Polonya’da Üniversite Hakkında Merak Edilenler

Polonya’da Üniversite Hakkında Merak Edilenler

Polonya üniversiteleri bünyesinde eğitim almayı düşünüyorsanız doğru yerdesiniz. Firmamızın Güneş Grup gibi Türkiye’nin en saygın holdinglerinden birinin çatısı altında hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra tüm danışmanlarımız Çin, Amerika, Avusturalya, Polonya, İngiltere, Fransa, Almanya gibi ülkelerde eğitim almıştır. Yani danışman kadromuz gideceğiniz/ gitmek istediğiniz ülkenin eğitim sistemine hakim kişilerden oluşmaktadır.

Bu yazımızda Polonya üniversite eğitimi hakkında merak edilen, danışmanlarımıza en çok sorulan 17 soruyu yanıtlıyoruz. Gelin bu soruları ve cevaplarını birlikte öğrenelim:

Polonya Üniversiteleri Hakkında En Çok Merak Edilenler

Polonya üniversite fiyatları ne kadardır?

Polonya üniversite fiyatları devlet ve özel üniversite olmak üzere ikiye ayrılır. Devlet üniversitelerinde AB öğrencilerine eğitim ücretsiz olabiliyorken, Türk öğrenciler için bu ücretler dönemlik 1500€’nun altından başlamaktadır.

 

Polonya üniversiteleri ne zaman açılıyor?

Polonya’da akademik takvim Ekim ayında başlar ve her bir dönem 15 hafta sürmektedir.

 

Polonya üniversiteleri dahilindeki bölümler nelerdir?

Polonya’da her öğrenci okumak istediği bölümü bulabilir. Polonyada Üniversite sayfamızdan hangi üniversitelerde hangi fakültelerde kaliteli eğitim alabileceğinizi bulabilirsiniz.

 

Polonya üniversite eğitimi kaliteli midir kolay mıdır?

Polonya’da üniversite eğitimi kalitelidir. Polonya’da yüksek öğretim kurumları Lisbon Süreci, Bologna Süreci, Avrupa Kredi Transfer Sistemine uyumludur ve yükseköğretim kurumlarını denetleyen 3 farklı devlet kuruluşu bulunmaktadır.

 

Polonya üniversiteleri bünyesinde okumak için gerekenler nelerdir?

Polonya üniversiteleri eğitimine başlamak için pasaport, diploma, not döküm belgesine ihtiyacınız vardır. Okullar sizden referans ve motivasyon mektubu isteyebilirler. Ayrıca vize için de banka mektubu vermeniz gerekir. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz

 

Polonya üniversiteleri başvuru süreci nasıl işler?

Anka Study uzman danışmanları başvuru sürecinizdeki tüm işlemleri, konaklama işlemlerinizi ve işlemlerinizi sizin adınıza yürütürler. Polonya’da eğitim için bizi arayıp randevu almanız yeterli olacaktır.

 

Polonya üniversiteleri bursları nelerdir? Nasıl başvurulur?

Polonya’da burslu eğitim almak istiyorsanız, Polonya hükümetinin AB vatandaşı olmayan öğrencilere verdiği burslara başvurabilirsiniz. Belirtmekte fayda var burslar son derece rekabetçidir ve kültürel çeşitliliğe göre dağıtılır. Yani burs için başvurduğunuz da Doğu Avrupalı ve Orta Doğulu öğrenciler kümesinde yer alacaksanız ve o bölgelerden gelen bütün öğrenciler ile burs için rekabet içinde olacaksınız.

 

Polonya’da bulunan üniversiteler hangileridir?

Polonya’da 450’nin üzerinde yüksek öğretim kurumu bulunmaktadır. Sizin için alanlara göre en iyi eğitim veren Polonya üniversitelerine ilgili linkten ulaşabilirsiniz.

 

Polonya üniversitelerinde denklik sıkıntısı yaşar mıyım?

Hayır yaşamazsınız. Ülkemizdeki yüksek eğitim kurumları tıpkı Polonya’daki yüksek eğitim kurumları gibi Bologna Sürecine uyumludur. Yani Polonya üniversitelerinin YÖK denkliği bulunmaktadır. Polonya’dan aldığınız diploma ile Türkiye’de mesleğinizi icra edebilirsiniz.

 

Polonya üniversitelerinde hayat nasıldır?

Polonya’da üniversite hayatı son derece renklidir. Polonya hem tarihi, hem kültürü, hem de eğlence hayatı açışından eşsiz bir ülkedir. Polonya’da hem denize girebilir, hem rüzgar sörfü yapabilir, hem kayak yapabilir, hem tırmanış yapabilir, hem kano kullanabilirsiniz. Kısacası Polonya’da her türlü outdoor aktiviteyi bulabilirsiniz.

 

Polonya üniversiteleri bünyesinde hazırlık kursları var mıdır?

Polonya’da yüksek öğretim eğitimi için, Lehçe ya da İngilizce, belli bir yabancı dil seviyesinde olmanız gerekmektedir. Her üniversite hazırlık kursu vermez. Hangi üniversitelerin İngilizce hazırlık eğitimi verdiğini öğrenmek için danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

 

Polonyada üniversite kaç yılda tamamlanmaktadır?

Polonya’da lisans eğitimi genellikle 3 yıl (180 kredi), yüksek lisans eğitimi ise 1.5 yıl (90 kredi) sürmektedir. Fakat bazı bölümlerde lisans eğitimi 4, yüksek lisans eğitimi ise 2 yıl sürmektedir. Bölümlere göre eğitim süresini öğrenmek için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

 

Polonya’da kaç üniversite var?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Polonya’da 450’nin üzerinde yüksek öğretim kurumu bulunmaktadır.

 

Polonya üniversiteleri puanları nasıl ölçülür?

Polonya’da üniversite puanları diye bir kavram yoktur. Polonyadaki üiversitelerde sınavsız eğitim alabilirsiniz.

 

Polonya üniversiteleri sistemi nasıldır?

Polonya’da üniversite sistemi hakkında detaylı bilgi için bize danışabilir, veya ilgili linkten merak ettiğiniz sorulara cevap bulabilirsiniz.

 

Polonya da sınavsız üniversite var mıdır?

Evet, Polonya’daki tüm üniversitelere sınavsız giriş yapabilirsiniz. Hatta bazı üniversite ve bölümlerde dersleri sınav yerine bitirme projeleri ile de geçebilirsiniz. Konu ile detaylı bilgi için lütfen bize ulaşınız.

 

Polonyada üniversite tatilleri ne zaman başlar?

Polonya’da üniversiteler Şubat ayının ilk haftası ara tatile ve Haziran ayının sonuna doğru da yaz tatiline girer. Bunun dışında 1 Ocak, 6 Ocak, 14 Şubat, 20 Mart, 19 Nisan, 21 Nisan, 22 Nisan, 1 Mayıs, 3 Mayıs, 26 Mayıs, 9 Haziran, 20 Haziran, 21 Haziran, 23 Haziran , 15 Ağustos, 23 Eylül, 1 Kasım, 11 Kasım, 22 Aralık, 24 Aralık, 25 Aralık, 26 Aralık ve 31 Aralık 2019 için resmi tatil günleridir

 

Eğer yukarıdaki soru ve cevaplar sizi tatmin ettiyse ve Polonya’da eğitim almak konusunda daha da heyecanlandırdıysa bizi aşağıdaki iletişim formundan ulaşabilirsiniz.

Ya da aradığınız soruların tamamına yanıt bulamadıysanız aşağıdaki linklerden daha detaylı bilgi alabilir, veya uzman danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Polonyada Üniversite

Polonya’da Üniversite Okumak İçin 10 Harika Neden

Birbirinden Eşssiz Polonya Deneyimleri

İletişim Formu