CPE (Cambridge English Proficiency)

CPE Sınavı (Cambridge English C2 Proficiency) Hakkında Bilgiler

CPE Sınavı, 1913 yılında, yabancı dil okullarında İngilizce öğretmek amacıyla dil becerilerini en üst seviyeye çıkarmak isteyen uluslararası öğrenciler için tasarlanmıştır. CPE Sınavı, 133 ülkede 18.000’den fazla eğitim kurumu, şirket ve kamu departmanı tarafından, İngilizce öğrenmede üst düzey başarı olarak kabul edilmektedir.

Cambridge English Proficiency Sınavı, lisansüstü dersleri incelemek, üst düzey araştırma projeleri ve akademik seminerlere liderlik etmek ve uluslararası işletmede üst düzey yönetim ve yönetim kurulu düzeyinde etkin bir şekilde iletişim kurmak için kullanılmaktadır.

CPE Nedir?

CPE, C2 Proficiency olarakta bilinen ve açılımı Cambridge English Proficiency olan Cambridge Assessment English tarafından düzenlenen en üst seviye İngilizce yeterlilik sınavıdır. Cambridge English Proficiency Sınavı Avrupa Dil Portfolyosu’nda C2 seviye İngilizceye karşılık gelmektedir.

CPE sınavında sorulan sorular gerçek dünya ile ilişkili konuları temel almaktadır. Cambridge English Proficiency sınavlarından geçerli puan alan öğrenciler, lisansüstü eğitimlerde, doktora programlarında eğitim alabilmek veya akademik ortamda çalışmak için gerekli İngilizce dil becerilerine sahip olduklarını belirten bir sertifika almaya hak kazanmaktadırlar. Cambridge Assessment English sertifikaları, İngiltere ve Avrupa’daki birçok üniversitenin giriş şartlarında kabul görmektedir.

Sınav Seviyesi Genel İngilizce Sınavları
A2 Key KET Sınavı
B1 Preliminary PET Sınavı
B2 First FCE Sınavı
C1 Advanced CAE Sınavı
C2 Proficiency CPE Sınavı
Sınav Seviyesi İş İngilizcesi Sınavları
B1 Preliminary BEC Sınavı
B2 Vantage BEC Sınavı
C1 Higher BEC Sınavı

C2 Proficiency Sınavına Kimler Katılabilir?

C2 Proficiency Sınavı, lisans sonrası ve doktora yapmak isteyen öğrencilerin yanı sıra seminer ve akademik faaliyetlerde araştırma projelerine öncülük edebilen ve uluslararası platformda üst yönetimde görev alan herkes katılabilmektedir. CPE sınavına, Cambridge Advanced English seviyesinden sonra girilmesi tavsiye edilmektedir

Cambridge English Proficiency (CPE), İsviçre’de ki en yüksek seviye Cambridge English sınavıdır. CPE, yüksek öğrenim seviyelerinde (Gymnasium, Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri ve Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri, Pädagogische Hochschulen gibi yüksek okullarda giriş veya mezuniyet sınavı olarak kullanılmaktadır. Başarılı öğrenciler, mezuniyet sonrası ve doktora programları da dahil olmak üzere zorlu konuları en üst düzeyde çalışabilmektedirler.

CPE sınavında başarılı olan öğrenciler, zorluk seviyesinden dolayı iş ve eğitim hayatlarında İngilizce yeterliliği konusunda açıkça kendilerini farklılaştırmaktadır. CPE İngilizce yeterlilik sınavından nitelikli puan almak, anadili İngilizce olmayanlar için olağanüstü bir başarı olarak kabul edilmektedir.

CPE Sınavına Nasıl Başvurulur?

CPE sınavına girmek için, yetkili bir sınav merkezine doğrudan kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Dünya çapında 130 ülkede 2.700’ün üzerinde yetkili sınav merkezi bulunmaktadır. Tamamı Cambridge English Language Assessment tarafından denetlenmekte ve yüksek standartları karşılamaktadır.

Bulunduğunuz bölgedeki yetkili sınav merkezinden sınava nasıl kayıt yaptıracağınız, sınav tarihleri ve hazırlık kursları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 1. Yetkili Sınav Merkezleri

  Yetkili Sınav Merkezleri

  • Adres Eğitim Merkezi
  • Anadolu Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu
  • Artı Dil Okulları
  • Bilkent Üniversitesi
  • British Council
  • British Side Educational Services
  • British Side İngilizce Dil Okulu
  • Dünya Eğitim Sınav Merkezi
  • Evrim Diller Okulu
  • İzmir Ekonomi Üniversitesi
  • Uluslararası Eğitim Enstitüsü

C2 Proficiency Sınav Tarihleri

CPE Sınavı içerisindeki Okuma ve Yazma ve Dinleme sınavları aynı gün içerisinde yapılmaktadır. Ancak Konuşma sınavını her yetkili sınav merkezi kendi belirlediği tarihlerde yapmaktadır. C2 Proficiency sınavını her yetkili sınav merkezi vermemektedir ve tarihler arasında farklılıklar bulunabilir. C2 Proficiency Sınavına kayıt yaptırırken, sınav merkezinizden bilgisayar tabanlı sınavları seçebilirsiniz. Ancak her sınav merkezi, bilgisayar tabanlı sınav sunmuyor olabilir veya kağıt tabanlı sınavlarla bilgisayar tabanlı sınavlar arasında ücret ve sınav tarihlerinde farklılıklar olabilir.

C2 Proficiency (Paper-based) 2024 Sınav Tarihleri:

 • 2 Mart Cumartesi
 • 4 Mayıs Cumartesi
 • 18 Mayıs Cumartesi
 • 7 Haziran Cuma
 • 8 Haziran Cumartesi
 • 30 Kasım Cumartesi
 • 5 Aralık Perşembe

C2 Proficiency (Digital) 2024 Sınav Tarihleri:

 • 28 Şubat Çarşamba
 • 16 Mart Cumartesi

CPE Sınav Ücreti

Sınav tarihlerinin belirlenmesinin, onaylanmasının ve sınav merkezi ilgilisinin yönlendirmesi ile gerekli formların doldurulmasının ardından ücretin ödenmesi ve banka dekontunun sınav merkezine iletilmesi sonrasında kayıt işlemleri sınav merkezi tarafından gerçekleştirilecektir. C2 Proficiency Sınav ücretleri yetkili sınav merkezleri tarafından belirlenmektedir ve değişiklik gösterebilir.

CPE Sınavları

Cambridge English Proficiency (CPE), İngilizce becerilerinin tüm alanlarında kapsamlı bir sınavdır. CPE Sınavı Okuma ve Kullanma, Yazma, Dinleme ve Konuşma olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. CPE konuşma sınavı, iki öğrenci ve iki öğretmen ile yüz yüze yapılmaktadır.

Öğrencilerin performanslarının net bir şekilde anlaşılması için dört sınavdan her biri için ayrı puan verilmektedir. CPE sınavlarının sonunda öğrencilere net bir sonuç verebilmek için puanların ortalaması alınmaktadır. CPE sınavı sonunda öğrenciler, Avrupa Dilleri için Referans Çerçevesi (CEFR) seviyesine ve Avrupa Ortak Referans Çerçevesine sahip olmaktadırlar.

 1. Okuma ve Kullanma Sınavı

  Okuma ve Kullanma Sınavı

  • Sınavın Amacı

  Okuma ve kullanma sınavı, öğrencilerin kurgu, gazete ve dergi gibi farklı metin türleriyle rahatlıkla başa çıkabildiklerini göstermektedir. Bu sınav öğrencinin dil bilgisi ve kelime haznesini ne kadar iyi kontrol edebileceğini gösteren farklı egzersiz türleriyle İngilizce kullanımını test eder.

  • Pratik Yapılması Gerekenler

  Kelime hazinesi, deyimler, sıralamalar, anlam tonları, deyim fiilleri, sabit deyimler, dil bilgisi, detay, fikir, ton, amaç, ana fikir, ima, tutum için okuma

  • Sınav İçeriği

  Okuma ve kullanma sınavı 7 bölüm ve 53 sorudan oluşmaktadır. İçeriğinde yazı tipleri ve sorulardan oluşan bir karışım bulunmaktadır.

  • Sınav Süresi

  1 saat 30 dakika

  • Metin Uzunlukları

  Sınavda toplam 3.000 ile 3.500 kelime okunmaktadır.

 2. Yazma Sınavı

  Yazma Sınavı

  • Sınavın Amacı

  Sınav sırasında öğrencinin, yazma kağıdının iki bölümünde farklı türlerde İngilizce yazabileceğini göstermesi gerekmektedir. Denemeler, mektuplar, e-postalar, teklifler, raporlar ve incelemeler gibi iki farklı yazı yazılması gerekmektedir.

  • Pratik Yapılması Gerekenler

  Düşünceyi değerlendirme, ifade etme, hipotez yazma, haklı çıkarma, ikna etme gibi çeşitli yapıları, kelimeleri ve dil işlevlerini göstermek için mümkün olduğunca kelime bilginizi geliştirmelisiniz.

  • Sınav İçeriği

  Sınav içeriği 2 bölümden oluşmaktadır. Öğrencinin her iki bölümde 220-260 kelimeden oluşan kompozisyon yazması gerekmektedir.

  • Sınav Süresi

  1 saat 30 dakika

 3. Dinleme Sınavı

  Dinleme Sınavı

  • Sınavın Amacı

  Öğrencinin her bölüm için kaydedilmiş bir metni veya metinleri dinlemesi ve bazı soruları yanıtlaması gerekmektedir. Öğrencilere her kayıt iki kez dinletilmektedir. Dinleme sınavı, öğrencinin röportajlar, radyo yayınları, sunumlar, konuşmalar ve günlük konuşmalar gibi konuşulma türlerini takip etme ve anlama yeteneğini test etmektedir.

  • Pratik Yapılması Gerekenler

  Duygu, tutum, görüş, amaç, işlev, anlaşma, eylemin şekli.

  • Sınav İçeriği

  Dinleme sınavı 4 bölüm ve 30 sorudan oluşmaktadır.

  • Sınav Süresi

  40 dakika

 4. Konuşma Sınavı

  Konuşma Sınavı

  • Sınavın Amacı

  Konuşma sınavı dört bölümden oluşmaktadır ve öğrenci başka bir öğrenci ile birlikte sınava girmektedir. Konuşma sınavı öğrencinin yüz yüze durumlarda etkili iletişim kurma yeteneğini test etmektedir.

  • Pratik Yapılması Gerekenler

  Bir şey hakkında kendi kendinize konuşmak, karşılaştırma, açıklama, fikir ifade etme, spekülasyon yapma, fikir alışverişinde bulunmak, fikirleri ifade etmek ve doğrulamak, müzakere yoluyla bir karara varabilmek.

  • Sınav İçeriği

  Konuşma sınavı 4 bölümden oluşmaktadır. Sınavda iki sınav görevlisi bulunmaktadır. Görevlilerden biri, öğrenciye sorular sorarak, konuşulacak şeyler içeren bir makale vererek sınavı gerçekleştirmektedir. Diğer görevli söylediklerinizi dinleyerek not almaktadır.

  • Sınav Süresi

  Her bir öğrenci için 16 dakika

Cambridge English Proviciency Sınav Puanlamaları

Öğrencinin CPE sınavından sertifika almaya hak kazanması için belirlenen minimum puan 200 olarak belirlenmiştir. Cambridge English Proviciency sınavından sertifika kazanmanın A,B ve C olmak üzere 3 farklı seviyesi bulunmaktadır.

CPE sınavı sonrasında öğrenci Grade A, Grade B veya Grade C seviyesinde bir puan elde etmiş ise C2 seviyesinde CPE sertifikası almaya hak kazanır. Sınav puanı 200’ün altında olan öğrenciler, CPE sınavının gerektirdiği minimum standarda ulaşmamış sayılır ve öğrenci C1 seviyesinde Cambridge English Proficiency sertifikasını almaya hak kazanır. Aşağıdaki tabloda CPE Sınavının Türkiye’deki sınavlarla olan eşdeğer puanlarını görebilirsiniz.

Seviye CPE Sınav Puanı CEFR Seviyesi ÜDS / KPDS / YDS IELTS
Grade A 220-230 CPE Proficiency Certificate 100 9
Grade B 213-219 CPE Proficiency Certificate 98 8.5
Grade C 200-212 CPE Proficiency Certificate 95 8
 1. Cambridge English Scale
 2. Cambridge English Puanlaması

CPE Sınav Örnekleri

Cambridge Assessment English ve Cambridge University Press’ten resmi CPE Sınavı destek materyallerini bulabilirsiniz. Cambridge C2 Proficiency Sınav örneği, kurs kitapları ve uygulama testlerini hem yazılı hem de dijital formatta içermektedir.

İngilizce Aktiviteler

Okuma, yazma, dinleme, gramer, telaffuz ve kelime hazinesi için çevrimiçi aktiviteler.

C2 Proficiency Yazma Sınavı Kontrol Listesi

Yazılı İngilizcenizi geliştirmek ve sınava pratik yapmak için bu kontrol listesini kullabilirsiniz.

C2 Proficiency Hazırlık Kılavuzu

Sınava hazırlanma önerileri, sınav günü için ipuçları ve faydalı linkler hakkında sınav kılavuzu.

CPE Sınavı Özet Düzenlemeleri

Sınava girerken bilmeniz gereken tüm önemli bilgiler.

CPE Sınavı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

C2 Proficiency Kitapları

Cambridge University Press, CPE Sınavına hazırlık yapan öğrenciler için bir çok kitap ve dijital materyal sağlamaktadır. Cambridge Üniversitesinin hazırlamış olduğu sınav hazırlık kitaplarını ülkemizde birçok kitapçıdan veya internetten sipariş edebilirsiniz. Aşağıda C2 Proficiency Sınavına hazırlık yaparken ihtiyacınız olabilecek kitaplar ve içerikleri hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Proficiency MasterClass

Proficiency MasterClass, George Yule tarafından yazılmış gramer referans bölümü, 150’den fazla beceri eğitimi, sınav pratiği, kelime haznesi ve gramer alıştırmaları içeren kapsamlı bir kitaptır.

Proficiency 1

Proficiency 1, CPE Sınavı için dört tam ve özgün sınav makalesi içermektedir ve öğrencileri, sınav formatı ile tanıştırarak sınavları güvenle ele almaları için güncellenmiş CPE sınavına genel bir bakış sunar.

Objective Proficiency

Objective Proficiency, çeşitli zorluklarda sınav becerileri ve üst seviye dil gelişimi konularında kapsamlı bir eğitim sağlar. Kitabın her ünitesinde esneklik, ilerleme hızı ve ilerleme sağlayan üç çift sayfalı ders vardır.

Proficiency 2

Proficiency 2, öğretmenler tarafından da kullanılmak üzere kapsamlı cevap anahtarı ve kayıt kodları içermektedir. Cevaplar ve indirilebilir ses kaydı olan bir Öğrenci Kitabı içeren dijital paketi de mevcuttur.

Neden CPE Sınavı?

CPE Sınavı, eğitim kurumlarının ve şirketlerin başarı seviyesi yüksek eğitim ve çalışma alanlarında aradıkları İngilizce becerilerinin kanıtını sunmaktadır. Cambridge English Proficiency sertifikasına sahip olmak öğrencilere iş ve okul hayatında birçok avantaj sağlamaktadır.

 • Dünya Çapında Ulaşılabilirlik

Dünya genelinde her yıl 33 sınav yapılmaktadır ve 113 ülkede 2.800 sınav merkezi bulunmaktadır. Cambridge Assessment English Sınavları, özel öğrenim, işitsel veya görsel engeller gibi özel gereksinimlere ihtiyaç duyan öğrenciler için uygun şartlara sahiptir. Özel koşullar hakkında daha fazla bilgi edinin.

 • Yüksek Kaliteli Değerlendirme

Bu sınav dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul edilen Cambridge Üniversitesi tarafından yapılmaktadır ve tüm dünyada kabul gören bir İngilizce yeterlilik sertifikası vermektedir. Sınavlar, uluslararası düzeyde kabul gören ISO 9001 kalite yönetimi standardını karşılayan sistemler ve işlemler kullanılarak geliştirilmektedir.

 • Üstün Başarı Kanıtı

C2 Proficiency sınavını geçen öğrenciler yurtdışındaki üniversitelerde eğitim almak ve uluslararası şirketlerde çalışmak için yeterli dil bilgisine sahip olduklarını ve ayrıca İngiltere ve Avustralya’ya vize başvurusu için uygun olduklarını kanıtlayabilirler.

 • Daha Fazla İstihdam Olanağı

C2 Proficiency sertifikasına sahip öğrenciler, İngilizce becerilerine sahip olmayan öğrencilerle kıyasla daha iyi işlere girebilir ve daha fazla para kazanabilirler.

CPE sınavında başarılı olmak, işverenlere ileri seviye İngilizce dil becerilerine ve motivasyona sahip olduğunuzu ve uluslararası iş durumlarında etkili bir şekilde görev almak için bu becerilerinizi kullanabileceğinizi göstermektedir.

 • Vize ve Çalışma İzni

CPE Sınavı, İngiltere Sınır İdaresi (UK Border Agency – UKBA) tarafından uygulanan yeni yönetmelikler sonucunda 01 Nisan 2013 tarihinden itibaren İngiltere’ye göç amaçlı kullanılabilmektedir.

CPE Sınavının İş Hayatına Etkisi

Cambridge Üniversitesi’nde görevli İngilizce öğretmenleri ve 38 ülkedeki 5,300’den fazla şirket ile yapılan araştırmaların sonucunda elde edilen verilere göre, işverenlerin 2/3’si C2 Proficiency sınavından alınan İngilizce yeterlilik sertifikasına sahip kişilere işe alım sürecinde öncelik tanıdıklarını ve dil becerileri sayesinde daha rahat iletişim kurabildiklerini bu sayede çalışanların daha başarılı olduğunu söylemektedirler. Elde edilen bu veriler İngilizcenin küresel önemini belirtmektedir.

Araştırmalar sonucunda elde edilen diğer veriler;

 • Sektörlerde ihtiyaç duyulan İngilizce dil becerisi ile İngilizce yeterlilik sertifikasına sahip olmayan çalışanların İngilizce dil becerileri arasında önemli eksiklikler vardır.
 • İşverenlerin 2/3’si, C2 Proficiency İngilizce yeterlilik sertifikasına sahip olan adaylara daha iyi bir başlangıç paketi sunmaktadır. Ayrıca şirket içerisinde daha yüksek konumlara ve daha yüksek maaş artışlarına önemli derecede etkisi bulunmaktadır.

Aşağıda bazı sektörlerde C2 Proficiency İngilizce yeterlilik sertifikasına sahip çalışanların, diğer çalışanlara nazaran başarı oranları yer almaktadır.

İletişim Formu