Kanada CO-OP Programları

Kanada’da 100’ün üzerinde College bünyesinde sunulan Co-op (Cooperative Education) programı sunulmaktadır. Co-op programları, eğitim sürecinin ardından ücretli staj imkânı sunan programlardır. Bu sebeple, pek çok uluslararası öğrenci tarafından tercih edilir. Programlar süresi 1 ya da 2 yıl olarak değişmektedir. Öğrenciler 1 dönem ya da programlarına göre 1 yıl eğitime devam ettikten sonra, diğer dönemde çalışarak hem tecrübe edinirler hem de para kazanırlar. Co-op programları, stajlı sertifika/diploma programları süresince kazandıkları teorik bilgileri pratiğe dökme imkânı bulmaları açısından da önemli bir fırsat olarak görülmektedir.

Canadian College, ILAC College, Niagara College, George Brown College, Sheridan Institute of Technology and Advanced Learning, VGC, Toronto School of Management gibi tanınan okullar işletmeden turizme, IT bölümlerinden sanata kadar pek çok alanda Co-op programları sunmaktadır. Programların süresi genelde 92 haftadır. İlk 40 hafta sınıf içi teorik eğitimden oluşmaktadır. Sonrasında, öğrencilerin araştırmalarına yoğunlaşması için ders yapılmayan 12 haftalık bir süreç vardır. Son 40 hafta ise çalışma tecrübesi için ayrılmıştır.

Kanada CO-OP Programları

Program fiyatlandırmaları okula ve bölüme göre değişiklik göstermekle beraber 5000 CAD ile 35000 CAD arasındadır.

Co-op programlarına katılmak isteyen öğrencilerin, İngilizce yeterliliklerini ispatlamaları gerekmektedir. Adaylar, IELTS, TOEFL, PTE gibi sınavlardan 5.0 ve eşleniği notlar alarak ya da bazı okulların kendi yaptığı İngilizce sınavlarından istenilen skora ulaşarak dil yeterliliğini gösterebilirler. Başvuru yapacak öğrencilerin lise mezunu ya da başvuru sırasında son ı-sınıfta okuyor olması gerekmektedir.

Maaşlı staj programlarında öğrenciler saatlik 15-18 CAD arası ücret alabilmektedir. Öğrencilerin kazandıkları iş tecrübesi, hem Kanada’da kalmak istedikleri durumda iş bulmalarını kolaylaştırıcı, hem de Türkiye’ye ya da başka bir ülkeye dönmeleri durumunda uluslararası bir iş tecrübesine sahip olduklarını göstermeleri açısından avantaj sağlayıcıdır.

Öğrencilerimizin Co-op programlarına yapacakları başvurular için danışmanlık hizmetimiz ücretsizdir.

Programa Katılmak için Şartlar ve Koşullar Nelerdir?

Kanada COOP Programlarına katılmak için lise veya üniversite mezunu olmanız gerekmektedir. Akademik yeterliliğinizi gösterdikten sonra okullar İngilizce yeterliliğinizi kanıtlamanız amacıyla IELTS sınavı sonucunuzu görmek isteyeceklerdir. Okullara ve programlara göre değişiklik göstererek sınav sonucunuzun 5.0 ile 6.5 arasında olması yeterlidir. IELTS sınavı, kabul şartı için en önemli etkenlerden biri olsa da okul kendi isteğine göre farklı bir sınav yaparak öğrencileri mülakattan geçirebilir. Tüm bunların tamamlanması durumunda Kanada COOP programına katılmaya hak kazanırsınız.

Kanada COOP Programı Bölümleri

Kanada co-op programlarında ilginizi çekebilecek birçok bölüm bulabilirsiniz. Maaşlı olarak staj yapacağınız bölümler arasında en ilgili olduğunuz bölümü seçmeniz başarınız açısından çok önemlidir. Kanada COOP Programı bölümleri aşağıda listelenmiştir.

  • İşletme
  • Pazarlama
  • Ekonomi
  • Dış Ticaret
  • Müşteri İlişkileri
  • İnsan Kaynakları
  • Aşçılık
  • Mühendislik
  • Proje Yönetimi
İletişim Formu