Dallas

Dallas Nerededir?

Dallas ABD’nin en kalabalık 4. şehridir ve Texas eyaletinde yer almaktadır. Dallas şehri eyaletin kuzeyinde yer almaktadır ve 12 farklı bölgeyi kapsamaktadır.

Dallas Hakkında Genel Bilgiler

Binlerce yıl çeşitli kültürlerin hükmettiği Dallas, 1819’da İngiliz-İspanyol anlaşmasından sonra İspanyollara bırakıldı. 1836’da Teksas’ın bağımsızlığını elde etmesinden sonra Teksas’ın sınırları içinde kaldı. 1839’da John Neely Bryan adlı tüccarın bölgeyi haritalaması sonucunda ilk yerleşimler başladı. 1845’de Teksas’ın Amerika’ya dahil olmasıyla Dallas County kurulmuş oldu.

19. yüzyılın sonlarına doğru şehre demiryollarının inşa edilmesiyle birlikte ekonomi ve ticaret şehri haline geldi. 20. yüzyılda ise petrol bulundu ve nüfus akımları başladı. Dizisinde kullanılan Southfork Ranch Çiftliği günümüzde müze haline getirilmiştir.

Şehir, kovboylarıyla ünlü, Amerika’nın 9. en büyük şehridir. Beyzbol ve NBA yıldızlarını sokaklarında görebilirsiniz. Spor konusunda çok gelişmiş olan şehirde Dallas Cowboys ve Texas Rangers takımlarının yanında Dallas Mavericks NBA ve Dallas Starts hokey takımları bulunur.

Dallas Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Harikalar diyarı şehir, kovboylarıyla ve anne babalarımızın hatırladığı dizisiyle ün yapmış bir şehirdir. Şehir düzenli olmasıyla dikkat çekmektedir. Gelelim Dallas hakkında bilmeniz gerekenlere;

1. J.R, Sue Ellen, Bobby ve Pamela’lı dizisini orta yaş grubundan hatırlamayan yoktur. Dizinin çekildiği çiftlik günümüzde ziyarete açıktır. Burada dizide kullanılan dekorlardan kostümlere herşeyi bulabilirsiniz.

2. Kuzey Amerika’da yaşamış Meksikalılar kovboyların gerçek atalarıdır. İspanyol göçmenler bu kültürü Amerika’ya geçirmiştir. Bu güzide şehir de bu geleneğin hala sürdüğü ender yerlerdendir.

3. American Airlines gibi birçok şirketin merkezi bu şehirde bulunduğundan iş arayan insanları kendine çekmektedir. İşçi akımı bu şehrin nüfusunu artıran ana etmenlerdendir.

4. Havayolu şirketlerinin de ana ofisleri buradadır çünkü ülkenin doğusu ve batısına hemen hemen aynı uzaklıktadır. Merkez konumda bulunan şehir, birçok logistic firmasına da ev sahipliği yapar.

5.Büyük işçi göçlerinin bir başka ana sebebi bölgede bulunan petrol ve demiryolu inşaatının yapılmasıdır.

6.Amerikan başkanı J F Kennedy’nin bu şehirde suikasta kurban gittiğini ve ateşin açıldığı binanın ülkenin en büyük müzelerinden birine dönüştürüldüğünü biliyor muydunuz?

7. Şehirde yapılacak bir diğer aktivite de Medieval times şatosunu ziyaret etmek ve ortaçağ tarihini yeniden yaşamaktır. White Rock Gölü ise bir diğer uğranması gerekilen yerdir.

8. Koşu ayakkabılarınızı yanınızda götürün çünkü şehir maratonu sizleri beklemektedir.

Okumaya Devam Et…

İletişim Formu