İngiltere’de Eğitim ve Yaşam Masrafları

İngiltere Yaşam Masrafları

İngiltere’de Eğitim ve Yaşam Masrafları Hakkında Bilgiler

İngiltere’de eğitim alırken okul masrafları dışında konaklama, kıyafet, orada katılacağı her türlü sosyal aktivite ve beslenme gibi harcamalarda eklenmelidir. Genel olarak bakıldığında İngiltere’de yaşam diğer ülkelere nazaran daha pahalıdır.

İngiltere için bölgeden bölgeye yaşam masrafları değişkenlik göstermektedir. Londra, Oxford, Cambridge gibi hem eğitim hem de sosyal açıdan birçok olanak sunan bölgeler diğer bölgelere nazaran daha pahalı yaşam şartlarına sahiptir.

Aslına bakarsak yaşam masrafları öğrencinin kendi yaşam tarzına bağlı olarak da değişkenlik göstermektedir. Daha çok sosyal aktivite ve bölgeyi tanıyıp yeni tecrübeler edinme amaçlı giden öğrencilerin masrafları, sadece yaşama ve eğitim alma amacı olan öğrencilere göre farklılık göstermektedir.

Genel olarak edinilen tecrübelerin analizine göre ortalama bir ayda bir öğrencinin masrafı okul ücretlerinin dışında £ 600 – £ 800 olarak düşünülebilir. Bu masraflar Londra ve İngiltere’nin güneydoğu bölgelerinde £800 – £ 950 civarındadır.

Bir öğrencinin aylık otobüs masrafı £35’dur.
Konaklama ise öğrencinin tercihine göre £75 – £250 civarında değişkenlik gösterebilir.
Eğer öğrenci dışarıda yemek yemeyi tercih edip oranın kültürünü tecrübe etmek isterse ortalama olarak bir yemek £5 / £30 civarındadır.
Öğrencilerin daha çok başka ülkelere gittiğinde aşina oldukları ve en çok tercih edilen Mc Donald’s da Big Mac menü £4.25’dir.
Sosyal aktivitelere meraklı öğrenciler için ise sinema bileti – £5 civarındadır.
Müzikal ve operalar £8-15 arasındadır.
Günlük genel giderlerden örnek verilirse eğer;

1 Kg Pirinç – £0.70,
2 Lt Saka Su – £2.00,
1 Kilo Elma – £1.50,
Fincan Kahve – £1.50,
Fincan Çay – £1.00,
1/2 kg Peynir – £2.50,
10 Yumurta – £2.35,
1 Litre Süt – £0.95
Ekmek – £0.75,
Kutu Cola – £0.65,
Gazeteler – £0.50 / £1.10,
Telefon Kartları – £3 / £5 / £10
Çamaşır i yıkama £2.50

İngiltere’de konaklayacağınız yer ile eğitim alacağınız kurum arasındaki fark ne kadar az olursa hem zaman hem de para tasarrufu yapabilirsiniz.

İletişim Formu