Polonya Üniversiteleri

Polonya’da Üniversite Okumak İçin 10 Neden

Polonya’da üniversite okumak ülkemizde ve dünyada her geçen gün daha da popüler bir hal almaya başlamaktadır. Hem Polonya’da kullanılan para biriminin zloty olması, hem ülkedeki yaşam ve eğitim masraflarının uygunluğunu, hem kaliteli eğitim verilmesi Polonya’yı öğrenciler için cazip bir eğitim noktası haline getirmektedir. Gelin hep birlikte Polonya’da üniversite okumak için 10 geçerli neden sıralayalım.

Kaliteli Eğitim

Polonya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler, eğitim kalitesi konusunda hiçbir şekilde endişe duymamalıdır. Polonya’da üniversite bölümleri pek çok farklı alanı kapsamaktadır ve her öğrenci okumak istediği bölümü kolaylıkla bulabilmektedir. Ülkenin en iyi 3 okulu (Varşova Üniversitesi, Jagiellonian Üniversitesi ve Adam Mickiewicz Üniversitesi) dünya genelinde çok büyük bir saygınlığa sahiptir. Polonya üniversite diplomaları tüm Avrupa’da ve ülkemizde geçerliliği vardır. Yani Polonya’dan mezun olan bir Türk öğrenci, Polonya üniversite diploması ile mesleğini Avrupa’da ve Türkiye’de rahatlıkla icra edebilir.

 

Polonya'da Üniversite Eğitim Sistemi

Polonya Eğitim Sistemi

Eğitim Sistemi

Polonya’da eğitim kaliteli olduğu kadar öğrenci dostudur da diyebiliriz. Yani eğitim sistemi öğrencileri yıpratmamaktadır. Öğrenciler haftalık toplamda 12-15 saatini okulda geçirerek bütün eğitim hayatını tamamlayabilir. Ancak devam zorunluluğu olan derslerde bazı hocalar katı kurallara sahip olabilir. Yani öğrenci derslerine düzenli olarak katıldığı sürece eğitim hayatını rahatlıkla devam ettirebilir. Boş kalan zamanlar da Almanca, Rusça, Lehçe öğrenebilir. Ek olarak bazı seçmeli dersler sınav yerine bitirme projesi veya derse devamlılık ile verilebilmektedir. Ek not: Polonya’da üniversite lisans eğitimi çoğunlukla 3 yıl sürmektedir.

Polonya Üniversite Fiyatları

Polonya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler, eğitim ve yaşam maliyetleri konusunda hiçbir şekilde stres yaşamamaktadır. AB vatandaşlarına devlet üniversiteleri ücretsiz olabildiği gibi, Polonya üniversite fiyatları Türk öğrenciler için dönemlik 1500€’nun altından başlamaktadır. Polonya yaşam maliyetlerini de dikkate aldığımız da 1 senelik eğitim ve yaşam masraflaı (9 ay) yaklaşık olarak toplamda 8000€ civarındadır. Bu miktar bir çok Avrupa ülkesindeki dönemlik eğitim maliyetlerinden daha uygundur.

Polonya Öğrenci Hayatı

Kaliteli eğitim, eğitim sistemi ve fiyatlardan sonra biraz da öğrenci hayatından bahsedelim: Polonya geniş büyük yeşil ormanlar, kültürel parklar, İkinci Dünya Savaşı sonrası kurulmuş milli parklar, pek çok cafe, restaurant ve pub ile doludur. Şehir içi ve şehirler arası ulaşım öğrencilere 50% indirimlidir ve ucuzluğu ile ünlü Wizz Air ve Ryan Air ile dünyanın her yerine uygun fiyatlar ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunlara ek olarak ülkede pek çok öğrenci festivali ev uluslararası festival düzenlenmektedir. Open’er, OFF ve Orange Festival Polonya’nın ve Avrupa’nın en önemli müzik festivallerindendir.

Polonya Erasmus Değişim Programı

Hem eğitim sistemi, hem uygun yaşam maliyetleri hem de hareketli şehir hayatı ve tarihi dokusu ile Polonya Erasmus değişim programı kapsamında Avrupa’nın en popüler eğitim noktalarından biridir. Polonya’da üniversite okuyan bir öğrenci rahatlıkla Avrupa’daki diğer üniversitelerde de 1 dönem ya da 2 dönem eğitim alabilir.

Üniversite Bursları

Polonya Üniversite Bursları

Polonya’da Üniversite Bursları

Polonya’da üniversite okumak size burs kazandırabilir. Polonya, AB dışı öğrencilere burs imkanları sunmaktadır. Her ne kadar bu burslardan daha çok Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Ukrayna ve Moldova’dan gelen öğrenciler faydalansa da başvuruda bulunmamanız için hiçbir neden bulunmamaktadır.

Polonya Mutfağı

Polonya’lıların kendine özgü geniş bir mutfağı bulunmaktadır. Eğer farklı tatları denemek sizi heyecanlandırıyorsa, Polonya mutfağı bu konuda sizi fazlasıyla memnun edecektir. Polonya mutfağını geleneksel ve modern olmak üzere iki kategoriye ayırabiliriz. Geleneksel yiyecekler daha çok soslu ördek ve kaz etlerini kapsamaktadır. Modern mutfakları ise daha ortak tatlara hitap etmektedir. Ayrıca ülkenin her yerinden Türk ve İtalyan yemeklerini bulabilirsiniz.

Polonya Misafirperverliği

Polonyalı’lar ülkelerine ve kültürlerine bağlı ve aynı zamanda açık fikirli insanlardır. Yabancı insanlara her zaman son derece iyi davranırlar, yardımcı olmaya ve yabancı insanlarla beraber eğlenmeye çalışırlar. Size ülkelerini tanıtırlar, tarihlerini anlatırlar, sizi misafir etmekten memnuniyet duyarlar. Fakat unutulmamalı ki Polonya daha önce Almanya, Rusya ve Macaristan tarafından bir çok talihsiz olaya maruz bırakıldı. Bu yüzden onları aşağılamaya, özgürlüklerine müdahale etmeye kalkarsanız, haklı olarak size tepki göstereceklerdir. Örnek vermek gerekirse, Nazi selamı vermek tutuklanmanız ve sınır dışı edilmeniz ile sonuçlanacaktır.

Polonya Mizahı

Polonyalılar eğlenceli insanlardır. Tıpkı bizim dilimiz gibi onların dili de çok esnek bir dildir ve pek çok kelime esprisi yapılmaktadır. Hatta isminiz ne olursa olsun, Polonyalılar isminize uygun bir tekerleme mutlaka bulacaktır. Merak etmeyin bu esprileri zaman içinde kavrayacaksanız. (Siz onların dilini tam olarak kavrayana kadar size yapılan bir espriye “ale beton” diyerek cevap verebilirsiniz.)

Eşsiz Deneyimler

Polonya’da üniversite okumak size kaliteli eğitim, çok kültürlü bir yapı, İngilizcenizi geliştirme ve yeni bir dil öğrenme imkanı, uluslararası staj ve iş imkanları dışında pek çok eşsiz deneyim sunmaktadır. Bu deneyimlerden sizin için 22 tanesini sıraladık. Polonya’daki eşsiz deneyimler ile ilgili yazımıza bu https://ankastudy.com/polonya-ogrenci-deneyimleri/ adresten ulaşabilirsiniz

 

Polonya’da Üniversite

Yurtdışında Üniversite

Ad Soyad*

E-posta Adresiniz*

Telefon Numaranız*

Katılmak İstediğiniz Program

İkamet Ettiğiniz Şehir*

İletiniz

About M. Fatih Görgünoğlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı