Transkript Nedir

Transkript Nedir?

Transkript öğrencinin not çizelgesi olarak adlandırılır. Öğrencinin mezun olduğu bölüm ve aldığı tüm notlar transkript belgesi üzerine listelenir. Transkript belgesinin kullanım alanları oldukça geniştir, genelde yurtdışında yüksek lisans  ve iş başvurusu yaparken kullanılır. Transkript belgesi herhangi bir kurum tarafından talep edilebilir.

Transkript Nedir?

Transkript Belgesi Nasıl Alınır?

Transkript belgesi öğrencilerin eğitim aldıkları eğitim kurumuna yapacakları dilekçeyle birlikte kolay bir şekilde alınabilir. Eğitim kurumunuzun danışmanlık ofisini ziyaret ederek transkript belgenizi talep edebilirsiniz.

Yurtdışında Yüksek Lisans Yapmak için Transkript Neden Önemlidir?

Yurtdışındaki üniversitelerin yüksek lisans eğitim programlarına katılmadan önce geçmişteki eğitim aldığınız kurumdan transkript belgesi talep etmelisiniz. Yüksek lisans başvurusu yaparken transkript belgenizi diğer belgelerinizle beraber başvurduğunuz okula iletmelisiniz.

Transkript Hesaplama

Transkript hesaplaması okulun not sistemi ve belirli faktörlere göre hesaplanmaktadır. Farklı okulların transkriptleri farklı şekillerde hesaplanabilmektedir. Örneğin Bilkent Üniversitesi transkript hesaplamasında farklı bir not şeması kullanırken daha başka bir üniversite farklı bir şemayı baz almaktadır.

Transkript Geçerlilik Süresi

Transkript üniversitelerin verdiği bir not ortalaması belgesi olduğundan dolayı ömür boyu geçerlidir. Transkript belgelerinin herhangi bir süresi yoktur.

Anka Study Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı aracılığıyla transkript belgenizi yurtdışında eğitim alarak değerlendirebilirsiniz. Detaylı bilgi için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.