Sydney – Avustralya

Avustralya’nın en büyük kenti olan Sydney şehri, kültürlerin karışımı bir şehirdir. Yaklaşık nüfusu 5 milyondur ve 12bin km2lik alana yayılmıştır. 1770 yılında James Cook keşfedene kadar Aborjinlerin yaşam alanı olan şehir, 1788’de İngilizlerin gelmesiyle modern görünüme kavuşmuştur. 1850li yılllarda şehirde altın bulunmasıyla şehir göç almaya başlamıştır. Avustralya’nın New South Wales eyaletinin başkenti olan şehir, dünyanın en büyük doğal limanına sahiptir. Port Jackson limanından Mavi dağlar arasında yer alan şehir dünyanın en önemli limanlarına sahiptir.

2000 yılındaki yaz olimpiyatlarına ev sahipliği yapmış ve bu ona büyük bir ün getirmiştir. İklimi her sezon seyahat için uygundur. Sydney şehri kışın da hava soğuk değildir. Yılın 300 günü güneşli olan şehir, zengin bir doğaya sahiptir. Bu muhteşem iklim iş imkanlarıyla birleşince göçlerin merkezi haline gelmiştir. Nüfusunun yarısı Avustralya doğumlu değildir ve bu çok kültürlü yapı ona farklı bir hava katar.

Dünyanın en yaşanabilir şehirlerinden biri olan Sydney şehri, renkli bir gece hayatına sahiptir. Modern mimari ile inşa edilen yapıları dünyanın başka hiçbir yerinde görmek mümkün değildir. Doğayla modernliğin kesiştiği bir şehirdir. Sydney gezilecek yerler denince birçok yer karşımıza çıkar. Bunları aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Sydney Şehri: Mutlaka Yapılması Gerekilen 10 Şey

Dünyanın en göz alıcı şehirlerinden biri olan Sydney şehrini gelin birlikte keşfedelim.

1.Sydney Opera Binası

Türkiye’den bir gün süren yolculuğun ardından şahane manzaraları ve modern yapıtları görebiliyoruz. Sydney Opera Binası şehrin en önemli sembolüdür ve mutlaka ilk ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri olmalıdır. Sadece yapının dışını fotoğraflamakla kalmayın, içinde de bir gösteri mutlaka izleyin.

2.Liman Köprüsünde Bir Yürüyüş

Şehrin bir diğer önemli ikonu bu köprüdür. Yılbaşı kutlamaları ile ünlenen bu köprüde bir yürüyüş yapmalısınız.  Buradaki lazer gösterileri göz kamaştırıcıdır. Köprünün tarihi 1932 yılına dayanır.

3. The Rocksss

Bu bölge İngilizlerin ilk yerleştiği yerdir. Tarihi ve şaşalı caddeleri ile sizleri kendine çeken bölgede yemek yiyebilir, bir kahve molası verebilir ve pubları dolaşabilirsiniz. Bu yapıların hepsi kendine özgü mimarisi ile dikkat çekmektedir.

4.Hayvanat Bahçesinde Bir Gezi

Endemik bitki ve hayvanları burada görebilir ayrıca modernlik ve doğanın buluşumunun keyfini sürebilirsiniz. Taronga Hayvanat Bahçesinin arazisi çok geniştir. Bir tam gününüzü buraya ayırmalısınız. Çocuklarınız da buranın keyfini sürecektir.

5.Kraliyet Botanik Bahçeleri

Kentin yüzde 70i yeşil alanlardan oluşmaktadır. Bu özelliği bile doğa sevenler için yeterlidir. Bunun dışında yaşamak için de çok uygun bir şehirdir. Sydney şehrinin her yeri park ve bahçelerle kaplıdır ve Kraliyet Botanik Bahçeleri bunların en ünlülerindendir. Bu parkta çıkılan bir gezinti sizin için huzurlu bir anı olarak kalacaktır.

6.IMAX

Dünyanın en büyük perdesinden film izleme şansına sahipsiniz. Şheir sadece yeşillikler değil aynı zamanda modernite ve teknoloji şehridir. IMAX teknolojisi dünyanın öbür yerlerinden önce bu şehre gelmiştir. Burada dünyanın en büyük perdesi bulunur ki sinema sevenler harika zaman geçirecektir.

7.Müzeler

Sydney’de birçok müze bulunmaktadır. Yerli Aborjinlerden modern insanlığa kadar birçok parçayı bu müzelerde bulabilirsiniz. Çağdaş Sanatlar Müzesi bunların başında gelmektedir. Avustralya Müzesi de bir diğer ziyaret edilecek yerdir.

8.Kışın Deniz Keyfi

Bu şehir kuzey yarım kürenin tersine mevsimleri yaşar çünkü güney yarım kürede yer alır. Bizim ülkemizdeki kış aylarında bu şehre gelip sıcak iklimin keyfini sürebilir ve denize girebilirsiniz. Arkadaşlarınız Türkiye’de montlarla gezerken siz şortunuzla sörf keyfi yapabilirsiniz.

9.Timsah Etinin Lezzeti

Sydney şehrinin mutfağı birçok alternatife sahiptir. Dünya mutfaklarını tadabilir bunun yanında timsah eti gibi ilginç lezzetleri de deneyebilirsiniz. Çok aç değilseniz atıştırmalık satan dükkanlara uğrayabilirsiniz.

10.Kanyon Gezileri

Macera meraklısıysanız ve doğayı seviyorsanız kanyonları gezmek tam size göre. Aborjinlerin asıl yaşadığı kanyonları görebilirsiniz. Aborjinlerin efsanelerini buradaki gezginlerden dinleyebilirsiniz.

 

About M. Fatih Görgünoğlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı