Yurtdışı Yaz Okulu Programlarının Faydaları

Yurtdışı yaz okulu öğrencilere yaz tatilini hem eğlenceli bir şekilde geçirme hem de dil becerilerini geliştirme fırsatı sunmaktadır. Öğrenciler, dünyanın en prestijli dil okullarında bir yandan dil eğitimi alırken bir yandan da eğlenceli aktiviteler ile farklı ülkelerden arkadaşlar edinip, farklı kültürleri keşfetmeyi öğrenirler.

8-18 yaş aralığındaki öğrencilerin eğlenirken öğrenmelerini hedefleyen yurtdışı yaz okulu programlarında, farklı yaş gruplarına göre hazırlanmış olan farklı kurslar ile öğrencilerin kendilerini daha rahat hissetmeleri ve kendilerini daha çok geliştirmeleri amaçlanmaktadır. Erken yaşta çocuklarına yurtdışı deneyimi, adaptasyon ve iletişim becerileri kazandırmak  ve sorumluluk duygusunu aşılamak  isteyen aileler arasında oldukça popüler olan bu programlarda, konaklama seçenekleri de öğrencilerin yaşları göz önünde bulundurularak düzenlenmektedir.

Neden Yurtdışı Yaz Okulu?

Yurtdışı yaz okulu programlarının  bu kadar çok tercih edilmesinin ilk sebebi elbette öğrencinin yabancı dillini geliştirebilmesi ve bu dile hakim olmasıdır. Verimliliği en üst düzeyde tutmak için dizayn edilen bu tür programlarda her yaş grubuna özel programlar tasarlanmaktadır. Ek olarak yaz okulu programlarının pek çok akademik ve sosyal faydaları bulunmaktadır.

Akademik Faydalar

Çocukları için en iyi Lise ve Üniversite eğitimini arzulayan aileler için yaz okulu programları güzel bir başlangıç noktasıdır. Bu tarz programlara katılan öğrenciler uluslararası lise ve üniversite başvurularında bir adım öne çıkmaktadır.

Yoğun Eğitim

Eğlenirken öğretmeyi hedefleyen yurtdışı yaz okulu programlarında, her yaş grubuna özel hazırlanılan, 1-8 hafta arasındaki kurslar ile öğrenci eğitim metodundan aldığı momentum ile birlikte hızlı bir şekilde dili kullanmaya başlamaktadır. Dil edinimi açısından çok fayda sağlanan bu method ile öğrenci konu dile karşı hem kulak doygunluğu kazanmış olur hem de konuşma becerisini geliştirir.

 Özel Eğitim Ortamı

“Okul sadece dört yanı duvarla çevrili, tepesinde dam olan yer değildir. Okul her yerdir. Sırasında bir orman, sırasında dağ başı. Öğrenmenin, bilginin var olduğu her yer okuldur.”

Yurtdışı yaz okulu programları öğrenciler için unutulmaz ve ayrıcalıklı bir eğitim ortamı sunmaktadır. Not kaygısından uzakta bazen bir havuz etkinliğinde, bazen tenis kortunda, bazen bir müze gezisinde, bazen bir film setinde ve bunun gibi pek çok özel ortamda ve aktivitede öğrenciler konu yabancı dili kullanarak öğrenmektedir.

Sosyal Faydalar

Yaz okulu programları öğrencilere, ileriki yaşamlarında kullanabilecekleri pek çok sosyal yetenek kazandırmaktadır.

Yeni Arkadaşlar Edinme

Yaz okulu programlarının en önemli sosyal faydalarından bir tanesi farklı kültürlerden pek çok arkadaş edinmektir. Yaz okulları öğrencilere farklı kültürleri ve farklı kültürlerden arkadaş edinme fırsatını hem derslikler içerisinde hem de eğlenceli açık hava etkinliklerinde sağlamaktadır.

Sosyal Yetenekleri Geliştirme

Yurt dışı yaz okulu programlarında çekingen öğrencilerin  kendi fikir ve düşüncelerini yabancı dilde ifade edebildiği gözlemlenmiştir. Öğrenciler katılım sağladığı her bir aktivite ile her geçen gün özgüvenlerini geliştirmektedir. Başaralı bir şekilde geçirilmiş yaz okulu dönemi öğrenciye, herşeyi yapabileceğini ispatlamanın en etkili yollarından biridir. Öğrencinin erken yaşta kazanacağı yurtdışı tecrübesi, öğrenciye bir nebze de olsa zorluklar karşında direnmesi gerektiğini öğretecek ve öğrenciyi hep daha fazlası için motive edecektir.

Eğlence Aktiviteleri ve Şehir Turları

Yaz okulu programlarına katılım sağlayan öğrenciler Paris, Londra, Roma, Athens, Madrid , New York , Miami gibi gittikleri kozmopolit şehirlerin zengin mimarisini, etkileyici müzelerini, lezzetli yemeklerini ve  güzelliklerini keşfetme fırsatından yararlanmaktadır. Bunun dışında pek çok yaz okulu sağladığı basketbol, tennis, yüzme, satranç, bilişim ve drama kampları gibi eğlence aktiviteleri düzenlemektedir.

About M. Fatih Görgünoğlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı