Dallas Gezilecek Yerler

Lakabı Big D olan Dallas’da ilk olarak burada vurulan John F Kennedy Müzesi’ne gidiyoruz. Bu büyük Amerikan başkanı silahsızlanma kanununu getirebilmek için hayatından vazgeçmiş bir kahramandır.

Pioneer Parkı sığır sürüsüne önderlik eden kovboy heykelleri ile sizleri karşılar. Arboretum ve Botanik Bahçeleri Balkabağı Festivallerine ev sahipliği yapar. World Aquarium ise 1924 yılında inşa edilmiş, çeşitli deniz canlılarını görebileceğiniz bir yerdir. Bishop Arts District’de 60dan fazla restoran sizleri beklemektedir.

Şehir kovboyları ile ünlüdür, şehirde gezen kovboyları görürseniz şaşırmayın. Ünlü Rodeo Şovları’nı heyecanla izleyebilirsiniz. Perot Doğa ve Bilim Müzesi müze sevenler için birebirdir. Şehir merkezinde bulunan Reuniun Tower görülmeye değerdir. Gece aydınlatılan kule adeta Dallas dizisinden fırlamış gibidir.

Canınız Texas Steak çektiyse buyurun Fort-Worth Stocyard’a gidelim. Burası kovboyların sokaklarında gezdiği ütopik bir bölgedir. Şehre sadece yarım saatlik uzaklıktadır. John F Kennedy’nin üzücü suikastının gerçekleştiği bina The Sixth Floor Müzesi’ne dönüştürülmüştür. Burada ünlü başkanın hayatına dair her parçayı bulabilirsiniz.

DALLAS’A NE ZAMAN GİDİLİR?

Yıl boyunca çok sıcak bir iklime sahip olan şehirde, az da olsa soğuk günler de vardır. İlkbahar ve sonbahar ayları en ideal olanlarıdır. Bu sezonda beysbol da oynanır böylece bu spor aktivitelerinden de yararlanırsınız. Orman yürüyüşleri de bu mevsimlerin vaz geçilmezidir. Yaz ayları ise çok sıcaktır. Ama buna rağmen şehir konserler, spor etkinlikleri ve festivallerle serinler.

DALLAS’TA NEREDE KALMALI?

Uptown ve Downtown kalacak yer olarak en uygun yerlerdir. Buradan yürüyerek restoranlara, barlara ve mağazalara ulaşabilirsiniz. Ücretsiz tramvayı kullanabilirsiniz. Renaissance,Belmont Hotel, Americas Best Value Inn, Apple Inn, Knox Henderson by Execustay ve Le Meridien Dallas kalabileceğiniz bazı otellerdir. Ayrıca bira severseniz Old Monk ve Liberte Bar’da binden fazla çeşit sizleri beklemektedir. Müzik eşliğinde eğlenmek isterseniz ise Library bar tam size göredir.

DALLAS’TA ALIŞVERİŞ

Şehir yıl boyunca alışveriş sevenlerin uğrak yeri olmaktadır. Gerek kapalı gerekse açık alışveriş alanlarıyla her yaştan insana hitap etmektedir. West Village Dallas uptown bölgesinde açık alanda kurulmuş bir alışveriş merkezidir. Highland Park Village ise birçok markaya ev sahipliği yapmaktadır. Grapevine Mills ise bir başka alışveriş merkezidir. Çocuklarınız ise bu alışveriş merkezinde bulunan legoland ile eğlenerek öğrenecelerdir.

 

 

Dallas Ulaşım

Binlerce yıl çeşitli kültürlerin hükmettiği şehir, 1819’da İngiliz-İspanyol anlaşmasından sonra İspanyollara bırakıldı. 1836’da Teksas’ın bağımsızlığını elde etmesinden sonra Teksas’ın sınırları içinde kaldı. 1839’da John Neely Bryan adlı tüccarın bölgeyi haritalaması sonucunda ilk yerleşimler başladı… Okumaya devam et

 

 

  

About M. Fatih Görgünoğlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir