İngiltere’de Üniversite Okumak için 10 Neden

 1. Dünyanın en iyi ilk 10 üniversitesinden 4’ü ve en iyi ilk 50 üniversitesinden 12’si İngiltere’de bulunmaktadır.
 2. İngiltere Sanat, Sosyal Bilimler ve Mühendislik alanında dünyadaki en iyi eğitimi sağlayan ülkelerden biridir.
 3. İngiltere’de üniversite eğitimi İngilizcenizi ana dil seviyesine yükseltecektir.
 4. İngiltere’de eğitim kurumları, üst düzey eğitim standartlarını karşılaması için düzenli olarak devlet (QAA) tarafından düzenli olarak denetlenmektedir.
 5. Kozmopolit Londra, Cardiff, Belfast and Glasgow şehirlerinden; tarihi Warwickshire ve Yorkshire şehirlerine kadar, İngiltere’de kültürel çeşitlilik ve estetik mimari üst düzeydedir.
 6. İngiltere’de lisans ve lisansüstü programları diğer ülkelere göre daha kısadır.
 7. İngiltere’de uluslarası öğrenciler genel olarak haftada 20 saate kadar çalışma iznine sahiptirler. Eğer AB ülkelerinden çifte vatandaşlığı bulunan Türk öğrenciler bu saatler daha da esneklik gösterebilmektedir.
 8. İngiltere öğrencilere en çok maddi destekte bulunan ülkelerden biridir.
 9. İngiltere’de üniversite eğitim ücretleri genel olarak Amerika ve Avustralya’ya  göre daha ucuzdur.
 10. İngiltere’de 6 aydan uzun süreli akademik eğitim alan uluslararası öğrencilere sağlık sigortası hizmetleri sunulmaktadır.

İngiltere’de Üniversite

İngiltere ‘de üniversite eğitimi bazı okulların Tıp, Diş Hekimliği ve Mimarlık bölümleri hariç 3 yıl sürelidir. İskoçya bölgesindeki lisans eğitimi ise genellikle 4 yıl sürelidir. Üniversiteler genellikle ülkemizdeki gibi Eylül-Ekim döneminde akademik yıla başlar fakat bazı üniversiteler Ocak-Şubat ara döneminde de öğrenci kabul etmektedirler.

Türkiye’deki öğrencilerin üniversite eğitimi öncesinde 1 yıllık Foundation denilen hazırlık eğitimini alması gerekmektedir. Foundation bir dil eğitimi değildir. Öğrencileri İngiliz eğitim sistemine adapte eden, okuyacakları bölüme hazırlayan ve varsa öğrencilerin geçmiş eğitimlerindeki eksik modülleri ve kredilerini tamamlayan , bir eğitim sürecidir. Öğrencinin not ortalaması çok yüksek, IB veya A Level öğrencisi ise bu eğitimi atlayarak direkt lisans eğitimine başlaması da mümkündür.
Bazı üst düzey üniversitelerde ve yüksek puan isteyen bölümlerin kabullerinde Foundation yeterli olmamakta ve öğrencilerden A Level talep edilebilmektedir. Öğrenciler bilim, edebiyat, fen, sosyal bilimler ve sanat gibi her türlü dersi seçmekte özgürdürler. Fakat iyi bir üniversitenin iyi bir bölümünden kabul alabilmek için eğitim fizik, kimya ve biyoloji; muhasebe, ekonomi, psikoloji gibi alan derslerinin ve  İngiliz edebiyatı dersinin alınması avantaj sağlamaktadır.

Üniversite kabullerin de Foundation and A Level dışında öğrenciler istenen gereken evraklar aşağıdaki gibidir.

 1. Lise Diploması
 2. Transkript
 3. Hocalarından iki tane referans Mektubu
 4. Niyet Mektubu
 5.  IELTS veya TOEFL skoru
 6.  CV

İngiltere Üniversite  Eğitimi İçin Tıklayınız

Ad Soyad*

E-posta Adresiniz*

Telefon Numaranız*

Katılmak İstediğiniz Program

İkamet Ettiğiniz Şehir*

İletiniz

About M. Fatih Görgünoğlu
Yurtdışı Eğitim Danışmanı