Londra

Londra Hakkında Genel Bilgiler

Londra İngiltere’nin başkentidir. 2 bin yıl önce bölgeye Keltler yerleşmiştir. Şehir ismini Romalılardan almıştır. MÖ 43’te şehre Londonium ismi verilmiştir. Bu isim akan nehir anlamındadır ve değişerek günümüzdeki halini almıştır. Birçok kültüre ev sahipliği yapmış Londra, Roma İmparatorluğu zamanında da en önemli şehirlerden biri olmuştur.

11 yüzyıla kadar çeşitli Viking akınlarına uğramış şehirde inşa edilen Westminster Abbey şehirdeki hayatı yeniden canlandırmıştır. Ticaret ve nüfusun hızla gelişmesinden sonra İngiltere’nin başkenti olmuştur. Üzerinde güneş batmayan ülke olarak anılan Britanya İmparatorluğu’na başkentlik yapmıştır. Sanayi, finans, müzik, bilim ve sanat alanında dünyada tanınır hale gelmiştir.

Günümüzde de monarşi ile yönetilen şehirde 300 den fazla dil konuşulmaktadır. Yemek kültüründeki gelişmeleri de bu kozmopolit yapısına borçludur. Nüfusu 8 milyondan fazla olan Londra’da 143 adet park bulunmaktadır. Thames Nehri ortasından geçer.

LONDRA HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER

1.Tersten Akan Trafik

Direksiyonların sağda trafiğin soldan akması insanların kafasını karıştırır. Bunun tarihsel nedenleri vardır. Eski zamanlarda sağ elinde kılaç kullananlar karşıdan gelen düşmanlarını daha iyi seçebilmek için sol taraflarındaki duvara yaslanarak gidiyorlarmış. Bu gelenek sürdürüldü ve günümüzde trafik ve direksiyonlar bu şekişlde tasarlandı.

2.Londra Metrosu

Şehir dünyanın en iyi metro sistemlerinden birine sahiptir ve bu metro ağı neredeyse her noktaya ulaşır. İlk gelişiniz için 2 pound vererek şehir turlarına katılabilirsiniz. Bu turlar sayesinde tarihi ve modern yerler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

3.Oyster Kart

Toplu taşıma düşünürseniz önce bu kartı edinin. Metro ve otobüslerde kullanılabilen kart haftalık 35 pounddur.

4.Geleneksel Pub Kültürü

İş çıkışı insanların doluştuğu bu publarda uzun yılların getirdiği bir kültür yaşatılmaktadır. Borough Market atıştırma ve bira keyfi için birebirdir. Yerli biraların yanında ithal biraları da bulabilirsiniz.

5.Alışveriş

Camden Town alışveriş için sizleri beklemektedir. Burada gönlünüzce alışveriş yapabilir hediyelik eşyalar arasında kaybolabilirsiniz.

6.Ücretsiz Müzeler

Müzeler şehri Londra’da British Museum, National Gallery, Tate Modern ve sayamadığımız onlarca müze bulunur. Bu müzeler ücretsizdir ve sizleri beklemektedir.

7.Hep Yağmur

Yağmurluksuz dışarı adımınızı atmanızı önermeyiz. En azından şemsiyeniz yanınızda olsun. Her mevsimde yağış görülmektedir. Özellikle sonbahar ve kış aylarında hazırlıklı olmakta fayda vardır.

8.Çin Mahallesinde Tur Atmak

Londra kültürlerin kaynaştığı bir şehirdir. Dünyanın her yerinden insan ve kültür bu şehirdedir. Bu şehirde heryerden lezzetler bulmak mümkündür. Özellikle uzak doğu mutfağının bir fan ı iseniz bu sevimli mahallede bir tur atın deriz.

9.Festivaller

Her yıl temmuz ayında düzenlenen Türk Festivali başta olmak üzere, Londra Müzik Festivali, Caz Festivali gibi kaçırılmaması gerekilen festivaller sizleri beklemektedir.

10.Park kültürü

Park kültürü bu şehirde yaşatılmaktadır. Hyde Parkta bisikletinizle turlayabilir yada Regent Parkında ise hayvanat bahçesini ziyaret edebilirsiniz. Diğer parkları ise Richmond, Green, Greenwich ve Kensington parklarıdır.

Londra’da Gezilecek Yerler

LONDRA’DA GEZİLECEK YERLER Gezilecek yerler denince Londra başta gelmektedir. Müze şehri olan Londra’da bir çok sanat galerisi de vardır. Tarihi güzelliği ve gözde turistik mekanlarıyla yapılacak çok fazla aktivitenin olduğu bir şehirdir. 1703’te inşa edilen Buckingham Sarayı, … Okumaya devam et

Londra’da Ulaşım

Londra’da Ulaşım Bu şehirde ulaşım ağı çok gelişmiştir. Londra’da otobüs, tren, ve bisiklet gibi birçok seçenek mevcuttur. Transport for London şirketi ulaşımı yönetir. Bu şirket bir devlet kurumudur ve turiştlere 24 saat hizmet verir. İstasyonlardaki gişelerinden … Okumaya devam et

Londra’da Yaşam Masrafları

Londra’da Yaşam Masrafları 2017 yılında, Londra’da ucuz bir restoranda yemek 15 sterlin iken orta seviye bir restoranda yemek yemek 25 sterlindir. Fast food yemek ise 5 sterline yenebilir. Biraları ile ünlü şehirde yerli bira 3 sterlin, … Okumaya devam et

Londra’da Havaalanı Transferi

Türkiye’den gerçekleştireceğiniz Londra seyahatinizde ulaşabileceğiniz üç adet havaalanı bulunmakadır. Bunlar Heathrow, Gatwick, ve Stansted’dir. Heathrow Havaalanı: Heathrow Airport öğrenciler tarafından İngiltere uçuşlarında en çok tercih edilen havaalanıdır. Türk Hava Yolları … Okumaya devam et

İletişim Formu