Washington DC

Washington DC Hakkında Bilgiler

Amerika’nın başkenti olan Washington şehrinde DC’nin açılını “District of Columbia” dır. Amerika’nın doğusunda, Maryland ve Virginia eyaletlerinin arasında yer alır. 179 metrekare alana sahip şehrin ortasından Potomac ırmağı geçer. Kocaman ağaçları ve bahçeleriyle donatılan yolları şehri daha da görkemli hale getirmiştir.

Devlet yönetimiyle ilgili tüm ofisler burda bulunur. Sadece ABDnin değil tüm dünyanın önem verdiği bir merkezdir. Georgetown Üniversitesi, George Washington Üniversitesi gibi birçok kurumu bulunduran şehir, eğitimde de çok gelişmiştir. 1790 yılında George Washington’un belirlediği bu bölgede yavaş yavaş devlet merkezleri kurulmaya başlandı.

Hiçbir eyalete bağlı olmamasının sebebi bağımsızlığı temsil etmesidir.. İngilizler tarafından 1812’de yakılıp yıkılan şehir kendini toparlamış ve günümüzdeki halini almıştır. Ekşi sözlükte bir yazıda, Washington portakalı Washington eyaletinde bulunur, şehrinde değil diyerek konuya açıklık getirmişlerdir.

Washington Gezilecek Yerler

Yeşil alanlara bayılıyorsanız burası tam size göredir çünkü upuzun yeşil alanları ve açık hava parkıyla ünlüdür. Washington Anıtı da burada yer alır. Lincoln bakışları ile sizi anıtında beklemektedir. Beyaz Saray, White House, ise hükümet yönetiminin merkezidir. DC’nin en eski yapılarından biridir. Günde yaklaşık 5000 turist ağırlama kapasitesine sahiptir.

Ulusal Hava ve Uzay Müzesi alanında dünyanın en geniş müzesidir. Burada aydan getirilmiş taş parçalarını bulmak da mümkündür. 125 milyondan fazla parçaya sahip Ulusal Doğa ve Tarih Müzesi hergün 10-17 arasında açıktır. Ulusal Doğa ve Tarih Müzesi ise The Hope Diamond(umut elması)a ev sahipliği yapar. National Galery of Art ise 1938den beri dünyanın en büyük doğu batı sentezi müzelerindendir.

Ulusal Amerikan Tarihi Müzesi, Capitol, Newseum, Ulusal Katedral, Smithsonian Amerikan Sanat Müzesi ve Jesfferson Memorial gezilmesi gerekilen diğer yerlerdir.

Washington Ulaşım

Şehir dünyanın her köşesinden direk uçuş alabilmektedir. Washington DC’de yürüme çok kolay ve keyiflidir. Şehiriçi toplu taşıma imkanlarınız da vardır. Metro sistemi çok gelişmiştir. Çoğu Amerikan şehrinde olduğu gibi renklendirilmiş 5 ana metro hattı vardır. 1.60 ila 2.75 dolar aralığında metro ücreti vardır. Metro Pass kartına mutlaka sahip olun. Metro çalışma saatleri, 05-00 arasındadır. Metrobus sistemi ise, 3 dakikada bir işler. 5 dolar vererek One Day Pass alabilirsiniz. Araba kiralamak için 25 yaşın üzerinde olmanız şarttır.

Washington’da Yaşam Masrafları

Basit bir öğle yemeğini 14 dolara, fast food restoranlarda ise 7 dolara yiyebilirsiniz. 500 gramlık kemiksiz tavuk göğsünü 5.60 dolara, 12li yumurtayı 3.28 dolara ve 1kg elmayı 3.30 dolara alabilirsiniz. 1 kg patates 1.63, 2 litre kola 2 ve 1 litre sütü 0.97 dolara alabilirsiniz. 21 bin dolara lüks bir araba ve 400 dolara ipad air alabilirsiniz.

İletişim Formu