Yurtdışında Yüksek Lisans Eğitiminin Avantajları

Yurtdışında Yüksek Lisans Eğitiminin Avantajları Hakkında Bilgiler

Firmaların gözünde, adaptasyonu yüksek, global düşünce yeteneğine sahip ve dünyanın farklı ülkelerinden hissedarlar ve müşteriler ile iletişim kurabilme becerisindeki üniversite mezunlarının değeri her geçen gün artmaktadır. Ayrıca uluslararası vizyon sahibi öğrencilere hükumetler tarafından da büyük değer gösterilmektedir. Örneğin Hollanda, kendi ülkesinde lisansüstü eğitimini tamamlayan yabancı öğrencileri ülkesinde tutmak için 2012’den beri yabancı öğrencilere verdikleri kredi ve burs imkanlarını artırmıştır. Singapur, yine kendi ülkesinde lisansüstü eğitimini tamamlamış yabancı öğrencilere iş ve göçmenlik tekliflerinde bulunmaktadır. Aynı şekilde Amerika, Kanada, Çin, Japonya, Avustralya gibi pek çok ülkede yabancı öğrenciler için lisansüstü eğitimlerini daha cazip hale getirmek için çeşitli ekonomik ve sosyal düzenlemeler yapmıştır.

Evet, firmalar ve hükümetler için yurtdışında eğitim görmüş öğrencilerin her zaman artı değeri bulunmaktadır. Fakat yurtdışında master eğitimin öğrenciye ne gibi faydaları bulunmaktadır?

Her şeyden önce yurtdışında master eğitim programları, tatil programları değildir. Düzenli çalışma ve yüksek seviyede adaptasyon gerektirmektedir. Fakat bu süreç öğrenciye vizyonunu ve sınırlarını genişletme imkanı sağlar ve öğrencinin kişisel gelişimini artırır.

İngiltere’de uluslararası firmalar arasında yapılan bir insan kaynakları çalışması, uluslararası kültürel farklılıklardan bihaber olan yeni mezunların işverenlerin en büyük kaygılarından biri olduğunu ortaya koymuştur. Bu sorunu aşmanın en temel yollarından bir tanesi de yurtdışında master eğitim görmektir.

Yurtdışında Master Eğitiminin Faydaları

Öte yandan yurtdışında master bir eğitim öğrenciye hem dil anlamında, hem de akademik ve profesyonel anlamlarda yeni tecrübeler, yeni disiplinler ve daha gelişmiş bir bakış açısı kazandırmaktır. Bu sayede öğrenciler hem ticari hem de akademik anlamda, kendi ülkelerindeki eksikliklerin/fırsatların farkında varır. Hem de eğitimi tamamladıkları ülkedeki eksiklerin/fırsatların karşılaştırmalı olarak daha hızlı farkına varmaktadır.

Yurtdışında master eğitim almanın akademik ve profesyonel iş hayatı gibi ekonomik alanda da avantajları bulunmaktadır. Master eğitiminin maddi boyutu ve fırsat maliyeti her öğrenci için bir soru işareti olmuştur. Pek çok öğrenci bu konuda ailesine yük olmak ya da mezun olduktan sonra ödemek zorunda kalacakları kredileri kullanmak istemez.

Bu yüzden pek çok öğrenci lisans eğitiminden sonra lisansüstü eğitim düşünmez. Fakat yurtdışında master eğitimi ile öğrenciler Hollanda, Kanada, Amerika, Singapur, İngiltere gibi ülkelerin kendilerine sağladıkları burs imkanlarından yararlanabilir. Aynı zaman öğrenciler full-time, part-time çalışma imkanlarından yararlanıp, ekonomik olarak da avantaj sağlayabilirler.

Bazen sadece çok basit bir nedenden dolayı da yurtdışında master eğitimi alınabilmektedir: Doğru programı seçmek. Ülkemizde her ne kadar çok kaliteli okullar olsa da, çoğu zaman öğrenciler lisansüstü eğitim için hayal ettikleri program ve ders içeriklerini bulamayabilirler.

Bu noktada yurtdışında master eğitimi öğrenciye daha geniş bir yelpazede daha detaylı programlar sunmaktadır. Ayrıca pek çok öğrencimiz ülkemizdeki iki yıllık eğitimdense, örneğin İngiltere’deki yarı zamanlı lisansüstü eğitimini ya da 1 yıllık lisansüstü eğitimini daha cazip bulmaktadır.

Anka Study Yurtdışında Master Yapan Öğrencilerinin Yanında

Anka Study lisansüstü eğitimine yurtdışında başlamak ya da devam etmek isteyen öğrencilere aşağıdaki hizmetleri sağlamaktadır:

  • Anka Study kariyer planlamanız, okumak istediğiniz ülke ve üniversite, sahip olduğunuz başarılarınız ve bütçeniz doğrultusunda sizin için en iyi ve en avantajlı üniversiteler ile iletişime geçer.
  • Anka Study sağladığı akademik danışmanlık desteği ile lisans ve lisansüstü programların seçimi için size destek olur ve başvuru kriterlerini tamamlamanıza olanak sağlar.
  • Anka Study başvuruların doğrudan eksiksiz ve hızlı bir şekilde hazırlanması için gereken her yardımı sağlar.
  • Anka Study başvuru sürecini başlatır, takip eder ve sizi bilgilendirir.
  • Anka Study kayıt ve kabul sonrasında vize ve konaklama işlemlerinizi gerçekleştirir.
  • Anka Study sizlere uçak bileti, sigorta servisleri de sunmaktadır.
  • Anka Study uzman kadrosu ile eğitim burslarını nasıl kazanabileceğiniz konusunda sizleri yönlendirir.

Yazının Devamı İçin Tıklayınız

İletişim Formu