Yurtdışında Burslu Üniversite Okumak

Anka Study yurtdışında burslu üniversite okumak isteyen öğrencilere köklü akademik yapısı ve anlaşmaları ile burs imkanları sunmaktadır.

Burs Almak İçin Neler Yapılmalıdır?

Yurtdışında burslu okumak için şanslı olmaya kesinlikle ihtiyaç yoktur. Her kurum burs vereceği öğrencileri belirlediği kriterlere göre değerlendirmektedir. Bu kriterlerin en başında akademik başarı yer alsa da spor veya sanat alanlarındaki başarılar da burs almak için yeterlidir.

Yurtdışı eğitim bursları son derece rekabetçidir. Her yıl dünyanın çeşitli yerlerinden binlerce öğrenci bu sınırlı sayıdaki burslara başvurmaktadır. Bu yüzden burs veren kuruma öğrencinin profesyonel kişiler rehberliğinde başvurması kendini daha doğru ifade edebilmesi için son derece önemlidir.

Burs Alma İhtimalini Artıran Etkenler:

  • Öğrencinin gideceği ülkenin dilini biliyor olması,
  • Akademik başarılar, not döküm belgesi (transkript), sportif başarılar (madalya, sertifika, lisans)
  • Eğer öğrenci başka bir kurumdan burs alıyorsa, burs aldığı kurumdan neden bursa seçildiğine dair referans mektubu
  • Niyet mektubu

Burslar konusunda, akademik başarı, spor veya özel yeteneğe dayalı burslar için Amerikan Üniversiteleri daha cömert davranmaktadır. Yüksek lisans ve doktora burslarında Amerika, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda daha çok akademik başarıya dayalı burslarda yoğunlaşmışlardır. Üniversiteler özel bir alanda projesi olan ve/veya akademik kariyer hedefleyen öğrencilere öncelik tanımaktadır. Avrupa ülkelerinde ise üniversiteler burs konusunda öğrencinin, ülkenin dilini ne kadar iyi kullanabildiğine bakmaktadır. Avrupa Birliği Bakanlığı ise Avrupa Birliği alanında yüksek lisans yapmak isteyen öğrencileri burs imkanları sağlamaktadır.

Yurtdışında öğrenciler çeşitli maliyetleri karşılamak zorundadır. Hiçbir ödeme yapmaksızın her şeyi kurumun ödemesi genellikle söz konusu değildir. Ancak yine de Yıllık 40 bin, aylık 1000 dolara kadar ulaşan tam ya da kısmı burs imkanlarına eğitim, seyahat, yemek, konaklama ve vize masrafları gibi pek çok  kalem dahil edilebilmektedir. Ayrıca Amerika ve Kanada’daki pek çok üniversite akademik başarısı yüksek olan lisans öğrencilerine ve mezunlarına ücretli staj imkanları sunmaktadır.

Yurtdışı Burs Başvuru Şartları

Yurtdışında burslu üniversite okumak  isteyen öğrenciler için başvuru sırasında istenen belgeler farklılık gösterebilmektedir. Yine de temel başvuru evraklarını sıralamak gerekirse:

  • Başvuru formu
  • Not döküm belgesi
  • Diploma
  • En az iki referans mektubu
  • Referans mektuplarının yeminli tercüman tarafından yapılmış çevirisi
  • Yabancı dil seviyesini gösteren sınav sonuçları

Başvuru sürecinde belgelerinin eksiksiz tamamlanması, son başvuru tarihinden önce gönderilmesi ve iyi yazılmış niyet mektubu başvuru sürecinde en çok dikkat edilmesi gerekenlerdir.

About M. Fatih Görgünoğlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı