Londra’da Ulaşım

Londra’da Ulaşım

Bu şehirde ulaşım ağı çok gelişmiştir. Londra’da otobüs, ren, ve bisiklet gibi birçok seçenek mevcuttur. Transport for London şirketi ulaşımı yönetir. Bu şirket bir devlet kurumudur ve turiştlere 24 saat hizmet verir. İstasyonlardaki gişelerinden tek kullanımlık biletleri temin edebilirsiniz. Ancak daha fazla kalacak ve toplu taşımayı daha çok kullanacaksanız yine bu gişelerden Oyster Card almanız tavsiye olunur. 5 sterlin karşılığında bu kartı alabilir ve dilediğiniz miktarda yükleme yapabilirsiniz.

Birçoğumuzun bildiği siyah taksiler ise dizaynı ve kalitesiyle diğer şehirlerdeki taksilerden farklıdır ve daha pahalıdır. Sürücüyle pazarlık yapabilirsiniz. Taksi açılışı 2.4 pounddur ve km başına 5 pound yazar. Taksi ücreti günün farklı zamanlarında değişir. Toplu taşımanın bu kadar gelişmiş olduğu bir şehirde ne kadar tercih edilir bilinmez ama araba da kiralayabilirsiniz.

London TUBE isimli metrosuyla ünlü şehirde en çok metro tercih edilir. sabah 5den gece yarısına kadar açıktır ve 6 zone a ayrılmış şehirde hizmet vermektedir. Zone 6 en uzak olanıdır. Zone 1 ile 6 arası yaklaşık 6 pounddur.

Her yere rahatça gidebileceğiniz otobüs ağı da vardır. Ünlü çift katlılardan normal otobüslere birçok çeşit vardır. Gece çalışan otobüslerde mevcuttur.

Bisiklet ile ulaşımın çok rahat ve keyifli olduğu Londra’da bisiklet ile metroya binebilirsiniz. Bisikletinizi çok uygun fiyatlara kiralayabilirsiniz. Sokaklarda bulunan bisiklet duraklarından kredi kartınızı kullanarak rahat bir şekilde bisikletinizi kiralayabilir, gideceğiniz yerde size en yakın bisiklet durağına bırakabilirsiniz.

Thames Nehri boyunca vapur şirketleri sıralanmış ve size farklı bir ulaşım alternatifi sunmaktadırlar. Bu araçlar diğerlerine göre biraz daha pahalıdır. Oyster Card bu vapurlarda da geçerlidir.

Heatrow Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Metroyu tercih ederseniz çok kolay ulaşım sağlarsınız. 32 km uzaklıkta bulunan havaalanı için 40 dakika yol gidersiniz. Havaalanında bilet alabileceğiniz gişeler vardır. Metro için travel card ya da oyster cardınızı kullanabilirsiniz. Bu iki kart arasında çok az fiyat farkı vardır.

 

 

Londra’da Yaşam Masrafları

1703’te inşa edilen Buckingham Sarayı, ünlü kraliçe Victoria’nın tahta çıkmasıyla kraliyet sarayı haline gelmiştir. 775 odadan oluşur. Kraliçe Elizabeth’in sarayı ziyaret zamanlarında sarı, kırmızı ve mavi renkli bayrak göndere çekilir. Queens galeride çok sayıda kraliyet eşyaları sergilenir. Okumaya devam et

İletişim Formu