Kanada’da Üniversite Okumak İçin 10 Neden

Neden Kanada Üniversiteleri

Dünyanın en yaşanılabilir ülkesi olan Kanada hem öğrenciler için hem de  göçmenlik için en popüler ülkelerdir biridir. Hem İngilizce’nin hem de Fransızca’nın ana dil olarak kullanıldığı ülke, çok uluslu ve vizyon sahibi toplumu ile dikkat çekmektedir.

Eğitim ve yaşam maliyetlerinin Amerika ve İngiltere’ye kıyasla daha ekonomik olduğu Kanada’da üniversite öğrencileri öğrenim süreleri boyunca haftada 20 saat ve yaz tatilinde ise full time çalışma hakkı sahiptirler. Yeni mezunlarına da çeşitli iş imkanları sunulan ülkede, mezunlara 3 yıla kadar yasal çalışma izni verilmektedir.

Eğitim sisteminin üç idare kademe tarafından denetlendiği Kanada için iyi üniversite, kötü üniversite ayırımın yapmak pek mümkün değildir. Her eyalette müfredat geliştirme, eğitim standartlarını belirleme, finansal yapıyı kontrol etme ve öğretmen yeterliliğini kontrol etme görevlerini bulunduran bakanlıklar bulunur. Devlet tarafından titizlik ile denetlenen 100’e yakın yüksek eğitim kurumunun hepsi üst standart eğitim vermektedir.

Kanada öğrencilere istedikleri bölümü seçme konusunda da büyük bir özgürlük tanır. Öğrencinin lise diploması istediği bölümü okuyabilmesi için yeterlidir. Ek olarak öğrenciler dilerse yazın da dersler alarak lisans eğitimi 2.5 yıl içinde tamamlayabilirler.

Kanada’da Üniversite Okumak için 10 Neden

Üniversiteler dışında Kanada, 2 yıllık sanat-teknik yüksek okullarında da yabancı öğrencilere eğitim vermektedir. Nispeten bu yüksek okullara kabul almak daha kolaydır ve eğitim masrafları nispeten daha ekonomiktir. Ayrıca iki yıllık yüksek okullar’dan mezun olan öğrenciler lisans eğitimlerinin 3. ve 4. yıllarına üniversitede devam edebilirler. Kanada’daki tüm yüksek öğretim kurumlarının YÖK denkliği bulunmaktadır.

 

Kanada’da Üniversite Okumak İçin 10 Neden

  1. Dünyanın en yaşanılası ülkesi olan Kanada, hem güvenlik hem de ekonomik anlamda son derece istikrarlıdır.
  2.  Kanada üniversitelerinin diplomalarının dünyanın her yerinde denkliği bulunur ve kabul görür.
  3. Çok uluslu yapısı ve çok uluslu sisteme destek veren Kanada’da yabancı öğrenciler için her türlü destek sağlanmaktadır.
  4. Kanada çok ekonomik fiyatlarla dünyanın en kaliteli sağlık sistemlerinden birini sağlamaktadır.
  5. Hem İngilizce’nin hem de Fransızca’nın konuşulduğu ülkede öğrenciler, aynı anda iki dil birden öğrenme şansına sahiptir.
  6. Kanada öğrencilere mezuniyet sonrası oturma ve çalışma izni tanımaktadır.
  7. Kanada eğitim sistemi araştırma, iletişim, sağlık, teknoloji, bilim konularında ve öğrencilere destek ve sınırsız fırsat sağlamaktadır.
  8. Her ne kadar Kanada soğuk havası ile ün salmış olsa da aslında 4 mevsimin yaşandığı bir ülkedir.
  9. Kanada’da şehir hayatı dışında, doğa hayatını ve vahşi hayatı da tecrübe etmek mümkündür.
  10. Mezun öğrenciler göçmenlik ve vatandaşlık için başvuruda bulunabilirler.

Kanada üniversiteleri hakkında daha fazla bilgi almak için Kanada Üniversiteleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ad Soyad*

E-posta Adresiniz*

Telefon Numaranız*

Katılmak İstediğiniz Program

İkamet Ettiğiniz Şehir*

İletiniz

About M. Fatih Görgünoğlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı