Manchester Ulaşım

Londra’dan Manchester’a trenle 2 saatlik yolculuk yapmanız gerekir. İstanbul’dan Manchester’a direk uçuş bulunmaktadır. Uçuşunuz yaklaşık 4 saat sürmektedir. Vize görevlisine teslim etmeniz gerekilen Landing Card’ı uçuş sırasında doldurmalısınız. İngiltere’nin 3. büyük havalimanıdır. Şehir merkezine ise sadece 15 km dir. Goods to Declare eşyası olanlar için kırmızı kapıya, Nothing to Declare olanlar yeşil kapıya gideceklerdir. Havaalanındaki trans tabelasını takip edin. 10 dakikalık bir yürüyüşle istasyona ulaşabilirsiniz. Tran ile şehir merkezi yarım saat sürer. İstanbul’dan uçak bileti yaklaşık 300 sterlindir.

Manchester Şehiriçi Ulaşım

Trafiğin sağdan aktığını hiçbir zaman unutmamalıyız. Gerek yaya olarak gerek araç kullanırken bu duruma dikkat etmek güvenliğimiz için önemlidir. Yaya geçitlerinde çok dikkatli olalım. Şehirde harika işleyen bir trafik vardır. Londra’da metroya alıştıysak bu şehirde de tramvaylara alışmamız şarttır. Çünkü bu şehir tramvaylar şehridir. Her yere tramvay sistemiyle ulaşabilirsiniz. Hem bilet hem de paso kullanabilirsiniz. Adı Day Saver, günü kurtaran, olan biletle tüm toplu taşımayı kullanabilirsiniz. Yalnız çevre şehirlere de gidecekseniz mutlaka araba kiralayın.

Şehirdeki tüm noktaları kapsayan otobüs sistemi ile rahatça yolculuk yapabilirsiniz. Halk kendi arabalarından çok otobüsleri tercih eder. Turistler de öyle. Piccadilly Gardens’dan her yere rahatlıkla otobüs bulabilirsiniz. Burası merkezde bulunur. Bisikletle yolculuk yapacaksanız bu sizin için çok avantajlıdır. Hem sağlığınıza iyi gelecek hem de mali olarak ulaşım masraflarından kurtulacaksınız. Manchester’da bisikletler için özel yollar yapılmıştır. Bu sayede güvenle bisiklet kullanabilirsiniz. Araba kiralama için de birçok şirket bulunmaktadır. Mancester’da yaşayan türkler trafiğe zamanla alışmaktadır. Manchester’da yaşam masralarının az bir kısmını ulaşım oluşturur. Ayrıca bisikletler Manchester’ın neyi meşhur sorusunun da cevabıdır.

Manchester şehri tanıtımında kullanılan Metroshuttle ile ulaşım da çok rahat ve ücretsizdir. İşlek noktalardan geçer. Metrolink Rapid Transit merkezi tramwayları kontrol eder ve onlara ücret belirler. Tramwaylar çok kullanışlı ve rahattır. Manchester’da araba kullanmak durumunda kalırsanız ters trafiğe dikkat edin. Bu şehirde yaya üstünlüğü çok önemlidir bu yüzden sarı ışıkta sakın geçmeyin. Hem ceza yer hem de kendinizi ve yayaları tehlikeye atarsınız. Türkiye ile İngiltere ışık sisteminde farklılıklar vardır. Mesela bu şehirde her yön için ayrı ayrı yeşil ve kırmızı ışık vardır. Ayrıca trenle kuzeyde bulunan Victoria tren istasyonu ile merkezde bulunan Piccadily arasında ulaşım sağlayabilirsiniz. Gece hayatını severseniz bilin ki geceleri taksilerden başka şansınız yoktur.

Manchester Gezilecek Yerler

MANCHESTER ŞEHRİ TANIMI İngiltere’nin kuzey batısında bulunan Manchester’ın nüfusu 500bindir. İngiltere’nin altıncı en büyük şehridir. 1853de şehir statüsünü kazanmıştır. Bu şehir ayrıca dünyanın ilk sanayileşen şehridir. Ayrıca şehir spor kulüpleri ile de ünlüdür. Bunun yanında mimari,kültürel ve bilimsel çalışmalarda da öndedir. Çok ilginçtir komünizm de kapitalism gibi bu şehirde başlamıştır. Şöyle ki Karl Marx ve … Okumaya devam et

 

  

About M. Fatih Görgünoğlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir