Almanya’da Mühendislik Eğitimi

28 Mart 2021

Almanya’da Mühendislik Eğitimi

Almanya’da mühendislik eğitimi almak isteyenlerin bu yazıyı detaylı olarak okumalarını öneririz. AB’nin en güçlü ekonomisine sahip ülkesidir. Eğitim-öğretim kalitesinin çok iyi bir seviyede olması nedeniyle her yıl dünyanın her yerinden yüz binlerce öğrencinin özellikle tercih ettiği bir ülkedir. Almanya’da mühendislik eğitimi hem teorik (Üniversite) hem uygulamalı bilimler (FH’lar) üniversitelerinde okutulmaktadır. Gerek teorik ağırlıklı gerek uygulamalı ağırlıklı eğitim almış olsun her iki yükseköğrenim mezunlarının aldığı eğitim ve unvanlar tüm Avrupa ve dünyada tanımakta olup kabul görmüştür.

Dünyanın en eski ve en prestijli üniversitelerine sahip olan Almanya her öğrenciye hayal ettiği mesleğe sahip olma fırsatını sonuna kadar sunuyor.

Almanya’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin tercih ettikleri alanlar, genel olarak teknik eğitim veren bölümlerdir. Bu sayısal alanların başında Almanyada mühendislik eğitimi veren fakülteler gelirken, ağırlıklı olarak teknik üniversiteler tercih edilmektedir.

Almanya'da Mühendislik

Almanya sanayi ve teknik alanda dünya devi olarak bilinir. Alman disiplini olarak adlandırılan tertipli ve planlı çalışma düzeninin, iş hayatındaki etkisine bakıldığında bu denli rağbetin sebebi daha iyi anlaşılmaktadır. İkinci Dünya savaşında, bilindiği gibi Almanya’nın bir çok şehri yıkılmıştır. 1945 yılından sonra toparlanarak endüstride öncü hale gelinmesi, Almanya’da mühendislik eğitimine ve iş yaşamına sunulan övgüyü fazlasıyla hak etmektedir.

Bayern eyaletinde bulunan motor fabrikaları ve daha birçok eyaletde faaliyet gösteren yüzlerce metal fabrikaları da Almanya’nın önemli sanayi firmalarıdır. Almanya’da endüstriyel alanda faaliyet gösteren yüzlerce fabrika, şüphesiz Almanya’da mühendislik eğitimi kalitesi ile de doğru orantılıdır.

Öte yandan, Almanya’da TU9 üniversiteleri tarafından sunulan mühendislik bölümleri ağırlıklı olarak tercih edilen alanlar olarak gözükmetedir. Almanyada teknik üniversitelerde tercih edilen mühendislik bölümleri ; Makine mühendisliği başta olmak üzere, Bilgisayar mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği ve Uçak mühensiliği olarak bilinir. Bir de son yıllarda Endüstri mühendisliği ve Kimya mühendisliği bölümlerine rağbet bir hayli artmış durumdadır.

Almanyada en fazla tercih edilen teknik üniversiteler : Berlin teknik, Aachen teknik, Dortmund ve Münih teknik , KIT, Stuttgart üniversitesidir.

Mercedes, Volkswagen, Audi, Opel, Porsche, BMW gibi dünyaca ünlü araba markalarının Almanya’da üretiliyor olması da bu ülkede mühendislik eğitiminin başarısını göstermektedir. Türkiye’de de fabrikaları bulunan Still, Bosch ve Siemens markaları da aynı şekilde Almanya’nın sanayideki öncü markaları olarak tanınır. Almanya, sadece Otomobil ve Makine Endüstrisi değil, aynı zamanda kimya ve ilaç endüstrisinde de önde gelmektedir. Almanya üniversitelerindeki mühendislik fakültelerine de bu kaliteyi yansıtmış durumdadır.

Mühendislerin mezun olduktan sonra iş bulma imkanları neredeyse %100 olmakla birlikte aylık maaşları yaklaşık €3.500- €5.000 arasındadır. Yüksek mühendislerin maaşı ise aylık olarak yaklaşık €4.500- €6.000 arasında değişmektedir.Yüksek mühendik olabilmek için de öğrencinin lisans ve yüksek lisansını aynı alanda yapması gerekmektedir.

İletişim Formu