Almanyada Üniversite Okumak İçin 10 Neden

400’den fazla yüksek öğretim kurumu ile Almanya, Avrupa’da en geniş bölüm ve kurs seçenekleri sunan ülkelerin başında gelmektedir ve Almanya’da üniversite öğrencileri uluslararası çalışmalarda  her zaman üst sıralarda yer almaktadır.  Almanyada üniversite eğitim sistemi eyaletlere bağlı her eyaletin eğitim bakanlığınca belirlenen sistemlerde uygulanır. Genel olarak lisans eğitimi 6 dönem yani 3 yıl bazı bölümler ve mesleki okullar ise 4 yıl sürelidir. Birçok üniversite de Bologna süreci ile birlikte 2002 yılında beri lisans ve yüksek lisans olarak sistemlenmiştir.

Genellikle eğitim dili Almanca’dır. Fakat bazı bölümler sayısı az da olsa %100 ingilizce veya %50 İngilizce, %50 Almanca olarak sunulmaktadır. Öğrenciler ister Almanca, ister İngilizce dilinde eğitim alacaklar olsun minimum B2 düzeyde Almanca bilgisi başvuru ve vize kuralları gereği zorunludur.

Almanya’da Lisans Eğitimi

Almanya’da Lisans Eğitimi

Almanyada üniversite  eğitimi almak için öğrencinin Türkiye’de örgün eğitim veren bir üniversitesinin 4 yıllık bir bölümüne yerleşmiş olması ve iyi düzeyde Almanca bilmesi gerekmektedir. Yeterli seviyede Almanca bilmeyen öğrenciler “şartlı kabul” veya “ Almanca hazırlık kursu” sonrası üniversite seçimini yaparak kaydını tamamlayabilir.

Şartlı Kabul

Öğrenci Türkiye’den üniversitelere başvurusu gerçekleştirir şartlı kabul edilir. Sonrasında öğrenci Almanya’da dil eğitimine başlar ve dil eğitimini tamamladığında şartlı kabul aldığı üniversitede lisans eğitimine başlayabilir.

Almanca Hazırlık

Öğrenci Almanya’da dil eğitimi alır ve dil seviyesi yeterli düzeye ulaştıktan sonra üniversite başvurularını Almanya’da tamamlar.

 

Meslek Yüksek Okulları (Fachhochschule)

Fachhochschuleler, uygulamalı bilimlere yönelik olup pratik eğitimi ön planda tutan nitelikli iş kadrosunu oluşturmaya yönelik okullardır. Bu okulların eğitim süresi bölüme göre değişmektedir, 5 yıl (3+2 diploma) veya 3 yıl (Bachelor)dır. Ayrıca master programları da sunulmaktadır. Bitirme derecesi üniversiteye denktir. Ayrıca sanat, Film ve Müzik eğitimi veren yüksek eğitim kurumları vardır. Ancak bu okulların dezavantajı bazılarının mezuniyet diploması yüksek lisans yapmak için yeteli olmayışıdır. Eğer Amacınız akademik kariyer ise üniversite öğrenimi görmenizi tavsiye ediyoruz. Fachochschulelere giriş üniversiteler girişten daha kolaydır. Eğer Türkiye’de bir üniversite mezunuysanız Mittelstuffe üzeri bir Almanca ile direk eğitime başlayabilirsiniz.

 

Almanyada Üniversite Kabul Şartları

 • Lise diploması
 • Diploma denklik işlemleri (Studienkolleg)
 • Almanya’da okunulacak olan bölümü ya da benzerini Türkiye’de kazanmış olmak
 • Türkiye’de hali hazırda üniversiteye başlanmış ise, yatay geçiş yapmak mümkündür.
 • Türkiye’de lisans programından mezun olunmuşsa, Almanya’da sınavsız yüksek lisans programına başlanabilir.

Almanya’da En Çok Tercih Edilen Bölümler

Almanca (Germanistik)
Avrupa Birliği Araştırmaları (Europastudien)
Felsefe (Philosophie)
Hukuk (Jura / Rechtswissenschaften)
Iktisat (Volkswirtschaftlehre : VWL)
İşletme (Betriebswirtschaftslehre : BWL)
Siyasal Bilimler (Politikwissenschaften)
Tarih (Geschichte)
Sayısal Bölümler
Mühendislikler (Ingeniurwissenschaften)
Bilgisayar Mühendisliği (Informatik)
Makine Mühendisliği (Maschinenbau)
Diş Hekimliği (Zahnmedizin)
Psikoloji
Tıp

 

Almanya’da lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Yaklaşık 1 yıllık dil hazırlık sürecini de göz önünde bulundurursak toplam eğitim 4 yıl sürecektir.

Almanya’da Üniversite Okumak İçin 10 Neden

 • Almanya 409’dan fazla yüksek öğretim kurumu ile 14,500’den fazla lisans ve yüksek lisans eğitim programları sunmaktadır.
 • Almanya’daki 16 eyaletten 11’inde üniversite eğitimi ücretsiz iken, bazı eyaletler de eğitim ücretleri 500 Euro’ya kadar çıkmaktadır.
 • Almanya’da üniversiteler Mühendislik, Tıp, Bilişim ve Ekonomi alanlarında üst düzey eğitim vermektedir
 • Aylık ortalama yaşam masrafı 800 Euro’dur.
 • German Academic Exchange Service (DAAD) aracılığı ile uluslararası öğrencilere geniş burs imkanları
 • Pek çok üniversite İngilizce eğitim programları da sunmaktadır.
 • Uluslararası öğrenciler bir yıl içerisinde full-time 90 gün ve part-time 180 gün çalışma iznine sahiptirler. Saatlik öğrenci maaşları ortalama 10-15 euro arasındadır.
 • Almanya’da üniversite eğitimini tamamlayan öğrenciler iş bulabilmek için bir yıllık oturum izni alabilmektedir.
 • Almanya’da lisans programları süresi 3 yıl sürmektedir.
 • EU’nun 2017 raporunda Almanya 83.2 puan ile uluslararası öğrenciler için Avrupa’daki en ideal eğitim destinasyonu seçilmiştir. (Puanlama sisteminde ülkelere eğitim kalitesi, eğitim ve yaşam maliyetleri ve kariyer fırsatlarına göre üç farklı alanda puan verilmektedir. İngiltere eğitim ve yaşam maliyetlerinde aldığı düşük puan nedeniyle ikinci sırada yer almaktadır.)

Yazının Devamı İçin Tıklayınız

https://ankastudy.com/tr/almanyada-universite

About M. Fatih Görgünoğlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir