Chicago

Chicago Hakkında Genel Bilgiler

Amerika’nın en büyük üçüncü şehri olan Chicago, yaklaşık 2.7 milyon nüfusa sahiptir. 1837 yılında şehir olarak kurulan Chicago, Great Lakes ve Mississipi nehirlerinin ortasında yer almaktadır. 1900 lerde inşaat alanında meydana gelen büyüme ile şehir, bir anda büyük göçler almaya başlamıştır. Finans, ekonomi ve ticaretin Missisipi nehrindeki bu temsilcisi, yıllar içinde dünyanın en büyük şehirlerinden biri olmuştur.

The Windy City olarak bilinen Chicago, 2017 yılında 54 milyon turiste ev sahipliği yapmıştır. Illinois eyaletinin en büyük şehridir. Daha 1885 yıllarında dünyanın en büyük gökdeleni bu şehirde yapılmıştır. “Chicagau” yani kızılderelilerin dilinde güçlü, dayanıklı anlamına gelen şehir, 1795 yılında Kızılderelilerden satın alınmıştır. Şehri dünyaca ünlü hale getiren etmenlerin başında herkesçe bilinen basketbol takımı Chicago Bulls gelir.

Chicago’da Gezilecek Yerler

Adeta sanat galerisine benzeyen sokakları ile gezilecek onlarca yeri olan Chiago, en çok turist çeken mekanlardandır. Chiago nasıl bir yer diye merak ediyorsanız bu rehber tam size göredir. Bazı gezecek yerler yakın olmasına rağmen bazı bölgeler banliyö kısmında yer almaktadır. Downtown, şehir merkezinde çılgınlar gibi alışveriş yapabileceğiniz birçok nokta bulunur.

Willis Kulesi, eski adıyla SEARS TOWER, dünyanın en yüksek gökdelenlerinden biri olma ünvanına sahiptir. 110 katlı, 440 metre olan bu devasa binada bulunan Sky Deck katı, sizlere harika bir manzara sunar. Şikago’yu ayaklarınızın altında hissedersiniz. Uzun sıralar vardır ve bu yüzden biletinizi önceden almanız tavsiye olunur. Aynı zamanda içerisinde hediyelik eşya alabilir ve kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Günümüzde dünyanın en yüksek 14. binası olan Willes Tower, 1970’te Skidmore tarafından tasarlanmıştır. En tepesinde kırmızı ve yeşil yanan iki tane anten uçaklar fark etsin diye yapılmıştır. Bu manzaranın keyfini sadece 17.50 dolara çıkarabilirsiniz. Hızlı asansörüyle sadece 70 saniye süren yolculuk bile sizleri büyüleyecektir.

Navy Pear ise bir diğer görülmesi gerekilen yerdir. Michigan gölü sahilinde yer alan eğlence merkezleri ile huzur dolu bir yerdir. Fast food dükkanları, konser salonu gibi yapılara sahiptir. İçerisinde Chicago Shakespeare Tiyatrosu ve Vitray Windows Smith Müzesi bulunur. Polks Bros parkındaki çeşmeler yaz boyu çalışır ve sizleri serinletmek için oradadır. Tekne turları ise sadece 26 dolardır.

Diğer adı The Loop olan Downtown, şehrin merkezidir. Gökdelenlerde yürütülen finans ve ekonomi faaliyetleri ile ünlüdür. Randolph Street üzerinde dünyaca ünlü, The Paradise tiyatrosu yer alır. LOOP yani halka ismi eskiden burada çalışan tramvay sisteminden gelmektedir. Yemek festivali, Taste of Chicago, ya her yıl yaklaşık 4 milyon turist katılır.

South Side’da Hyde parkın hemen yanında yer alan müze, ülkenin en ünlü müzelerindendir. Bu müzenin yer aldığı bina 1893’te Kolomb Fuarı’na ev sahipliği yapmıştır. 75 ayrı salonunda 2000’den fazla nesne sergilenmektedir. Giriş ücreti sadece 18 dolardır. Şikago Sanat Enstitüsü ise yine şehir merkezinde yer alır ve Amerika’nın ikinci en büyük sanat müzesidir.

Fazlur Khan tarafından tasarlanan John Hancock Merkezi, şehrin merkezindeki bir diğer park olan Millenium Parkı, Milenium parkta bulunan Could Gate, biyoloji sevenleri bekleyen Field Doğal Tarih Müzesi, 32000 canlıya ev sahipliği yapan Shedd Akvaryumu, Jackson Parkının kuzeyinde bulunan Museum of Science and Industry ve Magnificent Mile şehrin gezilecek diğer yerlerindendir.

Chicago Yaşam Masrafları

Ucuz bir restoranda yemek yemek isterseniz 15 doları, orta derecede 35 doları ve fast food için 7 doları gözden çıkarmalısınız. Kahvenizi 4 dolara, bir şişe suyu 1.7 dolara ve kolanızı 1.85 dolara içebilirsiniz. 1 litre süt 0.8 dolar, 500 gram ekmek ise 3 dolardır. Taşımacılıkta kullanılan biletler ise tek kullanımlıkta 2.25 dolar ve aylık bilette ise 100 dolardır. Taksi kmde 1.15 dolar yazar ve bir litre benzin 0.65 dolardır. Bir kişilik sinema bileti 11 dolar, 1 aylık spor üyeliği 55 dolardır.

Chicago’da Ulaşım

Üstte bahsettiğimiz gibi taksi seçebilir ve 1.15 dolar/km ye istediğiniz yere gidebilirsiniz. Yada CTA( Chicago Transit Authority) manyetik biletlerinden alabilir ve raylı sistemleri 1.50 dolara kullanabilirsiniz. Mavi ve kırmızı hat 7/24 açıktır. Banliyölerde bulunan gezilecek yerler için Pace Suburban otobüslerini yine sadece 1.5 dolara kullanabilirsiniz. Otopark bulma sıkıntısından dolayı ve zaten çok gelişmiş olan toplu taşıma ağlarının varlığından ötürü genelde araba kiralama seçeneği en sona bırakılır.

İletişim Formu