İngilizce Dinleme Becerinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz

İngilizce Dinleme Becerinizi Nasıl Geliştirebileceğiniz Hakkında Bilgiler

İngilizce dinleme yeteneğinizi geliştirmekte zorlanıyor olabilirsiniz ya da bu becerinizi geliştirmek için zamanınızın olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. İşte bu noktada siz de diğer pek çok insan gibi yanılıyorsunuz. Genellikle İngilizce dinleme becerisini geliştirmeye karar veren insanlar İngilizce materyalleri Türkçe altyazı ile izleyip dinleme becerisine katkısını beklemek hatasına düşerler. Bazen de her şeyi doğru yaptıkları düşünürken ertelerler, zorlandıklarında çalışmayı bırakırlar ve hayal kırıklığı yaşarlar.

Pek çok insan İngilizce dinleme yeteneğini geliştirmek için film izlemesi, İngilizce podcastler, diyaloglar dinlemesi ve bolca tekrar yapması gerektiğini biliyor ama daha sonrasında her gün 2 saat İngilizce ’ye ayıracak vakit bulamamaktan şikayet ediyor.

Öncelikle şunu söyleyelim; İngilizce becerilerinizi hızlı ve etkili şekilde geliştirmenizin en iyi yolu yurtdışında dil eğitimi almak veya yurtdışında yaşamaktır. Böyle bir imkanınız varsa mutlaka değerlendirin.
Eğer yoksa, İngilizce dinleme becerinizi geliştirmeniz için yapmanız gerekenler bazı püf noktalarını sizler için aşağıda derledik:

İngilizce Dinleme Becerinizi Geliştirmeniz İçin Püf Noktalar

 • Uzun vadeli olarak her gün bolca İngilizce materyal dinlemek
 • Araba kullanırken, otobüs ve trenle yolculuk yaparken, ev işlerini yaparken, spor yaparken, birini beklerken İngilizce dinlemek. Her gün İngilizce için boş vakit yaratmaya uğraşmak yerine gün içinde yüksek konsanstrasyon gerektirmeyen aktivitelerinizi yaparken İngilizce dinlemek sıkıcı aktivitelerinizi, eğlenceli aktivitelere dönüştürecektir.
 • Bol bol ve sıklıkla, tekrar ediyoruz bol bol ve sıklıkla İngilizce film, müzik, podcast, youtube videoları, sesli kitaplar dinleyin. Ufak bir ipucu: dinlediğinizi anlamakta zorlanıyorsanız, podcastler filmlere ve şarkılara göre çok daha anlaşılır olurlar.
 • Dinlediğinizi anlayamamız durumunda demoralize olmayın, ana fikri anlamaya çalışın ve kelime bilginizi geliştirmek için kitap ve sözlük okumaya başlayın.
 • İngilizceniz başlangıç seviyesinde değilse ve yine de dinleme becerinizi geliştirmekte zorlanıyorsanız, farklı aksanları dinlemeye veya karşılıklı diyalogları dinlemeye ağırlık verin
 • Konuşma fırsatı yakaladığınız her ortamda İngilizce konuşun.
 • Altyazılı materyalleri bir kenara bırakın. “New York, business trip, last year”kelimelerini anladıysanız bu kelimeleri birleştirin ve konuşmanın New York’a geçen sene yapılan iş gezisi ile alakalı olduğunu anlayarak devam edin.
 • Asla dinlediklerinizi Türkçe’ye çevirmeye çalışmayın. Bu yöntem size katkıdan çok zarar verecektir.
 • Bilmediğiniz kelimelere okurken takılmak yerine cümleden çıkarmaya çalışın. Okuma çalışmanız sona erdikten sonra İngilizce-İngilizce sözlüklerden yardım alın.
 • Sözlüklerden fonetik alfabe çalışmayı ihmal etmeyin. Öbür türlü “W’joominehand’nmethabagovethare?” diyen birinin “Would you mind handing me that bag over there?” demek istediğini anlamayabilirsiniz.
 • Kendiniz için en iyi öğrenme methodunu belirleyin. Unutmayın en yakın arkadaşınızla bile yüzlerce farklı beğenileriniz bulunmakta. Her insan birbirinden farklıdır. Kimileri sınıf ortamında daha çabuk öğrenir, kimileri bire bir derslerde, kimileri ise kendi kendine.
İletişim Formu