Manchester Gezilecek Yerler

Manchester’ın spor ve eğlence kenti olması son yıllardaki popülerliliğini artırmıştır. Alışveriş için de turistlerin çokça tercih ettiği bir yerdir. Deansgate istasyonunun batısında yer alan Catlefield, Bridgewater Kanalı boyunca uzanır. Bu kanalda tekne turu yapabilirsiniz. Bridgewater Salonu ise konserlerin yapıldığı güzel ve huzurlu bir mekandır. Bu kanalın çevresinde restore edilip dükkan haline getirilen birçok mağaza bulunur. Alışverişe burdaki hediyelik eşya dükkanları ile başlayabilirsiniz.

Dünyanın en eski demiryolu istasyonunda yer alan Bilim ve Sanayi Müzesi, klasik arabalardan tekstil makinelerine kadar birçok şey barındırır. Hatta İngilizlerin uçan ilk uçağını da görebilirsiniz. Bu yapıda toplam 12 galeri bulunmaktadır. 1400-1500 tarihleri arasında inşa edilen Manchester Katedrali de görülmeye değerdir. Bu katedral 1847de resmi statüye kavuşmuştur. Katedral Irwell kıyılarında bulunur. Manchester Katedralinin hemen kuzeyinde yer alan Chetham Hastanesi günümüzde müzik okulu olarak kullanılmaktadır. Ayrıca İngiltere’nin en eski kütüphanesine de ev sahipliği yapmaktadır. Kitaplarının çoğu 1850den önce basılan Chetham Kütüphanesi tüm heybeti ve muazzam tarihiyle sizleri beklemektedir. Diğer önemli kütüphaneler ise Merkez Kütüphanesi ve Portico Kütüphanesidir.

Chetham kütüphanesi Karl Marx İngiltere’ye gelince Engels ile buluştuğu yerdir. Bu yüzden bu şehir hem kapitalizm hem de komünizmin başladığı yerdir. Hatta Karl Marx buradaki işçileren etkilenip işçi manifestosunu yazmıştır. Manchester Belediye Sarayı ise muazzam büyüklükte bir yapıdır. Bu yapı Gotik dönem mimarisi ile yapılmıştır. Ayrıca Büyük Sergi Merkezi de yıl boyu sergilerle sizleri karşılar. Sanat Galerisi de çok büyük bir koleksiyona sahiptir. Rengarenk Çin Mahallesi de İngiltere’deki en büyük kültürel mahallelerden biridir. Burada Çin mutfağını tadabilirsiniz. Ayrıca sokak dekore edilmiştir.

İnsanlık Tarihi Müzesi de bir diğer müzedir. İngiliz işçi sınıfının tüm çaba ve mücadeleleri bu müzede bulunabilir. Hemen yakınında Yahudi Müzesi de bulunur. Buranın hemen ilerisinde Ulaşım Müzesi eski otobüsleri ile sizleri bekler. Avrupanın en büyük parklarından biri olan Heaton Park 1772’de inşa edilmiştir. Burada golf ve tenis oynayabilirsiniz. Tramvayı vardır ve ücretsiz ulaşımı sağlar. 1764’te açılan Gürcü evi Platt Hall İngiliz tarihi ile ilgili birçok kostümü barındırır. University of Manchester ülkenin en kalabalık üniversitesidir. Ayrıca üniversite bünyesinde bulunan Whitworth Sanat Galerisini de ziyaret edebilirsiniz.

MANCHESTER’DA YEME İÇME

Manchester’da basit bir öğle yemeği yemek isterseniz, içeceğiniz ile birlikte sadece 7 sterlindir. Fast food tercih edersiniz 5.63 sterlindir. 500 gram kemiksiz tavuk göğsü 3.76 sterlin, 1 litre yağlı süt 0.78 sterlindir. 12lik yumurta 2.55 sterlinken, 1 kg domates 2.33 sterlindir. Yarım kilo yerel peynir 4.49 sterlinken, 1 kilo elma 2.16 sterlindir. … Okumaya devam et

manchestar’da yaşam masrafları

MANCHESTER ŞEHRİ TANIMI İngiltere’nin kuzey batısında bulunan Manchester’ın nüfusu 500bindir. İngiltere’nin altıncı en büyük şehridir. 1853de şehir statüsünü kazanmıştır. Bu şehir ayrıca dünyanın ilk sanayileşen şehridir. Ayrıca şehir spor kulüpleri ile de ünlüdür. Bunun yanında mimari,kültürel ve bilimsel çalışmalarda da öndedir. Çok ilginçtir komünizm de kapitalism gibi bu şehirde başlamıştır. Şöyle ki Karl Marx ve … Okumaya devam et

 

  

About M. Fatih Görgünoğlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir