Yurtdışı-Dil-Eğitimi-ve-Çalışma

Yurtdışı Dil Eğitimi ve Çalışma

Yurtdışı dil eğitimi ve çalışma imkanlarından beraber faydalanabileceğiniz program türleri bulunmaktadır. Bu programlar “Work and Study” olarak bilinmektedir.

Work and Study bir eğitim kurumunda eğitim alırken, öğrencinin iş bulmasına, bulunduğu ülkenin vize kuralları çerçevesinde, eğitim alınan okul tarafından yardım edilmesi hizmetini kapsayan programın adıdır.

bookYurtdışı dil eğitimi ve çalışma imkanlarından faydalanmak, dilini geliştirmek isteyen öğrenciler için eşsiz bir fırsattır. Dil eğitiminin yanı sıra, mülakatlara hazırlanmak, uluslararası bir iş tecrübesine sahip olmak, yepyeni bir iş kültürüne alışmak isteyen öğrenciler bu program sayesinde staj, maaşlı ya da maaşsız işlere yerleştirilirler. Yabancı dili yeterli olmayan öğrenciler, eğitim süreli boyunca ek derslerle iş ortamına hazırlanmaktadırlar. Bu program doğrultusunda çalışan öğrencilerin, iş performansları da takip edilir ve eksiklerinin kapatılıp, kendilerini daha  geliştirmeleri için öğrencilere mentorluk hizmetleri sağlanmaktadır.

Work and Study programı İngiltere, Amerika, Kanada, Avustralya ve İrlanda’da sunulan çeşitli staj ve iş imkanlarını içermektedir.

Yurtdışı Dil Eğitimi ve Çalışma İmkanı Sunan Ülkeler

  • İngiltere: İngiltere eğitim hayatını sürdürürken çalışmak isteyen öğrencilere çalışmaları için haftalık belli bir saat limiti vermektedir. Bu saat limitinin aşılması yasaktır. İngiltere’de lisans ya da master yapan bir öğrenci haftalık maksimum 20 saat çalışma hakkına sahiptir.
  • Amerika: Amerika’da çalışarak eğitim alabilme hakkı yalnızca üniversite öğrencilerine yurtdışı-dil-eğitimi-ve-iş-imkanıtanınmaktadır. Kampüs içinde en fazla haftada 20 saat çalışabilirler.
  • Kanada: Kanada 6 aydan uzun süreli dil okullarına gelen öğrenciler için çalışma izni vermektedir. Lisans ve master öğrencileri haftada maksimum 20 saat olmak şartıyla çalışma izni vermektedir. Okul dönemi haricinde kalan yazın 3 ayda da Kanada da kalacak olan öğrenciler için ise tam zamanlı çalışma imkanı tanınmaktadır.

  • Avustralya: Avustralya en kolay çalışma izni veren ve en esnek çalışma şartlarına sahip olan ülkedir. Avustralya dil okulu öğrencilerine de, master ve  lisans öğrencilerine de çalışma izni vermektedir.
  • İrlanda: İrlanda’da 25 hafta ve üstü eğitim alacak öğrenciler 1 yıllık vize almaya hak kazanır ve eğitimleri süresince haftada 20 saat eğitimlerinden sonraki 27 haftada da full time çalışma iznine sahip olabilirler. Bu sayede hem daha uzun süre İrlanda’da kalma şansı yakalarlar hem de çalışarak uluslararası iş deneyimi elde edebilirler.
  • Almanya: Almanya da çalışarak eğitim görme imkânı dil okulunda okuyanlara kesinlikle tanınmamaktadır. Bunun haricinde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine çalışma izni verilmektedir.
  • Fransa: Fransa çalışma izni için öğrenci ayrımı yapmamaktadır. Yani dil okulu öğrencilerinin de,lisans veya master öğrencilerinin de çalışma izni alma şansı bulunmaktadır. Çalışma izni alabilmeleri için aranılan tek şart oturma izinlerinin olmasıdır. En az bir yıl Fransa’da kalmış bir öğrenciye oturma izni verilmektedir.

Popüler Diğer Programlar:

Yurtdışında dil eğitimi ve çalışma imkanları beraber sunmasa bile, Work and Travel, Au-Pair, Work and Holiday ve Demi-Pair programları, yurt dışında çalışmak isteyen adayların tercih ettiği programlardır.

dil-kursu-ve-çalışmaingilterede-dil-eğitimi-ve-çalışmakanada-da-dil-eğitimi-ve-çalışm--imkanı

About M. Fatih Görgünoğlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir