Film Tasarımı ve Yönetmenliği

Sinema ve dizi film sektörü, ülkede özellikle genç kesimin ilgi duyduğu alanlardan biridir. Türkiye’de yayınlanan dizi sayısı düşünüldüğünde Film Tasarımı bölümünden mezun olanlara duyulan ihtiyaç gözle görüşür sayıda çoktur. Eğitim süresi boyunca öğrencilerin en aktif olduğu bölümlerden biridir.

Öğrenciler sadece öğrenmez, aynı şekilde öğrendiklerini de uygulama olanağına sahip olurlar. Film Tasarımından mezun olan öğrenciler sinema ve dizi sektöründe farklı alanlarda görev alabilmektedirler. Film Tasarımı mezunları, sinema-dizi film alanında yönetmen asistanlığı, görüntü yönetmeni asistanlığı ve yapım asistanlığı gibi çeşitli işlerde çalışabilmektedirler.

Sinema, geçtiğimiz yüzyıldan bu yana, geçmişin özgün birikiminden yararlanarak, dünyanın en etkin ve önemli anlatı sanatı haline gelmiştir. Güzel sanatların bir dalı olduğu gibi, popüler anlamda en geniş kitlelere hitap eden endüstri alanı, toplumu yansıtan ve biçimlendiren bir kitle iletişim aracı olarak görülmektedir.

Sinemanın sanatsal, toplumsal, ekonomik ve kültürel boyutları, sinema eğitiminin de tek yönlü olması engellemektedir. Herhangi bir alanda etkin ve yaratıcı bir sanatçı olmanın yolu, o sanatın tekniklerine hâkim olabilmekten ve bu teknikleri bilinçli olarak kullanan kültürel altyapıya sahip olmaktan geçmektedir.

Bu sebeple sinema eğitimi, diğer sanat eğitimlerinde olduğu gibi, usta-çırak ilişkisiyle yürümekle birlikte uygulamalı bir eğitim ile bu öğrencilerini sanatsal ve sinema açılarından eğitip geliştirecek, yaşam kültürü edinmelerini sağlayacak kuramsal bir eğitimin işbirliğiyle gerçekleşebilmektedir.

Çalışma alanlarının özel sektör olması sebebiyle tamamen kendi yeteneklerine, ilgilerine, girişimlerine ve kendilerini yetiştirme düzeyine göre iş bulma olanakları da artmaktadır. Bölümü bitirdiği halde girişimci bir ruha sahip olamayanların iş bulması da biraz zor olacaktır.

Türkiye Film endüstrisi Amerika, Kanada gibi ülkelere nazaran çok gelişmiş olmadığından dolayı ülkemizde  lisans ve sonrasında kariyer olanlakları oldukça kısıtlıdır. Bu sebeple film yapımcılığı, film tasarımı, prodüksiyon gibi eğitim almak isteyen öğrenciler neredeyse Türkiye’deki eğitim masraflarına denk gelecek maliyetler ile Amerika, Kanada gibi ülkelerde bu eğitimi daha kısa sürede ve daha sektöre yönelik kariyer odaklı alma imkanına sahip olurlar.

Bölümlere doğrudan 1. Sınıftan başlamak için yeterli İngilizce bilgisi koşulunu ve portfolyo gereksinim sağlamak yeterlidir. Transfer olmak isteyen öğrenciler ise almış oldukları derslerin transkriptlerini  okula inceleterek bazı dersleri saydırabilirler.

Film Tasarımı ve Yönetmenliği Eğitimi Alabileceğiniz Üniversite ve Akademiler:

NEW YORK FILM ACADEMY
VANCOUVER FILM SCHOOL
LOS ANGELES FILM SCHOOL

İletişim Formu

Ad Soyad*

E-posta Adresiniz*

Telefon Numaranız*

Katılmak İstediğiniz Program

İkamet Ettiğiniz Şehir*

İletiniz