110 IB, AP, US High School Diploma
  Konaklama sunulmamaktadır
  ACS International Hillingdon £24.400 IB, AP, US High School Diploma
  Konaklama sunulmamaktadır
  Adcote School Shrewsbury £38,100 GCSE, A Level
  Fiyata dahil konaklama ve yemek
  Bellerbys College Brighton GCSE -£24.360
  A Level -£27,060
  GCSE, Pre-Foundation, UFP
  £5.548 – £1.760 arası değişen yurt ve aile yanı konaklama çeşitleri
  Brockenhurst College Brockenhurst A Level -£9.500
  Fast Track A Level -£12.000
  Pre A Level+ £6.500(dönemlik)
  Fast Track A Level, Pre A Level+
  £7.500-£6.600 arası aile yanı konaklama seçenekleri
  Brooke House College Leicestershire GCSE, A Level, Foundation
  -£33,000
  Football Academy -£36.000
  GCSE, Football Academy, UFP, Intensive English, Pre-GCSE, Pre-A Level
  Kız ve erkek yurt konaklaması eğitim ücretine dahildir
  CATS Education Cambridge A Level (3 subjects), GCSE, UFP -£29.985
  Additional A Level Subject
  -£4.785
  Fast Track UFP -£24.790
  Academic English -£19.995
  High School -£10.980(dönemlik)
  GCSE, Fast Track A Level, UFP, Fast Track UFP, Academic English, High School
  Yıllık £15.285 – £11.985 arası değişen yurt seçenekleri
  CATS Education Canterbury A Level (3 subjects), GCSE, UFP -£26.490
  Additional A Level Subject
  -£4.785
  High School -£10.980(dönemlik)
  Fast Track A Level, UFP, Fast Track UFP, Academic English, High School Yıllık £19.995 – £11.985 arası değişen yurt seçenekleri
  CATS Education Londra A Level(3 subjects), GCSE, Pre Programme, UFP-£29.985
  Additional A Level Subject -£4.785
  Fast Track Foundation -£24.790
  Academic English -£19.995
  International Year One -£21.000
  High School -£10.980(dönemlik)
  GCSE, Fast Track A Level, UFP, Fast Track UFP, Academic English, High School, The University Consortium, International Year One
  Yıllık £19.995 – £13.695 arası değişen yurt konaklama seçenekleri
  D’overbroek’s College Oxford Pre-IGCSE -£39.996
  IGCSE -£30.114
  A Level -£23.850
  UK Study Abroad -£27.714
  Pre-IGCSE, IGCSE, UK Study Abroad
  Yıllık £16251 -£14850 arası değişen öğrenci evi konaklama seçenekleri
  Earlscliffe Sixth Form Folkestone GCSE-International Transitional Year -£29.985
  A Level -£4.785(dönemlik)
  International Transitional Year
  Tek odalı konaklamaların dönemlik fiyat farkı 1100 GBP’dir
  Tasis The American School in England Surrey £43.550 IB, AP
  Eğitim masrafı,konaklama,ve diğer giderlerle birlikte paket fiyatı olarak verilmektedir
  Kings Education Brighton A Level -£25.890
  Extended A Level -£5.580(dönemlik)
  Accelerated GCSE -£25.890
  International High School -£6.915(dönemlik)
  Accelerated GCSE, A Level, International High School
  Yıllık £11.727 – £7.405 arası değişen yurt ve aile yanı konaklama seçenekleri
  Kings Education Londra Accelerated GCSE, A Level -£25.890
  Extended A Level -£5.580(dönemlik)
  International High School -£6.915(dönemlik)
  Accelerated GCSE, A Level, International High School

  Yıllık £10.884 – £8.238 arası değişen aile yanı konaklama seçenekleri
  Kings Education Oxford Accelerated GCSE, A Level -£25.890
  Extended A Level -£5.580(dönemlik)
  International High School -£6.915(dönemlik)
  Accelerated GCSE, A Level, International High School

  Yıllık £8.238 aile yanı konaklama vardır. Yurt konaklaması da mevcuttur.
  Kings Education Bournemouth Accelerated GCSE, A Level -£25.890
  Extended A Level -£5.580(dönemlik)
  International High School -£6.915(dönemlik)
  Accelerated GCSE, A Level, International High School

  Yıllık £12.367 – £6.415 arası yurt ve aile yanı konaklama seçenekleri
  Mill Hill International Londra 1 year GCSE, 2 year GCSE, Fast Track Course –£24.990
  Yurt Konaklamalı Program -£40.539
  GCSE, Fast Track GCSE
  Yurt konaklama ücrete dahil paket halindedir
  Mander Portman Woodward Cambridge GCSE, A Level -£25.200
  Fast Track A Level -£28.890
  A Level (18 ay) -£8.400
  UFP -£21.750
  GCSE, Fast Track A Level, UFP
  Yıllık £13.500 – £12.000 arası değişen aile yanı ve yurt konaklama seçenekleri
  Mander Portman Woodward Londra GCSE, A Level-£31.080
  Fast Track A Level -£32.400
  Foundation -£21.750
  GCSE, A Level, Fast Track A Level, UFP
  Yıllık £19.880 – £12.750 arası değişen yurt konaklama seçenekleri
  Queen Anne’s School Caversham GCSE, A Level -£8.045(dönemlik) GCSE, A Level
  Dönemlik £3.815 yurt konaklama
  Queen Ethelburga’s College York GCSE-£45.420
  A Level -£47.955
  UFP -£47.955
  GCSE, A Level, UFP, Year 11/12 SixthForm Preparation Course
  Yurt konaklama eğitim ücretine dahildir
  St Clare’s Oxford Oxford IB -£19.207
  Pre-IB -£19.207
  IB, Pre-IB, Gateway to University, UFP
  Dönemlik £8568 – £4760 arası değişen aile yanı ve yurt konaklama seçenekleri
  King’s College Saint Michaels Tenbury Wells Yurt + eğitim
  Pre-GCSE, GCSE, Pre-A Level, A Level,UFP -£27.990
  Aile yanı konaklama + eğitim -£30.198
  GCSE, Pre-IGCSE, Pre-A Level
  Aile yanı ve yurt konaklama seçenekleri
  Oxford Tutorial College Oxford £24.450 GCSE, A Level
  Yıllık £9600 – £15375 arası değişen aile evi, yurt, veya öğrenci evi konaklama seçenekleri
  Sedbergh School Sedbergh £24.450 GCSE, A Level
  Yıllık £15375 – £9600 arası değişen öğrenci evi konaklama seçenekleri

İngiltere’de Burslu Lise Eğitimi

Hükümet Bursları: İngiltere hükümeti uygun gördüğü öğrencilere finansal yardım sağlar. Burslar başarılı ve yetenekli öğrencilere sunulur.

Üniversite Bursları: İngiltere’de okumak isteyenler için eğitim kurumlarının sunduğu çok sayıda burs vardır. Eğitim ücretlerinin yüksek olduğu İngiltere’de, hem özel hem de devlet üniversiteleri uluslararası öğrencilerin masraflarını karşılarlar.

Özel Burslar: Ülkede çok sayıda şirket, öğrencilere hem lisans hem de lisansüstü derecelerde öğrenim ve araştırma amaçlı burs verir. Her yıl çok sayıda öğrencinin faydalandığı bu burslar, yarışmaları da kapsayabilir.

İngiltere Lise Burs Sınavları

Burs için öğrencinin akademik olarak başarılı olması gerekmektedir. Herhangi akademik bir sınavda derece yapan öğrenciler, İngiltere’de lise bursu alma konusunda büyük şansa sahiptirler. Bunun yanında ders ortalaması, derse katılım ortalaması ve öğrencinin öğretmenleri ile etkileşimleri gibi durumlar bursluluk konusunu etkileyen durumlar arasındadır.

İngiltere Vizesi

İngiltere’de lise okumak için, liseden kabul alındıktan sonra vize başvurusunda bulunmak gerekir. Bu süreci yurt dışı eğitim danışmanlarımızdan destek alarak çok daha rahat geçirebilirsiniz. Danışmanlık hizmetlerimize vize başvuru hizmetide dahildir.

İngiltere Vize Başvurusu için Gerekli Belgeler

 • Vize başvuru formu,
 • 2 adet biyometrik fotoğraf,
 • En az 6 ay geçerli pasaport,
 • Vize başvuru ücreti,
 • Okuldan kabul mektubu,
 • Sorumlu ebeveynlerin maddi durumlarını gösteren gerekli belgeler (Banka hesap dökümü),
 • İngilizce eğitimi alındığına dair belgeler ve varsa IELTS-TOEFL skor belgesi,
 • Öğrenci belgesi,
 • Öğrenci olmayanlar için son mezun olduğu okuldan diploma veya İngilizce tercümeli çıkış belgesi,
 • Nüfus idaresinden alınmış tercümeli vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • 18 yaşından küçükler için noter onaylı muvafakatname ve noter onaylı tercümesi,
 • Seyahat sağlık sigortası,
 • Aile fertleri içinde yurtdışına giriş çıkış yapan var ise vize fotokopileri.

Belgelerden bazıları noter onaylı olmalıdır ve yeminli bir tercüman tarafından çevirilmiş olmalıdır. Bazı belgeler için apostil onayı da gerekmektedir.

İngiltere Vize Ücreti

2019 itibariyle İngiltere öğrenci ziyaretçi vizesi $136, uzatılmış öğrenci ziyaretçi vizesi ise $259’dır.

İngiltere Seyahat Sağlık Sigortası

İngiltere’de 6 ay ve daha uzun süre eğitim görecek öğrencilerin sağlık sigortası yaptırması zorunludur. Öğrenciler ihtiyaç duyduklarında National Health Service (NHS) tarafından sigortalarının karşıladığı sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. İngiltere öğrenci sağlık sigortası ücretlendirmeleri şu şekildedir:

 • 1 Yıllık: £325
 • Semester: £200
 • 1 Dönem: £150 / €175

İngiltere Lise Konaklama

Yurtdışında okumayı planlarken karar verilmesi gereken en önemli etkenlerden bir diğeri de konaklamadır. İngiltere, uluslararası öğrenciler için birçok farklı konaklama seçeneği sunmaktadır.

