Kanada Sertifika Programları

Kanada Sertifika Programları Hakkında Bilgiler

Yurtdışında almak ya da bir sertifika programına katılmak bireylerin mesleki hayatlarına büyük katkıda bulunmaktadır. Kanada eğitim ve iş olanakları nedeniyle sıklıkla tercih edilen ülkeler arasındadır. Kanada’da sertifika programları oldukça yaygındır. Bu programlar Career College adı verilen özel okullar, özel kurumlar ve devlet üniversiteleri tarafından sunulmaktadır. Ayrıca Kanada eğitim almaya gelen öğrencilere 1 yıl boyunca çalışma hakkı da vermektedir.

Kanada’da lise sonrası eğitim için iki seçenek vardır. İlk seçenek üniversite, ikinci seçenek için ise sanat ya da teknik yüksek okulları sayılabilir. Üniversiteler akademik mesleki eğitim vermektedir, eğitim alanlar BA, MA, BSc, MSc gibi lisans ve üzeri diploma alma hakkı kazanırlar.

Sanat ve teknik yüksekokulları ise sanat ve teknoloji alanlarında sertifika ve diploma eğitimleri vermektedir. Lisans mezunu öğrenciler için post graduate sertifika programı sunulmaktadır. Bu öğrenciler Career College dışında Centennial, Seneca, G.Brown gibi devlet okullarından da post graduate diploma/sertifika programlarına katılabilirler. Eğitimlerini tamamlayan öğrenciler 1-3 yıl boyunca eğitim aldıkları alanda çalışma hakkına sahip olurlar.

Post graduate programları sertifika ve master programı arasında bir eğitim sistemine sahiptir. Bazı programlarda 8 aylık eğitimini tamamlayan öğrencilerin programına 4 ay ücretli staj (co-op çalışma)programı eklenebilir. Böylece teorikte alınan eğitim staj programıyla uygulamaya geçerek pekiştirilir. Kişi yapacağı stajla OPT dönemi için kendine çalışma alanı yaratma fırsatı yakalayabilir.

Kanada’da sertifika programları için en sık tercih edilen iki şehir ; Vancouver ve Toronto’dur. Turizm alanında sertifika eğitimi almak isteyenler Vancouver şehrini tercih ederken işletme ve IT sertifika programına katılmak isteyenler Toronto şehrini tercih etmektedir. Ticaret, Pazarlama, İşletme alanları için iki bölgede de eğitim sunan okullar vardır. International Business College’ ın birkaçı dışında ve çoğunlukla Career College’larda hem uluslararası öğrenciler hem de Kanadalı öğrenciler eğitim alır.

Kanada’da eğitim alacaklar iki tip vizeye başvurabilir. Ziyaretçi öğrenci vizesi en fazla 6 aya kadar olan programlara başvuracaklar için uygundur. Maximum altı aya kadar verilir ve uzatılamaz. Eğitimi bittikten sonra başka bir programa katılmak İSTEMEYEN öğrenciler için uygundur. Öğrenci vizesi 6 ay ve daha uzun surely eğitim programına katılmak isteyen öğrenciler için uygundur. Kişinin öğrenciliği devam ettiği sürece ilgili makamlara başvurarak vize süresi uzatılabilir.

İletişim Formu