Almanya’da Mühendislik Eğitimi

28 Mart 2021

Almanya’da Mühendislik Eğitimi

Almanya’da mühendislik eğitimi almak isteyenlerin bu yazıyı detaylı olarak okumalarını öneririz. Almanya, AB’nin en güçlü ekonomisine sahip ülkelerinden biridir. Aynı zamanda eğitim-öğretim kalitesinin çok iyi bir seviyede olması nedeniyle her yıl dünyanın her yerinden yüz binlerce öğrencinin özellikle tercih ettiği bir ülkedir. Almanya’da mühendislik eğitimi hem teorik (Üniversite) hem uygulamalı bilimler (FH’lar) üniversitelerinde okutulmaktadır. Gerek teorik ağırlıklı gerek uygulamalı ağırlıklı eğitim almış olsun her iki yükseköğrenim mezunlarının aldığı eğitim ve unvanlar tüm Avrupa ve dünyada tanımakta olup kabul görmüştür. Almanya’da üniversite okumak size benzersiz bir yurt dışı eğitim deneyimi sunacak.

Dünyanın en eski ve en prestijli üniversitelerine sahip olan Almanya her öğrenciye hayal ettiği mesleğe sahip olma fırsatını sonuna kadar sunuyor.

Almanya’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin tercih ettikleri alanlar, genel olarak teknik eğitim veren bölümlerdir. Bu sayısal alanların başında Almanya’da mühendislik eğitimi veren fakülteler gelirken, ağırlıklı olarak teknik üniversiteler tercih edilmektedir.

Almanya'da Mühendislik

Almanya, sanayi ve teknik alanda dünya devi olarak bilinir. Alman disiplini olarak adlandırılan tertipli ve planlı çalışma düzeninin, iş hayatındaki etkisine bakıldığında bu denli rağbetin sebebi daha iyi anlaşılmaktadır. İkinci Dünya savaşında, bilindiği gibi Almanya’nın bir çok şehri yıkılmıştır. 1945 yılından sonra toparlanarak endüstride öncü hale gelinmesi, Almanya’da mühendislik eğitimine ve iş yaşamına sunulan övgüyü fazlasıyla hak etmektedir.

Sanayi Devi Almanya’da Mühendislik Eğitimi

Bayern eyaletinde bulunan motor fabrikaları ve daha birçok eyalette faaliyet gösteren yüzlerce metal fabrikaları da Almanya’nın önemli sanayi firmalarıdır. Almanya’da endüstriyel alanda faaliyet gösteren yüzlerce fabrika, şüphesiz Almanya’da mühendislik eğitimi kalitesi ile de doğru orantılıdır.

Öte yandan, Almanya’da TU9 üniversiteleri tarafından sunulan mühendislik bölümleri ağırlıklı olarak tercih edilen alanlar olarak gözükmektedir. Almanya’da teknik üniversitelerde tercih edilen mühendislik bölümleri ; Makine mühendisliği başta olmak üzere, Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği ve Uçak Mühendisliği olarak bilinir. Bir de son yıllarda Endüstri Mühendisliği ve Kimya Mühendisliği bölümlerine rağbet bir hayli artmış durumdadır.

Almanya’da En Çok Tercih Edilen Üniversiteler

Almanya’da en fazla tercih edilen teknik üniversiteler : Berlin Teknik, Aachen Teknik, Dortmund ve Münih Teknik, KIT, Stuttgart Üniversitesi’dir. Ancak Almanya’daki kaliteli okullar bunlarla sınırlı değildir.

  1. Universität Mannheim (University of Mannheim): Mannheim Üniversitesi, işletme, ekonomi ve sosyal bilimlerde öne çıkan bir araştırma üniversitesidir.
  2. Karlsruher Institut für Technologie (Karlsruhe Institute of Technology – KIT): Mühendislik, fizik ve bilgisayar bilimleri alanlarında güçlüdür.
  3. Freie Universität Berlin (Free University of Berlin): Berlin’de bulunan bu üniversite, sosyal bilimler, beşeri bilimler ve doğa bilimleri konularında öne çıkar.
  4. Humboldt-Universität zu Berlin (Humboldt University of Berlin): Humboldt Üniversitesi, birçok farklı alanda geniş bir eğitim yelpazesi sunan bir araştırma üniversitesidir.

Mercedes, Volkswagen, Audi, Opel, Porsche, BMW gibi dünyaca ünlü araba markalarının Almanya’da üretiliyor olması bu ülkede mühendislik eğitiminin başarısını göstermektedir. Türkiye’de de fabrikaları bulunan Still, Bosch ve Siemens markaları da aynı şekilde Almanya’nın sanayideki öncü markaları olarak tanınır. Almanya, sadece Otomobil ve Makine Endüstrisi değil, aynı zamanda kimya ve ilaç endüstrisinde de önde gelmektedir. Almanya üniversitelerindeki mühendislik fakültelerine de bu kaliteyi yansıtmış durumdadır.

Mühendislerin mezun olduktan sonra iş bulma imkanları neredeyse %100 olmakla birlikte aylık maaşları yaklaşık €3.500- €7.000 arasındadır. Yüksek mühendislerin maaşı ise aylık olarak yaklaşık €4.500- €8.000 arasında değişmektedir. Yüksek mühendis olabilmek için de öğrencinin lisans ve yüksek lisansını aynı alanda yapması gerekmektedir. Almanya’da yüksek lisans eğitimi de size çok farklı kapılar açacaktır.

İletişim Formu