 1. Aile Yanı Konaklama

  İngiltere Aile Yanı Konaklama

  Aile yanı konaklaması öğrencinin, İngiliz bir ailenin evinde konuk olarak yaşamasıdır. Sıklıkla tercih edilen bu seçenek için, aklınızda bulunması gerekenlerden birisi ailenin daha önceki öğrencilerle ilişkisinin nasıl olduğunu bilmektir. Bu size aile hakkında bilgi verecektir. Odalar tek kişilik ya da iki kişilik olabilir. Kahvaltı, akşam yemeği şeklinde, ya da yemeksiz olarak ücretler değişim göstermektedir. Bu evlerin okul tarafından denetimi yapılmaktadır. Paylaşımlı odalarda, kültür kaynaşması açısından, özellikle farklı milletlerden, öğrenciler bulunur.

 2. Yurtta Konaklama

  İngiltere Lise Yurt Konaklama

  Özellikle yurtlar, kampüs içerisinde olduğu için, öğrenciler sosyal aktivitelere daha rahat katılabilmekte ve eğitim için gerekli materyalleri de bu ortamda elde edebilmektedir. Bazı okulların yurtları bulunmasa da, gidilen şehirde mutlaka özel yurtlar bulunmaktadır. Yurtlarda tek kişilik odalar olduğu gibi, paylaşımlı odalar da mevcuttur. Mutfak, banyo, kütüphane gibi ortamlar, ortak kullanım alanlarındandır. Yurt konaklamasında yurtdan yurtda değişmekle birlikte genel olarak yemek sunulmamaktadır.

İngiltere Lise Mezuniyeti Sonrası Üniversite

Öğrencinin lise hayatının ardından burada üniversiteyi okumak istemesi de oldukça olağandır. Uluslararası standartlarda önde gelen eğitiminin yanı sıra kültürüne, iklimine, insanlarına alışmış öğrenciler çoğunlukla lisans eğitimini de İngiltere’de tamamlamayı tercih ederler. İngiltere’de lise eğitimi aldığınızda lisans giriş için foundation programına katılmanıza gerek yoktur. Lise eğitimini Türkiye’de bitiren öğrenciler, eğer IB diploması yoksa 1 yıl hazırlık programı okumalıdır.

İngiltere Lisans Eğitimi

Dünya sıralamasında en üst sıralarda yer alan üniversitelerde, zengin lisans programları ile üst düzey eğitim görebileceğiniz İngiltere’de lisans eğitimlerinin süresi seçilen programa göre 3-5 yıl arasında değişiklik göstermektedir. İngiltere üniversitelerinden alınan mezuniyet belgesi, Türkiye’de ve tüm dünyada kabul görmektedir. 1 yıllık eğitim 2 dönemden oluşmaktadır. 1. yarıyıl Şubat’ta, 2. yarıyıl ise Temmuz’da başlamaktadır. Bazı üniversiteler hazırlık programları sunarken, bazılarında hazırlık programı bulunmamaktadır. İngiltere’de üniversite ve yüksek lisans hakkında daha fazla bilgi edinmek için ilgili yazılarımızı inceleyebilir ve deneyimli danışmanlarımızı arayarak bilgi alabilirsiniz.

İngiltere’de Lise Eğitimi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • İngiltere Vizesi ne zaman sonuçlanır?

İngiltere vizesi 1-2 gün ile 2 hafta arasında sonuçlanır.

 • Lise Değişim Programı Milli Eğitim Bakanlığından onaylı mı?

Lise Değişim Programı Milli Eğitim Bakanlığından onaylıdır, 14-18 yaş aralığındaki lise öğrencilerine sene kaybetmeden yurtdışında değişim öğrencisi olarak okuma imkânı sunmaktadır.

 • Eğitim kalitesi açısından hangi lise tipini tercih etmeliyim?

İngiltere’de liseler devlet liseleri, yatılı liseler ve özel liseler olmak üzere farklı kategorilerdedir. Eğitim müfredatları aynıdır.

 • Özel liseler ile devlet liseleri arasında eğitim farkı var mı?

Özel liseler ve devlet liseleri arasında, eğitim kalitesi açısından fark bulunmaz. Bütün okullar devlet desteklidir. Kız ve erkek öğrenciler aynı sınıfları paylaşırlar. Okullar teknolojik olarak da iyi donanımlı olmalıdır. Okullar arasında seviye farkı bulunmaması açısından hepsi devlet veya özel kuruluşlar tarafından denetlenmektedir ve desteklenmektedir.

 • İngiltere’de lise eğitimi almak isteyen Türk öğrenciler nelere dikkat etmelidir?

Türkiye’den İngiltere’ye lise eğitimi için gitmek isteyen öğrencilerin en az orta düzey İngilizce bilmeleri gerekir. Ayrıca öğrencilerin ortaokuldaki not ortalamaları da çok önemlidir.

İletişim Formu