Hollanda’da Öğrenci Hayatı

28 Mart 2021

Hollanda’da Öğrenci Hayatı

 Hollanda’da lisans eğitimi isteyen öğrencilerin özellikle en çok akıllarına takılan soru yaşam masraflarıdır. Yaşam masrafları konaklama unsurunda aylık 400 ile 700€ arasında değişmektedir. Amsterdam nispeten daha pahalı bir şehirdir ancak Rotterdam, Leiden, Maastricht, Groningen gibi şehirler çok daha uygundur. Bir ay içinde bir öğrenci en az 500€ bir cep harçlığını yeme-içme, kültürel aktiviteleri ve ulaşım masrafları için mutlaka bulundurmalıdır. Bu belirtilen meblanın konaklama haricinde sağlanması gerekmektedir. Ücret, şehire göre biraz daha aşağıda veya yukarıda olabilir.

Hollanda'da Öğrenci Hayatı

Hollanda’da Konaklama

Konaklama söz konusu olduğunda, çoğu uluslararası öğrenci kampüste yaşama eğilimindedir. Ancak, kampüs noktaları oldukça sınırlıdır. Hızlı hareket etmezseniz, çoğu Hollandalı öğrencinin yaptığı gibi, bir daireyi başka kişilerle paylaşmayı seçmeniz gerekebilir. Her iki seçeneğin de iyi tarafları var. Kampüste konaklama, iyi uluslararası hislerin tadını çıkarmak ve farklı kültürlerden ve geçmişlerden birçok insanı tanımak demektir. Bir daireyi paylaşmak, yeni arkadaşlarınızla daha yakın arkadaşlıklara yol açabilir. Aynı zamanda, Hollandalıların olduğu bir dairede kalırsanız, Hollanda öğrenci kültürünü yakından deneyimleyeceksiniz.

Hollanda’da Sosyal Hayat

Amsterdam, Groningen, Utrecht, Rotterdam ve Leiden gibi büyük öğrenci şehirleri, okul yılı boyunca haftanın her günü öğrenci etkinlikleriyle hareketli olma eğilimindedir. Bununla birlikte, çoğu parti ve diğer öğrenci etkinlikleri hafta içi yapılırken, hafta sonları ders çalışmak, aileyi ziyaret etmek vb. İçin ayrılmıştır.

Hollanda’daki öğrenci kasabalarının çoğunda boş zaman aktivitelerinden öğrenci topluluklarına ve siyasi öğrenci organizasyonlarına kadar çok çeşitli dernekler (studentenverenigingen) bulunur. Eğitimle ilgili kulüpler ve uluslararası odaklı öğrenci kuruluşları (ESN, AEGEE, AIESEC vb.) Doğal olarak Avrupa’nın herhangi bir yerinde olduğu gibi var.

Hollanda, güzel kanallar, 14. yüzyıldan kalma binalar ve ünlü müzelerle zengin bir tarihe ve kültüre sahiptir. Hollanda, Rönesans döneminde resim yapmakla ünlendi. Hollanda sanatçıları en çok yağlı boya ustaları olarak biliniyordu.

Rembrandt ve Van Gogh dahil dünyanın en büyük sanatçılarından bazılarının eserlerini görmek için boş zamanınızda ünlü müzeleri ziyaret etmek başlı başına değerli bir deneyimdir. Bu eşsiz tarihi ve kültürü, öğrenci hayatınızın yanı sıra arkadaşlarınızla birlikte keşfedebilirsiniz.

Hollanda hükümeti, öne çıkan konumunu korumaya çalışıyor ve her zaman yeni bilgi ve yetenekleri çekmeye çalışıyor. Bu nedenle, uluslararası mezunlar, mezun olduktan sonraki 3 yıl içinde alabileceğiniz 1 yıllık oturma izni olan bir oryantasyon yılı için başvurabilirler. Oryantasyon yılınız boyunca, bir iş bulmak veya kendi işinizi kurmak için zaman ayırabilirsiniz.

İletişim Formu