Manchester Şehri

İngiltere’nin kuzey batısında bulunan Manchester’ın nüfusu 500bindir. İngiltere’nin altıncı en büyük şehridir. 1853de şehir statüsünü kazanmıştır. Bu şehir ayrıca dünyanın ilk sanayileşen şehridir. Ayrıca şehir spor kulüpleri ile de ünlüdür. Bunun yanında mimari,kültürel ve bilimsel çalışmalarda da öndedir. Çok ilginçtir komünizm de kapitalism gibi bu şehirde başlamıştır. Şöyle ki Karl Marx ve Friedrich Engels  Komünist Beyannamesini Chetham Kütüphanesinde kaleme almışlardır.

Büyüklük olarak 6. sırada olsa da ekonomi olarak İngiltere’nin üçüncü en büyük şehridir. Kaldı ki Londra ve Edinvurgh’tan sonra turistler en çok bu şehri ziyaret ederler. Şehrin sembolünün arı olması aslında bu şehirle ilgili ipucunu verir. Arılar gibi çalışkan insanlar bu şehirde yaşarlar. Liverpool şehrinden buraya açılan kanal ile büyük gemiler bu ticaret şehrine ulaşırlar. Yani bu şehrin arılarının balları bu 50 kmlik kanal sayesinde Liverpool limanından dağılır dünyaya.

Müzeleri ile ünlü bir şehirdir. Bunun yanında sanat ve müzikte de bir hayli gelişmiştir. Tam bir öğrenci kenti olmasından dolayı gece hayatı canlıdır. Örneğin 60lı yıllarda Be Gees grubu bu şehirde doğmuştur. Romalılar dönemindeki şehir Mamuciam harabeye dönmüş burayı tekrar canlandıran Sakson kral Edward Elder olmuştur. Daha 1322 yılında burada tekstil üretimi başlamıştır. 1422 yılında şehre üniversite kurulur. 1759 yılında kömür üretimiyle şehre göçler başlar. 19. yüzyılda tekstil fabrikaları birer birer açılır ve şehir ilk kapitalist şehir olur.

Bu şehri gezmek için harita şarttır ve bu haritalar turist ofislerinden alınabilir. Manchester üniversitesi Rutherford’un atomu parçaladığı üniversitedir. Buradan çıkan öğrencilerin birçok nobel ödülü bulunmaktadır. 155 ülkeden 40 bin öğrenci bu üniversiteyi seçmiştir. Yani İngiltere’nin en kalabalık kampüsü burada bulunmaktadır. Ayrıca şehirde Manchester City ve United olmak üzere iki tane dünya çapında futbol klubü bulunur. Manchester şehrinde çok fazla türk yaşamaz.

Sanayileşmenin gerçekleştiği ilk şehir olması özelliği ve spor şehri olması en önemli özelliklerindendir. İngiltere’nin hatta dünyanın lokomotifi olan şehir, öğrenci nüfusuyla da dikkat çekmektedir. 1853 yılında inşa edilen Bridgewater kanalı ile adeta kasabadan şehre dönüşmüştür. Ekşi sözlükten aldığımız bilgiye göre İngiltere’nin en ünlü gazetelerinden The Guardian gazetesinin merkezi bu şehirde bulunur. Premier Ligde oynayan iki takımının olması da şehre ayrı bir hava katmaktadır. Yani kısacası Manchester’ın neyi meşhur derseniz, sanayi, spor ve eğitimi meşhurdur.

Manchester Gezilecek Yerler

Manchestar’a ulaşım, Londra’dan Manchester’a trenle 2 saatlik yolculuk yapmanız gerekir. İstanbul’dan Manchester’a direk uçuş bulunmaktadır. Uçuşunuz yaklaşık 4 saat sürmektedir. Vize görevlisine teslim etmeniz gerekilen Landing Card’ı uçuş sırasında doldurmalısınız. İngiltere’nin 3. büyük havalimanıdır. Şehir merkezine ise sadece 15 km dir. Goods to Declare eşyası olanlar için kırmızı…  Okumaya devam et

  

About M. Fatih Görgünoğlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir