Melbourne Üniversitesi

Melbourne Üniversitesi (Melbourne University) Avustralya’nın en eski üniversitelerinden bir tanesidir. 1853 yılında Avustralya’nın Melbourne şehrinde kurulan üniversite aynı zamanda dünyanın eğitim açısından en iyi üniversitelerinden birisidir. Melbourne üniversitesi eğitim fiyatları ve kabul şartları hakkında bilgi almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Avustralya’nın Victoria eyaletinin başkenti ve en kalabalık şehri olan Melbourne’da bulunan Melbourne Üniversitesi, yurt dışında eğitim almak isteyen öğrencilerin sıklıkla araştırdığı okulların başında geliyor. Uluslararası eğitim kalitesi, eğlenceli kampüs hayatı, birçok programda sunduğu lisans ve yüksek lisans dereceleri ile Melbourne Üniversitesi, bir kamu araştırma üniversitesidir. 19. yüzyılda Victoria kolonisi tarafından kurulan Melbourne Üniversitesi, görkemli mimarisi ile de dikkat çeken okullardan biridir.

Victoria bölgesinin en eski üniversitesi olan kurum, köklü eğitim anlayışını modern müfredatlar ile sentezleyerek, öğrencilerine kaliteli bir eğitim vermektedir. Ana kampüs Parkville’de bulunur ve birkaç farklı kampüsü daha vardır. 1853’te kurulan okul, sürekli olarak dünyanın önde gelen üniversiteleri arasında ve Avustralya’da bir numaradır.

8.000’den fazla akademik ve profesyonel personel, dünya çapında 130’dan fazla ülkeden 30.000 uluslararası öğrenci de dahil olmak üzere yaklaşık 65.000 kişi ile oldukça kozmopolit ve canlı bir ortam sunan Melbourne Üniversitesi’nde kaliteli bir yurt dışı eğitimi alırken, kendinizi geliştirebilir, farklı kültürden insanlarla güzel anlar biriktirebilir, kariyeriniz için gerekli olan etkinlik ve atölyelere katılabilirsiniz. Ayrıca üniversitenin bulunduğu Melbourne şehrinde dünyanın en eğlenceli öğrencilik hayatını deneyimleme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Melbourne Üniversitesi

Dünya Sıralamalarında Melbourne Üniversitesi

Üniversite sıralamaları yurtdışında eğitim alırken hangi okulu seçmeniz gerektiği konusunda size yardımcı olabilir. Dünyaca ünlü olan bu sıralamalar, öğrenci memnuniyeti, öğretim etkinliği, akademik yetkinlikler gibi birçok farklı kategoriyi baz alarak okulların başarı kriterlerini belirler. Böylece bir üniversitenin hangi alanlarda akademik olarak üstün olduğu, hangi programlarda kaliteli bir yurt dışı eğitimi sunduğu vb. konularda size bir fikir verir. Başvuracağınız okul dünyanın en iyi ilk 1000 üniversitesi arasında yer alıyorsa, çekinmeden başvuruda bulunabilirsiniz. Bu sıralamalar ayrıca araştırdığınız üniversitenin hangi konularda ne kadar yüksek dereceli olduğunu gösterir.

Melbourne University Ranking

Peki Melbourne Üniversitesi’nin dünya sıralamalarında yer aldığı konum nedir? Melbourne Üniversitesi, En İyi Küresel Üniversiteler sıralamasında 27. sırada yer alırken, 2023 Times Higher Education’da Avustralya’da 1. sıradadır. Dünya Üniversitelerinin Akademik Sıralaması’na (ARWU) göre ise dünya üniversiteleri arasında 35. sırada kendine yer bulan Melbourne Üniversitesi’nin akademik personelinden 8 kişi Nobel Ödülü sahibidir. Üniversite QS World University Rankings 2022 sıralamasına göre ise ,lisansüstü istihdam edilebilirlik açısından 8. sıradadır.

Melbourne Üniversitesi Başvuru ve Kabul Şartları

Melbourne Üniversitesi’nin lisans ya da yüksek lisans programlarına kayıt olmak isteyen öğrencilerin bazı kriterleri yerine getirmeleri gerekmektedir. Bunlar:

  • Yüksek not ortalamalı lise diploması / Yüksek not ortalamalı üniversite diploması
  • Transkript belgeleri
  • Dil yeterlilik belgeleri
  • Victoria Eğitim Sertifikası (VCE)
  • Özgeçmiş

Öncelikli kriterler yukarıda saydığımız şekildedir. Bunlara ek olarak tercih ettiğiniz lisans derecesine başvuru için gerekli ek akademik gereksinimleri karşılamanız gerekiyor. Bunlar, ön koşul konularını, ön koşul testlerini, portfolyo sunumlarını, akademik görüşmeleri vb. içerir. Minimum giriş koşullarını karşılıyor olmanız, üniversitenin lisans derecelerine başvurmaya uygun olduğunuz anlamına gelir.

Üniversitenin eğitim dili İngilizce olduğu için dil yeterliliğinizi belgelemeniz gerekir. TOEFL’dan 79, IELTS’den 6.5, Pearson English Academic’ten 58, C2 Proficiency (önceki adıyla Cambridge English: Proficiency (CPE) sınavı) sınavından 180 almanız yeterlidir. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken bir nokta bulunuyor: Bu sınav sonuçları “Ağız Sağlığı” bölümü hariç diğer tüm bölümler için geçerlidir. Ağız Sağlığı bölümü için ise TOEFL’dan 94, IELTS’ten 7 puan almanız gerekmektedir.

Melbourne Üniversitesi Eğitim Ücretleri

Melbourne’de okumaya geldiğinizde göz önünde bulundurmanız gerekenler öğrenim ücretleri ve diğer ücretlerdir. Her üniversitenin eğitim ücreti farklılık göstermektedir. Ayrıca eğitiminiz sırasında eğitim ve geçim masraflarınızı karşılamaya yardımcı olmak için hak kazanabileceğiniz çeşitli burslar ve diğer mali yardım seçenekleri de vardır. Burslar sayesinde eğitim ücretleri ile ilgili mali destek alabilir ve daha rahat bir eğitim hayatı geçirebilirsiniz. Peki Melbourne Üniversitesi’nin eğitim ücretleri ne kadardır? Melbourne Üniversitesi’nin lisans öğrencileri için bir dönemlik eğitim ücreti 15.935 dolardır. Bir yıllık eğitim ücreti ise 31.870 dolardır. Lisans üstü programlar için ücretler bir dönemlik için 17.969 dolar iken bir yıllık ücret 31.870 dolardır. Ancak bu ücretler her sene değişkenlik gösterebileceği gibi bölüme göre de değişebilir.

Melbourne Üniversitesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Melbourne Üniversitesi hakkında merak ettiğiniz daha fazla konu olabilir. Sizin için bu konuları bir araya getirdik.

  • Son başvuru tarihini kaçırdım, ne yapmalıyım?

Son başvuru tarihinden sonra ne yazık ki başvuru yapamazsınız. Başvuru sürecinde sorun yaşıyorsanız ve ‘hata’ mesajı alıyorsanız; başvurunuzu Microsoft Edge, Internet Explorer, Google Chrome veya Firefox gibi yeni bir tarayıcıda tekrar gönderin.

  • Melbourne Üniversitesi’nde derslere katılım zorunlu mu?

Öğrencilerin derslere fiziki olarak katılmaları beklenmektedir. Her hafta ders sayısı ve zaman taahhüdü, hem çalışılan konu alanına hem de derslerin nerede yapıldığına bağlıdır. Pek çok dersin, bir devam zorunluluğu olduğunu belirtmek isteriz.

  • Başvurmak istediğim bölüme dair kabul koşullarını karşılamıyorsam ne olur?

Ne yazık ki başvuru kriterlerini karşılayamayan aday öğrencilerin başvuruları olumsuz sonuçlanır. Ancak doğru diploma ve sınav programları hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  • Dil Yerleştirme Sınavı nedir?

Dil Yerleştirme Sınavı (LPT), Japonca, İleri Düzey Japonca, Almanca ve İleri Düzey Almanca, Fransızca ve İleri Düzey Fransızca, Endonezyaca ve İtalyanca dillerine başvuran tüm adaylar için gerekli olan bir sınavdır. LPT, geçebileceğiniz veya kalabileceğiniz bir test değildir. LPT, çevrimiçi bir testtir ve seçtiğiniz dilde yeterliliğinizi gösterme fırsatına sahip olursunuz